שב"חית |

כששישה שוטרים רודפים ותופסים ילד בן עשר

משטרת ישראל עסוקה בפעילות ראשונה במעלה בחברון: הפלתם ארצה של שלטים שאליהם הוצמדו ניירות A4 על ידי ילד. השוטרים האמיצים לא עצרו גם כשנאלצו לקרוע אותו בוכה מבין זרועות אימו אליה רץ

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים פלסטינים משחקים בסוסיא, מדרום לחברון, ב-2015
עמירה הס

לכל המתלוננים ("יש דין", למשל) שמשטרת ישראל במחוז יהודה ושומרון אינה פועלת למציאת עבריינים, כמו כורתי עצים, תוקפי רועים פלסטינים, יורים באוויר, מנקבי צמיגים ומציתי מסגדים: לידיעתכם, משטרתנו דווקא מאוד עסוקה "בפעילות גלויה וסמויה, להביא לתפיסתם של חשודים המשחיתים וגורמים נזק לאתרים באזור חברון", כלשון דוברות המשטרה.

והנה ההוכחה: ב-30 באפריל נרתמו שישה שוטרים למרדף אחר חשודים בעבירה קשה: הפלתם ארצה של שלטים מקאפה שאליהם הוצמדו ניירות A4. כמה מהניירות נתלשו, והשלטים — כנראה שניים — בלטו בלובנם התעשייתי על האדמה החומה והמסולעת. צאתכם לשלום, סוסיא, אמר שלט אחד, והאחר: "בור מים".

מהמשטרה נמסר ל"הארץ", ש"לאור מספר אירועי השחתה וגרימת נזק לאתר העתיקות בסוסיא שבדרום הר חברון, נערכה המשטרה לפעילות באזור במטרה להביא לתפיסת חשודים במעשה". פירוט על מעשי הנזק לכאורה לא ניתן.

כספוילר, נגיד שהמרדף האמיץ נוהל אחרי ילד בן עשר וחצי, ונמשיך במה שאומר אתר ארגון הארכיאולוגים "עמק שווה" על אתר העתיקות: במשך כמה מאות שנים ועד אמצע שנות ה-80 של המאה ה-20 "חיו בו כמה מאות תושבים פלסטינים. הקהילה התבססה על רעיית צאן והתגוררה במערות טבעיות ומלאכותיות, שנחצבו בחלקן לפני מאות ואלפי שנים. בחלקה, חיה הקהילה חיי נוודות וגורשה ממקום מושבה בעקבות צו צבאי, אשר טען שסוסיא הוא אתר ארכיאולוגי ואין לגור בשטחו".

בתחילת שנות ה–70 התגלה בחפירות בית כנסת ואז נחשפו עוד מבני מגורים ומתקנים תעשייתיים וחקלאיים. משערים שהיישוב שהתקיים מהמאה השנייה לפנה"ס היה בראשיתו אדומי, ותושביו התגיירו ואימצו בהדרגה את המסורות היהודיות. בסוף המאה התשיעית נבנה מסגד בחצר בית הכנסת, אך אז גם צומצם שטח היישוב עד שננטש לחלוטין. היישוב חודש במאות ה–11–13, התבסס על מרעה ומעט חקלאות, והמשיך להתקיים כ–500 שנה, עד שצו הפקעה צבאי של 277 דונם וחיילים ממלאי פקודות גירשו ממנו את תושביו הפלסטינים ב–1986. אגב, החפירות עצמן הן בשטח של פחות מ–20 דונם.

התושבים המגורשים התמקמו במערות אחרות באדמותיהם החקלאיות, המעובדות. הם גורשו שוב ושוב, בורות המים העתיקים שלהם נהרסו יחד עם הדירים והחושות, והם שבו שוב ושוב. ועכשיו הם דורשים מרשויות הכיבוש הישראליות את המובן מאליו: קבלו את תוכנית המתאר שהכנו והניחו לנו לבנות באדמתנו כפר מסודר שתואם את אורחות חיינו. הרשויות מסרבות. התנחלות סוסיא (שנבנתה ב–1983) הרי רוצה להתרחב.

בלי רקע זה אי אפשר להבין את המצוד שקיימו שם שישה שוטרים ישראלים. ביום שני שעבר, בסביבות אחת ועשרה בצהריים, נראו שני ישראלים גברתנים לבושי שחורים דולקים אחר א', שרץ לעבר הפחון שהוא בית משפחתו, נכנס למטבח ושם נצמד לאמו, היאם נוואג'עה, כשכולו רועד ומתייפח. "מתנחלים רודפים אחרי", אמר לה. אחד מהגברתנים נכנס למבנה המגורים הפשוט, ושלף את הילד מבין זרועות אמו. הגברתן השני עמד בפתח ומנע מנשים אחרות להיכנס ולהגן על חברתן ובנה.

השוטרים הושיבו את הילד, יליד אוגוסט 2007, על ספה שמחוץ למבנה, ואחד מהם שמר עליו, בשעה שהשני נכנס לפחון ופישפש בארונות. האחות זהרה התחבאה מתחת למיטה, דיאנה במקום אחר. הן וילדים אחרים שראו את המתרחש בכו בסערת רוחות שהפתיעה את הוריהם. הרי הם למודים בפלישות אלימות של דחפורי המינהל האזרחי וחיילים. שוטר שלישי לבוש שחורים צץ גם הוא, להוסיף לבהלה.

האב נסר היה בכפר סמוך, והוזעק למקום. בצומת מצא שלושה שוטרים: שניים מהם חמושים ברובים ולבושים במדים. מהם הבין נסר שיש גם בלשים ליד ביתו. הוא רץ לבית, והתערב בדין ודברים שכבר התפתח בין המבוגרים לשוטרים ששם. "איזו זכות יש לכם לעצור ילד בן 10?" שאל ואחד מהשוטרים ענה: "בנך נתפס בעבירה של גרימת נזק". ל"הארץ" נמסר מהמשטרה: "במהלך פעילות המשטרה הבחינו השוטרים במספר צעירים הגורמים נזק. לאחר מרדף רגלי עוכבו שני חשודים בשטח. כאשר התברר גילם של החשודים, שוחררו בשטח והוריהם זומנו לשיחה במשטרה". אגב, ההורים נסר והיאם לא זומנו למשטרה.

עורכת הדין גבי לסקי אומרת שמדובר במעצר לכל דבר של ילד מתחת לאחריות הפלילית, "ועל כלום. הם גם נכנסו לבית ועשו חיפוש שלא כדין. הם יגידו שבשטחים אין חובה להראות צו חיפוש, ואני כופרת בטענה זו. כך או כך, צריך להיות קשר בין העבירה לכאורה לבין החיפוש, ולא היה שום קשר". ללסקי זה נראה כמו "המשך של הטרדת המשפחות בסוסיא והפחדת קטינים, אם בתיאום עם המתנחלים, או בהנחייתם או כדי לרצות אותם".

א' הוא נכד ובן לילידי ומגורשי כפר סוסיא המקורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ