שב"חית |

נקמתה של משפחת גולדין בחולי הסרטן ברצועה

אין לדעת אם מניעת טיפול מציל חיים מחולים, בשל קרבה לחמאס, תזרז את החזרת גופתו של הדר גולדין, אבל סבלם הנפשי והפיזי של החולים הוא ודאי

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטיניות נושאות שלטים באנגלית
עמירה הס
עמירה הס

עוד הישג למשפחת גולדין: ישראל מודה במפורש שאינה מתירה לחולים בסרטן ובמחלות קשות אחרות לצאת מהרצועה לטיפול, אם הם, לטענתה, קרובי משפחה מדרגה ראשונה של אנשי חמאס. בלי להתבלבל, בלי להסמיק ובלי להתבייש חתומים פקידים במינהלת התיאום והקישור (מת"ק) על הסבר זה לדחיית בקשות היציאה של חולים מעזה. 13 מקרים כאלו הגיעו לידיעת העמותות אל־מיזאן, המרכז לזכויות האדם שברצועת עזה, ורופאים לזכויות אדם (רל"א) בתל אביב. סביר שמספר החולים שנדחו רב בהרבה. והיד עוד נטויה.

אחת הדרישות של משפחת גולדין במסע הצלב שהיא מנהלת נגד רצועת עזה היתה שיקוצצו היתרי יציאה לצרכים הומניטריים של תושביה. ומה יותר הומניטרי מיציאה של חולי סרטן, עם מלוויהם, לטיפול שלא ניתן למצוא ברצועה? אין לדעת אם מניעת היציאה מקרבת את המשפחה לרגע שבו תקבל את גופת בנה. מה שוודאי הוא, שמניעת הטיפול ההכרחי מוסיפה כאבי תופת לחולים וסבל נפשי רב להם ולבני משפחותיהם. מה ערבת לנו, הנקמה.

לנוחיותו של מי שלא קראו, או לא זוכרים, את 7,968 המאמרים שנכתבו בעניין, נסכם עכשיו: מתחילת השנה עד סוף יולי סירבה ישראל לבקשות היציאה של 769 מתושבי הרצועה, בנימוק שהם קרובי משפחה מדרגה ראשונה של איש חמאס. ב–2017 היו רק 21 סירובים על בסיס זה, כפי שמלמדת תשובת יחידת מתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש) לעמותת "גישה" על בסיס החוק לחופש המידע. כלומר: התקדמות. דוברות המתפ"ש לא ענתה לשאלתי כמה מה–769 הם חולים. אבל ההחלטה לכלול את סעיף הקירבה כדרך לקצץ במספר ההיתרים ההומניטריים התקבלה כבר בישיבת הקבינט בינואר 2017.

זה לא סיפק את משפחת גולדין. היא הגישה עתירה לבג"ץ בנובמבר 2017 ובה טענה, שהחלטות הקבינט אינן מיושמות. כנראה לא הספיקו לה הנתונים הבאים: ב-2017 דווקא נרשם שיא שלילי במניעת יציאה מחולים, מאז 2008. זאת לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי. מתוך 25,522 בקשות ליציאה למטרות טיפול רפואי אושרו רק 54%. המטרה של משפחת גולדין הושגה, בלי שניתן הסבר גלוי של "קירבה לחמאס". אגב, ההיענות לכלל הבקשות להיתרי יציאה (כ–119 אלף) היתה נמוכה אף יותר: פחות ממחצית אושרו (54,200). האם יש פה קשר ללחצי משפחת גולדין? לאלוהי המתפ"ש התשובה.

בעקבות עתירת משפחת גולדין הודיעה המדינה לבג"ץ, שלמתפ"ש לא היו כל הנתונים על כל אנשי החמאס ברצועה, ולכן לא בוצע הקיצוץ הנדרש במספר ההיתרים ההומניטריים. משונה. חשבנו שהקשרים של המתפ"ש עם השב"כ, כולל קשרי המחשב, הם מצוינים. ניתן להסיק ש–2017 יוחדה לאיסוף שקדני של הנתונים החסרים. עם או בלי קשר, מסוף 2016 נוצר פיגור בטיפול בבקשות להיתרי יציאה. אלפי בקשות — גם של חולים — פשוט אינן נענות במשך חודשים ארוכים. יש פה כנראה עירוב של סחבת והזנחה ביורוקרטית גרידא, התמהמהות בתשובות השב"כ וחלק ממדיניות הענישה השגרתית כנגד הפלסטינים תושבי הרצועה.

כך או כך, להתמהמהות קשר ישיר לנתון הבא: 54 חולות וחולים ברצועה מתו ב–2017, לאחר שלא קיבלו בזמן היתרי יציאה, לשם טיפול מציל חיים. 85% מהם הם חולי סרטן שנקבע להם תור לבדיקות ולטיפולים. כך דיווח ארגון הבריאות העולמי.

מתוך כשני מיליוני בני אדם החיים ברצועה מתירה ישראל מדי שנה את יציאתם של אלפים ספורים. כ–20–30 אלף בשנה. זו טיפה בים. הרוב הגדול של תושבי הרצועה אף אינם מנסים לבקש היתר יציאה. הם יודעים שלא יקבלו. עכשיו לארסנל איסורי היציאה נוסף הקריטריון של "קירבה מדרגה ראשונה לאיש חמאס". זהו קריטריון פסול במהותו, ככל ענישה קולקטיבית.

בשבוע שעבר עתרו לבג"ץ שבע חולות קשה, שנאסרה יציאתן לטיפול מציל חיים בבתי חולים פלסטיניים במזרח ירושלים. שותפות לעתירה ארבע עמותות נוספות: אל־מיזאן ורל"א, עדאלה ו"גישה". עורכות הדין מנסחות העתירה מ"גישה", גם שלחו בקשה לדיון דחוף. אז שלחו. כמה מהנשים העותרות, אגב, אף לא יודעות מי מבן משפחתן בחמאס, אם בכלל. אחת מכירה אסיר משוחרר, מעל גיל 60. הארגונים הזכירו שהמדינה הודיעה בתשובה לעתירת גולדין, כי הקיצוץ בהיתרים הומניטריים לא יחול במקרה של טיפולים מצילי חיים ואלו שאינם ניתנים ברצועה. אבל שבע העותרות הנ"ל מוכיחות שאין קשר בין הודעה זו למציאות. כולן זקוקות לטיפולים מצילי חיים שאינם קיימים ברצועה.

אחד משופטי העליון כבר התבטא בעניין: נועם סולברג. כשמשפחת גולדין הגישה את עתירתה הוא אמר, שספק אם הקבינט מיישם את החלטתו לקצץ במספר ההיתרים ההומניטריים. לפי דיווחים עיתונאיים זו היתה מתיחת ביקורת על הממשלה. עכשיו נשאר לדעת מה עמדת שאר השופטים לגבי מניעת טיפול מחולות סרטן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ