בלוגים

אירופה הקלאסית / הבלוג של שלמה פפירבלט

בגיל 75, קתרין דנב עושה סדר בארונות הבגדים

כוכבת הקולנוע הגדולה של צרפת נפרדת מ-350 פרטי לבוש שתפר עבורה ידידה הקרוב, איב סן לורן, ומעמידה אותם למכירה פומבית. "זה מצריך הרבה מקום ותחזוקה", אמרה

לפני פחות משלושה חודשים מלאו 75 שנה לקתרין דנב, הכוכבת הגדולה של הקולנוע הצרפתי, ולכבוד המאורע, כך ודאי אמרה לעצמה, הגיע הזמן לעשות סדר בארונות. התוצאה: 350 פרטי לבוש - כולם בחתימת ידיד נפשה המנוח איב סן לורן - יועמדו למכירה פומבית בשבוע הקרוב בבית המכירות הפומביות "כריסטי'ס".

דנב היא מוסד בצרפת וקולה נשמע בסוגיות חברתיות רבות. בזמנו היא נאבקה בעד זכותן של נשים להפסיק הריון, צרפה את שמה לקמפיין נגד עונש המוות, סייעה לחסרי בית, לשמירת הסביבה ועוד. אולם לפני הכל, דנב היא הגברת הגדולה של הקולנוע הצרפתי. את הקריירה שלה החלה כבר בגיל 14 בתפקידים קטנים ומאז לא הפסיקה לשחק. את איב סן לורן פגשה באמצע שנות השישים בעת שעזב את "דיור" ופתח עסק עצמאי הנושא את שמו. עד מהרה הפכה דנב למוזה של מעצב האופנה, סוג של קמע.

כמה מהשמלות של דנב בחדר התצוגה של כריסטי'ס
BENOIT TESSIER/רויטרס
להמשך הפוסט

שיעור באנטישמיות בחסות פרקליטי הנאשם בפיגוע במוזיאון היהודי

עורכי דינו של מהדי נמוש, העומד לדין בבלגיה על רצח ארבעה בני אדם ב-2014, צולמו בעבר מבצעים את ה"קנל" של הבדרן האנטישמי הצרפתי דיידונה. והפיגוע? "קנונייה של המוסד"

לכל נאשם מגיעה הגנה משפטית במסגרת החוק הדמוקרטי. כעת, משזה נאמר, אפשר לדבר על הפרקליטים הבלגים הנכבדים לכאורה עו"ד סבסטיאן קורטואה ועו"ד אנרי לאקה, העומדים בימים אלה במוקד השיח הציבורי שמעורר בבלגיה משפטו של מהדי נמוש, הנאשם בביצוע הפיגוע הג'יהאדיסטי במוזיאון היהודי בבריסל לפני ארבע שנים וחצי. המשפט נפתח בשבוע שעבר והיום (שלישי) אמור נמוש להשמיע בפעם הראשונה את גרסתו לאירועים.

נמוש, יליד צרפת ממוצא אלג'יראי, בן 33, איש דאעש שלחם במזרח התיכון וחזר לאירופה, נאשם כי ב-24 במאי 2014 נכנס למבואת המוזיאון נטול השמירה כשהוא חמוש ברובה קלשניקוב ופתח באש. כתב האישום המתפרש על פני 188 עמודים גדושי פרטים ונתוני מז"פ מגולל כיצד רצח את מרים ועמנואל ריבה, זוג תיירים מישראל שעמד ועיין בחוברות הסברה, את עובד המוזיאון אלכסנדר סטרנס ואת המתנדבת הצרפתייה דומיניק סברייה.

דיידונה ושני פרקליטיו של מהדי נמוש
צילום מסך
להמשך הפוסט

נקו טוב אוזניים והאזינו: האיחוד האירופי אוסר ייצור מקלוני ניקוי מפלסטיק

תקנות חדשות שייכנסו לתוקף בינואר 2020 יאסרו גם על שימוש בקשיות פלסטיק ומקלוני פלסטיק לערבוב סוכר בבתי קפה. הכל כחלק מהמאבק לניקוי הסביבה והפסקת זיהום האוקיינוסים

לאזרחי מדינות האיחוד האירופי יש פחות משנה להתרגל לשינוי קטן-גדול במנהגי הניקיון שלכם. תקנות חדשות האוסרות על ייצור ושימוש במקלוני פלסטיק עטופי צמר גפן בקצוותיהם לניקוי האוזניים ייכנסו לתוקפן בינואר 2020. ממש מעבר לפינה. הסיבה: המקלון הפשוט והתמים למראה נכלל ברשימת עשרת המוצרים המזהמים ביותר בעולם ויש להם נתח נכבד בשמונה מיליון טון פלסטיק ששקעו במצולות האוקיינוסים והימים לדורי דורות. המקלונים נמצאים במים, מלכלכים את החופים, נתקעים במערכות העיכול של ציפורי ים וגורמים למותם של דגים.

מקלוני האוזניים העשויים פלסטיק כבשו את העולם כשהומצאו ב-1923 על ידי לאו גרסטנצאנג, פולני יליד ורשה ואיש "הג'וינט", שהיגר לארה"ב קצת מעט לפני מלחמת העולם הראשונה. חרף המלצות רפואיות שונות לא להשתמש בהם, הם הפכו פופולריים מאוד בזכות גמישותם בעבודת ניקוי השעווה המצטברת בתעלת האוזן. האגדה מספרת כי הרעיון למקלון אוזניים צץ במוחו של גרסטנצאנג כשראה את אשתו מסובבת צמר גפן על קצה קיסם על מנת לנקות את שינייה.

המותג הבינלאומי Q-tips
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

נחשו מי גנב דו"חות על הרוגי פיגוע דאעש בנמל התעופה בבריסל

חוקרי המשטרה עלו במהירות על זהותו של הגנב שפרץ בשבוע שעבר למשרד בבניין התביעה הכללית בבירת בלגיה ולקח עמו את הדו"חות הפתולוגיים של הרוגי הפיגוע. היום הוא הובא בפני שופט וזהותו הדהימה את כולם

בשבוע שעבר נפרץ משרד בבניין התביעה הכללית של בלגיה, אחד המבנים המאובטחים ביותר בבירה בריסל, ובמהלכה נגנב דיסק קשיח שמכיל בין היתר את כל הדו"חות הפתולוגיים של הרוגי פיגוע הטרור שביצע דאעש בנמל התעופה בעיר לפני כמעט שלוש שנים. היום (רביעי) הובא בפני שופט החשוד בביצוע המעשה וחשיפת זהותו הדהימה את כולם: מדובר באליאס כאיארי, בן 27, פעיל דאעש לשעבר שכבר נעצר ונשפט לשנתיים וחצי מאסר בפועל.

המשרד ממנו נגנבו הדו"חות נמצא בקומות קרקע ושייך למומחה לרפואה משפטית העובד מטעם התביעה הכללית. בין המסמכים שנלקחו נמצאו דו"חות הנתיחות שבוצעו ב-12 ההרוגים, קורבנות אחד הפיגועים שבוצעו בבריסל ב-22 במארס 2016. באותו בוקר התקרבו מחבלים אל דלפקי חברת "בריסל איירליינס" ו"אמריקן איירליינס" ואל בית קפה שברחבת הטרמינל והתפוצצו. כעבור כשעה אירע פיגוע נוסף בתחנת מטרו הסמוכה לבנייני מוסדות האיחוד האירופי ובו נהרגו 16 בני אדם נוספים.

שלושה ממבצעי הפיגוע בנמל התעופה בבריסל
להמשך הפוסט

האם האשה הקשישה בעולם רימתה את ספר השיאים של גינס?

שני חוקרים רוסים שצללו למסמכים הנוגעים לז'אן קאלמן, אשר הלכה לעולמה באופן רשמי בצרפת ב-1997 בגיל 122, טוענים כי מדובר באחיזת עיניים שנועדה בין היתר לחמוק ממס. ויש להם גם הסבר

חגיגות יום ההולדת בשנים האחרונות לחייה של ז'אן לואיז קאלמן היו אירוע בינלאומי בשלהי המאה שעברה. העיתונות הצרפתית כיסתה את החגיגות בהתלהבות גדולה ונהגה לצטט את זיכרונותיה של קאלמן מפגישותיה עם ואן גוך בחנות של אביה בעיר ארל ומהקרנת הקולנוע הראשונה של האחים לומייר בפריז. כבר אז היא היתה בת 20.

קאלמן מתה ב-1997 בגיל 122 ו-164 יום ונכנסה לספר השיאים של גינס כאדם שהאריך ימים יותר מכל אחד אחר בהיסטוריה ושגילו ידוע בוודאות. אלא שעל המלה הזו, "בוודאות", מערערים כעת שני חוקרים רוסים. השניים - המתמטיקאי ניקולאי זאק והגרונטולוג ואלרי נובוסלוב - עברו משך חודשים על חומרים שונים הקשורים לקאלמן. הם חפרו עמוקות בארכיונים של ארל, מצאו מכתבים ישנים, ביוגרפיות, תעודות, צילומים, ראיונות ועוד. הם גם נפגשו וגבו עדויות מאנשים שונים שהכירו את קלמאן וטיפלו בה בחייה.

ז'אן קלמאן מקבלת את אישור גינס בגיל 120
Georges GOBET / AFP
להמשך הפוסט

ומה אם לנין היה מוצא להורג, היטלר היה צייר ולא היתה שואה?

בספר חדש מנסה קבוצת חוקרים וסופרים עתידנים צרפתיים לתאר את ההיסטוריה של אירופה מהרגע בו נכנעת צרפת לגרמניה ב-1914 ומלחמת העולם הראשונה מסתיימת כבר בשלביה הראשונים

במחיר 22.5 יורו יכול כל אחד בימים אלה להיכנס לחנות ספרים בפריז ולצאת ממנה עם היסטוריה שונה לחלוטין ממה שהוא מכיר. המאה ה-20 לובשת פנים חדשות, לטוב ולרע, תלוי בנקודת המבט, היא לא חייבת לכלול את השואה היהודית ויש בה מדינה "יהודית-ערבית" שקמה במזרח התיכון בחסות שתי מעצמות: האמריקנית והעות'מאנית.

קסבייה דלקרואה, הוא עיתונאי, מסאי ופרשן שעבד בעבר עבור ה-BBC הבריטי, ה"ליברסיון" ו"לה מונד" הצרפתיים, וניצח על מחלקות במספר הוצאות ספרים. לצורך התרגיל האינטלקטואלי המרתק בספר החדש - "המאה האחרת" - הוא קיבץ חבורה של שבעה היסטוריונים וחמישה סופרים-עתידנים ואלה מציעים היסטוריה אחרת למאה ה-20. זו היסטוריה שונה, אך בד בבד מוכרת, מעוררת מחשבה, המתגרה בהיגיון באמצעות דו-שיח עם הגורל ויד המקרה.

הראשונה
ויקיפדיה, פבליק דומיין
להמשך הפוסט

סוף לסתימה: פוצחה חלקית תעלומת השטרות בבתי השימוש בז'נבה

במשך כשנה וחצי שוברים במשטרת שווייץ את הראש מי סתם תאי שירותים במספר בתי עסק בעיר בשטרות מגולגלים וקרועים של 500 יורו. כעת באה ההתפתחות בחקירה

במשך מספר ימים לפני כשנה וחצי, ההליכה לתאי השירותים במספר בתי עסק בז'נבה הניבה לא רק הקלה, כי אם גם "פרס" כספי לא צפוי. בשירותי הגברים או הנשים, ללא הפלייה מגדרית, הבחינו הבאים והבאות כי האסלות סתומות - אך מבט נוסף גילה שהדבר לא נגרם כתוצאה מנייר טואלט או מגבונים כבדרך כלל, אלא במאות קרעי שטרות של 500 יורו (כ-2,150 שקלים כל שטר).

התופעה, עליה נמסר דיווח מיידי למשטרת שווייץ, נחקרה בדקדקנות מאז ועד לימים אלה. והנה, בסוף השבוע עדכן העיתון "טריבון דה ז'נב" את קוראיו כי התעלומה נפתרה וכי שטרות הכסף (שנלקחו לחקירה) יועברו בקרוב לרשותם של המוצאים הישרים שהמתינו והתאפקו בצורה מעוררת כבוד.

500 יורו
צילום מסך
להמשך הפוסט

שירת הניצחון של ברוז': "היהודים נשרפים טוב יותר"

מאות מאוהדי מועדון הכדורגל הבלגי, שבשורותיו שיחק עד לא מזמן ישראלי, תועדו באוגוסט שרים טקסט אנטישמי מבחיל באיצטדיון קבוצתם. כעת דלף הסרטון לתקשורת ובקרב הארגונים היהודים הרוחות סוערות

סרטון שהועלה באחרונה לרשתות החברתיות מתעד מאות אוהדים של מועדון הכדורגל הבלגי קלאב ברוז', בשירה אנטישמית כלפי יהודים במסדרונות איצטדיון "יאן בריידל" אחרי המשחק נגד אנדרלכט. "אבא שלי היה ביחידת קומנדו, אמא שלי היתה באס.אס, וביחד הם שרפו יהודים, כי יהודים נשרפים יותר טוב", שרים האוהדים באופן קולח ומתואם ונשמע כי הכירו את הטקסט היטב עוד קודם לכן.

המקרה התרחש בחודש אוגוסט אך התיעוד נשמר בידי אלמוני וראה אור רק כעת. משם, הדרך לתקשורת הבלגית כבר היתה קצרה. הידיעה פתחה את מהדורת חדשות הבוקר של הערוץ הממלכתי בצרפתית RTBF, עוררה סערה גדולה וגררה תגובות רבות. יצוין כי בקלאב ברוז' שיחק בשבע השנים האחרונות הישראלי ליאור רפאלוב. עם קשר או ללא קשר, בימים שבהם תועדו האוהדים שרים, סיכם רפאלוב על מעבר ליריבה אנטוורפן.

אוהדי כדורגל בלגים
צילום מסך טוויטר
להמשך הפוסט

ירח הדבש הפוליטי הסתיים: ההגירה הפילה את ממשלת בלגיה

התחרות על התואר "מי יהיה קיצוני יותר בנושא ההגירה", הביאה לפרישת המפלגה הפלמית הלאומנית מהממשלה עם הוואלונים ולהקדמת הבחירות. ברקע: עליית כוחו של הימין הקיצוני

אם למישהו עוד היה ספק, הרי שההתפתחויות הפוליטיות בבלגיה בימים האחרונים מדגימות היטב עד כמה גל ההגירה לאירופה משנה באופן משמעותי את קו החוף של היבשת. סוגיית ההגירה היתה בין השאר מרכיב משמעותי במשאל הברקזיט הבריטי, שינה את גורלה הפוליטי של אנגלה מרקל, מניע את שליטי הונגריה ופולין הפופוליסטים-לאומנים, וכעת הביא גם לסיומן של ארבע שנים של יציבות פוליטית יחסית בין ואלונים לפלמים בבלגיה הדו-לאומית.

בבחירות הפרלמנטריות של -2014, הצליחה המפלגה הפלמית הלאומנית והשמרנית (N-VA) לגרוף יותר מ-20% מהקולות ולהפוך לגדולה במדינה. בהחלטה היסטורית מבחינתה, הצטרפה N-VA לקואליציה ממשלתית תוך שהיא מסכימה לקבור באופן זמני את דגל מאבקה לפירוק השותפות הבלגית. היא גם ויתרה על תפקיד ראש הממשלה לטובת שארל מישל, למרות שמפלגת המרכז הליברלית בהובלתו (MR) מחזיקה רק ב-20 מתוך 150 המושבים בפרלמנט הפדרלי.

ראש ממשלת בלגיה שארל מישל
Geert Vanden Wijngaert/אי־פ�
להמשך הפוסט

תזכורת מימי המהפכה הצרפתית, מטרים ספורים מגאלרי לאפייט

בלב פריז, מתחת למבנה שהוקם לפני 200 שנה לזכרם של לואי ה-16 ומארי אנטואנט, נמצאו עצמותיהם של בני אצולה שראשם נערף בגיליוטינה ואיש לא ידע היכן נקברו

לואי ה-18, אחיו הצעיר של לואי ה-16 האומלל שראשו הותז בלהב הגיליוטינה בידי המהפכנים, עלה לשלטון בצרפת ב-1815, אחרי מפלת נפוליאון. אחד הדברים הראשונים שציווה לעשות היה להקים בפריז קפלת זיכרון לאחיו ולרעייתו המלכה מארי אנטואנט.

המבנה הניאו-קלאסי, שמומן מכספו הפרטי של המלך החדש (שלושה מיליון ליברות צרפתיות), הוקם ברובע השמיני של פריז דהיום, היכן ששכן בעבר בית העלמין של המדליין, בדיוק מעל המקום שבו נחפר הבור שאליו הושלכו לואי ה-16 ומארי אנטואנט. גופותיהם הועברו לבזיליקה המלכותית בסן דני בינואר 1815. על זיהוי השרידים הופקד צוות של בני אצולה שהכירו אותם, ובהם הסופר והמדינאי שאטובריאן, אשר ציין ללא היסוס בזיכרונותיו כי הצליח לזהות את מארי אנטואנט על פי עצמות הלסת שלה אשר הזכירו לו את "החיוך הקורן ששלחה לעברו" ביום בו הוצג לראשונה בפני החצר המלכותית בוורסאי, שנים רבות קודם לכן.

פריז
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

הכירו את תנאי הפרישה המכובדים של תרנגולות מטילות בצרפת

תרנגולות נשחטות בדרך כלל בתום תקופת הפיריון למרות שביכולתן לחיות עוד זמן רב. סטארטאפ חדש מבקש לרכוב על הצלחת ביצי החופש ומציג "תוכנית פנסיונית" למטילות

ספק אם רבים מבין המוצאים עצמם מול עין הפוכה, מקושקשת או רכה, מקדישים מחשבה לגורלה של התרנגולת אשר הטילה את הביצה שעל צלחתם לכשתגיע לגיל פרישה מעמלה הקשה. אבל, לא מעטים אולי יעדיפו ביצה הנושאת עמה בשורה לפיה לתרנגולת המטילה מובטחים תנאי נוחות לשארית חייה, למרות שתקופת הפיריון שלה תמה.

כך גם חושבים מנהלי רשת המרכולים הצרפתית הענקית "מונופרי", השייכת לקונצרן הקמעונאות "קאזינו". השבוע חתמה הרשת על חוזה עם סטארטאפ ושמו "פולהאוז" (Poulehouse), המשווק ביצים באיכות גבוהה אך גם דואג לרווחת התרנגולות לאורך כל הדרך. הלוגו של הסטארטאפ חד-משמעי: "הביצה שאינה הורגת את התרנגולת".

תרנגולות
צילום מסך
להמשך הפוסט

אלפי נשים ניגריות עוסקות בזנות באירופה "בגלל כישוף"

רשתות סחר בבני אדם משתמשות באמונות מסורתיות כדי לכבול נשים אל הסרסורים ולא - יפול עליהן ועל בני משפחותיהן מוות פתאומי. כשמגיעות הנשים לאירופה הן מגלות שההבטחה לעבודה טובה התחלפה בזנות

ארגוני סחר בבני אדם הצליחו להחדיר אלפי נשים אפריקאיות לאירופה ולהכניסן למעגל הזנות תוך ניצול אמונתן בכישוף - את הנתון המזעזע הזה חשף ז'אן-מארק דרוגה, קצין בכיר במשטרת צרפת, בראיונות שהעניק השבוע במלאת 60 שנה ליחידה עליה הוא מפקד - "המשרד הראשי למאבק בסחר בבני אנוש" (OCRTEH). הנשים, רובן מניגריה, מגיעות לאירופה בתוך שטף המהגרים החוצה מלוב וממקומות אחרים ונקלטות בתעשיית המין המקומית. בכל רגע נתון, כך לפי דרוגה, נאלצות כ-35 אלף נשים לעסוק בזנות בצרפת, מתוכן כעשרת אלפים ברחובות הערים.

"תמונות העבר של הסרסור בעל השפם הדקיק ונעלי העור האלגנטיות, המנהל את 'הבנות' שלו, התחלפו", אמר דרוגה, "כעת מדובר במסגרות מאפיונריות בינלאומיות מאורגנות היטב. האנשים הללו מצאו דרך לכבול אליהן את הנשים ולאלץ אותן לציית: אחרי שהן מגויסות, בכפרים ובשולי הערים הגדולות, בעיקר בשכונות עוני ומצוקה, מקבלות הנשים הבטחות מעורפלות לעבודה לגיטימית במספרות, מסעדות וכו'. כדי להתקדם הן מגיעות לטקס מיוחד המכונה "ז'וז'ו", אותו עורך מכשף "איללה", אמונה מסורתית נפוצה בדרום-מערב ניגריה".

צרפת
צילום מסך TV5
להמשך הפוסט

"על אדונים ומשרתים": מדוע חזרו עובדי הבית לנוף הצרפתי?

מסתבר שהמשרתת עם הסינר הלבן ורב המשרתים עם הפראק החגיגי אינן דמויות השייכות לרומנטיקה של שלהי המאה ה-19. ספר חדש מסביר מדוע נסק מספר נותני "השירות האישי" ב-25 השנים האחרונות

הרוב הגדול של צופי סדרות על הנעשה בבתי עשירים, מ"על אדונים ומשרתים" של שנות השבעים ועד "אחוזת דאונטון" של העשור הנוכחי, מודע מאוד לחייהם של המשרת, סוכנת הבית, האומנת, הטבחית, הנהג ושאר בעלי המקצוע שמתגוררים בקומה התחתונה ותפקידם לענות - ומיד - על צרכיהם ודרישותיהם של מעסיקיהם מהקומה העליונה.

אך מסתבר כי הסינר הלבן על חצאית שחורה של העוזרת, הפראק החגיגי של רב המשרתים או כובע המצחיה של הנהג, אינם שייכים רק אל הרומנטיקה הכללית של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. תופעת העסקת המשרתים בבתי העשירים חוזרת בגדול לנוף הצרפתי תחת הגדרה מעודכנת ומכובסת - "שירות אישי".

בפריז
פויו, פבליק דומיין - ויקיפדיה
להמשך הפוסט

המלכה "המפלצת" תלמד את תושבי פולינזיה על תזונה נכונה

משקלן הרב של נשות האיים הוא תוצאה של תפריט עשיר בעמילנים ונטייה גנטית. כעת, קיבל קמפיין ההסברה הצרפתי "שחקנית חיזוק" משמעותית: יפהפיה המבקשת להוכיח לכל שמי צחק עליה בנערותה שאפשר גם אחרת

ב-1891, אחרי תקופה של מריבות קשות עד זוב דם עם שותפו לדירה וינסנט ואן-גוך, עזב פול גוגן את צרפת, הותיר מאחוריו את הציוויליזציה המערבית, ויצא לטהיטי שבאיי פולינזיה, אי שם בדרום האוקיאנוס השקט.

בשנות שהותו שם, ועד למותו משילוב קטלני בין שתיית אלכוהול מופרזת לעגבת, קיים גוגן יחסים עם קטינות תושבות האי וצייר בדים גדולים וססגוניים שהפכו לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של האמנות המודרנית. בציורים מככבות בין היתר הנשים והצעירות עבות הבשר של פולינזיה. אחד המפורסמים שבהם, "מתי תינשאי?" מ-1892, נמכר לפני כארבע שנים תמורת כמעט 300 מיליון דולר, אחד מהסכומים הגבוהים ביותר ששולמו על יצירת אמנות.

מיס טהיטי, ויימאלאמה שאבס. הצטרפה לקמפיין הבריאות
דף הפייסבוק של שאבס
להמשך הפוסט

הביטו בכרזת ההסברה שלפניכם: האם זו אלימות כלפי נשים?

בבזייה שבדרום צרפת מאוד רוצים שהרשויות יסללו קו רכבת מהירה (TVG) לעיירה. לכן, הם הפיצו את הפוסטר שבתמונה ולצדו הכיתוב "עם TVG היא היתה סובלת פחות!". ומה חשב בית המשפט?

עיניה היו מלאות פחד. חבלים עבים כבלו את רגליה, ידיה ובגובה החזה, וגופה עטוי השמלה הצחורה היה מונח לרוחב פסי המסילה. פיה פעור בזעקה אילמת כשמאחוריה נראית רכבת ישנה דוהרת לעברה, ואין מושיע. גורלה נחרץ.

"זה רק פוסטר", הדפו הוגי עיריית בזייה את הביקורת הקשה שהופנתה לעברם אחרי שכרזות עם דמותה של האשה נתלו על לוחות המודעות ברחבי העיר. זאת, כחלק מקמפיין שנועד לשכנע את רשויות התחבורה בצרפת לסלול קו רכבת מהירה (TVG) גם לבזייה, השוכנת בקצה הדרומי של המדינה. בראש הפוסטר , מעל לצעירה הכפותה, נכתב בסוג מסוים מאוד של הומור: "עם TGV, היא היתה סובלת פחות!".

עיריית בזייה
צילום מסך
להמשך הפוסט

האם פוצח סוד הקסם המסתורי של ניחוח פטריות הכמהין?

מחקר מקיף של המכון הלאומי הצרפתי לחקר החקלאות פענח את הרצף הגנטי של כמהין ממקומות שונים בעולם ומצא כ-50 מרכיבים אורגניים נדיפים המרכיבים את ריחה המיוחד

כמהין בעברית, טרפל באנגלית, טרוף בצרפתית, טרטופו באיטלקית - בכל שפה יש לפטריות הנפלאות הללו ניחוח חזק ומפתה וטעם מסחרר וחד פעמי. הכמהין הן מסמר הערב בכל מופע קולינרי, הזיקוקין דינור של הסעודה ומרכיב חשוב במטבחי שפים גדולים. בד בבד, קשה לאתר אותן בטבע, מסובך לגדל אותן באופן חקלאי ולהגיע לתוצאות דומות. לכן, הן שוות זהב.

הכמהין באות לעולם מזיווג של קורי פטריה (רשת התפטיר) ושורשי עץ. אך מהיכן בא הריח הכל כך מיוחד שלהן? מחקר שהוביל המכון הלאומי של צרפת לחקר החקלאות (INRA), שהוא הגדול מסוגו באירופה, בשיתוף אוניברסיטאות ובמכוני מחקר אחרים, בין השאר בתחום הגנטיקה, ביקש לפצח את סוד הקסם ומצא כי הארומה המיוחדת הזו, שוצפת בנחיריים כ-50 מרכיבים אורגניים נדיפים, רבים מהם גופריתיים, ואלה משתנים ממקום למקום. כמהין מצרפת למשל שונות מאלה שנחשפות באדמת איטליה.

פטריית כמהין מצפון איטליה
AFP
להמשך הפוסט

בגיל 76, "המפלצת מהארדנים" כתבה לצרפת עוד תסריט בלהות אחד

העדויות שנשמעות בימים אלה במשפט הרצח של אשה בשם פרידה האמיש, מגוללות סיפור שלא היה מבייש אף סרט אימה. לתסריט אחראי, בפעם המי יודע כמה, אחד מגדולי הרוצחים הסדרתיים בצרפת

מישל פורנירה, איש ספר ואינטלקטואל בעברו, הוא אחד מהפושעים המתועבים ביותר בהיסטוריה הקרימינלית של צרפת: אנס, פדופיל ורוצח אכזרי של לפחות עשר נשים, בהן שתי נערות בנות 13. פורנירה, כיום בן 76, מרצה עונש מאסר עולם ללא שחרור מוקדם ובסוף השבוע נגזר עליו מאסר עולם נוסף בגין פרשה משנות צעירותו המשאירה מאחור תסריטים דמיוניים רבים מעולם סרטי הפשע.

במשך ארבעה ימים בשבוע שעבר קמו לתחייה בבית המשפט באיוולין, סמוך לפריז, אירועים מלפני 30 שנה שסופם ברצח צעירה ובהשתלטות על אוצר זהב מסתורי, אשר באמצעותו רכש פורנירה טירה עתיקה מבודדת ביערות הארדנים. בגין מעשי הזוועה הללו זכה בזמנו פורנירה לכינוי "המפלצת מהארדנים" בכלי התקשורת.

רוצח סידרתי
צילום מסך
להמשך הפוסט

ביהמ"ש ציווה על מלך בלגיה לשעבר לעבור בדיקת אבהות

הסאגה המשפטית-מלכותית סביב תביעתה של האמנית דלפין בואל להכיר בה כבתו של אלבר השני מתקרבת צעד נוסף לרגע השיא. כיצד נולדה הפרשה ומה הציע בזמנו המלך בתמורה לסיומה?

בניגוד למשפחת המלוכה הבריטית, משפחת המלוכה הבלגית מספקת ביד קפוצה למדי סיפורים עסיסיים לעיתונות. ובכל זאת, יש יוצא מן הכלל אחד: סאגה הנמשכת כבר חמש שנים מאז הגישה האמנית והפסלת דלפין בואל תביעת אבהות נגד אלבר, אביו של מלך בלגיה הנוכחי פיליפ. המלך לשעבר מכחיש מכל וכל כי בואל בת ה-50 היא בתו, יוצאת חלציו.

והנה כעת, לאחר עליות וירידות מפותלות בערכאות משפטיות שונות, מגיעה הדרמה המשפחתית-מלכותית הזו לרגע השיא שלה: בית המשפט לערעורים של בריסל פסק השבוע כי על המלך לשעבר לעבור בדיקת DNA על מנת לברר אחת ולתמיד אם הוא אביה של בואל. השופטים העניקו למלך אפשרות לבצע את הבדיקה בתוך שלושה חודשים.

דלפין בואל. לא הסכימה למכתב חתום
Luc Van Braekel / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

זעזוע בצרפת מווידוי של בן 7 על ההתעללות בבית ספרו ורצונו למות

סרטון שבו מספר הילד שארלי על המכות וההצקות שספג מילד גדול יותר הפך לוויראלי בצרפת ועורר גלים גם בבלגיה ובשווייץ. דו"חות: כשליש מהילדים נופלים קורבן להתעללות בביה"ס

צרפת הזדעזעה כולה בימים האחרונים ממונולוג של ילד בן 7 שסיפר בסרטון שהועלה לרשתות החברתיות על מצוקותיו והסביר כי כוח הסבל שלו כשל וכי הוא "רוצה להגיע לאלוהים, למות". הסרטון שהפך במהירות לוויראלי הגיע במהירות גם לכלי התקשורת הממוסדים ומשם לכל צרפת ומדינות נוספות.

הילד, שארלי, מתגורר עם אמו, אחותו ואחיו הצעיר בעיירה אשר בחבל אן, סמוך לגבול בלגיה ויערות הארדנים. בבית הספר הקתולי הפרטי בו הוא לומד, כך התברר, יש ילד גדול וחזק ממנו אשר נוהג להתעלל בו ולהכותו באופן קבוע. שארלי החל לסבול מהאלימות הזו עוד בשנת הלימודים הקודמת. לפני מספר שבועות, אחרי שתלונות האם בפני הנהלת בית הספר לא הביאו לתוצאות, היא החליטה לגשת למשטרה.

שארלי בווידוי בטוויטר
צילום מסך
להמשך הפוסט

בית ספר מוסלמי לנהיגת נשים בבלגיה "קיבל ברקס" ברגע האחרון

סמירה מסרור, מורה לנהיגה, היתה בטוחה שאחרי שהפעילה בית ספר לנהיגה לנשים בהולנד, גם לשכנה מדרום לא תהיה בעיה. אלא ששר התחבורה הפלמי, בן ויטס, חושב אחרת לגמרי

סמירה מסרור הביטה באופטימיות על השלט הגדול שהוצב על חזית בניין באחד מפרברי אנטוורפן ומכריז: "בית ספר לנהיגה לנשים" (Vrouwen Rijschool). הכל כבר היה מוכן מבחינת מסרור, וכשמי שהקימה את בית הספר היא היתה מוכנה לצאת לדרך, אלא שאז הגיעה בשורה מרה - שר התחבורה הפלמי, בן ויטס, החליט שלא להעניק לה רישיון עסק.

בימים אלה אמור הפרלמנט הפלמי לדון בהחלטתו של ויטס, אולם מכיוון שמפלגתו - המפלגה הפלמית הלאומנית (N-VA) נהנית מתמיכת הקואליציה, לא צפוי שינוי בהחלטה. "אנחנו לא יכולים להעניק רישיון לבית הספר אם הוא ממשיך להכריז על עצמו 'לנשים בלבד'", אמר ויטס לתקשורת, "הדבר מבוסס על ייעוץ משפטי שקיבלתי בנושא מהגורמים המוסמכים". בסביבתו של השר הוסיפו כי כאשר הביאו אליו להתייעצות את הבקשה יוצאת הדופן, הוא חשב ברגע הראשון שמדובר במתיחה.

רוטרדם
פייסבוק
להמשך הפוסט

הכירו את הברון רוטשילד, לא הפיננסייר - האקסטראורדינר!

הוא הקים תיאטרון לפילגשו, פתח מחלבה לחלב מעוקר עבור עניים ומימן את המעבדה של מארי קירי. ספר חדש עוקב אחר חייו הייחודיים של הברון אנרי או אם תרצו "דוקטור פסקל"

הברון אנרי דה רוטשילד היה פרח צבעוני מוזר שצמח בערוגת המשפחה המפורסמת. בתחילת המאה הקודמת, כשהרוטשילדים היו בשיאם - שם נרדף לעיסוק בבנקאות ופיננסים - זנח אנרי את הזרם המרכזי של המשפחה הקפיטליסטית, חתך ימינה ושמאלה ובנה לעצמו סיפור חיים ייחודי, מרתק ומשעשע. באחרונה פרסמה, נינתו, העיתונאית נאדז' פורסטייה, ספר יוצא דופן על אודות הסבא רבא שלה וזה ראה אור בהוצאת "שרש מידי".

הברון אנרי, או בשמו המלא אנרי ג'יימס נתנאל שארל דה רוטשילד, נולד בפריז ב-1872. כאשר הגיע לגיל בגרות, מספרת נינתו בספר, השמיע באוזני בני משפחתו את המשפט המוזר הבא: "כאשר קיבלנו הרבה כל כך - אנחנו צריכים לתת הרבה", והלך ללמוד רפואה. 

נהג מירוצים
ויקיפדיה, פבליק דומיין
להמשך הפוסט

המדען והאמן מספר אחת באדיבות הפילנטרופ מספר אחת

"קודקס לסטר", כתב יד בן 72 עמודים מהגותו של לאונרדו דה וינצ'י, מוצג מהשבוע בגלריית אופיצי. זהו האירוע החשוב הראשון בחגיגות לציון 500 שנה למותו של גאון הרנסאנס

בשנה הקרובה יציין העולם 500 שנה למותו של איש הרנסאנס לאונרדו דה וינצ'י. הגאון האוניברסלי ומי שכרטיס הביקור שלו היה צריך להיות בגודל כפול על מנת לכלול את רשימת עיסוקיו: צייר, פסל, אדריכל, מוזיקאי, איש ספרות, היסטוריון, ממציא, מתמטיקאי, מהנדס, חוקר אנטומיה, גיאולוג, אסטרונום, בוטניקאי, וקרטוגרף. לפחות.

מחצית האלף עברה, ואין בהיסטוריה האנושית מי שידמה ללאונרדו בהיקף תחומי גאונותו, או בעובדה שהוא מצליח עדיין לגרום לאנשים רבים כל כך לדחוף יום יום אלה את אלה, להצטופף, להזדקר על קצות האצבעות - על מנת להעיף מבט באחד מציוריו, המונה ליזה, אשר במוזיאון לובר. אחד מהאירועים המרכזיים לרגל היארצייט הזה יתקיים במחוז הולדתו של לאונרדו, טוסקנה, בגלריה אופיצי אשר בפירנצה.

דיוקן
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

מיליארדר צ'כי משתלט על העיתונות בצרפת; רוכש גם את "לה מונד"

דניאל קרטינסקי, עורך דין בן 43, עשה את הונו מניהול נכון של תחנות כוח פחמיות שאיש אינו רוצה בהן. בחצי השנה האחרונה רכש שורה של כלי תקשורת צרפתיים פופולריים וכעת הוא מגיע גם אל אחד מסמלי הרפובליקה

כמו הבאגט, היינות של בורדו או מגדל אייפל, גם "לה מונד" הוא אחד מסמלי הצרפתיות. העיתון, שנוסד בתום מלחמת העולם השנייה, לבקשתו של הגנרל דה-גול, והיה משך עשרות שנים שופרה הלא רשמי של הרפובליקה, וגם היום, למרות הירידה בתפוצתו, הוא העיתון הנקרא ביותר בצרפת עם 2.4 מיליון קוראים (נתוני 2016).

"לה מונד" ממוקם פוליטית במרכז-שמאל וכמו אז - גם היום הוא משמש סמל לחופש ביטוי ומצליף בפוליטיקאים מכל צד ללא היסוס כשיש בכך צורך. כ"עיתון ערב" הוא רואה אור בכל יום בשעות אחר הצהריים המוקדמות בקיוסקים של פריז ונושא את תאריך יום המחר - זכר לזמנים בהם הופץ ברחבי המדינה ברכבות והגיע לפעמים למחוזות רחוקים בבוקר שאחרי. פולקלור צרפתי.

דניאל קרטינסקי. מעיד על עצמו כפרנקופיל
AFP
להמשך הפוסט

אין ספק, מדובר באחת הכנופיות המטומטמות ביותר בהיסטוריה

בסוף השבוע שעבר מצא עצמו דידייה, בעל חנות לממכר סיגריות אלקטרוניות בדרום בלגיה, בסיטואציה מפחידה. אל חנותו נכנסו כמה שודדים חמושים בכלי נשק. ומכאן, סיפור שהיה כך היה

אם יום אחד ייערך מחקר מדעי היסטורי על השאלה מי הם העבריינים הטיפשים ביותר בתולדות האנושות, אין ספק כי הסיפור הבא מציע מועמדים חזקים ביותר לתואר. עד כדי כך מטופש הוא הסיפור הזה שהעיתונות הבלגית ראתה צורך ברור לציין כבר בפתיחת הדיווח באופן ברור ש"מדובר בסיפור אמיתי".

בשעת צהריים בסוף השבוע שעבר, במונטיני-סור-סמברה, אחד מפרברי העיר שרלרואה, נכנסה חבורה של שישה גברים לבית עסק גדול לממכר סיגריות אלקטרוניות. כמה מהם שלפו מיד כלי נשק מתוך בגדיהם וכיוונו אותם לעבר בעל החנות, דידייה. מצלמות האבטחה תיעדו את הנעשה בחנות, שעה שחברי הכנופייה לוקחים מוצרים לכיסיהם ומתנהגים בחופשיות כאילו המקום שייך להם. 

כמה מהשודדים בחנות כפי שתועדו במצלמת האבטחה
צילום מסך משידורי ערוץ RTL
להמשך הפוסט

איך קרה שפתאום כל כך מסוכן להיות הומו או לסבית בפריז?

רק בשבועיים הראשונים של אוקטובר התרחשו שמונה מעשי תקיפה על רקע נטייה מינית בבירת צרפת. המשטרה מציגה נתונים הפוכים של ירידה בתוקפנות אך מומחים סבורים כי חלק ניכר מהתקיפות כלל לא מדווחות

גיום מלאני הוא נשיא ארגון "סיוע חירום - הומופוביה", הפועל בשנה האחרונה בצרפת על מנת לסייע להומוסקסואלים שנפלו קורבן להתנכלויות ולהתעללות צד שלטונות צ'צ'ניה. ביום שלישי שעבר, בשעת ערב, סמוך לתחנת המטרו "אטיין-מרסל" ברובע השני במרכז פריז, הוא הותקף על ידי אלמוני, הוכה בפניו וספג חבלה קשה.

זמן קצר לאחר שקיבל טיפול רפואי ראשוני, צייץ מלאני בטוויטר את ההודעה הבאה בצירוף צילום של פרצופו המוכה: "הערב זה התור שלי. תקיפה אלימה הומופובית ליד היציאה מהמטרו. אף שבור. הלם. מכוסה בדם. אני הומוסקסואל ואנחנו ב-2018". מאוחר יותר, הוסיף מלאני פרטים באוזני עיתונאים: "יצאנו אני וחברים ממסעדה. בזמן שנפרדנו וחסמנו את המדרכה, נעצר אדם. הוא ראה שאנחנו הומואים וזה לא מצא חן בעיניו. הוא דחף אחד מאיתנו וכאשר הערתי לו על זה, בעדינות, הוא התפרץ בקללות הומופוביות והכניס לי אגרוף בכל הכוח ישר לאף".

זוג הומואים בהפגנה למען נישואים חד מיניים בצרפת ב-2013
MIGUEL MEDINAש / AFP
להמשך הפוסט

תכשיטיה של מארי אנטואנט יוצעו למכירה פומבית; בצרפת זועמים

היום לפני 225 שנה הוצאה להורג המלכה אליה הודבק הפתגם "אם אין לחם שיאכלו עוגות". בצרפת מחפשים דרך לקנות את התכשיטים היקרים בעוד כחודש ולהביאם לתצוגה ארצם

היום (שלישי), בדיוק לפני 225 שנה, ב-16 באוקטובר 1793 בשעה 16:00, בכיכר המהפכה בפריז - היום כיכר הקונקורד - נערכה הוצאתה הפומבית להורג של מארי אנטואנט. להב הגיליוטינה ירד על חייה של המלכה בת ה-37 שיצאה מהעולם הזה, ונכנסה להיסטוריה. בעוד חודש, בית המכירות הפומביות סות'ביס, יקיים בז'נבה מכירה של תכשיטים שהיו שייכים למי שהיתה רעייתו של המלך לואי ה-16 ששלטונו הופל במהפכה.

כאשר הודיעה דניאלה מסצ'טי, נציגת סות'ביס באירופה, על המכירה הפומבית, היא ציינה כי מדובר "באחד האוספים החשובים ביותר של יהלומים שהיו שייכים לבני מלכות - שושלת בורבון, שאי פעם הגיעו לשוק" וכי האוסף "מאפשר הצצה מרתקת לחיי המשפחה הזאת במאות השנים שחלפו". בין היתר יוצעו למכירה: תליון יהלומים משובץ בפנינה טבעית ומחירו מוערך בכשני מיליון דולר; שרשרת בת יותר מ-300 פנינים שמוערכת ב-200-300 אלף דולר, זוג עגילי פנינה ב-50 אלף דולר וענק של 95 יהלומים שמחירו חצי מיליון דולר.

מלכת צרפת תכשיטים
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

תעלומה בצרפת: מדוע זינק מספר הילדים שנולדו עם מומים בגפיים?

זה כמה שנים שהעוסקים באפידמולוגיה מתריעים כי בשלושה מחוזות חקלאיים חלו שינויים בלתי מוסברים ומטרידים ביותר, אך רק כעת מודה בכך גם הסוכנות הלאומית לבריאות הציבור. האם יש קשר לחומרי הדברה?

הסיפור הבא רוחש בצרפת מתחת לפני השטח כבר מספר שנים, אולם רק בשבוע שעבר, בפעם הראשונה, פרסמה הסוכנות הלאומית לבריאות הציבור (Santé Publique France) הודעה רשמית ומזעזעת לפיה אכן בעשור האחרון חלה עלייה חריגה במספר התינוקות שנולדו ללא ידיים, או זרועות, בשלושה מחוזות חקלאיים במדינה: ברטאן, אן, ולואר-אטלנטיק.

מנקודה זאת ואילך הולכות חוות הדעת והפרשנויות לשני כיוונים מנוגדים ואלה מעוררים דאגה רבה בלבם של רבים. יאניק ז'אדו, מועמד בבחירות לנשיאות לשעבר, חבר הפרלמנט האירופי ומי שיוביל את רשימת ה"ירוקים" המאוחדת בבחירות אליו בשנה הבאה, התראיין בימים האחרונים בערוצי טלוויזיה שונים, ואמר בין השאר את הדברים האלה: "המומים המולדים האלה אצל מספר תינוקות הם בסבירות גבוהה תוצאה של שימוש בחומרי הדברה בשדות הסמוכים למגורי משפחות. יש די נתונים ממחקרים בינלאומיים המוכיחים את הקשר הזה".

ילדים בגרמניה שנולדו עם מומים כתוצאה מגלולות שינה שנטלו האמהות בזמן ההריון
hemann / DPA/AFP
להמשך הפוסט

למה כמעט כל מפלגה באנטוורפן צריכה מועמד יהודי?

בלגיה נערכת לבחירות המקומיות הראשונות מאז גל הפיגועים, העוצר על בריסל וצונאמי מבקשי המקלט. המפלגה האיסלאמית אמנם נפסלה, אך שיעור הצעירים שהם בני מהגרים כבר עומד על 14.3%. ואיפה היהודים בתוך כל זה?

הבחירות המוניציפליות האחרונות בבלגיה נערכו ב-2012 והבחירות הפדרליות הכלליות התקיימו שנתיים לאחר מכן. המשמעות היא שהבוחר הבלגי אמר את דברו עוד "בצד אחר של הזמן", כלומר, לפני העוצר בבריסל, לפני שנודע עומק השתרשותן של חוליות הג'יהדיסטים ממולנבק, ולפני צונאמי מבקשי המקלט שהתנפץ אל חופי אירופה ממזרח ומדרום וטלטל את מציאות חייו של האירופאי הלבן, הנוצרי והשבע.

כל הגורמים הללו גם יחד הם הסיבה לסקרנות הגדולה בנוגע לעמדות הציבור הבלגי בבחירות המוניציפאליות הקרובות. ביום ראשון הקרוב תלך בלגיה - חברה מפולגת עד מסוכסכת בין וואלונים דוברי צרפתית ופלמים דוברי הולנדית - לקלפיות כדי להצביע בבחירות המוניציפאליות. כיום, על פי ההערכות, חי בבלגיה מיעוט מוסלמי גדול של יותר מ-10%. החברה הבלגית שמרנית ביחס למדינות אחרות במערב אירופה והוויכוח הפוליטי הגדול האחרון בה נוגע לגריעת ההפלות מספר החוקים הפלילי. כיום אין ענישה בעניין אך הסעיף נותר בחוק הפלילי.

בלגיה
שלמה פפירבלט
להמשך הפוסט

לא קל למצוא אולם לפתיחת פסטיבל סרטים ישראלי בבריסל

במלאת 70 לישראל ביקש הפסטיבל הקולנוע היהודי הבינלאומי של בריסל להקדיש את מהדורת 2018 שלו לסרטים ישראליים. כאן החלו הבעיות שכמעט הובילו לדחייתו. בסוף, נפתח הפסטיבל - בדוחק רב

"פסטיבל הקולנוע היהודי הבינלאומי של בריסל" נפתח אמש (רביעי) במהדורת 2018 שלו. "האופה מברלין", סרטו זוכה פרס אופיר של הבמאי אופיר ראול גרייצר, המועמד לייצג את ישראל בתחרות האוסקר האמריקאי, נבחר לסרט הפתיחה. האולם בן 105 המקומות היה מלא ובחוץ ניסו רבים להשיג כרטיס, אך לשווא. למה נפתח הפסטיבל באולם קטן כל כך? זהו, זה הסיפור.

הכל החל עם החלטת מארגני הפסטיבל, IMAJ ("מכון הזיכרון היהודי האודיו-ויזואלי"), והמנהלת שלו ביאטריס גודלביץ', כי במלאת 70 למדינת ישראל - יהיה הפסטיבל היהודי למעשה פסטיבל ישראלי. "מוקדש בלעדית לסרטים העוסקים בשאלות המטרידות את החברה הישראלית ולא כאלה העוסקים בעניינים הפוליטיים. כאלה היו לנו מספיק", אמרה גודלביץ' בשיחה עמי.

מנהלת פסטיבל הקולנוע היהודי בבריסל
שלמה פפירבלט
להמשך הפוסט

בצרפת היה במשך כמה ימים חיסון לסרטן הריאות

מנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון הילל את קובה בנאום באסיפה הלאומית ודיווח בין היתר על חיסון שפותח במדינה. הסערה לא איחרה לבוא ומלנשון משך את הפייק ניוז שהפיץ

ז'אן-לוק מלנשון, מנהיג השמאל הקיצוני בצרפת, המועמד הכמעט מפתיע בבחירות האחרונות לנשיאות, עמד בסוף השבוע על דוכן הנואמים באסיפה הלאומית בפריז, והכריז דרמטית באוזני חבריו ובפני כל העוקבים אחרי שידורי ערוץ הפרלמנט: "אם אתם מחפשים חיסון לסרטן הריאות, לכו לקובה, הוא מצוי שם". איזו בשורה נפלאה לחוששים מהמחלה האיומה.

בהמשך לגילוי המפתיע, הסביר מלנשון כי הקובנים "מוכנים לסחור בתרופה איתנו - העניין הוא שהם מסרבים למכור את הפיתוח לחברת תרופות בינלאומית, ואנחנו מבינים אותם. הם מעדיפים לעשות זאת במסגרת שיתוף פעולה של כנות - אשר מטרתו ראשית לרפא את האנשים ולחסן אותם מפני המחלה לפני עשיית רווחים". את הטענה המרעישה על החיסון לסרטן שתל מלנשון בתוך נאום שהוקדש להרעפת שבחים על המשטר הקובני והתמיכה האמיצה של מנהיגיו בזכויות האדם.

חבר פרלמנט צרפתי
צילום מסך, ערוץ הפרלמנט הצרפתי
להמשך הפוסט

"פול הקטן" התגלה כ"אלטמן הקטן", ועולם הספרות בצרפת סוער

גיבור הקומיקס החדש של המאייר בסטיאן ויווה הוא ילד בן 10 בעל איבר מין ברוך מידות לשמחתו ולשמחת נשים מבוגרות. הטענות לפורנוגרפיה פדופילית לא איחרו לבוא וחלק מהחנויות מסירות את הספר. אחרות מזמינות עותקים נוספים

"פטי פול" (פול הקטן), ספר קומיקס מאת בסטיאן ויווה, מאייר צרפתי מוכר ומצליח בתחומו, הוסר ממדפי חנויות הספרים בפריז. כעת, מרחפת מעל ראשו של ויווה האשמה חמורה של עיסוק בפדופורנוגרפיה, כלומר פורנוגרפיה שמעורבים בה קטינים.

ויווה, בן 34, הוא יוצר פורה ביותר בעולם הקומיקס. ברזומה שלו 30 ספרים שראו אור וחלקם אף זכו להצלחה בעשר השנים שבהן הוא פועל. ציוריו, בעיקר בשחור לבן ובקו מינימליסטי, כבר חוללו סערות בעבר בגלל היותם פרובוקטיביים, על גבול הפורנוגרפיים. הפעם, לפחות לדעת האלפים שחתמו מאז תחילת השבוע על עצומה נגד פטי פול, ויווה חצה קו אדום.

קומיקס
עטיפת הספר
להמשך הפוסט

אז מי גנב בסוף את הביצים הטריות של רעיית נשיא צרפת?

בלול של משרד הפנים בפריז יש ארבע תרנגולות, שביציהן מועברות כבדרך קבע לארמון האליזה השכן עבור ארוחת הבוקר. בחודש שעבר החלו הביצים להיעלם והחוקרים יצאו לעבודה

הדיווח הדרמטי הבא נמסר בפתח מהדורת הבוקר של ערוץ החדשות הצרפתי LCI: בתום חקירה של כמה מטובי אנשי משרד הפנים הצרפתי (האחראי בין השאר על כוחות המשטרה), נפתרה תעלומת גניבת ביצי תרנגולות לול לשכת השר, שנועדו לארוחת הבוקר של אשת נשיא הרפובליקה בריז'יט מקרון.

נשמע מסובך או מופרך? מיד כל הפרטים. לידתה של הפרשה בהחלטתו לפני שנתיים של שר הפנים דאז ברנאר קזנב, איש המפלגה הסוציאליסטית ומקורבו של הנשיא הקודם פרנסואה הולנד, לרכוש ארבע תרנגולות מטילות. הוא נתן להן שמות, כמובן: גרטרוד, קונגונדה, קולט ורוזין.

על גניבת התרנגולות ממשרד הפנים בפריז
צילום מסך ערוץ החדשות LCI
להמשך הפוסט

קונסול פולני במוקד משפט רצח האשה העשירה ביותר במונאקו

באביב 2014 נדרשה משטרת צרפת לשבועיים בלבד כדי לחשוף את המזימה שרקם ווייציק ינובסקי באמצעות מאמן הכושר שלו ושני מתנקשים. מדוע היה חייב לחסל את פסטור ומה טען בחקירתו? כל התשובות בפנים

בשעת דמדומים של אחד מימי תחילת אביב 2014, יצאה מפתח בית החולים של העיר ניס בדרום צרפת, הלן פסטור, האשה העשירה ביותר במונאקו. פסטור בת ה-67 עשתה דרכה לעבר מכוניתה ונהגה הפרטי שהמתינו לה, כאשר מבין הצללים הגיחו שני גברים. אחד מהם, חמוש ברובה ציד, ירה בה ובנהג מטווח קצר ונמלט מהמקום עם חברו. הנהג, מוחמד דרוויש, מת מפצעיו זמן קצר אחר כך. פסטור גססה משך שבועיים לפני שהלכה לעולמה. 

לאורך השבועיים הללו עצרה המשטרה עשרה חשודים בחשד למעורבות ברצח ופענחה שלב אחר שלב את הזמנתו, תכנונו והוצאתו לפועל. מצלמות האבטחה של חניון בית החולים לכדו את היורה וחברו ואלה זוהו עד מהרה כשני פושעים קטנים ממארסיי, סמין סעיד אחמד ואלהיר חמדי. לא עבר זמן רב עד שהם נשברו בחקירה ומסרו את זהות מזמין הרצח. גם פסטור הספיקה לפני מותה למסור פרטים רבים לשוטרים וכולם כיוונו לעבר אדם אחד: וויציק ינובסקי, בן 69, לשעבר הקונסול הכללי של פולין במונאקו, ובן זוגה של סילביה פסטור, בתה של הנרצחת.

הנרצחת ממונקו
צילום מסך, ערוץ BFMTV
להמשך הפוסט

נעצר שחקן קולנוע ספרדי שהתריס כי הוא "מחרבן על אלוהים"

הוויכוח על חופש הביטוי ועל שרידי הדיקטטורה בחברה הספרדית שב השבוע לכותרות עם מעצרו של וילי טולדו. השחקן סירב להיחקר על אמירתו בטענה שלא עבר כל עבירה

הספרדים חילצו עצמם מהדיקטטורה אחרי מות הרודן פרנקו ב-1975, אך האם הצליחו גם לחלץ את הדיקטטורה מהספרדים? לפעמים נדמה כי התהליך טרם הושלם. ספרד היא דמוקרטיה, חברה נלהבת באיחוד האירופי על כל עקרונותיו, אך שרידי הטוטליטריות של 36 שנות שלטון ה"גנרליסימו" - עוד מרוחים על הקיר.

אתמול (רביעי) נעצר שחקן הקולנוע והטלוויזיה וילי טולדו בביתו במדריד והושלך לתא בידוד בתחנת רובע מורטלז. טולדו, אשר הופיע בעשרות סרטים (בהם של פדרו אלמודובר הנודע), סדרות טלוויזיה והצגות תיאטרון, הוא דמות צבעונית בציבוריות הספרדית, עם פה גדול ועמדות המשיקות לשמאל הקיצוני. בעבר הביע תמיכה נאמנה בקובה והגדיר את מתנגדי המשטר הקומוניסטי בה "פושעים". הוא גם תמך בשלטון בצפון קוריאה והביע אהדה לפעילות אלימה נגד ניאו-נאצים.

טולדו במסיבת עיתונאים בה הסביר מדוע אינו מתייצב לחקירה מרצונו החופשי
צילום מסך RTVE, הערוץ הממלכתי הספרדי
להמשך הפוסט

סערה בבלגיה בעקבות חשיפת תנועת צעירים התומכת בעליונות לבנה

בלב אוניברסיטת גנט צמח כוח פוליטי המבקש לפתור בכוח את "בעיית" המהגרים הזרים, ובמקביל מפיץ תעמולה אנטישמית וסקסיסטית. אחד המקורבים לתנועה הוא השר לענייני הגירה

בתוך תוכו של הממסד הפלמי נחשפה באחרונה תנועה של צעירים, בעיקר סטודנטים, אשר הנהגתה מבקשת להכין את בלגיה למאבק בזרים המאיימים על "הערכים המסורתיים של פלנדריה", בין השאר באמצעות אימונים והשגת כלי נשק.

"מגן וחברים" ("סקילד אן פרינדן" - "Schild & Vrienden"), אשר לעמוד הפייסבוק שלה יותר מ-27 אלף עוקבים, נחשבת מקורבת לשר לענייני הגירה, תיאו פרנקן, ובין חבריה גם כאלה המכהנים בתפקידים ציבוריים. כך למשל, מייסדה ומנהיגה של התנועה, דריס ואן לנחנהופה, מכהן במועצת המנהלים של אוניברסיטת גנט. לאחרים יש תפקידים ב"מועצת הצעירים" של פלנדריה, אשר לה השפעה בין השאר על החלטות המתקבלות במוסדות האקדמיים במחוז.

אדוארד נורטון מתוך הסרט "אמריקה X" כפי שהופיעו במסמכים שנתפסו באוניברסיטת גנט
צילום מסך ערוץ RTBF
להמשך הפוסט

בגיל 75, קתרין דנב עושה סדר בארונות הבגדים

כוכבת הקולנוע הגדולה של צרפת נפרדת מ-350 פרטי לבוש שתפר עבורה ידידה הקרוב, איב סן לורן, ומעמידה אותם למכירה פומבית. "זה מצריך הרבה מקום ותחזוקה", אמרה

לפני פחות משלושה חודשים מלאו 75 שנה לקתרין דנב, הכוכבת הגדולה של הקולנוע הצרפתי, ולכבוד המאורע, כך ודאי אמרה לעצמה, הגיע הזמן לעשות סדר בארונות. התוצאה: 350 פרטי לבוש - כולם בחתימת ידיד נפשה המנוח איב סן לורן - יועמדו למכירה פומבית בשבוע הקרוב בבית המכירות הפומביות "כריסטי'ס".

דנב היא מוסד בצרפת וקולה נשמע בסוגיות חברתיות רבות. בזמנו היא נאבקה בעד זכותן של נשים להפסיק הריון, צרפה את שמה לקמפיין נגד עונש המוות, סייעה לחסרי בית, לשמירת הסביבה ועוד. אולם לפני הכל, דנב היא הגברת הגדולה של הקולנוע הצרפתי. את הקריירה שלה החלה כבר בגיל 14 בתפקידים קטנים ומאז לא הפסיקה לשחק. את איב סן לורן פגשה באמצע שנות השישים בעת שעזב את "דיור" ופתח עסק עצמאי הנושא את שמו. עד מהרה הפכה דנב למוזה של מעצב האופנה, סוג של קמע.

כמה מהשמלות של דנב בחדר התצוגה של כריסטי'ס
BENOIT TESSIER/רויטרס
להמשך הפוסט

שיעור באנטישמיות בחסות פרקליטי הנאשם בפיגוע במוזיאון היהודי

עורכי דינו של מהדי נמוש, העומד לדין בבלגיה על רצח ארבעה בני אדם ב-2014, צולמו בעבר מבצעים את ה"קנל" של הבדרן האנטישמי הצרפתי דיידונה. והפיגוע? "קנונייה של המוסד"

לכל נאשם מגיעה הגנה משפטית במסגרת החוק הדמוקרטי. כעת, משזה נאמר, אפשר לדבר על הפרקליטים הבלגים הנכבדים לכאורה עו"ד סבסטיאן קורטואה ועו"ד אנרי לאקה, העומדים בימים אלה במוקד השיח הציבורי שמעורר בבלגיה משפטו של מהדי נמוש, הנאשם בביצוע הפיגוע הג'יהאדיסטי במוזיאון היהודי בבריסל לפני ארבע שנים וחצי. המשפט נפתח בשבוע שעבר והיום (שלישי) אמור נמוש להשמיע בפעם הראשונה את גרסתו לאירועים.

נמוש, יליד צרפת ממוצא אלג'יראי, בן 33, איש דאעש שלחם במזרח התיכון וחזר לאירופה, נאשם כי ב-24 במאי 2014 נכנס למבואת המוזיאון נטול השמירה כשהוא חמוש ברובה קלשניקוב ופתח באש. כתב האישום המתפרש על פני 188 עמודים גדושי פרטים ונתוני מז"פ מגולל כיצד רצח את מרים ועמנואל ריבה, זוג תיירים מישראל שעמד ועיין בחוברות הסברה, את עובד המוזיאון אלכסנדר סטרנס ואת המתנדבת הצרפתייה דומיניק סברייה.

דיידונה ושני פרקליטיו של מהדי נמוש
צילום מסך
להמשך הפוסט

נקו טוב אוזניים והאזינו: האיחוד האירופי אוסר ייצור מקלוני ניקוי מפלסטיק

תקנות חדשות שייכנסו לתוקף בינואר 2020 יאסרו גם על שימוש בקשיות פלסטיק ומקלוני פלסטיק לערבוב סוכר בבתי קפה. הכל כחלק מהמאבק לניקוי הסביבה והפסקת זיהום האוקיינוסים

לאזרחי מדינות האיחוד האירופי יש פחות משנה להתרגל לשינוי קטן-גדול במנהגי הניקיון שלכם. תקנות חדשות האוסרות על ייצור ושימוש במקלוני פלסטיק עטופי צמר גפן בקצוותיהם לניקוי האוזניים ייכנסו לתוקפן בינואר 2020. ממש מעבר לפינה. הסיבה: המקלון הפשוט והתמים למראה נכלל ברשימת עשרת המוצרים המזהמים ביותר בעולם ויש להם נתח נכבד בשמונה מיליון טון פלסטיק ששקעו במצולות האוקיינוסים והימים לדורי דורות. המקלונים נמצאים במים, מלכלכים את החופים, נתקעים במערכות העיכול של ציפורי ים וגורמים למותם של דגים.

מקלוני האוזניים העשויים פלסטיק כבשו את העולם כשהומצאו ב-1923 על ידי לאו גרסטנצאנג, פולני יליד ורשה ואיש "הג'וינט", שהיגר לארה"ב קצת מעט לפני מלחמת העולם הראשונה. חרף המלצות רפואיות שונות לא להשתמש בהם, הם הפכו פופולריים מאוד בזכות גמישותם בעבודת ניקוי השעווה המצטברת בתעלת האוזן. האגדה מספרת כי הרעיון למקלון אוזניים צץ במוחו של גרסטנצאנג כשראה את אשתו מסובבת צמר גפן על קצה קיסם על מנת לנקות את שינייה.

המותג הבינלאומי Q-tips
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

נחשו מי גנב דו"חות על הרוגי פיגוע דאעש בנמל התעופה בבריסל

חוקרי המשטרה עלו במהירות על זהותו של הגנב שפרץ בשבוע שעבר למשרד בבניין התביעה הכללית בבירת בלגיה ולקח עמו את הדו"חות הפתולוגיים של הרוגי הפיגוע. היום הוא הובא בפני שופט וזהותו הדהימה את כולם

בשבוע שעבר נפרץ משרד בבניין התביעה הכללית של בלגיה, אחד המבנים המאובטחים ביותר בבירה בריסל, ובמהלכה נגנב דיסק קשיח שמכיל בין היתר את כל הדו"חות הפתולוגיים של הרוגי פיגוע הטרור שביצע דאעש בנמל התעופה בעיר לפני כמעט שלוש שנים. היום (רביעי) הובא בפני שופט החשוד בביצוע המעשה וחשיפת זהותו הדהימה את כולם: מדובר באליאס כאיארי, בן 27, פעיל דאעש לשעבר שכבר נעצר ונשפט לשנתיים וחצי מאסר בפועל.

המשרד ממנו נגנבו הדו"חות נמצא בקומות קרקע ושייך למומחה לרפואה משפטית העובד מטעם התביעה הכללית. בין המסמכים שנלקחו נמצאו דו"חות הנתיחות שבוצעו ב-12 ההרוגים, קורבנות אחד הפיגועים שבוצעו בבריסל ב-22 במארס 2016. באותו בוקר התקרבו מחבלים אל דלפקי חברת "בריסל איירליינס" ו"אמריקן איירליינס" ואל בית קפה שברחבת הטרמינל והתפוצצו. כעבור כשעה אירע פיגוע נוסף בתחנת מטרו הסמוכה לבנייני מוסדות האיחוד האירופי ובו נהרגו 16 בני אדם נוספים.

שלושה ממבצעי הפיגוע בנמל התעופה בבריסל
להמשך הפוסט

האם האשה הקשישה בעולם רימתה את ספר השיאים של גינס?

שני חוקרים רוסים שצללו למסמכים הנוגעים לז'אן קאלמן, אשר הלכה לעולמה באופן רשמי בצרפת ב-1997 בגיל 122, טוענים כי מדובר באחיזת עיניים שנועדה בין היתר לחמוק ממס. ויש להם גם הסבר

חגיגות יום ההולדת בשנים האחרונות לחייה של ז'אן לואיז קאלמן היו אירוע בינלאומי בשלהי המאה שעברה. העיתונות הצרפתית כיסתה את החגיגות בהתלהבות גדולה ונהגה לצטט את זיכרונותיה של קאלמן מפגישותיה עם ואן גוך בחנות של אביה בעיר ארל ומהקרנת הקולנוע הראשונה של האחים לומייר בפריז. כבר אז היא היתה בת 20.

קאלמן מתה ב-1997 בגיל 122 ו-164 יום ונכנסה לספר השיאים של גינס כאדם שהאריך ימים יותר מכל אחד אחר בהיסטוריה ושגילו ידוע בוודאות. אלא שעל המלה הזו, "בוודאות", מערערים כעת שני חוקרים רוסים. השניים - המתמטיקאי ניקולאי זאק והגרונטולוג ואלרי נובוסלוב - עברו משך חודשים על חומרים שונים הקשורים לקאלמן. הם חפרו עמוקות בארכיונים של ארל, מצאו מכתבים ישנים, ביוגרפיות, תעודות, צילומים, ראיונות ועוד. הם גם נפגשו וגבו עדויות מאנשים שונים שהכירו את קלמאן וטיפלו בה בחייה.

ז'אן קלמאן מקבלת את אישור גינס בגיל 120
Georges GOBET / AFP
להמשך הפוסט

ומה אם לנין היה מוצא להורג, היטלר היה צייר ולא היתה שואה?

בספר חדש מנסה קבוצת חוקרים וסופרים עתידנים צרפתיים לתאר את ההיסטוריה של אירופה מהרגע בו נכנעת צרפת לגרמניה ב-1914 ומלחמת העולם הראשונה מסתיימת כבר בשלביה הראשונים

במחיר 22.5 יורו יכול כל אחד בימים אלה להיכנס לחנות ספרים בפריז ולצאת ממנה עם היסטוריה שונה לחלוטין ממה שהוא מכיר. המאה ה-20 לובשת פנים חדשות, לטוב ולרע, תלוי בנקודת המבט, היא לא חייבת לכלול את השואה היהודית ויש בה מדינה "יהודית-ערבית" שקמה במזרח התיכון בחסות שתי מעצמות: האמריקנית והעות'מאנית.

קסבייה דלקרואה, הוא עיתונאי, מסאי ופרשן שעבד בעבר עבור ה-BBC הבריטי, ה"ליברסיון" ו"לה מונד" הצרפתיים, וניצח על מחלקות במספר הוצאות ספרים. לצורך התרגיל האינטלקטואלי המרתק בספר החדש - "המאה האחרת" - הוא קיבץ חבורה של שבעה היסטוריונים וחמישה סופרים-עתידנים ואלה מציעים היסטוריה אחרת למאה ה-20. זו היסטוריה שונה, אך בד בבד מוכרת, מעוררת מחשבה, המתגרה בהיגיון באמצעות דו-שיח עם הגורל ויד המקרה.

הראשונה
ויקיפדיה, פבליק דומיין
להמשך הפוסט

סוף לסתימה: פוצחה חלקית תעלומת השטרות בבתי השימוש בז'נבה

במשך כשנה וחצי שוברים במשטרת שווייץ את הראש מי סתם תאי שירותים במספר בתי עסק בעיר בשטרות מגולגלים וקרועים של 500 יורו. כעת באה ההתפתחות בחקירה

במשך מספר ימים לפני כשנה וחצי, ההליכה לתאי השירותים במספר בתי עסק בז'נבה הניבה לא רק הקלה, כי אם גם "פרס" כספי לא צפוי. בשירותי הגברים או הנשים, ללא הפלייה מגדרית, הבחינו הבאים והבאות כי האסלות סתומות - אך מבט נוסף גילה שהדבר לא נגרם כתוצאה מנייר טואלט או מגבונים כבדרך כלל, אלא במאות קרעי שטרות של 500 יורו (כ-2,150 שקלים כל שטר).

התופעה, עליה נמסר דיווח מיידי למשטרת שווייץ, נחקרה בדקדקנות מאז ועד לימים אלה. והנה, בסוף השבוע עדכן העיתון "טריבון דה ז'נב" את קוראיו כי התעלומה נפתרה וכי שטרות הכסף (שנלקחו לחקירה) יועברו בקרוב לרשותם של המוצאים הישרים שהמתינו והתאפקו בצורה מעוררת כבוד.

500 יורו
צילום מסך
להמשך הפוסט

שירת הניצחון של ברוז': "היהודים נשרפים טוב יותר"

מאות מאוהדי מועדון הכדורגל הבלגי, שבשורותיו שיחק עד לא מזמן ישראלי, תועדו באוגוסט שרים טקסט אנטישמי מבחיל באיצטדיון קבוצתם. כעת דלף הסרטון לתקשורת ובקרב הארגונים היהודים הרוחות סוערות

סרטון שהועלה באחרונה לרשתות החברתיות מתעד מאות אוהדים של מועדון הכדורגל הבלגי קלאב ברוז', בשירה אנטישמית כלפי יהודים במסדרונות איצטדיון "יאן בריידל" אחרי המשחק נגד אנדרלכט. "אבא שלי היה ביחידת קומנדו, אמא שלי היתה באס.אס, וביחד הם שרפו יהודים, כי יהודים נשרפים יותר טוב", שרים האוהדים באופן קולח ומתואם ונשמע כי הכירו את הטקסט היטב עוד קודם לכן.

המקרה התרחש בחודש אוגוסט אך התיעוד נשמר בידי אלמוני וראה אור רק כעת. משם, הדרך לתקשורת הבלגית כבר היתה קצרה. הידיעה פתחה את מהדורת חדשות הבוקר של הערוץ הממלכתי בצרפתית RTBF, עוררה סערה גדולה וגררה תגובות רבות. יצוין כי בקלאב ברוז' שיחק בשבע השנים האחרונות הישראלי ליאור רפאלוב. עם קשר או ללא קשר, בימים שבהם תועדו האוהדים שרים, סיכם רפאלוב על מעבר ליריבה אנטוורפן.

אוהדי כדורגל בלגים
צילום מסך טוויטר
להמשך הפוסט

ירח הדבש הפוליטי הסתיים: ההגירה הפילה את ממשלת בלגיה

התחרות על התואר "מי יהיה קיצוני יותר בנושא ההגירה", הביאה לפרישת המפלגה הפלמית הלאומנית מהממשלה עם הוואלונים ולהקדמת הבחירות. ברקע: עליית כוחו של הימין הקיצוני

אם למישהו עוד היה ספק, הרי שההתפתחויות הפוליטיות בבלגיה בימים האחרונים מדגימות היטב עד כמה גל ההגירה לאירופה משנה באופן משמעותי את קו החוף של היבשת. סוגיית ההגירה היתה בין השאר מרכיב משמעותי במשאל הברקזיט הבריטי, שינה את גורלה הפוליטי של אנגלה מרקל, מניע את שליטי הונגריה ופולין הפופוליסטים-לאומנים, וכעת הביא גם לסיומן של ארבע שנים של יציבות פוליטית יחסית בין ואלונים לפלמים בבלגיה הדו-לאומית.

בבחירות הפרלמנטריות של -2014, הצליחה המפלגה הפלמית הלאומנית והשמרנית (N-VA) לגרוף יותר מ-20% מהקולות ולהפוך לגדולה במדינה. בהחלטה היסטורית מבחינתה, הצטרפה N-VA לקואליציה ממשלתית תוך שהיא מסכימה לקבור באופן זמני את דגל מאבקה לפירוק השותפות הבלגית. היא גם ויתרה על תפקיד ראש הממשלה לטובת שארל מישל, למרות שמפלגת המרכז הליברלית בהובלתו (MR) מחזיקה רק ב-20 מתוך 150 המושבים בפרלמנט הפדרלי.

ראש ממשלת בלגיה שארל מישל
Geert Vanden Wijngaert/אי־פ�
להמשך הפוסט

תזכורת מימי המהפכה הצרפתית, מטרים ספורים מגאלרי לאפייט

בלב פריז, מתחת למבנה שהוקם לפני 200 שנה לזכרם של לואי ה-16 ומארי אנטואנט, נמצאו עצמותיהם של בני אצולה שראשם נערף בגיליוטינה ואיש לא ידע היכן נקברו

לואי ה-18, אחיו הצעיר של לואי ה-16 האומלל שראשו הותז בלהב הגיליוטינה בידי המהפכנים, עלה לשלטון בצרפת ב-1815, אחרי מפלת נפוליאון. אחד הדברים הראשונים שציווה לעשות היה להקים בפריז קפלת זיכרון לאחיו ולרעייתו המלכה מארי אנטואנט.

המבנה הניאו-קלאסי, שמומן מכספו הפרטי של המלך החדש (שלושה מיליון ליברות צרפתיות), הוקם ברובע השמיני של פריז דהיום, היכן ששכן בעבר בית העלמין של המדליין, בדיוק מעל המקום שבו נחפר הבור שאליו הושלכו לואי ה-16 ומארי אנטואנט. גופותיהם הועברו לבזיליקה המלכותית בסן דני בינואר 1815. על זיהוי השרידים הופקד צוות של בני אצולה שהכירו אותם, ובהם הסופר והמדינאי שאטובריאן, אשר ציין ללא היסוס בזיכרונותיו כי הצליח לזהות את מארי אנטואנט על פי עצמות הלסת שלה אשר הזכירו לו את "החיוך הקורן ששלחה לעברו" ביום בו הוצג לראשונה בפני החצר המלכותית בוורסאי, שנים רבות קודם לכן.

פריז
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

הכירו את תנאי הפרישה המכובדים של תרנגולות מטילות בצרפת

תרנגולות נשחטות בדרך כלל בתום תקופת הפיריון למרות שביכולתן לחיות עוד זמן רב. סטארטאפ חדש מבקש לרכוב על הצלחת ביצי החופש ומציג "תוכנית פנסיונית" למטילות

ספק אם רבים מבין המוצאים עצמם מול עין הפוכה, מקושקשת או רכה, מקדישים מחשבה לגורלה של התרנגולת אשר הטילה את הביצה שעל צלחתם לכשתגיע לגיל פרישה מעמלה הקשה. אבל, לא מעטים אולי יעדיפו ביצה הנושאת עמה בשורה לפיה לתרנגולת המטילה מובטחים תנאי נוחות לשארית חייה, למרות שתקופת הפיריון שלה תמה.

כך גם חושבים מנהלי רשת המרכולים הצרפתית הענקית "מונופרי", השייכת לקונצרן הקמעונאות "קאזינו". השבוע חתמה הרשת על חוזה עם סטארטאפ ושמו "פולהאוז" (Poulehouse), המשווק ביצים באיכות גבוהה אך גם דואג לרווחת התרנגולות לאורך כל הדרך. הלוגו של הסטארטאפ חד-משמעי: "הביצה שאינה הורגת את התרנגולת".

תרנגולות
צילום מסך
להמשך הפוסט

אלפי נשים ניגריות עוסקות בזנות באירופה "בגלל כישוף"

רשתות סחר בבני אדם משתמשות באמונות מסורתיות כדי לכבול נשים אל הסרסורים ולא - יפול עליהן ועל בני משפחותיהן מוות פתאומי. כשמגיעות הנשים לאירופה הן מגלות שההבטחה לעבודה טובה התחלפה בזנות

ארגוני סחר בבני אדם הצליחו להחדיר אלפי נשים אפריקאיות לאירופה ולהכניסן למעגל הזנות תוך ניצול אמונתן בכישוף - את הנתון המזעזע הזה חשף ז'אן-מארק דרוגה, קצין בכיר במשטרת צרפת, בראיונות שהעניק השבוע במלאת 60 שנה ליחידה עליה הוא מפקד - "המשרד הראשי למאבק בסחר בבני אנוש" (OCRTEH). הנשים, רובן מניגריה, מגיעות לאירופה בתוך שטף המהגרים החוצה מלוב וממקומות אחרים ונקלטות בתעשיית המין המקומית. בכל רגע נתון, כך לפי דרוגה, נאלצות כ-35 אלף נשים לעסוק בזנות בצרפת, מתוכן כעשרת אלפים ברחובות הערים.

"תמונות העבר של הסרסור בעל השפם הדקיק ונעלי העור האלגנטיות, המנהל את 'הבנות' שלו, התחלפו", אמר דרוגה, "כעת מדובר במסגרות מאפיונריות בינלאומיות מאורגנות היטב. האנשים הללו מצאו דרך לכבול אליהן את הנשים ולאלץ אותן לציית: אחרי שהן מגויסות, בכפרים ובשולי הערים הגדולות, בעיקר בשכונות עוני ומצוקה, מקבלות הנשים הבטחות מעורפלות לעבודה לגיטימית במספרות, מסעדות וכו'. כדי להתקדם הן מגיעות לטקס מיוחד המכונה "ז'וז'ו", אותו עורך מכשף "איללה", אמונה מסורתית נפוצה בדרום-מערב ניגריה".

צרפת
צילום מסך TV5
להמשך הפוסט

"על אדונים ומשרתים": מדוע חזרו עובדי הבית לנוף הצרפתי?

מסתבר שהמשרתת עם הסינר הלבן ורב המשרתים עם הפראק החגיגי אינן דמויות השייכות לרומנטיקה של שלהי המאה ה-19. ספר חדש מסביר מדוע נסק מספר נותני "השירות האישי" ב-25 השנים האחרונות

הרוב הגדול של צופי סדרות על הנעשה בבתי עשירים, מ"על אדונים ומשרתים" של שנות השבעים ועד "אחוזת דאונטון" של העשור הנוכחי, מודע מאוד לחייהם של המשרת, סוכנת הבית, האומנת, הטבחית, הנהג ושאר בעלי המקצוע שמתגוררים בקומה התחתונה ותפקידם לענות - ומיד - על צרכיהם ודרישותיהם של מעסיקיהם מהקומה העליונה.

אך מסתבר כי הסינר הלבן על חצאית שחורה של העוזרת, הפראק החגיגי של רב המשרתים או כובע המצחיה של הנהג, אינם שייכים רק אל הרומנטיקה הכללית של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. תופעת העסקת המשרתים בבתי העשירים חוזרת בגדול לנוף הצרפתי תחת הגדרה מעודכנת ומכובסת - "שירות אישי".

בפריז
פויו, פבליק דומיין - ויקיפדיה
להמשך הפוסט

המלכה "המפלצת" תלמד את תושבי פולינזיה על תזונה נכונה

משקלן הרב של נשות האיים הוא תוצאה של תפריט עשיר בעמילנים ונטייה גנטית. כעת, קיבל קמפיין ההסברה הצרפתי "שחקנית חיזוק" משמעותית: יפהפיה המבקשת להוכיח לכל שמי צחק עליה בנערותה שאפשר גם אחרת

ב-1891, אחרי תקופה של מריבות קשות עד זוב דם עם שותפו לדירה וינסנט ואן-גוך, עזב פול גוגן את צרפת, הותיר מאחוריו את הציוויליזציה המערבית, ויצא לטהיטי שבאיי פולינזיה, אי שם בדרום האוקיאנוס השקט.

בשנות שהותו שם, ועד למותו משילוב קטלני בין שתיית אלכוהול מופרזת לעגבת, קיים גוגן יחסים עם קטינות תושבות האי וצייר בדים גדולים וססגוניים שהפכו לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של האמנות המודרנית. בציורים מככבות בין היתר הנשים והצעירות עבות הבשר של פולינזיה. אחד המפורסמים שבהם, "מתי תינשאי?" מ-1892, נמכר לפני כארבע שנים תמורת כמעט 300 מיליון דולר, אחד מהסכומים הגבוהים ביותר ששולמו על יצירת אמנות.

מיס טהיטי, ויימאלאמה שאבס. הצטרפה לקמפיין הבריאות
דף הפייסבוק של שאבס
להמשך הפוסט

הביטו בכרזת ההסברה שלפניכם: האם זו אלימות כלפי נשים?

בבזייה שבדרום צרפת מאוד רוצים שהרשויות יסללו קו רכבת מהירה (TVG) לעיירה. לכן, הם הפיצו את הפוסטר שבתמונה ולצדו הכיתוב "עם TVG היא היתה סובלת פחות!". ומה חשב בית המשפט?

עיניה היו מלאות פחד. חבלים עבים כבלו את רגליה, ידיה ובגובה החזה, וגופה עטוי השמלה הצחורה היה מונח לרוחב פסי המסילה. פיה פעור בזעקה אילמת כשמאחוריה נראית רכבת ישנה דוהרת לעברה, ואין מושיע. גורלה נחרץ.

"זה רק פוסטר", הדפו הוגי עיריית בזייה את הביקורת הקשה שהופנתה לעברם אחרי שכרזות עם דמותה של האשה נתלו על לוחות המודעות ברחבי העיר. זאת, כחלק מקמפיין שנועד לשכנע את רשויות התחבורה בצרפת לסלול קו רכבת מהירה (TVG) גם לבזייה, השוכנת בקצה הדרומי של המדינה. בראש הפוסטר , מעל לצעירה הכפותה, נכתב בסוג מסוים מאוד של הומור: "עם TGV, היא היתה סובלת פחות!".

עיריית בזייה
צילום מסך
להמשך הפוסט

האם פוצח סוד הקסם המסתורי של ניחוח פטריות הכמהין?

מחקר מקיף של המכון הלאומי הצרפתי לחקר החקלאות פענח את הרצף הגנטי של כמהין ממקומות שונים בעולם ומצא כ-50 מרכיבים אורגניים נדיפים המרכיבים את ריחה המיוחד

כמהין בעברית, טרפל באנגלית, טרוף בצרפתית, טרטופו באיטלקית - בכל שפה יש לפטריות הנפלאות הללו ניחוח חזק ומפתה וטעם מסחרר וחד פעמי. הכמהין הן מסמר הערב בכל מופע קולינרי, הזיקוקין דינור של הסעודה ומרכיב חשוב במטבחי שפים גדולים. בד בבד, קשה לאתר אותן בטבע, מסובך לגדל אותן באופן חקלאי ולהגיע לתוצאות דומות. לכן, הן שוות זהב.

הכמהין באות לעולם מזיווג של קורי פטריה (רשת התפטיר) ושורשי עץ. אך מהיכן בא הריח הכל כך מיוחד שלהן? מחקר שהוביל המכון הלאומי של צרפת לחקר החקלאות (INRA), שהוא הגדול מסוגו באירופה, בשיתוף אוניברסיטאות ובמכוני מחקר אחרים, בין השאר בתחום הגנטיקה, ביקש לפצח את סוד הקסם ומצא כי הארומה המיוחדת הזו, שוצפת בנחיריים כ-50 מרכיבים אורגניים נדיפים, רבים מהם גופריתיים, ואלה משתנים ממקום למקום. כמהין מצרפת למשל שונות מאלה שנחשפות באדמת איטליה.

פטריית כמהין מצפון איטליה
AFP
להמשך הפוסט

בגיל 76, "המפלצת מהארדנים" כתבה לצרפת עוד תסריט בלהות אחד

העדויות שנשמעות בימים אלה במשפט הרצח של אשה בשם פרידה האמיש, מגוללות סיפור שלא היה מבייש אף סרט אימה. לתסריט אחראי, בפעם המי יודע כמה, אחד מגדולי הרוצחים הסדרתיים בצרפת

מישל פורנירה, איש ספר ואינטלקטואל בעברו, הוא אחד מהפושעים המתועבים ביותר בהיסטוריה הקרימינלית של צרפת: אנס, פדופיל ורוצח אכזרי של לפחות עשר נשים, בהן שתי נערות בנות 13. פורנירה, כיום בן 76, מרצה עונש מאסר עולם ללא שחרור מוקדם ובסוף השבוע נגזר עליו מאסר עולם נוסף בגין פרשה משנות צעירותו המשאירה מאחור תסריטים דמיוניים רבים מעולם סרטי הפשע.

במשך ארבעה ימים בשבוע שעבר קמו לתחייה בבית המשפט באיוולין, סמוך לפריז, אירועים מלפני 30 שנה שסופם ברצח צעירה ובהשתלטות על אוצר זהב מסתורי, אשר באמצעותו רכש פורנירה טירה עתיקה מבודדת ביערות הארדנים. בגין מעשי הזוועה הללו זכה בזמנו פורנירה לכינוי "המפלצת מהארדנים" בכלי התקשורת.

רוצח סידרתי
צילום מסך
להמשך הפוסט

ביהמ"ש ציווה על מלך בלגיה לשעבר לעבור בדיקת אבהות

הסאגה המשפטית-מלכותית סביב תביעתה של האמנית דלפין בואל להכיר בה כבתו של אלבר השני מתקרבת צעד נוסף לרגע השיא. כיצד נולדה הפרשה ומה הציע בזמנו המלך בתמורה לסיומה?

בניגוד למשפחת המלוכה הבריטית, משפחת המלוכה הבלגית מספקת ביד קפוצה למדי סיפורים עסיסיים לעיתונות. ובכל זאת, יש יוצא מן הכלל אחד: סאגה הנמשכת כבר חמש שנים מאז הגישה האמנית והפסלת דלפין בואל תביעת אבהות נגד אלבר, אביו של מלך בלגיה הנוכחי פיליפ. המלך לשעבר מכחיש מכל וכל כי בואל בת ה-50 היא בתו, יוצאת חלציו.

והנה כעת, לאחר עליות וירידות מפותלות בערכאות משפטיות שונות, מגיעה הדרמה המשפחתית-מלכותית הזו לרגע השיא שלה: בית המשפט לערעורים של בריסל פסק השבוע כי על המלך לשעבר לעבור בדיקת DNA על מנת לברר אחת ולתמיד אם הוא אביה של בואל. השופטים העניקו למלך אפשרות לבצע את הבדיקה בתוך שלושה חודשים.

דלפין בואל. לא הסכימה למכתב חתום
Luc Van Braekel / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

זעזוע בצרפת מווידוי של בן 7 על ההתעללות בבית ספרו ורצונו למות

סרטון שבו מספר הילד שארלי על המכות וההצקות שספג מילד גדול יותר הפך לוויראלי בצרפת ועורר גלים גם בבלגיה ובשווייץ. דו"חות: כשליש מהילדים נופלים קורבן להתעללות בביה"ס

צרפת הזדעזעה כולה בימים האחרונים ממונולוג של ילד בן 7 שסיפר בסרטון שהועלה לרשתות החברתיות על מצוקותיו והסביר כי כוח הסבל שלו כשל וכי הוא "רוצה להגיע לאלוהים, למות". הסרטון שהפך במהירות לוויראלי הגיע במהירות גם לכלי התקשורת הממוסדים ומשם לכל צרפת ומדינות נוספות.

הילד, שארלי, מתגורר עם אמו, אחותו ואחיו הצעיר בעיירה אשר בחבל אן, סמוך לגבול בלגיה ויערות הארדנים. בבית הספר הקתולי הפרטי בו הוא לומד, כך התברר, יש ילד גדול וחזק ממנו אשר נוהג להתעלל בו ולהכותו באופן קבוע. שארלי החל לסבול מהאלימות הזו עוד בשנת הלימודים הקודמת. לפני מספר שבועות, אחרי שתלונות האם בפני הנהלת בית הספר לא הביאו לתוצאות, היא החליטה לגשת למשטרה.

שארלי בווידוי בטוויטר
צילום מסך
להמשך הפוסט

בית ספר מוסלמי לנהיגת נשים בבלגיה "קיבל ברקס" ברגע האחרון

סמירה מסרור, מורה לנהיגה, היתה בטוחה שאחרי שהפעילה בית ספר לנהיגה לנשים בהולנד, גם לשכנה מדרום לא תהיה בעיה. אלא ששר התחבורה הפלמי, בן ויטס, חושב אחרת לגמרי

סמירה מסרור הביטה באופטימיות על השלט הגדול שהוצב על חזית בניין באחד מפרברי אנטוורפן ומכריז: "בית ספר לנהיגה לנשים" (Vrouwen Rijschool). הכל כבר היה מוכן מבחינת מסרור, וכשמי שהקימה את בית הספר היא היתה מוכנה לצאת לדרך, אלא שאז הגיעה בשורה מרה - שר התחבורה הפלמי, בן ויטס, החליט שלא להעניק לה רישיון עסק.

בימים אלה אמור הפרלמנט הפלמי לדון בהחלטתו של ויטס, אולם מכיוון שמפלגתו - המפלגה הפלמית הלאומנית (N-VA) נהנית מתמיכת הקואליציה, לא צפוי שינוי בהחלטה. "אנחנו לא יכולים להעניק רישיון לבית הספר אם הוא ממשיך להכריז על עצמו 'לנשים בלבד'", אמר ויטס לתקשורת, "הדבר מבוסס על ייעוץ משפטי שקיבלתי בנושא מהגורמים המוסמכים". בסביבתו של השר הוסיפו כי כאשר הביאו אליו להתייעצות את הבקשה יוצאת הדופן, הוא חשב ברגע הראשון שמדובר במתיחה.

רוטרדם
פייסבוק
להמשך הפוסט

הכירו את הברון רוטשילד, לא הפיננסייר - האקסטראורדינר!

הוא הקים תיאטרון לפילגשו, פתח מחלבה לחלב מעוקר עבור עניים ומימן את המעבדה של מארי קירי. ספר חדש עוקב אחר חייו הייחודיים של הברון אנרי או אם תרצו "דוקטור פסקל"

הברון אנרי דה רוטשילד היה פרח צבעוני מוזר שצמח בערוגת המשפחה המפורסמת. בתחילת המאה הקודמת, כשהרוטשילדים היו בשיאם - שם נרדף לעיסוק בבנקאות ופיננסים - זנח אנרי את הזרם המרכזי של המשפחה הקפיטליסטית, חתך ימינה ושמאלה ובנה לעצמו סיפור חיים ייחודי, מרתק ומשעשע. באחרונה פרסמה, נינתו, העיתונאית נאדז' פורסטייה, ספר יוצא דופן על אודות הסבא רבא שלה וזה ראה אור בהוצאת "שרש מידי".

הברון אנרי, או בשמו המלא אנרי ג'יימס נתנאל שארל דה רוטשילד, נולד בפריז ב-1872. כאשר הגיע לגיל בגרות, מספרת נינתו בספר, השמיע באוזני בני משפחתו את המשפט המוזר הבא: "כאשר קיבלנו הרבה כל כך - אנחנו צריכים לתת הרבה", והלך ללמוד רפואה. 

נהג מירוצים
ויקיפדיה, פבליק דומיין
להמשך הפוסט

המדען והאמן מספר אחת באדיבות הפילנטרופ מספר אחת

"קודקס לסטר", כתב יד בן 72 עמודים מהגותו של לאונרדו דה וינצ'י, מוצג מהשבוע בגלריית אופיצי. זהו האירוע החשוב הראשון בחגיגות לציון 500 שנה למותו של גאון הרנסאנס

בשנה הקרובה יציין העולם 500 שנה למותו של איש הרנסאנס לאונרדו דה וינצ'י. הגאון האוניברסלי ומי שכרטיס הביקור שלו היה צריך להיות בגודל כפול על מנת לכלול את רשימת עיסוקיו: צייר, פסל, אדריכל, מוזיקאי, איש ספרות, היסטוריון, ממציא, מתמטיקאי, מהנדס, חוקר אנטומיה, גיאולוג, אסטרונום, בוטניקאי, וקרטוגרף. לפחות.

מחצית האלף עברה, ואין בהיסטוריה האנושית מי שידמה ללאונרדו בהיקף תחומי גאונותו, או בעובדה שהוא מצליח עדיין לגרום לאנשים רבים כל כך לדחוף יום יום אלה את אלה, להצטופף, להזדקר על קצות האצבעות - על מנת להעיף מבט באחד מציוריו, המונה ליזה, אשר במוזיאון לובר. אחד מהאירועים המרכזיים לרגל היארצייט הזה יתקיים במחוז הולדתו של לאונרדו, טוסקנה, בגלריה אופיצי אשר בפירנצה.

דיוקן
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

מיליארדר צ'כי משתלט על העיתונות בצרפת; רוכש גם את "לה מונד"

דניאל קרטינסקי, עורך דין בן 43, עשה את הונו מניהול נכון של תחנות כוח פחמיות שאיש אינו רוצה בהן. בחצי השנה האחרונה רכש שורה של כלי תקשורת צרפתיים פופולריים וכעת הוא מגיע גם אל אחד מסמלי הרפובליקה

כמו הבאגט, היינות של בורדו או מגדל אייפל, גם "לה מונד" הוא אחד מסמלי הצרפתיות. העיתון, שנוסד בתום מלחמת העולם השנייה, לבקשתו של הגנרל דה-גול, והיה משך עשרות שנים שופרה הלא רשמי של הרפובליקה, וגם היום, למרות הירידה בתפוצתו, הוא העיתון הנקרא ביותר בצרפת עם 2.4 מיליון קוראים (נתוני 2016).

"לה מונד" ממוקם פוליטית במרכז-שמאל וכמו אז - גם היום הוא משמש סמל לחופש ביטוי ומצליף בפוליטיקאים מכל צד ללא היסוס כשיש בכך צורך. כ"עיתון ערב" הוא רואה אור בכל יום בשעות אחר הצהריים המוקדמות בקיוסקים של פריז ונושא את תאריך יום המחר - זכר לזמנים בהם הופץ ברחבי המדינה ברכבות והגיע לפעמים למחוזות רחוקים בבוקר שאחרי. פולקלור צרפתי.

דניאל קרטינסקי. מעיד על עצמו כפרנקופיל
AFP
להמשך הפוסט

אין ספק, מדובר באחת הכנופיות המטומטמות ביותר בהיסטוריה

בסוף השבוע שעבר מצא עצמו דידייה, בעל חנות לממכר סיגריות אלקטרוניות בדרום בלגיה, בסיטואציה מפחידה. אל חנותו נכנסו כמה שודדים חמושים בכלי נשק. ומכאן, סיפור שהיה כך היה

אם יום אחד ייערך מחקר מדעי היסטורי על השאלה מי הם העבריינים הטיפשים ביותר בתולדות האנושות, אין ספק כי הסיפור הבא מציע מועמדים חזקים ביותר לתואר. עד כדי כך מטופש הוא הסיפור הזה שהעיתונות הבלגית ראתה צורך ברור לציין כבר בפתיחת הדיווח באופן ברור ש"מדובר בסיפור אמיתי".

בשעת צהריים בסוף השבוע שעבר, במונטיני-סור-סמברה, אחד מפרברי העיר שרלרואה, נכנסה חבורה של שישה גברים לבית עסק גדול לממכר סיגריות אלקטרוניות. כמה מהם שלפו מיד כלי נשק מתוך בגדיהם וכיוונו אותם לעבר בעל החנות, דידייה. מצלמות האבטחה תיעדו את הנעשה בחנות, שעה שחברי הכנופייה לוקחים מוצרים לכיסיהם ומתנהגים בחופשיות כאילו המקום שייך להם. 

כמה מהשודדים בחנות כפי שתועדו במצלמת האבטחה
צילום מסך משידורי ערוץ RTL
להמשך הפוסט

איך קרה שפתאום כל כך מסוכן להיות הומו או לסבית בפריז?

רק בשבועיים הראשונים של אוקטובר התרחשו שמונה מעשי תקיפה על רקע נטייה מינית בבירת צרפת. המשטרה מציגה נתונים הפוכים של ירידה בתוקפנות אך מומחים סבורים כי חלק ניכר מהתקיפות כלל לא מדווחות

גיום מלאני הוא נשיא ארגון "סיוע חירום - הומופוביה", הפועל בשנה האחרונה בצרפת על מנת לסייע להומוסקסואלים שנפלו קורבן להתנכלויות ולהתעללות צד שלטונות צ'צ'ניה. ביום שלישי שעבר, בשעת ערב, סמוך לתחנת המטרו "אטיין-מרסל" ברובע השני במרכז פריז, הוא הותקף על ידי אלמוני, הוכה בפניו וספג חבלה קשה.

זמן קצר לאחר שקיבל טיפול רפואי ראשוני, צייץ מלאני בטוויטר את ההודעה הבאה בצירוף צילום של פרצופו המוכה: "הערב זה התור שלי. תקיפה אלימה הומופובית ליד היציאה מהמטרו. אף שבור. הלם. מכוסה בדם. אני הומוסקסואל ואנחנו ב-2018". מאוחר יותר, הוסיף מלאני פרטים באוזני עיתונאים: "יצאנו אני וחברים ממסעדה. בזמן שנפרדנו וחסמנו את המדרכה, נעצר אדם. הוא ראה שאנחנו הומואים וזה לא מצא חן בעיניו. הוא דחף אחד מאיתנו וכאשר הערתי לו על זה, בעדינות, הוא התפרץ בקללות הומופוביות והכניס לי אגרוף בכל הכוח ישר לאף".

זוג הומואים בהפגנה למען נישואים חד מיניים בצרפת ב-2013
MIGUEL MEDINAש / AFP
להמשך הפוסט

תכשיטיה של מארי אנטואנט יוצעו למכירה פומבית; בצרפת זועמים

היום לפני 225 שנה הוצאה להורג המלכה אליה הודבק הפתגם "אם אין לחם שיאכלו עוגות". בצרפת מחפשים דרך לקנות את התכשיטים היקרים בעוד כחודש ולהביאם לתצוגה ארצם

היום (שלישי), בדיוק לפני 225 שנה, ב-16 באוקטובר 1793 בשעה 16:00, בכיכר המהפכה בפריז - היום כיכר הקונקורד - נערכה הוצאתה הפומבית להורג של מארי אנטואנט. להב הגיליוטינה ירד על חייה של המלכה בת ה-37 שיצאה מהעולם הזה, ונכנסה להיסטוריה. בעוד חודש, בית המכירות הפומביות סות'ביס, יקיים בז'נבה מכירה של תכשיטים שהיו שייכים למי שהיתה רעייתו של המלך לואי ה-16 ששלטונו הופל במהפכה.

כאשר הודיעה דניאלה מסצ'טי, נציגת סות'ביס באירופה, על המכירה הפומבית, היא ציינה כי מדובר "באחד האוספים החשובים ביותר של יהלומים שהיו שייכים לבני מלכות - שושלת בורבון, שאי פעם הגיעו לשוק" וכי האוסף "מאפשר הצצה מרתקת לחיי המשפחה הזאת במאות השנים שחלפו". בין היתר יוצעו למכירה: תליון יהלומים משובץ בפנינה טבעית ומחירו מוערך בכשני מיליון דולר; שרשרת בת יותר מ-300 פנינים שמוערכת ב-200-300 אלף דולר, זוג עגילי פנינה ב-50 אלף דולר וענק של 95 יהלומים שמחירו חצי מיליון דולר.

מלכת צרפת תכשיטים
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

תעלומה בצרפת: מדוע זינק מספר הילדים שנולדו עם מומים בגפיים?

זה כמה שנים שהעוסקים באפידמולוגיה מתריעים כי בשלושה מחוזות חקלאיים חלו שינויים בלתי מוסברים ומטרידים ביותר, אך רק כעת מודה בכך גם הסוכנות הלאומית לבריאות הציבור. האם יש קשר לחומרי הדברה?

הסיפור הבא רוחש בצרפת מתחת לפני השטח כבר מספר שנים, אולם רק בשבוע שעבר, בפעם הראשונה, פרסמה הסוכנות הלאומית לבריאות הציבור (Santé Publique France) הודעה רשמית ומזעזעת לפיה אכן בעשור האחרון חלה עלייה חריגה במספר התינוקות שנולדו ללא ידיים, או זרועות, בשלושה מחוזות חקלאיים במדינה: ברטאן, אן, ולואר-אטלנטיק.

מנקודה זאת ואילך הולכות חוות הדעת והפרשנויות לשני כיוונים מנוגדים ואלה מעוררים דאגה רבה בלבם של רבים. יאניק ז'אדו, מועמד בבחירות לנשיאות לשעבר, חבר הפרלמנט האירופי ומי שיוביל את רשימת ה"ירוקים" המאוחדת בבחירות אליו בשנה הבאה, התראיין בימים האחרונים בערוצי טלוויזיה שונים, ואמר בין השאר את הדברים האלה: "המומים המולדים האלה אצל מספר תינוקות הם בסבירות גבוהה תוצאה של שימוש בחומרי הדברה בשדות הסמוכים למגורי משפחות. יש די נתונים ממחקרים בינלאומיים המוכיחים את הקשר הזה".

ילדים בגרמניה שנולדו עם מומים כתוצאה מגלולות שינה שנטלו האמהות בזמן ההריון
hemann / DPA/AFP
להמשך הפוסט

למה כמעט כל מפלגה באנטוורפן צריכה מועמד יהודי?

בלגיה נערכת לבחירות המקומיות הראשונות מאז גל הפיגועים, העוצר על בריסל וצונאמי מבקשי המקלט. המפלגה האיסלאמית אמנם נפסלה, אך שיעור הצעירים שהם בני מהגרים כבר עומד על 14.3%. ואיפה היהודים בתוך כל זה?

הבחירות המוניציפליות האחרונות בבלגיה נערכו ב-2012 והבחירות הפדרליות הכלליות התקיימו שנתיים לאחר מכן. המשמעות היא שהבוחר הבלגי אמר את דברו עוד "בצד אחר של הזמן", כלומר, לפני העוצר בבריסל, לפני שנודע עומק השתרשותן של חוליות הג'יהדיסטים ממולנבק, ולפני צונאמי מבקשי המקלט שהתנפץ אל חופי אירופה ממזרח ומדרום וטלטל את מציאות חייו של האירופאי הלבן, הנוצרי והשבע.

כל הגורמים הללו גם יחד הם הסיבה לסקרנות הגדולה בנוגע לעמדות הציבור הבלגי בבחירות המוניציפאליות הקרובות. ביום ראשון הקרוב תלך בלגיה - חברה מפולגת עד מסוכסכת בין וואלונים דוברי צרפתית ופלמים דוברי הולנדית - לקלפיות כדי להצביע בבחירות המוניציפאליות. כיום, על פי ההערכות, חי בבלגיה מיעוט מוסלמי גדול של יותר מ-10%. החברה הבלגית שמרנית ביחס למדינות אחרות במערב אירופה והוויכוח הפוליטי הגדול האחרון בה נוגע לגריעת ההפלות מספר החוקים הפלילי. כיום אין ענישה בעניין אך הסעיף נותר בחוק הפלילי.

בלגיה
שלמה פפירבלט
להמשך הפוסט

לא קל למצוא אולם לפתיחת פסטיבל סרטים ישראלי בבריסל

במלאת 70 לישראל ביקש הפסטיבל הקולנוע היהודי הבינלאומי של בריסל להקדיש את מהדורת 2018 שלו לסרטים ישראליים. כאן החלו הבעיות שכמעט הובילו לדחייתו. בסוף, נפתח הפסטיבל - בדוחק רב

"פסטיבל הקולנוע היהודי הבינלאומי של בריסל" נפתח אמש (רביעי) במהדורת 2018 שלו. "האופה מברלין", סרטו זוכה פרס אופיר של הבמאי אופיר ראול גרייצר, המועמד לייצג את ישראל בתחרות האוסקר האמריקאי, נבחר לסרט הפתיחה. האולם בן 105 המקומות היה מלא ובחוץ ניסו רבים להשיג כרטיס, אך לשווא. למה נפתח הפסטיבל באולם קטן כל כך? זהו, זה הסיפור.

הכל החל עם החלטת מארגני הפסטיבל, IMAJ ("מכון הזיכרון היהודי האודיו-ויזואלי"), והמנהלת שלו ביאטריס גודלביץ', כי במלאת 70 למדינת ישראל - יהיה הפסטיבל היהודי למעשה פסטיבל ישראלי. "מוקדש בלעדית לסרטים העוסקים בשאלות המטרידות את החברה הישראלית ולא כאלה העוסקים בעניינים הפוליטיים. כאלה היו לנו מספיק", אמרה גודלביץ' בשיחה עמי.

מנהלת פסטיבל הקולנוע היהודי בבריסל
שלמה פפירבלט
להמשך הפוסט

בצרפת היה במשך כמה ימים חיסון לסרטן הריאות

מנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון הילל את קובה בנאום באסיפה הלאומית ודיווח בין היתר על חיסון שפותח במדינה. הסערה לא איחרה לבוא ומלנשון משך את הפייק ניוז שהפיץ

ז'אן-לוק מלנשון, מנהיג השמאל הקיצוני בצרפת, המועמד הכמעט מפתיע בבחירות האחרונות לנשיאות, עמד בסוף השבוע על דוכן הנואמים באסיפה הלאומית בפריז, והכריז דרמטית באוזני חבריו ובפני כל העוקבים אחרי שידורי ערוץ הפרלמנט: "אם אתם מחפשים חיסון לסרטן הריאות, לכו לקובה, הוא מצוי שם". איזו בשורה נפלאה לחוששים מהמחלה האיומה.

בהמשך לגילוי המפתיע, הסביר מלנשון כי הקובנים "מוכנים לסחור בתרופה איתנו - העניין הוא שהם מסרבים למכור את הפיתוח לחברת תרופות בינלאומית, ואנחנו מבינים אותם. הם מעדיפים לעשות זאת במסגרת שיתוף פעולה של כנות - אשר מטרתו ראשית לרפא את האנשים ולחסן אותם מפני המחלה לפני עשיית רווחים". את הטענה המרעישה על החיסון לסרטן שתל מלנשון בתוך נאום שהוקדש להרעפת שבחים על המשטר הקובני והתמיכה האמיצה של מנהיגיו בזכויות האדם.

חבר פרלמנט צרפתי
צילום מסך, ערוץ הפרלמנט הצרפתי
להמשך הפוסט