שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מותו של יוקיו אמאנו עלול להוביל למשגה אסטרטגי רב משמעות

שמואל שמיר
שמואל מאיר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוקיו אמאנו
בקהילה הבינלאומית הבינו עד כמה קריטית הסתלקותו של אמאנו. יוקיו אמאנוקרדיט: Ronald Zak/אי־פי / רונל
שמואל שמיר
שמואל מאיר

בשבוע שעבר, בעיצומו של המשבר סביב עתידו של הסכם הגרעין JCPOA ו שהגישה איראן לשלוש המדינות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין - . לראש סבא"א (משנת 2009 עד מותו) היה תפקיד מרכזי במעקב אחרי ההפרות האיראניות בתקופה שקדמה לחתימת הסכם הגרעין בקיץ 2015 - ולאחר מכן, ביישומו הקפדני של הפיקוח החודרני ביותר בהיסטוריה הגרעינית שנועד למנוע מסלול נשק גרעיני באיראן. 15 דוחות הפיקוח שפרסמה סבא"א עד להודעת איראן (בראשית יולי 2019) כי חרגה מההסכם כתגובה למאמצי ארה"ב לפרק את ההסכם - היוו הוכחה טובה לקיום ההסכם על ידי איראן.

עשרות ראשי מדינה ושרי חוץ פרסמו אגרות הספד וצער עמוק על לכתו של הדיפלומט היפני - על כישוריו הדיפלומטיים יוצאי הדופן, יושרתו האינטלקטואלית והמקצוענות הגבוהה שהביא לתפקיד. בקהילה הבינלאומית הבינו עד כמה קריטית הסתלקותו של אמאנו בנקודת זמן משברית זאת. ראש הממשלה נתניהו לא נמנה על ראשי המדינות שהספידו ולא פרסם הודעה מטעמו. לנתניהו היה "חשבון" משלו עם יוקיו אמאנו שראשיתו במופע פרסום הארכיון האטומי (אפריל 2018) והמשכו בדו-קרב מילולי בו פנה נתניהו (ספטמבר 2018). נתניהו מתכנן כנראה לזרז (בסיועו של ג'ון בולטון היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב) את פירוקו הסופי של הסכם הגרעין - ועל כך במאמר היום בבלוג.

יוצאים לדרך. כמו בדרמה טובה, חזר לפתע הארכיון האטומי למרכז הבמה. זה התחיל (1 ביולי 2019): "שחשפנו את הארכיון הסודי של איראן הוכחנו כי כל הסכם הגרעין בנוי על שקר אחד גדול". כמו בסיפור מתח הבטיח נתניהו לשומעיו כי "בקרוב ייחשפו עוד הוכחות שאיראן שיקרה כל הזמן". באורח פלא (וכנראה בתיאום עם ראש הממשלה) נאם ראש המוסד יוסי כהן בכנס הרצליה על הארכיון האטומי ונתן לשומעיו להבין כי מדובר בתכנית נשק גרעיני איראנית שמתקיימת ממש בימים אלה. בנאומו הדגיש כי הארכיון האטומי אפשר לישראל לשגר את פקחי סבא"א למקומות המחבוא של החומרים הגרעיניים "ולהשמיד אותם" (ידיעות אחרונות, 2 יולי). בבחינת מבוא לפרק הבא בדרמה.  

ואכן, כעבור שבועיים (11 יולי) התבשרנו על . לפי דיווח בלעדי שהתבסס על "גורמים בכירים בישראל" - סבא"א מצאה כי דגימות הקרקע שנטלו הפקחים מ"המחסן הרדיואקטיבי" בטהרן בהסתמך על הארכיון האטומי שהעבירה להם ישראל - מכילות "עקבות חומר רדיואקטיבי". לפי הדיווח, נמצאה ההוכחה להימצאות חומרים גרעיניים אסורים ולהפרת אמנתNPT לאיסור התפשטות נשק גרעיני שאיראן חתומה עליה. הפרשן הצבאי של ערוץ 13 הוסיף קומה נוספת לדיווח: החשיפה הישראלית היא הוכחה שאיראן המשיכה בחשאי בפעילות לפיתוח נשק גרעיני גם לאחר חתימת הסכם הגרעין וכי הוליכה שולל את המדינות החתומות. לדבריו, הפרה איראנית כפולה - גם של הסכם הגרעין  JCPOA וגם של אמנת NPT. 

בהדלפות אלה (שתורגמו וזכו לתפוצה גדולה באנגלית) מנסה נתניהו לדרבן את סבא"א שתציג את "הממצאים המרשיעים" שנחשפו בדיווח הבלעדי בישראל. גם נתניהו יודע, כי בזכות הרקורד המקצועי של הסוכנות - רק דוחות סבא"א זוכים לאמינות בזירה הבינלאומית. נתניהו זקוק לדוח סבא"א "מפליל" על מנת לשכנע את המדינות האירופיות לפרוש מן ההסכם - ובכך לסתום עליו סופית את הגולל. על הדרך הוא מנסה לייצר מצג באמצעות השיח הציבורי, מאמרים תומכים של מכוני מחקר ממסדיים והדלפות לתקשורת - כאילו בדיווחים מישראל מדובר כבר עכשיו בדוח סבא"א עובדתי ומאומת על הפרה איראנית חמורה שמתרחשת ממש עכשיו. האם כך פני הדברים?

להלן כמה עובדות. בחודש מרס 2019 - ואחרי בחינה מודיעינית במטה סבא"א של החומרים שהעביר נתניהו מהארכיון האטומי - שיגר אמאנו את הפקחים ל"מחסן הרדיואקטיבי" בטהרן. מדובר באתר לא מוצהר שפקחי סבא"א לא הגיעו אליו בעבר. . מה שמעיד על שיתוף פעולה חיובי מצד איראן ומילוי הדרישות לפי הסכם הגרעין והפרוטוקול הנוסף לביקורות פיקוח באתרים חשודים לא מוצהרים. מנגנוני הפיקוח של הסכם הגרעין מתפקדים ללא הפרעה, למרות הלחצים האמריקנים לריסוק ההסכם.

זאת, בניגוד לטיעונים שהושמעו בישראל כי איראן מפריעה לסבא"א ואינה מתירה כניסת פקחים לאתרים לא מוצהרים. כאן המקום לציין: בנוסף למאות ביקורות פיקוח בשנה באתרים מוצהרים, ביצעו פקחי סבא"א עשרות ביקורות פיקוח באתרים חשודים לא מוצהרים באיראן. נערכו למשל 35 ביקורות מיוחדות באתרים לא מוצהרים. כלומר, כמעט כל 10 ימים. זהו מצב בלתי נתפס לעומת השנים שלפני הסכם הגרעין.

חוזרים למחסן הרדיואקטיבי. גם אם היו חומרים גרעיניים אסורים באותו מחסן, הרי שמבחינה טכנית לא ניתן למחוק ולהסיר את העקבות גם שנים לאחר שהחומרים סולקו מהמקום. זה טבעם של חומרים גרעיניים. פקחי סבא"א לקחו את הדגימות הסביבתיות לצורך אנליזה טכנית ובסיס לדרישה מאיראן לספק תשובות באשר לחומרים והציוד שהיו שם, כולל תאריכים. אלה תהליכי העבודה של סבא"א והם לוקחים זמן. 

נתניהו באו"ם
לנתניהו היה "חשבון" משלו עם יוקיו אמאנוצילום: רויטרס

סבא"א מודעת לכובד האחריות המוטל עליה והיא הוכיחה בעבר כי אינה מתייחסת בקלות דעת לממצאים שבידה. בשלב זה טרם פרסמה דבר על הממצאים שנלקחו מהמחסן הרדיואקטיבי. , בכיר לשעבר במכון הלונדוני ללימודים אסטרטגיים IISS העריך כי "לפי הבנתו" (יתכן רמז למידע אישי שהגיע אליו מסבא"א) אפשר ומדובר בשיירי חומר גרעיני מפרוייקט "מלח ירוק" שהיה חלק מתכנית הגרעין הצבאית שנסגרה בשנת 2004. אם כך פני הדברים, הרי מדובר באי-דיווח איראני (דבר חמור כשלעצמו) והפרת כללי הפיקוח בתקופה שקדמה להסכם הגרעין - ולא בהפרת הסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015. לפיכך יש להמתין לחקירה מלאה של סבא"א.  

סבא"א טרם אמרה דברה בקשר למחסן הרדיואקטיבי בטהרן. אך בינתיים מחזיר נתניהו למרכז הבמה את מסמכי הארכיון האטומי ומציגם כאילו נמצאה ההוכחה לקיומה של תכנית נשק גרעיני פעילה עד היום. כאן המקום להבהיר: מסמכי הארכיון האטומי אינם מדברים בעד עצמם. הראנו (על בסיס המצגת הגדולה של נתניהו באפריל 2018) כי הארכיון האטומי כשמו כן הוא עוסק בעבר: מסמכים המתעדים את תכנית הנשק הצבאית המאורגנת (תכנית "אמאד") של איראן לפיתוח נשק גרעיני (כולל כוונה לבניית חמש פצצות) שהיתה לאיראן והופסקה ונסגרה בשלהי שנת 2003. זה לא צריך להפתיע אף אחד. המודיעין האמריקני פרסם דוח גלוי בשנת 2007 על תכנית הנשק הגרעיני שהיתה לאיראן עד שהופסקה בשנת 2003. גם סבא"א ידעה ופירטה את מרכיבי תכנית הגרעין הצבאית בדוח מיוחד (נובמבר 2011). האמת צריכה להיאמר: למרות כל הקשיים האנליטיים והמבצעיים, בזכות הצירוף של אמצעי המודיעין (האמריקני והישראלי) ומערך הפיקוח של סבא"א בשנים שקדמו להסכם הגרעין (השנים של הולכת השולל האיראנית ומשחקי החתול והעכבר) הצליחו גופי המודיעין וסבא"א לזהות כי לאיראן היתה תכנית נשק גרעיני מאורגנת ולחשוף את המאמצים לייצור חומר בקיע.

הנקודה החשובה: אין בארכיון שום ראייה כי איראן ממשיכה כיום בתכנית פעילה לפיתוח נשק גרעיני. אין בסיס עובדתי לאמירה שנתניהו חוזר עליה אינספור פעמים "איראן ממשיכה לפעול להשגת ארסנל של פצצות גרעין". הניתוח שהצגנו בבלוג "שיח אסטרטגי" נתמך על ידי אנליסטים מובילים בתחום האסטרטגי: חוקרי הגרעין והמודיעין של מרכז בלפר באוניברסיטת הרווארד שהוזמנו על ידי ראש המוסד יוסי כהן לעיין במסמכי הארכיון המסווגים הגיעו למסקנה דומה. לפי הניתוח המפורט שערכו, מסמכי הארכיון הם חשובים ביותר להבנת תכנית הגרעין האיראנית אך הם עוסקים בפעילות שנעשתה לפני שנת 2004 ולפיכך אינם יכולים לשמש ראייה לתכנית נשק גרעיני בשנים שלאחר מכן. באופן לא מפתיע, הדוח הגלוי והחשוב של מרכז בלפר אינו מוכר בשיח הישראלי. בהשראת נתניהו ומכוני מחקר ממסדיים, מעדיפים אצלנו לחזור ולצטט את הדוחות האלרמיסטיים של (שגם הם זכו לקבל גישה למסמכים המסווגים של המוסד) - על הארכיון האטומי כהוכחה לתכנית נשק גרעיני פעילה המתקיימת כיום באיראן.

על רקע המצב המשברי והמתיחות בין איראן וארה"ב, לא ברור עד כמה תזכה סבא"א למנת השקט שהיא זקוקה לו לצורך חקירת המחסן הרדיואקטיבי. נראה, כי בכוונת נתניהו – בסיועו הפעיל של ג'ון בולטון - לנצל את המצב המשברי לצורך דחיפה אחרונה שתוציא את שלוש המדינות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין (בריטניה, צרפת וגרמניה) מן ההסכם ותביא לפירוקו בחודשים הקרובים. הקמפיין ההסברתי והדיפלומטי לסיכול הסכם הגרעין כבר יצא לדרך.

חשיפת ארכיון הגרעין
הארכיון האטומי כשמו כן הוא עוסק בעברצילום: עופר וקנין

רמז לכוונה זאת מצאנו בדיווח של הפרשן הצבאי הותיק אלכס פישמן בעל הנגישות למקורות טובים בצמרת הביטחונית (ידיעות אחרונות, 28 יוני 2019) שעבר אצלנו מתחת לרדאר. לפי פישמן, בחסות הרעש התקשורתי של "פסגת היועצים לביטחון לאומי" בירושלים - נפגש בולטון עם נתניהו ועם מנכ"ל הועדה לאנרגיה אטומית זאב שניר על מנת לתאם את המהלכים הבאים לבלימת איום הגרעין האיראני. באופן מעשי ובטווח המיידי כפי שעולה מן הכתבה - לתאם את המהלכים המשותפים לקראת הועידה השנתית של סבא"א בספטמבר הקרוב בנושא הפרות הסכם הגרעין על ידי איראן (שהם כבר יודעים כי יועלו באותו כינוס).

הסכם הגרעין JCPOA נמצא על פרשת דרכים קריטית. מהלכים לא נכונים ולא זהירים של מי מהצדדים עלולים להביא לפירוקו של ההסכם שחסם את מסלול הנשק הגרעיני של איראן והסיר מישראל  את האיום היחיד שנחשב קיומי. במאמציו לסיכול ההסכם שתורם חיובית לביטחון ישראל, מנסה נתניהו לייצר קו רציף מסוף שנות ה-90 ועד היום של הפרות איראניות ופעילות מואצת לפיתוח נשק גרעיני וכאילו "איראן תמיד ובכל מצב מוליכה שולל". ולא היא. העובדות, חומרי המודיעין ודוחות פקחי סבא"א אינם לצידו. 

והערה לסיום: טעות לחשוב כי הסכם הגרעין העניק לאיראן תעודת יושר ו"זיכוי" על ההפרות מן העבר. הסכם הגרעין (ובכלל זה, הפיקוח החודרני של מאות ביקורות פיקוח ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים) הוא בבחינת "קצין המבחן" של איראן בגלל התנהגות העבר. מדי שלושה חודשים מתייצבת איראן בפני "קצין המבחן" שהוא הדוח הרבעוני של סבא"א. רק לאחר שתהיה סבא"א משוכנעת בוודאות כי אין עוד תכנית נשק גרעיני חשאית - היא תנפיק לקראת שנת 2024 (כך לפי ההסכם) את תעודת הזיכוי במסמך "המסקנה הסופית" או Broader Conclusion לזיכוי גרעיני בטרמינולוגיה של סבא"א. לדרום אפריקה שבנתה בעבר שש פצצות אטום נדרשו תשע שנים לקבלת תעודת הזיכוי כי אינה מפתחת עוד נשק גרעיני. 

שמואל שמיר
שמואל מאיר |שיח אסטרטגי

תחנות ביוגרפיות: תואר ראשון במזה"ת ומדע המדינה ( אוניברסיטת תל אביב). תואר שני ביחסים בינלאומיים ולימודי בטחון לאומי (אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, ארה"ב ). לימודי דוקטורט שלא הושלמו. תחומי הלימודים שלי התלכדו עם עבודתי באמ"ן מחקר, בחטיבה האסטרטגית באג"ת וכעמית מחקר במרכז למחקרים אסטרטגים באוניברסיטת תל אביב. עיון אסטרטגי כמקצוע. על עצמי: תלמיד של המלחמה הקרה שמנסה לפענח את היחסים הבינלאומיים בתקופה שלאחר השתחררות כוחות ההרס הבלתי נתפסים בהירושימה ונגסקי. התקופה שבה אנו חיים היום. את מושגי היסוד רכשתי בסמינרים בג'ונס הופקינס אצל מורי דרך חלוציים כרוברט אוסגוד ופול ניצה, והעמקתי עם השנים. אי-השימושיות של הנשק הגרעיני, ובמקום זאת לחשוב במונחים של מניעת מלחמה והרתעה. תוצאות בלתי מתוכננות של מלחמה בעידן הגרעיני הופכות את הקונספט של מלחמת מנע יזומה לפחות ופחות ישים. חשיבותה הגוברת של דיפלומטיה והיכולת להבין את הצד השני כמו גם הצד שלך במונחים של יעדים ריאלייים – ולא של רצונות וחלומות משיחיים. על הבלוג: בסיועה של המפה המושגית, אנסה לתרום לדיון הציבורי אצלנו בסוגיות נשק גרעיני, פירוז גרעיני, אמנות ומשטרים בינלאומיים להגבלת הנשק הגרעיני. להראות כיצד מה שנתפס כגלובלי, מופשט ורחוק – משפיע כאן ועכשיו. ובהקשר לסוגיה האיראנית - ב"שיח אסטרטגי" ננסה לנווט באוקיינוס הגדול של דיווחים חלקיים וסותרים, להאיר את מה שמנסים להסתיר, ולהצביע כאמירתו של מרשל פוש בפתח כל הרצאה בבית הספר הגבוה למלחמה: במה בעצם מדובר כאן.

שיח אסטרטגי -

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ