שב"חית |

שני מאחזים חדשים - ואותו טריק ישן

המאחז שהוקם באדמות הכפר טייבה שממזרח לרמאללה הוא בנה החוקי של סדרת פעולות אלימות של ישראלים־יהודים נגד פלסטינים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים יושבים לפני חיילים בסמוך לאוהל שהקימו מתנחלים מ"פני חבר", ביולי
עמירה הס
עמירה הס

שני מאחזי־רועים חדשים שקמו ממש בשבוע־שבועיים האחרונים בגדה מקפלים בתוכם את כל התכונות הדרושות למשטר קולוניאליסטי־נחלני מצליח: תכנון לטווח רחוק, פעולה על פי דפוס קבוע, יכולת אלתור וגמישות, אלימות, שילוב פעולה בין ממסד ליוזמים פרטיים תוך שמירה על מראית עין של ניגודיות, תחושת עליונות, להטוט בין חוקיות לאי־חוקיות.

מפאת חוסר מקום לא קיטלגנו כל פיסת מידע לפי התכונה הנדרשת להצלחת המפעל הקולוניאליסטי. חזקה על הקוראות והקוראים שיעשו זאת בעצמם.

ממזרח לחברון הוקם לפני פחות משבועיים מאחז, סמוך להתנחלות "פני חבר". נכון לשבוע שעבר הוא כלל אוהל, דיר לצאן, קרוואן מגורים המוצב על משאית ישנה וכמה עצים שנשתלו. מי שחיברו לרשתות החשמל והמים לא דאג להכין תשתית לסילוק הביוב. צינור מבטיח שהשפכים של דרי הקרוואן יוזרמו אל אדמות של חקלאים פלסטינים מהכפר בני נעים. האדמה שעליה מוקם המאחז החדש וההתנחלות הסמוכה שייכת לכפר הפלסטיני. השטח הוכרז ב–1982 כ"אדמת מדינה" — פרקטיקה ישראלית ידועה, שבאיצטלה חוקית מיישבת בניגוד לחוק הבינלאומי אזרחים יהודים־ישראלים על אדמה פלסטינית שדודה, מחוץ לגבולות המדינה. המאחז נבנה בסמוך לקו הגבול בין השטח שהוכרז אדמת מדינה לאדמות פלסטינים שאותה פרקטיקה מאוסה לא הצליחה לנשל.

ל"הארץ" נודע, שהמבנים מוגדרים בלתי חוקיים ונבנו ללא היתר, אך הם חלק מתוכנית מתאר תקפה של ההתנחלות. גורם יודע דבר אמר ל"הארץ", שסמכויות האכיפה הן קודם כל של הרשות המקומית שבשטחה נעשתה הבנייה הבלתי חוקית (מועצה אזורית הר חברון). בקיצור: תשכחו מאכיפה, תשכחו ממניעת הזיהום.

פלסטינים בעלי האדמה ותושבי בני נעים התחילו להפגין מול המאחז החדש. בשבת לפני שבוע הצטרפו אליהם פעילות ופעילי "תעאיוש". החשש המבוסס הוא, שקיום המאחז ירחיב מאוד את המעגל הקרקעי האסור לגישה של הפלסטינים, אל מעבר למה שהוכרז כ"אדמות מדינה". החיילים דרשו שהמוחים הפלסטינים והישראלים יסתלקו מהמקום. הם טענו שמדובר בשטח צבאי סגור, אך בניגוד לחוק, לא הראו שום צו חתום, ניסו למנוע מהנוכחים לצלם, ועצרו במעצר שווא 17 פלסטינים, ששוחררו כעבור כשש שעות.

מדובר צה"ל נמסר ל"הארץ": "במקום התפתח חיכוך בין הקבוצה למתיישבים המתגוררים באזור. כוח צה"ל קפץ לנקודה והכריז על שטח צבאי סגור, על מנת למנוע את המשך החיכוך ולשמור על הביטחון והסדר הציבורי במקום. השטח נסגר לפרק זמן של 24 שעות. משסירבו חלק מחברי הקבוצה להתפנות והפרו את צו סגירת השטח, הם עוכבו, ולאחר מכן הועברו לטיפול כוחות הביטחון. האירוע הסתיים ללא נפגעים. ההחלטה להכריז על שטח צבאי סגור מתקבלת בהתאם לנסיבות ולהערכת המצב המבצעית".

המאחז השני, שהוקם בשבוע שעבר על אדמות הכפר טייבה שממזרח לרמאללה, הוא בנה החוקי של סדרת פעולות אלימות של ישראלים־יהודים נגד פלסטינים. עמותת "יש דין" תיעדה ארבעה מקרי אלימות של ישראלים באותו אזור מתחילת השנה: תקיפה אלימה של ישראלים־יהודים, שבה נפצעו קשה בן ואמו במאהל בדואי, מדרום להתנחלות רימונים; ירי של ישראלי־יהודי ברועה צאן מאזור אל עוג'א, שהוביל לפציעתו וכריתת רגלו; ריסוס כתובות וניקוב צמיגים של כ–20 מכוניות בכפר רמון; עליית עדר עיזים של מתנחלים על שדה זרוע של הכפר דיר ג'ריר. תלונות למשטרה הוגשו לגבי שלוש התקיפות הראשונות, אך לא האחרונה, למרות שדווקא סוג זה של אלימות הוא הנפוץ ביותר.

לרועים ישראלים־יהודים המשוטטים בין התנחלות רימונים להתנחלות כוכב השחר יש מנהג להוביל את עדריהם דרך שדות זרועים של פלסטינים. נוכחות במקום של הרב אריק אשרמן מ"תורת צדק"הרחיקה אותם כמה פעמים מהשדות הזרועים, אבל נגרם שם כבר נזק של עשרות אלפי שקלים. והנה, לפני כעשרה ימים צצו אוהל ודיר ליד רימונים, על אדמה פרטית של הכפר טייבה, וכ–100 מטרים משטח שהוכרז "אדמת מדינה". מהמינהל האזרחי נמסר: "הקמת המבנים במרחבים שצוינו מוכרת לגורמי האכיפה במינהל האזרחי. פעולות אכיפה תתבצענה בהתאם לסמכויות הרשויות שבדין ובכפוף לשיקולים המבצעיים וסדרי העדיפויות.

פעיל השמאל גיא הירשפלד מעריך, שבוני המאחז בנו אותו בכוונה על אדמות פלסטיניות שאפילו המינהל האזרחי מכיר בהן כפרטיות, כדי שיוכלו להתמקח אתו עד שיתיר להם לעבור 100 מטר מזרחה, לשטח שנשדד "חוקית". בכל מאחז והתנחלות רוקדים טנגו האלימות והתכנון, האלתור והמהוגנות החוקית. המטרה אחת: להמשיך לצמצם ולבתר את המרחב הפלסטיני. ההצלחה מובטחת. אם כך, למה להמשיך לנסות לתקוע מקלות בגלגלים, כמו שעושים המוחים הפלסטינים והפעילים הישראלים שהוזכרו, גם אלה שלא הוזכרו הפעם? תשובה בהמשך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ