עבור "החווה של אורי" אפילו אל"מ משכים קום

למפקד הבקעה והעמקים היה משהו דחוף מאוד לעשות ב-06:00 בבוקר: הוא חתם על צו סגירת שטח מסוים וסייע לבעלי המאחז במצוות "הפחד וגרש"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביש"עסטאן כמקובל, המאחז של אורי רק גדל ומשגשג
עמירה הס
עמירה הס

לאל"מ אודי צור, מפקד חטיבת הבקעה והעמקים, היה משהו דחוף מאוד לעשות בשש בבוקר ביום שלישי 18 בדצמבר: הוא חתם על צו סגירת שטח מסוים (איסור כניסה ושהייה) בתוקף סמכותו כמפקד צבאי באזור יהודה ושומרון. בצו המודפס, שאליו נלווית מפה, כנדרש, צוין במפורש האזור האסור: "החווה של אורי". תוקף האיסור: משמונה בבוקר אותו יום לשמונה בערב, והוא אינו חל על מי שהמפקד מתיר לו לשהות במקום.

שלוש המלים "החווה של אורי" מופיעות חמש פעמים בצו ובמפות הנלוות. כה חשוב הוא האזרח אורי, שהאל"מ משכים קום למענו. אורי, שאיננו יודעים את שמו המלא, הוא אזרח יקר למדינה, יקר ללבה ויקר לכיסנו, והרבה אנשי צבא עסוקים בצו שנחתם למענו: האל"מ הנ"ל, המשפטן הצבאי האלמוני שמאשר תיאורטית או בפועל את הצו, הקלדן שהקליד בנוסח הסטנדרטי את המלים "החווה של אורי", הרל"ש שתיאם, החייל שאסף מהמדפסת את עותקי הצו, הנהג הצבאי שמביא את הדיו למדפסת ומי שדאג להפקיד את הצו בידי שלוש חיילות וחייל רעול פנים אחד, כדי שיעשו את השימוש מכוון־המטרה שלו: לנפנף בו לעיני פעילי זכויות אדם ישראלים, שעמדו על כביש בבקעת הירדן, ולהודיע להם שהם נמצאים בשטח צבאי סגור. אגב, זה היה שקר, שקר גס, כי הפעילים היו רחוקים מהשטח שסומן במפה "סגור".

החווה של אורי, כלומר מאחז בלתי מורשה ובלתי חוקי, אפילו במושגים המתירניים של חוקי ישראל הקולוניאליסטיים, הוקמה לפני כשנתיים בתוך שמורת הטבע אום זוקא, בסמוך למחנה צבאי של גדוד "אריות הירדן". כמקובל ביש"עסטאן, למרות צווי הפסקת העבודה שהוצאו נגדו, המאחז רק מתרחב ומשגשג. יש לו עדר פרות ובאחרונה יושביו החלו לזרוע באדמות פלסטיניות שבשמורה.

יושבי המאחז, כמו חבריהם בעשרות מאחזים והתנחלויות אחרות בגדה המערבית, מקפידים גם על מצוות ה"הפחד וגרש". הם מאיימים על רועים פלסטינים שחיים באזור ומרחיקים אותם משטחי המרעה שלהם. עד שצץ מאחז זה, פלסטינים מצפון הבקעה רעו באזור ובשמורה באין מפריע. המטרה של ההפחדה והגירוש ברורה: פגע במחייתו של אדם, והוא ייאלץ לנטוש.

המאחז סמוך לאום זוקהצילום: אוליבייה פיטוסי

ביום שלישי בבוקר התלוו הפעילים לרועים איימן ודיאב מהכפר הקטן סמרה, שרעו את צאנם בצד המערבי של כביש 5788. איש המאחז חלף בטנדר שלו על פני שני פעילים, בהם גיא הירשפלד, שעמדו על הכביש בסמוך לכניסה לשמורה. הוא עצר, צילם מה שצילם ונראה מטלפן למישהו, ואז המשיך לנסוע. בינתיים הצטרפו גם שתי פעילות "מחסום ווטש", בהן דפנה בנאי.

"האמר צבאי חלף על פנינו", סיפרה בנאי ל"הארץ", "ונסע לעבר 'החווה של אורי', בדרך הכורכר באיכות גבוהה שנסללה בשבילה. כעבור כעשר דקות ההאמר חזר ועצר לידינו. ירדו ממנו חייל רעול פנים וחיילת. בתוכו נשארו שתי חיילות. החיילת נופפה בכמה ניירות ואמרה: 'אסור לכם להיות פה, זה השטח של אורי ואסור לכם להיכנס לפה בלי אישור ממנו'". בנאי סיפרה שהחיילות היו עדינות ומנומסות, אבל החייל "היה גס רוח ואלים. הוא חטף בכוח את הצו מידיו של אחד הפעילים, כשזה רצה לעיין בו, גירש באיומים בערבית (מסוג 'אני אזיין אתכם') את הרועים הפלסטינים שרעו את צאנם ליד הכביש, וכמעט היכה את גיא".

החייל, ששפת אמו ערבית, גם קרא למשטרה שתסלק את "מפירי הצו" כביכול, אבל זו הודיעה לו כעבור כשעה שהיא לא באה. איומיו של החייל על הרועים אילצו אותם לחזור מוקדם יותר הביתה, עם הכבשים והעזים.

מדו"צ נמסר בתגובה: "ביום שלישי האחרון 18 בדצמבר 2018, התקבל דיווח על הפרת צו שטח צבאי סגור באזור אום זוקא שבבקעת הירדן. כוח צבאי הוקפץ לנקודה, כדי לבדוק את הדיווח כחלק מהפעילות השוטפת של צה״ל לשמירה על הסדר הציבורי ומניעת חיכוך באזור. בהתאם לצו הסגירה, התבקשו הפעילים לא להיכנס ורועה צאן שנכנס למקום התבקש לעזוב את השטח הסגור. על רקע הטענות בדבר התנהגות פסולה של הכוח בעת הצגת הצו נערך עמם בירור וחודדו ורועננו הנהלים בנושא".

בתגובה, הדגיש הירשפלד ואמר ל"הארץ", שהצו שהוצג להם היה תקף רק לשטח המאחז הבלתי חוקי ואילו הרועים והפעילים היו רחוקים ממנו. "ניסיונות דומים לסלק אותנו ואת הרועים, בתואנת שווא, קרו לא אחת בעבר, ואפילו המשטרה מבינה זאת", אמר, "מזה שנתיים אנחנו מלווים את הקהילות במקום בשל הטרדות חוזרות ונשנות מצד החבורה במאחז וכוחות צה"ל שכפופים לה. מצער לראות את השימוש 'במיטב בנינו' למטרה זו תוך עיוות המציאות והפרחת שקרים לרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ