היכן מסתתרות מאה פצצות האטום של איראן? - שיח אסטרטגי - הבלוג של שמואל מאיר - הארץ
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

היכן מסתתרות מאה פצצות האטום של איראן?

הסכם הגרעין אינו מעניק לאיראן מסלול מהיר לנשק גרעיני. אין מדובר בהסכם להקפאה זמנית. הערובה לכך - פיקוח חודרני שמתקיים בכל שטחה ללא הגבלת זמן

תגובות
נתניהו בכנס ג'רוזלם פוסט
רונן זבולון / רויטרס

בכנס הדיפלומטים של הג'רוזלם פוסט (6 דצמבר 2017) קבע ראש הממשלה נתניהו כי במסגרת הסכם הגרעין יהיו לאיראן בתוך עשור "לא פצצה אחת אלא ארסנל של מאה פצצות ויותר". הוא קרא לשגרירים לדווח על כך למשרדי החוץ שלהם ולסייע לנשיא ארצות הברית לתקן מייד את הסכם איראן "הפגום" לדעתו.

נתניהו פיתח בהרחבה את תזת "מאה פצצות האטום" במהלך ביקורו בלונדון ושיחתו בצ'טהאם האוס (3 נובמבר 2017). לדבריו, כדאי לאיראן לכבד את ההסכם ולא להסתכן בהפרתו. אם תצא עכשיו מההסכם היא תשיג אולי פצצה אחת אבל אם תמתין בשקט עד סיום תקופת ההסכם והסרת המגבלות - תגיע למאה פצצות אטום "בתוך שבועות". מדובר בתזה שגויה שאין לה בסיס עובדתי.

תזת נתניהו היא כנראה תוצאה של ייעוץ אסטרטגי בעייתי. אין ודאות כי המודיעין הצבאי – המעריך הלאומי אצלנו – שותף לה. מכוני מחקר בישראל שאמורים לאתגר את החשיבה הממסדית ולהגיש לראש הממשלה דוחות על בסיס עובדות נוטים כנראה להזין ולהגביר בסקירותיהם את גישתו ואת תמונת עולמו הפסימית של נתניהו. כך נחשף הדיון הציבורי בישראל למעגל קסמים של איומים והפחדות. תרחישי המקרה הגרוע ביותר והטענה כי איראן לא השתנתה והיא תמיד בחזקת מדינה שהפרה את אמנת NPT - אינם תורמים לדיון.

ניתוח יכולות איראניות שהן עובדתיות ואפילו כמותיות יכול להבהיר את התמונה. הקורא יתפלא לשמוע, אבל בכל הקשור להסכם הגרעין האיראניJCPOA  רוב העובדות פתוחות וגלויות. הבלוג ינסה להראות על בסיס נתונים ועובדות היכן נתניהו טועה. הסכם הגרעין אינו מעניק לאיראן מסלול מהיר לפצצה .

מתחילים. אסכולת נתניהו טוענת "הסכם פגום" כי לדעתה איראן הצליחה לכפות על ארה"ב והמעצמות את סעיף "שקיעת החמה" SUNSET CLAUSE. מטפורה משפטית שבאה לומר כי הגבלת מלאי האורניום בהסכם (300 קילוגרם בלבד כאשר לפני ההסכם החזיקה 10 טון) ואיסורים נוספים על העשרת אורניום באיראן יפוגו בתום 15 שנה. כלומר בשנת 2031. בתום התקופה טוענת אסכולת נתניהו, תזנק איראן ותפתח נשק גרעיני בפרק זמן קצר. מכאן תזת "מאה פצצות האטום". לאחרונה טוענים חסידי האסכולה כי זה יקרה בעוד שבע-שמונה שנים.

לא ברור איך הזינוק הגדול אמור להתבצע ואין לכך בסיס תומך של עובדות. סעיף "שקיעת החמה" שהפך לדגל שחור מאיים בעיני מתנגדי ההסכם אינו "מחטף" ותחבולה איראנית כי אם סעיף סטנדרטי בהסכמים בינלאומיים ובמיוחד בהסכמי פירוק נשק גרעיני. כמו כן, מאורניום מועשר בדרגה אזרחית נמוכה (עד 5%) לא ניתן לייצר חומר בקיע לפצצה. לשם כך נדרשת העשרת אורניום לרמה צבאית של 93%.

גם בתום ההסכם ועם תפוגת סעיף "שקיעת החמה" ייאסר על איראן להעשיר אורניום לדרגה צבאית והיא לא תוכל לייצר חומר בקיע לפצצה. זאת המהות של מחוייבות איראן למעמד "מדינה שאינה מדינת נשק גרעיני" NNWS באמנת:NPT  לא לפתח ולא לרכוש בשום צורה שהיא נשק גרעיני.

וכאן הפואנטה. אסכולת נתניהו הפכה את סעיף "שקיעת החמה" לדגל מרכזי במאמצים לטרפד את ההסכם ("לתקן" בלשונם של נתניהו וטראמפ). "שקיעת החמה" אף תפסה מקום מרכזי בנאום האיום האיראני השנתי של נתניהו בעצרת האו"ם. אבל האיסור להעשיר אורניום לדרגה צבאית על פי אמנתNPT  והפיקוח החודרני של סבא"א שנועד לוודא כי אין העשרת אורניום צבאית הם לתמיד וללא הגבלת זמן. גם אם יפותחו צנטריפוגות מהירות חדשות שיהיה מותר לאיראן לבנות בתום סעיף "שקיעת החמה" - ייאסר עליה להעשיר אורניום לדרגה צבאית.

הקורא הישראלי אינו מודע להליכי הפיקוח החודרניים על תכנית הגרעין האזרחית באיראן שאינם מאפשרים לה להסיט חומרים למסלול צבאי חשאי. רק בזכות משטר הפיקוח העמוק יכול ראש סבא"א להצהיר מדי שלושה חודשים כי איראן מקיימת את ההסכם. פקחי סבא"א כמעט מתגוררים באתר העשרת האורניום היחיד בנתנז (באתר פורדו התת-קרקעי שנחשב בעבר "מרחב החסינות" נחסמה כליל האופציה להעשיר אורניום) ומבקרים שם על בסיס יומי, כולל באתרי האחסון של 14 אלף הצנטריפוגות שהוסרו מהפרוייקט האיראני ומשמשים כיום מאגר לחלקי חילוף בלבד.

בשנת 2016 קיימו פקחי סבא"א 402 ביקורות פיקוח כאלה. דבר שהוא בלתי נתפס בשנים שלפני ההסכם. כמו כן משתמשת סבא"א באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, תצלומי לווין , מצלמות מעקב בשידור ישיר ורציף למטה הסוכנות בוינה. סבא"א מקבלת סיוע משירותי מודיעין של המדינות החברות בסוכנות ובעיקר המעצמות החתומות על הסכם הגרעין. בשימוע בסנאט האמריקני בו הצהיר ראש המטות המשולבים של ארה"ב כי איראן מקיימת את הסכם הגרעין הוא התבסס לדבריו על "חומרי מודיעין". אם היה חשד להפרת הסכם הגרעין היה המודיעין האמריקני מתריע ומזעיק את סבא"א. וזה לא קרה.

זאת ועוד: משטר הפיקוח החודרני שנועד למנוע הסטת חומרים להעשרה צבאית באתרים חשאיים ימשיך להתקיים גם אחרי "שקיעת החמה". פיקוח סבא"א ואמנת NPT  אינם מוגבלים בזמן והם יאפשרו לסבא"א לבדוק גם אתרים חשודים שאינם מוצהרים, כולל אתרים צבאיים חשודים. זאת באמצעות ה"פרוטוקול הנוסף" שחתמה איראן במקביל לכניסתו לתוקף של הסכם הגרעין. הפרוטוקול הנוסף אינו מוגבל בזמן.

ה"פרוטוקול הנוסף" הוא נדבך מרכזי בפיקוח סבא"א למניעת יצירת מסלול מקביל חשאי מחוץ לאתרים המוצהרים. בניגוד להדלפות בתקשורת הישראלית, איראן לא מנעה מסבא"א גישה לאתרים לא מוצהרים. ראש סבא"א הכחיש את הדיווחים ודוברו שלח באופן יוצא דופן אי-מייל לערוץ חדשות בישראל להפרכת הסיפור. בשנת 2016 ביצעה סבא"א 25 ביקורות פיקוח בהתרעה קצרה באתרים חשודים לא מוצהרים. כלומר, פעמיים בחודש. אפשר להניח כי חלק מהאתרים הלא-מוצהרים היו בבסיסי צבא. מכל מקום, לא היתה שום הפרעה או חסימה איראנית לדרישות סבא"א.

התשובה לשאלה היכן מחביאה איראן את מאה הפצצות מצויה בניתוח עובדתי שהבאנו כאן. אין מאה פצצות ונראה כי אין היתכנות לתזת נתניהו. משטר הפיקוח החודרני של סבא"א המוטל על תכנית הגרעין האזרחית באיראן נועד לעקוב באופן צמוד, להרתיע ולמנוע הולכת שולל. איראן לא תוכל לייצר ולבנות ארסנל פצצות אטום "מתחת לפנס" של סבא"א – מתוך תכנית גרעין אזרחית שנמצאת בפיקוח הדוק. מדינות שהשיגו נשק גרעיני כמו הודו ופקיסטאן עשו זאת בהיותן מחוץ למעגל הפיקוח של סבא"א ושל אמנת NPT.

ובאשר למסלול חשאי מקביל לייצור חומרים בקיעים באתרים לא מוצהרים: כאן נוכל להסתייע במטפורת "שקיעת החמה" אבל באופן הפוך - השמש אינה שוקעת על משטר הפיקוח והפרוטוקול הנוסף של סבא"א ולא על אמנתNPT .תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#