כדי לשמור את האיום האיראני על "אש גבוהה", נתניהו מגייס חברים - שיח אסטרטגי - הארץ

כדי לשמור את האיום האיראני על "אש גבוהה", נתניהו מגייס חברים

המתיחות במפרץ הפרסי התחלפה למגינת לבו של רה"מ בנכונות אמריקאית למו"מ. מה עושים? מחזירים את הארכיון הגרעיני האיראני למרכז הבמה ומזמינים נציג של גוף העוסק בהכפשת ההסכם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אולי היינונן. קיבל גישה לחומרים שהביא המוסד מהארכיון האיראני
אולי היינונן. קיבל גישה לחומרים שהביא המוסד מהארכיון האיראניקרדיט: ללא קרדיט
שמואל שמיר
שמואל מאיר

במלאות שנה לפרישת ממשל טראמפ מהסכם הגרעין עם איראן, החליטה ארה"ב בחודש שעבר על עליית מדרגה בסולם הלחצים על הרפובליקה האיסלאמית. המטרה נשארה בעינה - להביא לפירוק ההסכם. בנוסף להטלת סנקציות חד-צדדיות חדשות, ביטול פטורים על סנקציות קודמות ואיומים על מדינות אירופה לבל יתקרבו לאיראן, דוחף היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, להעלאת רף המתיחות הצבאית. זאת, בשורה של הכרזות על שיגור נושאת המטוסים "לינקולן" ומפציצי B52 למפרץ הפרסי. ההסלמה לא איחרה לבוא והמקרים בהם נפגעו מיכליות נפט באורח מסתורי במפרץ עומאן גררו הצהרות מסלימות נוספות.

הפנטגון אמנם רמז על אי-שביעות רצונו ממהלכיו של בולטון באמצעות הדלפות לעיתונות האמריקאית שהטילו ספק ב"הוכחות המודיעיניות" שלו. מה גם שנטייתו של בולטון "לקפל" חומרי מודיעין לצרכיו האידיאולוגיים ולא להקפיד עובדות, ידועה עוד מתפקידיו הקודמים. את הסימן הברור להסתייגות משרד ההגנה ניתן היה לראות בהוראה לנושאת המטוסים לינקולן להתרחק 300 ק"מ מהאזור על מנת להימנע מהתנגשות צבאית שלא בכוונה. צבא ארה"ב מודע לסיכונים של מיסקלקולציה, במיוחד שאין מודיעין תומך באשר לתמונת "האיומים" של בולטון.

במשך כל חודש ההסלמה והחרפת המתיחות מול איראן, בלט פרדוקס לא מוסבר לכאורה, מעין סיפור בלשי מעורר תהיות במתכונת "הכלב שלא נבח באותו הלילה". בנימין נתניהו, שדחף כל השנים לקו לוחמני מול איראן וראה את ייעודו בהמרצת טראמפ לביטול וריסוק הסכם הגרעין, שמר דווקא בתקופה זאת על שתיקה ופרופיל נמוך (לבד מכמה הודעות תמיכה יבשות לפרוטוקול). נשאלת השאלה: מהיכן הדממה התקשורתית הלא אופיינית הזאת במיוחד כשגוברים הסיכויים (בראייתו) להתגשמות חלומו הישן: התפוגגות הסכם הגרעין. האם חשש נתניהו לפתע כי הידרדרות למלחמה במתווה בולטון (מכת מנע לתקיפת אתרי הגרעין של איראן) היא גשר אחד רחוק מדי? האם הבין כי מלחמה יזומה עלולה להידרדר במהירות למלחמה אזורית עם השלכות לא רצויות על ישראל? האם הבין כי ישראל ולא רק טראמפ ובולטון עלולים להיתפש בדעת הקהל האמריקאית כנושאים באחריות למלחמת ברירה על בסיס הולכת שולל מודיעינית בסגנון הפלישה לעיראק ב-2003?

בשבוע הראשון של יוני חלה תפנית בעלילה. נתניהו החליט לשבור שתיקה ולהגיב. ייתכן שהטריגר היה חשש מהדיבורים על ריכוך בעמדת טראמפ והנכונות שהביע שר החוץ, מייק פומפיאו, להיכנס עם איראן למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, כלומר, נטישה מפתיעה של תכנית "12 התנאים" הדרקוניים של פומפיאו להורדת איראן על ברכיה לצורך כפיית הסכם חדש של "אפס צנטריפוגות ואפס העשרת אורניום" (החלום הישן של נתניהו). ייתכן שגם הצהרות מועמדי המפלגה הדמוקרטית לנשיאות כי יפעלו להחזרת ארה"ב להסכם הגרעין השפיעו. נתניהו, על כל פנים, החליט לפעול ומהר במישורים של צריבת התודעה. זאת, באמצעות שילוב של אפיקים מודיעיניים חשאיים עם כלים של לוחמה פסיכולוגית. המטרה - להחזיר לתמונה את "איום הגרעין האיראני" ולהעצים אותו בשיח המקצועי שמתנהל בממשל ובוועדות הקונגרס, כמו גם בדעת הקהל בארה"ב ובישראל.

ראש הממשלה נפגש עם אולי היינונן, החודש

כך היינו עדים בשבוע שעבר למופע אינטנסיבי שיזם נתניהו - הרצאות אולי היינונן, בכיר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, על פצצה איראנית בטווח זמן כמעט מיידי (6-8 חודשים). זה התחיל בראיון מיוחד לגלי צה"ל (הנמצאת באחריות שר הביטחון נתניהו) עם הודעה מקדימה לא שגרתית לתקשורת, עבר להרצאה באתר למורשת המודיעין, שעות ספורות אחרי שראש אמ"ן הציג את הערכת המודיעין השנתית שלו, והמשיך בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות" שנועד להכשיר את השטח להרצאתו במרכז הירושלמי לענייני ציבור בניהולו של דורי גולד (מקרובו ואיש אמונו של נתניהו). השיא היה הופעה מצולמת של היינונן בלשכת ראש הממשלה ובהצהרתו של נתניהו כי "איראן ממשיכה לפעול להשגת ארסנל של פצצות גרעין".

בטרם נעבור למוטיבים הגרעיניים של הרצאות היינונן בישראל, מן הראוי להקדים כמה הערות: האורח הפיני-אמריקאי הוצג בכל הפרסומים, ובכלל זה בהודעה הרשמית של לשכת ראש הממשלה, בתואר "סגן ראש סבא"א לשעבר". היינונן עזב את הסוכנות לפני כעשור ואינו מייצג אותה. הוא משמש כיום כחבר ב"קרן להגנת הדמוקרטיות - FDD" ומטעמה הופיע. עיקר ייעודה של הקרן - הפצת פרסומים ופעילות לובי במסדרונות הקונגרס לטרפוד הסכם הגרעין עם איראן. נציין כי בשבוע שעבר נחשף בוושינגטון (לא זכה להתייחסות בישראל) כי FDD היתה בעלת זיקה לפרויקט הדיס-אינפורמציה של מחלקת המדינה בכל הקשור להכפשה והשחרה של חוקרים, אנליסטים ופעילים שתמכו בהסכם.

חמם והגש מחדש

אז מה היה לנו בהרצאות היינונן? להלן פירוק לגורמים בצורה טלגרפית: הציבור בישראל אינו מודע לחומרת הסכנה; איראן קרובה מאי פעם לפצצת אטום; איראן מעשירה אורניום בדרגה צבאית בלי לבנות פצצה; איראן יכולה לייצר מספיק אורניום מועשר לחומר בקיע עבור נשק גרעיני בתוך 6-8 חודשים; בידי איראן 15 אלף צנטריפוגות חדישות ומתקדמות הממתינות להתקנה ומסוגלות לקצר משמעותית את יכולת הייצור שלה; איראן אינה מקיימת את הסכם הגרעין.

כל אחד מההיגדים הללו אינו נכון ואין לו בסיס עובדתי. זאת ועוד: המשמעות של דברי היינונן היא כי איראן נמצאת במצב של הפרת הסכם הגרעין JCPOA והפרת אמנת NPT למניעת תפוצת נשק גרעיני (שאיראן מחוייבת לה במעמד מדינה שאינה בעלת נשק גרעיני - NNWS בהגדרות האמנה). דבריו עומדים בניגוד למאות ביקורות פיקוח של סבא"א (כולל באתרים לא מוצהרים) שקבעו כי איראן מקיימת את ההסכם. דבריו גם נוגדים את הערכת המודיעין הלאומי האמריקאי (DNI) שהועברה לוועדת המודיעין של הסנאט בסוף ינואר 2019 ולפיה לא מתקיימת באיראן תכנית לפיתוח נשק גרעיני.

נתניהו במסיבת העיתונאים בקריה בתל אביב בשנה שעברה, שבה הציג את הארכיון האיראני
נתניהו במסיבת העיתונאים בקריה בתל אביב בשנה שעברה, שבה הציג את הארכיון האיראניצילום: JACK GUEZ / AFP

לכל המסקנות האלרמיסטיות הגיע היינונן בעקבות גישה שניתנה לו ולעמיתו, דויד אולברייט, לעיון בחומרים של הארכיון האטומי האיראני שהביא המוסד. וכאן הפואנטה והתכלית העיקרית של הרצאותיו: ניסיון להציג את מסמכי הארכיון האטומי שעוסקים בתוכנית הנשק הגרעיני של איראן שהופסקה ב-2003 כאילו מדובר בתוכנית קיימת ופעילה עד היום. כאילו איראן ממשיכה להעשיר אורניום ברמה צבאית (90%) לחומר בקיע לפצצה. כבר הראנו בבלוג זה כי הארכיון האטומי כשמו כן הוא - עוסק בעבר. מדובר באוסף עצום של מסמכים על תוכנית הנשק הגרעיני "אמאד" שהיתה לאיראן והופסקה לפני 16 שנה. אין בהם שום ראייה כי איראן ממשיכה בתוכנית לפיתוח נשק גרעיני מאז כפי שטוענים היינונן ואולברייט.

נראה כי מטרתו של נתניהו בהבאת היינונן לישראל ובמתן הגישה לחומרים מסווגים היא להחיות את הסאגה של הארכיון האטומי וליצור מצג כי תוכנית הנשק הגרעיני ממשיכה להתקיים. לנסות לשחזר את האפקט העצום שהיתה למצגת של נתניהו על טראמפ  בהכרזת הנשיא (8 מאי 2018) כי ארה"ב פורשת מהסכם הגרעין כשלב ראשון בדרך לביטולו. בניתוח הבלוג הראנו כי הארכיון האטומי אינו מצביע על מה שנתניהו מנסה לטעון ואין בסיס לאמירתו "איראן ממשיכה לפעול להשגת ארסנל של פצצות גרעין". זאת הסיבה כנראה שלא ניתן בישראל פרסום לדו"ח משלחת אמריקאית נוספת שכללה מומחי גרעין ומודיעין מטעם "מרכז בלפר" של אוניברסיטת הרווארד. משלחת זו הוזמנה על ידי המוסד לעיין במסמכי הארכיון המסווגים והגיעה לתוצאות שונות שאינן תואמות את הצהרות לנתניהו.

לפי דו"ח מרכז בלפר מאפריל 2019, חשיבותם של מסמכי הארכיון האטומי בהצבעה על כך שלאיראן היתה תוכנית נשק גרעיני משמעותית יותר מאשר העריכו קודם. מדובר בתוכנית מאורגנת ותכליתית בהובלת הדרג הפוליטי העליון לבניית נשק גרעיני שהתקיימה מ-1999 ועד שנסגרה ב-2003. היא כוללת כוונה לבניית חמש פצצות ועריכת הכנות לניסוי גרעיני. חוקרי בלפר מדגישים כי למרות הקשיים והשאלות שנותרו לא פתורות, בזכות הצירוף של מודיעין לאומי ומערך הפיקוח של סבא"א בשנים שקדמו להסכם הגרעין, הצליחו סבא"א והמודיעין האמריקאי לזהות כי לאיראן היתה תוכנית ממוקדת לפיתוח נשק גרעיני ולחשוף כמעט את כל את המאמצים שלה לייצור חומר בקיע. הנקודה המרכזית בדו"ח בלפר היא שמסמכי הארכיון הם על פעילות שנעשתה לפני 2004 ולפיכך אינם יכולים לשמש ראייה לתוכנית נשק גרעיני שהתקיימה בשנים שלאחר מכן.

ממצאי המומחים מאוניברסיטת הארוורד לא זכו עד היום לשום התייחסות בישראל, וניתן להבין מדוע. הם אינם תואמים להצהרות נתניהו. להבנת תמונת המצב עדיף להסתמך על מאות ביקורות הפיקוח של סבא"א מאז נחתם הסכם הגרעין ועל דו"חות המודיעין האמריקאי.

שמואל שמיר
שמואל מאיר |שיח אסטרטגי

תחנות ביוגרפיות: תואר ראשון במזה"ת ומדע המדינה ( אוניברסיטת תל אביב). תואר שני ביחסים בינלאומיים ולימודי בטחון לאומי (אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, ארה"ב ). לימודי דוקטורט שלא הושלמו. תחומי הלימודים שלי התלכדו עם עבודתי באמ"ן מחקר, בחטיבה האסטרטגית באג"ת וכעמית מחקר במרכז למחקרים אסטרטגים באוניברסיטת תל אביב. עיון אסטרטגי כמקצוע. על עצמי: תלמיד של המלחמה הקרה שמנסה לפענח את היחסים הבינלאומיים בתקופה שלאחר השתחררות כוחות ההרס הבלתי נתפסים בהירושימה ונגסקי. התקופה שבה אנו חיים היום. את מושגי היסוד רכשתי בסמינרים בג'ונס הופקינס אצל מורי דרך חלוציים כרוברט אוסגוד ופול ניצה, והעמקתי עם השנים. אי-השימושיות של הנשק הגרעיני, ובמקום זאת לחשוב במונחים של מניעת מלחמה והרתעה. תוצאות בלתי מתוכננות של מלחמה בעידן הגרעיני הופכות את הקונספט של מלחמת מנע יזומה לפחות ופחות ישים. חשיבותה הגוברת של דיפלומטיה והיכולת להבין את הצד השני כמו גם הצד שלך במונחים של יעדים ריאלייים – ולא של רצונות וחלומות משיחיים. על הבלוג: בסיועה של המפה המושגית, אנסה לתרום לדיון הציבורי אצלנו בסוגיות נשק גרעיני, פירוז גרעיני, אמנות ומשטרים בינלאומיים להגבלת הנשק הגרעיני. להראות כיצד מה שנתפס כגלובלי, מופשט ורחוק – משפיע כאן ועכשיו. ובהקשר לסוגיה האיראנית - ב"שיח אסטרטגי" ננסה לנווט באוקיינוס הגדול של דיווחים חלקיים וסותרים, להאיר את מה שמנסים להסתיר, ולהצביע כאמירתו של מרשל פוש בפתח כל הרצאה בבית הספר הגבוה למלחמה: במה בעצם מדובר כאן.

שיח אסטרטגי - לארכיון הפוסטים

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ