שב"חית |

מה יקרה כשאשראי השואה ייגמר?

ישראל הודיעה לעולם: הייתי ואהיה ישות קולוניאליסטית־מתנחלת. מי שיפגע בזכותי הקדושה להמשיך לגרש ולרמוס הוא אנטישמי

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו בטקס יום השואה ב"יד ושם", 2011
עמירה הס

יום יבוא ואשראי השואה שיש לישראל בעולם ייגמר. יום יבוא וראשי הקולוניאליזם היודו־ישראלי יועמדו לדין. יום יבוא ונימאס על מי שהיום מגלים סובלנות כלפינו הודות לאושוויץ, מצד אחד, ההולך ומצטמק, בגלל תעשיית המלחמה והמודיעין שלנו מצד שני ומצד שלישי בגין לובננו היחסי. זו לא התנבאות אלא הערכה פוליטית־סוציולוגית. רק אין לדעת אם הדבר יקרה אחרי שפיכות דמים נוראה אצלנו, או רגע לפניה. ככל שיקדים אותו יום, כן ייטב לכולנו.

עוד לפני שהיטלר ודומיו, שלא הסתפקו באנטישמיות הישנה, שלטו באירופה, התפתחה הציונות כתנועה מפוצלת־אישיות:

1. תנועה שמחפשת מוצא מהגזענות האנטי־יהודית באירופה ומהשימושים הפוליטיים־ציניים שעשו משטרים ותנועות פופוליסטיות בשנאת הזר.

2. חלק ממנגנון פעולה וחשיבה חברתי, כלכלי וגיאוגרפי אירופי קולוניאליסטי, מכוון־התפשטות לשם התיישבות, שרואה בילידים בארצות אחרות מטען חורג ומיותר.

3. בולדוזר שמכין את הקרקע למדינה חד־לאומית מהנוסח המרכז והמזרח אירופי וטורקי שלאחר מלחמת העולם הראשונה.

האנטישמיות הישנה דחפה את היהודים לשנות את מצבם. רובם, הגם שהכירו את הפסוק "לשנה הבאה בירושלים הבנויה", לא בחרו בדרך הציונית של הגירה לפלסטין, אלא בפתרונות רבים בגולה. הגירה לארצות אחרות, לפני הגבלתה, התבוללות, אדיקות דתית, סוציאליזם, קומוניזם, ליברליזם, אוטונומיה תרבותית (הבונד). משזרקה אירופה את היהודים לא רק מגבולותיה אלא מעצם הקיום, ומשמדינות סגרו שעריהן, עלה חנה של הציונות בקרב היהודים.

המצב הסובייקטיבי של המהגרים היהודים לפלסטין ערב השואה ובעקבותיה (כולל יהודים ממדינות מוסלמיות) היה של פליטים. הלומי טראומות. אובייקטיבית הם גויסו והתגייסו למשימת גירוש העם הפלסטיני, עם שהתגבש בארץ במשך מאות שנים, כדי לפנות מקום לעצמם ולסדר פוליטי שכולל ומחשיב רק אותם. הבושה האירופית (בין שהתה כנה או פרגמטית) מעידן הרייך השלישי ותו אופי מספר 2 (הנ"ל) של הציונות, הכניסו את ישראל בגבולות הקו הירוק לחיק המדינות ולמוסכמות החוק הבינלאומי. צל הרייך השלישי ומוראותיו הסתירו זמנית את האסון שהמיטה הקמת המדינה על הפלסטינים. אך ככל שאנחנו מתרחקים מליל הבדולח, ואנזה והמרידות בטרבלינקה וסוביבור — הצל מתכווץ. ואילו אנחנו בוחרים להמשיך לגרש, לנשל, לרמוס. ולהוביל מנהיגי עולם ל"יד ושם", ולגייס גם את הנרצחים שלנו למפעל גירוש הפלסטינים.

היו לישראל הזדמנויות להביע חרטה ולהתנער מהפן הקולוניאליסטי־מתנחל, והיא החמיצה אותן. למשל החתימה על הצהרת העקרונות ב-93' היתה הזדמנות כזו שהעניקו הפלסטינים לישראל, והיא דחתה אותה במודע. ישראל בחרה להודיע לעצמה ולעולם: כן, הייתי והנני ואהיה ישות קולוניאליסטית־מתנחלת. ומי שיפגע בזכותי הקדושה להמשיך ולגרש ולרמוס, הוא אנטישמי.

ההרתעה הבריונית הזו עובדת, אך לא כל הזמן ולא על כולם. מועצות עירוניות באיטליה ובספרד מגנות את מדיניות ישראל ברצועת עזה. הסנאט האירי אישר החרמת מוצרי התנחלויות. הצהרה של האינטרנציונל הסוציאליסטי מסוף חודש יוני גם היא דוגמה לכך: היא קוראת להכיר במדינת פלסטין בגבולות 4 ביוני 1967. היא קוראת לתמוך בהפסקה מוחלטת של כל בנייה בהתנחלויות, כולל ירושלים. קוראת למדינות להפעיל צעדי BDS נגד "הכיבוש הישראלי, מוסדות כיבוש והתנחלויות ישראליות בלתי חוקיות". כלומר — לא חרם נגד ישראל באשר היא ישראל, אלא ישראל באשר היא מקדמת מפעל קולוניאליסטי בשטחים שכבשה ב–1967.

באותה רוח, מועצת האינטרנציונאל הסוציאליסטי קוראת לסולידריות עם "הכוחות המתקדמים" בישראל ועם הפלסטינים אזרחי ישראל ומגנה את האפליה הממוסדת שלהם. נכון, האינטרנציונל מאגד עכשיו מפלגות אוטוריטריות שהבריחו ממנו כמה מפלגות סוציאל־דמוקרטיות אירופיות ותיקות. נכון, הוא הסתאב והסתייד (פרישת מפלגת העבודה הישראלית ממנו, בשל ההצהרה, רק תוסיף לו נקודת זכות). אין לו הכוח והכריזמה שהיו לו בימי נשיאו לשעבר וילי בראנדט. אבל נציגיו משקפים עמדות של 140 מפלגות ותנועות פוליטיות בעולם והלכי רוח של מיליוני חבריהן. מועצת הכנסיות העולמית, שמאגדת כנסיות מזרמים נוצריים שונים בכ–110 ארצות, מגנה את התוכנית הישראלית להרוס את הכפר הבדואי בחאן אל אחמר. מנסחי הגינוי יודעים היטב שכפר זה אינו היחיד שישראל מייעדת להריסה, כדי לאפשר התפשטות של התנחלויות.

הפורמט אינו משנה. בהאג, בפורום בינלאומי שיוקם בשבילנו, אולי אפילו בארצנו: יום יבוא ולא רק פוליטיקאים ואנשי צבא ישראלים יועמדו לדין, אלא גם משפטנים, שופטים צבאיים ואזרחיים, ארכיטקטים ומתכננים: כל מי שאיפשרו ומאפשרים לעצב את הארץ כקומה עליונה ליהודים וכקומת מרתף — מפוצלת לתאים נפרדים — לפלסטינים. הלוואי שמלים אלו יקדימו את אותו יום ולו בשנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ