טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רמת הגולן לנצח? לא באמת

הכרזות על איום חדש ומאחז צבאי איראני ברמת הגולן ליוו את נסיעת נתניהו לפוטין. אך יתכן והיו אלה רעשי רקע והסחה מן הדבר האמיתי – מדיני בעיקרו. נתניהו דרש הכרה בינלאומית בסיפוח הגולן. העולם השיב בשלילה

תגובות
חיילי צה"ל בצפון רמת הגולן
גיל אליהו

בפאנל הפרשנים של יום ששי בערוץ 2 (10 מרס 2017) לסיכום פגישת נתניהו-פוטין העלה צבי האוזר את חזונו משכבר הימים: לנצל את הכאוס ומלחמת האזרחים בסוריה על מנת להשיג הכרה בינלאומית בסיפוח רמת הגולן. המדיום הטלביזיוני הקופצני לא אפשר דיון מסודר. מה שלא נאמר באולפן ולא זכה להבלטה בכיסוי התקשורתי של הביקור במוסקבה: נתניהו אכן בקש מפוטין "הכרה ברמת הגולן כחלק מישראל" (מעריב, 10 מרס).

בניגוד לכותרות הראשיות שליוו את פגישת נתניהו-פוטין והתמקדו בהתגברות האיום האיראני ובניית נמל ימי של איראן בסוריה – דומה כי מטרת הביקור היתה דווקא במישור המדיני וברוח רעיונות הסיפוח של האוזר. זה הזמן לבחון מקרוב את הרעיון שאין לו היתכנות בזירת היחסים הבינלאומיים, ומצד שני יש בו נזקים מדיניים.

צבי האוזר
מוטי מילרוד

מדי שנה עם בוא האביב כותב צבי האוזר, מקורבו של נתניהו ומי שהיה מזכיר הממשלה, מאמר על ה"הזדמנות ההיסטורית בגולן". בתקופת אובמה ניסה האוזר לכונן נוסחת איזון מול "הסכם הגרעין הרע" (לפי נתניהו) ולדרוש מאובמה "פיצוי אסטרטגי" שיבטיח לשיטתו את ביטחון ישראל. הפיצוי שדרש האוזר לא היה צבאי או ביטחוני אלא טריטוריאלי: הכרה אמריקנית בסיפוח הגולן לישראל. האוזר הניח שאחרי ההכרה האמריקנית בסיפוח יתרחש תהליך דומינו וגם רוסיה והאיחוד האירופי יגלו את האור ויעניקו לגיטימיות לסיפוח הגולן.

אובמה לא היה שותף לנוסחת הפיצוי האסטרטגי של נתניהו-האוזר. גם ישיבת הממשלה החגיגית שקיים ראש הממשלה בגולן (אפריל 2016) ובה הכריז "רמת הגולן לצמיתות בריבונות ישראל" לא קידמה את הנושא. הקהילה הבינלאומית סירבה לקבל סיפוח חד צדדי והגיבה בשלילה לתזה של נתניהו כאילו פרק הזמן הארוך של 50 שנה מאז מלחמת ששת הימים יצר עובדה מדינית והקנה לישראל זכויות טריטוריאליות בגולן. בתוך 24 שעות (במהלך בזק אמריקני-אירופי שהזכיר את הוטו שהביא לפירוק מלכות ישראל השלישית של בן גוריון בסיני 1956) הבהירו ארה"ב, גרמניה והאיחוד האירופי בהודעות רשמיות כי הטריטוריה של רמת הגולן אינה חלק ממדינת ישראל.  במערכת הבינלאומית, אף מדינה אינה רשאית  לספח טריטוריה של מדינה אחרת ככה סתם, סיכמה ההודעה הגרמנית.

פוטין
ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/אי־

כפי שראינו , העובדות לא הפריעו להאוזר להמשיך ולקדם את סיפוח הגולן. בגרסה המעודכנת האחרונה "איראן אל מול גולן" (הארץ, 17 פברואר 2017). הפעם תלה יהבו בעויינות המוצהרת לאיראן של נשיא החדש טראמפ. בניתוח של האוזר, הכרה בינלאומית בסיפוח הגולן היא עבורנו "פיצוי אסטרטגי הולם" להסכם הגרעין "הרע" וגם חייץ טריטוריאלי לריסון "התוקפנות הקונבנציונלית של איראן" כהגדרתו. ולא זו בלבד, הכרה בריבונות ישראל בגולן אינה רק אינטרס ישראלי אלא מהלך אזורי מתבקש ל"גביית מחיר טריטוריאלי מציר הרשע השיעי" אשר תואם לאינטרס המדינות הסוניות המתונות וליציבות האזורית בכלל. על מנת להמתיק את הגלולה מסכם האוזר כי בסך הכל מדובר בסיפוח "אחוז אחד ממה שהיה עד לאחרונה סוריה". סיפוח הגולן במחירי מבצע סוף העונה.

מתברר כי נתניהו והאוזר חד הם. ראש הממשלה העלה תביעתו להכרה בינלאומית בסיפוח הגולן בפגישותיו עם טראמפ ופוטין. זאת היתה כנראה מטרת נסיעתו החטופה לפוטין על רקע הדיווחים לחידוש סבב ז'נבה לפתרון משבר מלחמת האזרחים. הכותרות הקולניות שסיפקה לשכתו כחומר רקע לביקור בדבר איום איראני חדש - מאחז צבאי של איראן ברמת הגולן - היו כנראה בבחינת מה שמכונה בספרות הבלשית RED HERRING. לא ידוע על מאחז צבאי איראני במרחב קונייטרה בואכה דמשק. אין הוכחות לכך שאיראן מעוניינת ביצירת קו מגע וחיכוך צבאי ישיר עם ישראל.

שלטים של פוטין ואסאד בסוריה
JOSEPH EID/אי־אף־פי

בביקור השבוע לא נמסרה תשובת פוטין. מעניין לציין כי בהודעות הרשמיות של הקרמלין על הביקור לא נמצאה התיבה איראן. נראה כי תשובת פוטין מהביקור הקודם באפריל 2016 עדין בתוקף. אז הבהיר הקרמלין כי רוסיה דבקה בעמדתה הקבועה בקשר לרמת הגולן "והיא בהתאם להחלטות מועצת הביטחון". הנשיא פוטין שהוא הגורם הבינלאומי הבולט ביותר במשבר הסורי ופטרונו של אסד החזיר לזירה את החלטת מועצת הביטחון 497 (דצמבר 1981) שקבעה בנחרצות כי "סיפוח הגולן בטל ומבוטל" ואין כל תוקף להכרזה הישראלית.

מספר ימים לאחר ביקורו  הקודם של נתניהו במוסקבה חזרה מועצת הביטחון (26 אפריל 2016) בהובלת רוסיה וארה"ב ואישררה את ההחלטה 497 בדבר אי-קבילות סיפוח הגולן. כלומר, אין מדובר בהחלטה ישנה של הקהילה הבינלאומית המתייחסת להכרזת ממשלת בגין אלא בעמדה בינלאומית קבועה בעלת תוקף גם במציאות של מלחמת האזרחים בסוריה. ואכן, אחד הסעיפים הבודדים שגם המורדים וגם משטר אסד הסכימו עליו בשיחות עם המתווך סטפן דה-מיסטורה מדגיש את הצורך בשמירת אחדותה הטריטוריאלית של סוריה ובכלל זה נאמר - החזרת הגולן בדרכי שלום.

מתיחות בבית לחם
LightRocket via Getty Images

מכל כיוון שלא נסתכל, אין וכנראה לא ניתן להשיג לגיטימיות בינלאומית לסיפוח רמת הגולן. למרות מלחמת האזרחים והתפרקותה של סוריה הישנה אין היתכנות ל"תזת הגולן" של האוזר. לצבי האוזר יש אג'נדה חבויה נוספת – וגם היא נדונה לכישלון. לנוכח מה שהוא מגדיר "התפוגגות גבולות המזה"ת" בסוריה ועיראק מציע האוזר לנצל את ההזדמנות "האופטימלית" כהגדרתו ולבטל את "קדושת גבולות 67": לשרטט באופן חד צדדי את גבולות ישראל בגזרה נוספת ולספח את הגדה המערבית.

חלומות האוזר באספמיה. קווי 67 בכל הגזרות הם נדבך מרכזי בקונצנזוס הגלובלי. חלוף הזמן וחגיגות החמישים שמתכננת ממשלת נתניהו לא שינו את עמדת ארה"ב, רוסיה והאיחוד האירופי בקשר לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. החלטת מועצת הביטחון 2334 (דצמבר 2016) היא בעיני העולם הפרשנות המוסמכת להחלטה 242 וקווי 67 – ליבת הסכמי השלום של ישראל כולל הסכמי אוסלו.

לצבי האוזר קרה מעשה בלעם בהיפוך. הוא בא לברך על סיפוח הגדה המערבית באמצעות "תזת הגולן" והתמוטטות הגבולות ההיסטוריים במזה"ת ובמקום זאת קבלה מדינת ישראל מסר גלובלי ישיר על אי-קבילותו של סיפוח. העיסוק מחדש בסיפוח הגולן ותשובת העולם בדבר אי-הלגיטימיות של המהלך שמציעים האוזר-נתניהו ברמת הגולן תקרין בבוא העת גם על העיסוק הדיפלומטי לכינון מדינת פלסטין לצד מדינת ישראל על בסיס קווי 67. תקפותם של קווי 67 בגזרה הסורית חלה גם על הגזרה הפלסטינית. רק לאחרונה דיווח שר הביטחון ליברמן בועדת חוץ וביטחון של הכנסת על מסר ברור וישיר של ממשל טראמפ ובו התנגדות לכל צורת סיפוח בגדה המערבית. מדינת ישראל אינה בן יחיד ויש עולם מסביב.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות