כמה מלשינונים צריכים המתנחלים?

המוקד הטלפוני החדש במינהל האזרחי אמור על פניו לקבל גם דיווחים על בנייה ישראלית בלתי חוקית בגדה המערבית. אבל הבה לא ניפול בפח הסימטריה משום שאין כל מקום להשוואה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההתנחלות הבלתי חוקית חוות מעון
עמירה הס
עמירה הס

המינהל האזרחי פתח מוקד טלפוני (חמ"ל C) לקבלת מידע על בנייה ללא היתרים בגדה המערבית. האתר של התנחלות כוכב יעקב מגדיר אותו "מלשינון" - ואינו משאיר מקום לניחושים: היעד להלשנות הוא הפלסטינים. האתר פרסם בשבוע שעבר את מודעת המינהל האזרחי וגם פירשן: "ראיתם עבודות בנייה של פלסטינים שנראית לכם חשודה ולא מאושרת? נתקלתם במפגע תברואתי של פלסטינים שמצפצפים על החוק? מעכשיו יש לכם מלשינון משלכם, תפנו בכל שעות היום בכל דרך אפשרית ותתלוננו עליהם. כל יום נערך סיכום על התלונות ומציגים מה נבדק ומה הוחרם במידה והיתה התנהלות לא תקינה. בהצלחה".

חמ''ל C הוקם במטרה המוצהרת לרכז ולייעל את פעולות האכיפה של המינהל האזרחי. לפי תשובת דוברות המתפ"ש ל"הארץ" (היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, שלה כפוף המינהל), החמ"ל הוקם בנובמבר 2020, ודבר קיומו עדיין לא פורסם רשמית ברבים. "הודעה בדבר הקמת החמ״ל פורסמה לקציני ועובדי המינהל האזרחי, כמו גם למספר גורמים מצומצם בלבד, זאת כשלב ראשוני בתהליך ההתנעה של הקמת החמ״ל", נכתב בתשובה ל"הארץ".

ואכן, החיפוש "חמ"ל C" בגוגל מוביל לפרסום אחד ויחיד, זה שבאתר ההתנחלות כוכב יעקב. הגורמים העלומים האחרים שההודעה הגיעה אליהם מן הסתם הבינו שהיא עדיין לא לפרסום. מצד שני, המוקד הטלפוני עצמו כבר פועל. בשבוע שעבר התקשרתי לשלושת המספרים שמצורפים למודעה. על אחד ענתה מי שנשמעה לי כחיילת צעירה, שאישרה שזהו חמ"ל C, שיש לשלוח אליהם נ"צ, צילומים והסבר על טיב הבנייה המדווחת. אפשר בוואטסאפ לטלפון הנייד שבמודעה, היא הוסיפה בקול לבבי.

כמה מלשינונים כבר צריך? עמותת הימין "רגבים" פועלת כמגה-מלשינון כבר יותר מעשור. היא מצוידת ברחפנים שמרגלים אחר קהילות פלסטיניות, ובמשפטנים שמגישים עתירות בכייניות על כך שלא הורסים לפלסטינים עוד בתים וכפרים. גם למתנחלים סתם יש תמיד קו ישיר למינהל האזרחי. המשרד לענייני התיישבות יזם הקצאת מיליוני שקלים מכספי המסים שלנו, כדי שמתנחלים יקנו רחפני ריגול וישלחו עוד סיירים שיבלשו אחר הפלסטינים.

איך מבחינה בירוקרטית כל זה יעבוד יחד? גורם ביטחוני מסר ל"הארץ" שחמ"ל C "הוקם לאחר עבודת מטה נרחבת בתוך המינהל האזרחי אשר אינה קשורה לפרסומים כאלה או אחרים". כלומר, חמ"ל C נהגה הרבה לפני היוזמה של המתחרים במשרד לענייני התיישבות. האם למלשינים של המתחרים יהיה מוקד טלפוני אחר? האם שני המוקדים יריבו? נחיה ונראה.

רשמית, חמ''ל C אמור לשרת גם את מי שמדווחים על בנייה ישראלית בלתי חוקית. "לכשיוחלט לפרסם את פעילות המוקד הטלפוני באופן יזום, ההודעה תפורסם הן בשפה העברית והן בשפה הערבית", נאמר לי. ואכן, בתחילת דצמבר עורכות הדין של ארגון "חקל" (שדה), המייצג חקלאים פלסטינים שמתנחלים השתלטו ומשתלטים על אדמותיהם, הופנו למוקד זה על ידי המת"ק (ענף של המינהל האזרחי). מאז הן מסרו שלוש פעמים דיווח לחמ''ל C על בנייה בלתי חוקית חדשה באביגיל וחוות מעון שבאדמות מסאפר יטא, ובאש קודש שבאדמות הכפר ג'אלוד. שלושת אלו הם מאחזים בלתי חוקיים ובלתי מורשים, שנהנים מתהליך הלבנה דה-פקטו ודה-יורה, והולכים ומתרחבים למרות צווי ההריסה והפינוי שהוצאו רשמית נגד מבניהם ולמרות האלימות המתועדת שהפגינו במשך השנים נגד פלסטינים ונגד מתנגדי כיבוש ישראלים. נציגי המת"ק שלחו מישהו לבדוק מה קורה, נאמר ל"חקל".

אז לשמוח? הבה לא ניפול בפח הסימטריה. גם אם במוקד הטלפוני יוצבו מי שמבינים ערבית, אין כל מקום להשוות בין בנייה ללא היתרים של פלסטינים בגדה המערבית – לבנייה בלתי חוקית ובלתי מורשית של יהודים. הראשונים נדחפים לבנות שלא לפי הנהלים, באדמתם שלהם, כי הנהלים שישראל מיישמת נועדו להעלימם. האחרונים נשלחו על ידי המדינה להשתתף במבצע בלתי חוקי, של הרחבת פרויקט הקולוניאליזם היהודי.

המינהל האזרחי הוא אחד הגופים הוותיקים והמיומנים ביותר בהוצאה לפועל של מדיניות הקולוניאליזם היהודי. ובכל זאת, ב-12 השנים האחרונות הוא נתון למתקפה ממוקדת של שדולת המתנחלים ובראשה עמותת רגבים, כאילו אינו עושה די כדי לגרש פלסטינים ולהשתלט על אדמותיהם. תחת מתקפה זו המינהל האזרחי ומשפטנים צבאיים מיהרו להמציא עוד טריקים כדי להחיש את תהליך הגזל. המלשינון הוא עוד אמצעי. סוף כל סוף, גם פקידים ממשלתיים וקצינים הם בני אדם: הם חייבים להראות שהם מתייעלים, כדי לשאת חן בעיני אדוניהם המתנחלים ולזכות בתחרות על הקרדיט המכובד, של מי החרים הכי הרבה לוחות סולאריים וצינורות מים ומי גירש הכי הרבה פלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ