בלוגים

אירופה הקלאסית / הבלוג של שלמה פפירבלט

ביהמ"ש ציווה על מלך בלגיה לשעבר לעבור בדיקת אבהות

הסאגה המשפטית-מלכותית סביב תביעתה של האמנית דלפין בואל להכיר בה כבתו של אלבר השני מתקרבת צעד נוסף לרגע השיא. כיצד נולדה הפרשה ומה הציע בזמנו המלך בתמורה לסיומה?

בניגוד למשפחת המלוכה הבריטית, משפחת המלוכה הבלגית מספקת ביד קפוצה למדי סיפורים עסיסיים לעיתונות. ובכל זאת, יש יוצא מן הכלל אחד: סאגה הנמשכת כבר חמש שנים מאז הגישה האמנית והפסלת דלפין בואל תביעת אבהות נגד אלבר, אביו של מלך בלגיה הנוכחי פיליפ. המלך לשעבר מכחיש מכל וכל כי בואל בת ה-50 היא בתו, יוצאת חלציו.

והנה כעת, לאחר עליות וירידות מפותלות בערכאות משפטיות שונות, מגיעה הדרמה המשפחתית-מלכותית הזו לרגע השיא שלה: בית המשפט לערעורים של בריסל פסק השבוע כי על המלך לשעבר לעבור בדיקת DNA על מנת לברר אחת ולתמיד אם הוא אביה של בואל. השופטים העניקו למלך אפשרות לבצע את הבדיקה בתוך שלושה חודשים.

דלפין בואל. לא הסכימה למכתב חתום
Luc Van Braekel / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

זעזוע בצרפת מווידוי של בן 7 על ההתעללות בבית ספרו ורצונו למות

סרטון שבו מספר הילד שארלי על המכות וההצקות שספג מילד גדול יותר הפך לוויראלי בצרפת ועורר גלים גם בבלגיה ובשווייץ. דו"חות: כשליש מהילדים נופלים קורבן להתעללות בביה"ס

צרפת הזדעזעה כולה בימים האחרונים ממונולוג של ילד בן 7 שסיפר בסרטון שהועלה לרשתות החברתיות על מצוקותיו והסביר כי כוח הסבל שלו כשל וכי הוא "רוצה להגיע לאלוהים, למות". הסרטון שהפך במהירות לוויראלי הגיע במהירות גם לכלי התקשורת הממוסדים ומשם לכל צרפת ומדינות נוספות.

הילד, שארלי, מתגורר עם אמו, אחותו ואחיו הצעיר בעיירה אשר בחבל אן, סמוך לגבול בלגיה ויערות הארדנים. בבית הספר הקתולי הפרטי בו הוא לומד, כך התברר, יש ילד גדול וחזק ממנו אשר נוהג להתעלל בו ולהכותו באופן קבוע. שארלי החל לסבול מהאלימות הזו עוד בשנת הלימודים הקודמת. לפני מספר שבועות, אחרי שתלונות האם בפני הנהלת בית הספר לא הביאו לתוצאות, היא החליטה לגשת למשטרה.

שארלי בווידוי בטוויטר
צילום מסך
להמשך הפוסט

בית ספר מוסלמי לנהיגת נשים בבלגיה "קיבל ברקס" ברגע האחרון

סמירה מסרור, מורה לנהיגה, היתה בטוחה שאחרי שהפעילה בית ספר לנהיגה לנשים בהולנד, גם לשכנה מדרום לא תהיה בעיה. אלא ששר התחבורה הפלמי, בן ויטס, חושב אחרת לגמרי

סמירה מסרור הביטה באופטימיות על השלט הגדול שהוצב על חזית בניין באחד מפרברי אנטוורפן ומכריז: "בית ספר לנהיגה לנשים" (Vrouwen Rijschool). הכל כבר היה מוכן מבחינת מסרור, וכשמי שהקימה את בית הספר היא היתה מוכנה לצאת לדרך, אלא שאז הגיעה בשורה מרה - שר התחבורה הפלמי, בן ויטס, החליט שלא להעניק לה רישיון עסק.

בימים אלה אמור הפרלמנט הפלמי לדון בהחלטתו של ויטס, אולם מכיוון שמפלגתו - המפלגה הפלמית הלאומנית (N-VA) נהנית מתמיכת הקואליציה, לא צפוי שינוי בהחלטה. "אנחנו לא יכולים להעניק רישיון לבית הספר אם הוא ממשיך להכריז על עצמו 'לנשים בלבד'", אמר ויטס לתקשורת, "הדבר מבוסס על ייעוץ משפטי שקיבלתי בנושא מהגורמים המוסמכים". בסביבתו של השר הוסיפו כי כאשר הביאו אליו להתייעצות את הבקשה יוצאת הדופן, הוא חשב ברגע הראשון שמדובר במתיחה.

רוטרדם
פייסבוק
להמשך הפוסט

הכירו את הברון רוטשילד, לא הפיננסייר - האקסטראורדינר!

הוא הקים תיאטרון לפילגשו, פתח מחלבה לחלב מעוקר עבור עניים ומימן את המעבדה של מארי קירי. ספר חדש עוקב אחר חייו הייחודיים של הברון אנרי או אם תרצו "דוקטור פסקל"

הברון אנרי דה רוטשילד היה פרח צבעוני מוזר שצמח בערוגת המשפחה המפורסמת. בתחילת המאה הקודמת, כשהרוטשילדים היו בשיאם - שם נרדף לעיסוק בבנקאות ופיננסים - זנח אנרי את הזרם המרכזי של המשפחה הקפיטליסטית, חתך ימינה ושמאלה ובנה לעצמו סיפור חיים ייחודי, מרתק ומשעשע. באחרונה פרסמה, נינתו, העיתונאית נאדז' פורסטייה, ספר יוצא דופן על אודות הסבא רבא שלה וזה ראה אור בהוצאת "שרש מידי".

הברון אנרי, או בשמו המלא אנרי ג'יימס נתנאל שארל דה רוטשילד, נולד בפריז ב-1872. כאשר הגיע לגיל בגרות, מספרת נינתו בספר, השמיע באוזני בני משפחתו את המשפט המוזר הבא: "כאשר קיבלנו הרבה כל כך - אנחנו צריכים לתת הרבה", והלך ללמוד רפואה. 

נהג מירוצים
ויקיפדיה, פבליק דומיין
להמשך הפוסט

המדען והאמן מספר אחת באדיבות הפילנטרופ מספר אחת

"קודקס לסטר", כתב יד בן 72 עמודים מהגותו של לאונרדו דה וינצ'י, מוצג מהשבוע בגלריית אופיצי. זהו האירוע החשוב הראשון בחגיגות לציון 500 שנה למותו של גאון הרנסאנס

בשנה הקרובה יציין העולם 500 שנה למותו של איש הרנסאנס לאונרדו דה וינצ'י. הגאון האוניברסלי ומי שכרטיס הביקור שלו היה צריך להיות בגודל כפול על מנת לכלול את רשימת עיסוקיו: צייר, פסל, אדריכל, מוזיקאי, איש ספרות, היסטוריון, ממציא, מתמטיקאי, מהנדס, חוקר אנטומיה, גיאולוג, אסטרונום, בוטניקאי, וקרטוגרף. לפחות.

מחצית האלף עברה, ואין בהיסטוריה האנושית מי שידמה ללאונרדו בהיקף תחומי גאונותו, או בעובדה שהוא מצליח עדיין לגרום לאנשים רבים כל כך לדחוף יום יום אלה את אלה, להצטופף, להזדקר על קצות האצבעות - על מנת להעיף מבט באחד מציוריו, המונה ליזה, אשר במוזיאון לובר. אחד מהאירועים המרכזיים לרגל היארצייט הזה יתקיים במחוז הולדתו של לאונרדו, טוסקנה, בגלריה אופיצי אשר בפירנצה.

דיוקן
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

מיליארדר צ'כי משתלט על העיתונות בצרפת; רוכש גם את "לה מונד"

דניאל קרטינסקי, עורך דין בן 43, עשה את הונו מניהול נכון של תחנות כוח פחמיות שאיש אינו רוצה בהן. בחצי השנה האחרונה רכש שורה של כלי תקשורת צרפתיים פופולריים וכעת הוא מגיע גם אל אחד מסמלי הרפובליקה

כמו הבאגט, היינות של בורדו או מגדל אייפל, גם "לה מונד" הוא אחד מסמלי הצרפתיות. העיתון, שנוסד בתום מלחמת העולם השנייה, לבקשתו של הגנרל דה-גול, והיה משך עשרות שנים שופרה הלא רשמי של הרפובליקה, וגם היום, למרות הירידה בתפוצתו, הוא העיתון הנקרא ביותר בצרפת עם 2.4 מיליון קוראים (נתוני 2016).

"לה מונד" ממוקם פוליטית במרכז-שמאל וכמו אז - גם היום הוא משמש סמל לחופש ביטוי ומצליף בפוליטיקאים מכל צד ללא היסוס כשיש בכך צורך. כ"עיתון ערב" הוא רואה אור בכל יום בשעות אחר הצהריים המוקדמות בקיוסקים של פריז ונושא את תאריך יום המחר - זכר לזמנים בהם הופץ ברחבי המדינה ברכבות והגיע לפעמים למחוזות רחוקים בבוקר שאחרי. פולקלור צרפתי.

דניאל קרטינסקי. מעיד על עצמו כפרנקופיל
AFP
להמשך הפוסט

אין ספק, מדובר באחת הכנופיות המטומטמות ביותר בהיסטוריה

בסוף השבוע שעבר מצא עצמו דידייה, בעל חנות לממכר סיגריות אלקטרוניות בדרום בלגיה, בסיטואציה מפחידה. אל חנותו נכנסו כמה שודדים חמושים בכלי נשק. ומכאן, סיפור שהיה כך היה

אם יום אחד ייערך מחקר מדעי היסטורי על השאלה מי הם העבריינים הטיפשים ביותר בתולדות האנושות, אין ספק כי הסיפור הבא מציע מועמדים חזקים ביותר לתואר. עד כדי כך מטופש הוא הסיפור הזה שהעיתונות הבלגית ראתה צורך ברור לציין כבר בפתיחת הדיווח באופן ברור ש"מדובר בסיפור אמיתי".

בשעת צהריים בסוף השבוע שעבר, במונטיני-סור-סמברה, אחד מפרברי העיר שרלרואה, נכנסה חבורה של שישה גברים לבית עסק גדול לממכר סיגריות אלקטרוניות. כמה מהם שלפו מיד כלי נשק מתוך בגדיהם וכיוונו אותם לעבר בעל החנות, דידייה. מצלמות האבטחה תיעדו את הנעשה בחנות, שעה שחברי הכנופייה לוקחים מוצרים לכיסיהם ומתנהגים בחופשיות כאילו המקום שייך להם. 

כמה מהשודדים בחנות כפי שתועדו במצלמת האבטחה
צילום מסך משידורי ערוץ RTL
להמשך הפוסט

איך קרה שפתאום כל כך מסוכן להיות הומו או לסבית בפריז?

רק בשבועיים הראשונים של אוקטובר התרחשו שמונה מעשי תקיפה על רקע נטייה מינית בבירת צרפת. המשטרה מציגה נתונים הפוכים של ירידה בתוקפנות אך מומחים סבורים כי חלק ניכר מהתקיפות כלל לא מדווחות

גיום מלאני הוא נשיא ארגון "סיוע חירום - הומופוביה", הפועל בשנה האחרונה בצרפת על מנת לסייע להומוסקסואלים שנפלו קורבן להתנכלויות ולהתעללות צד שלטונות צ'צ'ניה. ביום שלישי שעבר, בשעת ערב, סמוך לתחנת המטרו "אטיין-מרסל" ברובע השני במרכז פריז, הוא הותקף על ידי אלמוני, הוכה בפניו וספג חבלה קשה.

זמן קצר לאחר שקיבל טיפול רפואי ראשוני, צייץ מלאני בטוויטר את ההודעה הבאה בצירוף צילום של פרצופו המוכה: "הערב זה התור שלי. תקיפה אלימה הומופובית ליד היציאה מהמטרו. אף שבור. הלם. מכוסה בדם. אני הומוסקסואל ואנחנו ב-2018". מאוחר יותר, הוסיף מלאני פרטים באוזני עיתונאים: "יצאנו אני וחברים ממסעדה. בזמן שנפרדנו וחסמנו את המדרכה, נעצר אדם. הוא ראה שאנחנו הומואים וזה לא מצא חן בעיניו. הוא דחף אחד מאיתנו וכאשר הערתי לו על זה, בעדינות, הוא התפרץ בקללות הומופוביות והכניס לי אגרוף בכל הכוח ישר לאף".

זוג הומואים בהפגנה למען נישואים חד מיניים בצרפת ב-2013
MIGUEL MEDINAש / AFP
להמשך הפוסט

תכשיטיה של מארי אנטואנט יוצעו למכירה פומבית; בצרפת זועמים

היום לפני 225 שנה הוצאה להורג המלכה אליה הודבק הפתגם "אם אין לחם שיאכלו עוגות". בצרפת מחפשים דרך לקנות את התכשיטים היקרים בעוד כחודש ולהביאם לתצוגה ארצם

היום (שלישי), בדיוק לפני 225 שנה, ב-16 באוקטובר 1793 בשעה 16:00, בכיכר המהפכה בפריז - היום כיכר הקונקורד - נערכה הוצאתה הפומבית להורג של מארי אנטואנט. להב הגיליוטינה ירד על חייה של המלכה בת ה-37 שיצאה מהעולם הזה, ונכנסה להיסטוריה. בעוד חודש, בית המכירות הפומביות סות'ביס, יקיים בז'נבה מכירה של תכשיטים שהיו שייכים למי שהיתה רעייתו של המלך לואי ה-16 ששלטונו הופל במהפכה.

כאשר הודיעה דניאלה מסצ'טי, נציגת סות'ביס באירופה, על המכירה הפומבית, היא ציינה כי מדובר "באחד האוספים החשובים ביותר של יהלומים שהיו שייכים לבני מלכות - שושלת בורבון, שאי פעם הגיעו לשוק" וכי האוסף "מאפשר הצצה מרתקת לחיי המשפחה הזאת במאות השנים שחלפו". בין היתר יוצעו למכירה: תליון יהלומים משובץ בפנינה טבעית ומחירו מוערך בכשני מיליון דולר; שרשרת בת יותר מ-300 פנינים שמוערכת ב-200-300 אלף דולר, זוג עגילי פנינה ב-50 אלף דולר וענק של 95 יהלומים שמחירו חצי מיליון דולר.

מלכת צרפת תכשיטים
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

תעלומה בצרפת: מדוע זינק מספר הילדים שנולדו עם מומים בגפיים?

זה כמה שנים שהעוסקים באפידמולוגיה מתריעים כי בשלושה מחוזות חקלאיים חלו שינויים בלתי מוסברים ומטרידים ביותר, אך רק כעת מודה בכך גם הסוכנות הלאומית לבריאות הציבור. האם יש קשר לחומרי הדברה?

הסיפור הבא רוחש בצרפת מתחת לפני השטח כבר מספר שנים, אולם רק בשבוע שעבר, בפעם הראשונה, פרסמה הסוכנות הלאומית לבריאות הציבור (Santé Publique France) הודעה רשמית ומזעזעת לפיה אכן בעשור האחרון חלה עלייה חריגה במספר התינוקות שנולדו ללא ידיים, או זרועות, בשלושה מחוזות חקלאיים במדינה: ברטאן, אן, ולואר-אטלנטיק.

מנקודה זאת ואילך הולכות חוות הדעת והפרשנויות לשני כיוונים מנוגדים ואלה מעוררים דאגה רבה בלבם של רבים. יאניק ז'אדו, מועמד בבחירות לנשיאות לשעבר, חבר הפרלמנט האירופי ומי שיוביל את רשימת ה"ירוקים" המאוחדת בבחירות אליו בשנה הבאה, התראיין בימים האחרונים בערוצי טלוויזיה שונים, ואמר בין השאר את הדברים האלה: "המומים המולדים האלה אצל מספר תינוקות הם בסבירות גבוהה תוצאה של שימוש בחומרי הדברה בשדות הסמוכים למגורי משפחות. יש די נתונים ממחקרים בינלאומיים המוכיחים את הקשר הזה".

ילדים בגרמניה שנולדו עם מומים כתוצאה מגלולות שינה שנטלו האמהות בזמן ההריון
hemann / DPA/AFP
להמשך הפוסט

למה כמעט כל מפלגה באנטוורפן צריכה מועמד יהודי?

בלגיה נערכת לבחירות המקומיות הראשונות מאז גל הפיגועים, העוצר על בריסל וצונאמי מבקשי המקלט. המפלגה האיסלאמית אמנם נפסלה, אך שיעור הצעירים שהם בני מהגרים כבר עומד על 14.3%. ואיפה היהודים בתוך כל זה?

הבחירות המוניציפליות האחרונות בבלגיה נערכו ב-2012 והבחירות הפדרליות הכלליות התקיימו שנתיים לאחר מכן. המשמעות היא שהבוחר הבלגי אמר את דברו עוד "בצד אחר של הזמן", כלומר, לפני העוצר בבריסל, לפני שנודע עומק השתרשותן של חוליות הג'יהדיסטים ממולנבק, ולפני צונאמי מבקשי המקלט שהתנפץ אל חופי אירופה ממזרח ומדרום וטלטל את מציאות חייו של האירופאי הלבן, הנוצרי והשבע.

כל הגורמים הללו גם יחד הם הסיבה לסקרנות הגדולה בנוגע לעמדות הציבור הבלגי בבחירות המוניציפאליות הקרובות. ביום ראשון הקרוב תלך בלגיה - חברה מפולגת עד מסוכסכת בין וואלונים דוברי צרפתית ופלמים דוברי הולנדית - לקלפיות כדי להצביע בבחירות המוניציפאליות. כיום, על פי ההערכות, חי בבלגיה מיעוט מוסלמי גדול של יותר מ-10%. החברה הבלגית שמרנית ביחס למדינות אחרות במערב אירופה והוויכוח הפוליטי הגדול האחרון בה נוגע לגריעת ההפלות מספר החוקים הפלילי. כיום אין ענישה בעניין אך הסעיף נותר בחוק הפלילי.

בלגיה
שלמה פפירבלט
להמשך הפוסט

לא קל למצוא אולם לפתיחת פסטיבל סרטים ישראלי בבריסל

במלאת 70 לישראל ביקש הפסטיבל הקולנוע היהודי הבינלאומי של בריסל להקדיש את מהדורת 2018 שלו לסרטים ישראליים. כאן החלו הבעיות שכמעט הובילו לדחייתו. בסוף, נפתח הפסטיבל - בדוחק רב

"פסטיבל הקולנוע היהודי הבינלאומי של בריסל" נפתח אמש (רביעי) במהדורת 2018 שלו. "האופה מברלין", סרטו זוכה פרס אופיר של הבמאי אופיר ראול גרייצר, המועמד לייצג את ישראל בתחרות האוסקר האמריקאי, נבחר לסרט הפתיחה. האולם בן 105 המקומות היה מלא ובחוץ ניסו רבים להשיג כרטיס, אך לשווא. למה נפתח הפסטיבל באולם קטן כל כך? זהו, זה הסיפור.

הכל החל עם החלטת מארגני הפסטיבל, IMAJ ("מכון הזיכרון היהודי האודיו-ויזואלי"), והמנהלת שלו ביאטריס גודלביץ', כי במלאת 70 למדינת ישראל - יהיה הפסטיבל היהודי למעשה פסטיבל ישראלי. "מוקדש בלעדית לסרטים העוסקים בשאלות המטרידות את החברה הישראלית ולא כאלה העוסקים בעניינים הפוליטיים. כאלה היו לנו מספיק", אמרה גודלביץ' בשיחה עמי.

מנהלת פסטיבל הקולנוע היהודי בבריסל
שלמה פפירבלט
להמשך הפוסט

בצרפת היה במשך כמה ימים חיסון לסרטן הריאות

מנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון הילל את קובה בנאום באסיפה הלאומית ודיווח בין היתר על חיסון שפותח במדינה. הסערה לא איחרה לבוא ומלנשון משך את הפייק ניוז שהפיץ

ז'אן-לוק מלנשון, מנהיג השמאל הקיצוני בצרפת, המועמד הכמעט מפתיע בבחירות האחרונות לנשיאות, עמד בסוף השבוע על דוכן הנואמים באסיפה הלאומית בפריז, והכריז דרמטית באוזני חבריו ובפני כל העוקבים אחרי שידורי ערוץ הפרלמנט: "אם אתם מחפשים חיסון לסרטן הריאות, לכו לקובה, הוא מצוי שם". איזו בשורה נפלאה לחוששים מהמחלה האיומה.

בהמשך לגילוי המפתיע, הסביר מלנשון כי הקובנים "מוכנים לסחור בתרופה איתנו - העניין הוא שהם מסרבים למכור את הפיתוח לחברת תרופות בינלאומית, ואנחנו מבינים אותם. הם מעדיפים לעשות זאת במסגרת שיתוף פעולה של כנות - אשר מטרתו ראשית לרפא את האנשים ולחסן אותם מפני המחלה לפני עשיית רווחים". את הטענה המרעישה על החיסון לסרטן שתל מלנשון בתוך נאום שהוקדש להרעפת שבחים על המשטר הקובני והתמיכה האמיצה של מנהיגיו בזכויות האדם.

חבר פרלמנט צרפתי
צילום מסך, ערוץ הפרלמנט הצרפתי
להמשך הפוסט

"פול הקטן" התגלה כ"אלטמן הקטן", ועולם הספרות בצרפת סוער

גיבור הקומיקס החדש של המאייר בסטיאן ויווה הוא ילד בן 10 בעל איבר מין ברוך מידות לשמחתו ולשמחת נשים מבוגרות. הטענות לפורנוגרפיה פדופילית לא איחרו לבוא וחלק מהחנויות מסירות את הספר. אחרות מזמינות עותקים נוספים

"פטי פול" (פול הקטן), ספר קומיקס מאת בסטיאן ויווה, מאייר צרפתי מוכר ומצליח בתחומו, הוסר ממדפי חנויות הספרים בפריז. כעת, מרחפת מעל ראשו של ויווה האשמה חמורה של עיסוק בפדופורנוגרפיה, כלומר פורנוגרפיה שמעורבים בה קטינים.

ויווה, בן 34, הוא יוצר פורה ביותר בעולם הקומיקס. ברזומה שלו 30 ספרים שראו אור וחלקם אף זכו להצלחה בעשר השנים שבהן הוא פועל. ציוריו, בעיקר בשחור לבן ובקו מינימליסטי, כבר חוללו סערות בעבר בגלל היותם פרובוקטיביים, על גבול הפורנוגרפיים. הפעם, לפחות לדעת האלפים שחתמו מאז תחילת השבוע על עצומה נגד פטי פול, ויווה חצה קו אדום.

קומיקס
עטיפת הספר
להמשך הפוסט

אז מי גנב בסוף את הביצים הטריות של רעיית נשיא צרפת?

בלול של משרד הפנים בפריז יש ארבע תרנגולות, שביציהן מועברות כבדרך קבע לארמון האליזה השכן עבור ארוחת הבוקר. בחודש שעבר החלו הביצים להיעלם והחוקרים יצאו לעבודה

הדיווח הדרמטי הבא נמסר בפתח מהדורת הבוקר של ערוץ החדשות הצרפתי LCI: בתום חקירה של כמה מטובי אנשי משרד הפנים הצרפתי (האחראי בין השאר על כוחות המשטרה), נפתרה תעלומת גניבת ביצי תרנגולות לול לשכת השר, שנועדו לארוחת הבוקר של אשת נשיא הרפובליקה בריז'יט מקרון.

נשמע מסובך או מופרך? מיד כל הפרטים. לידתה של הפרשה בהחלטתו לפני שנתיים של שר הפנים דאז ברנאר קזנב, איש המפלגה הסוציאליסטית ומקורבו של הנשיא הקודם פרנסואה הולנד, לרכוש ארבע תרנגולות מטילות. הוא נתן להן שמות, כמובן: גרטרוד, קונגונדה, קולט ורוזין.

על גניבת התרנגולות ממשרד הפנים בפריז
צילום מסך ערוץ החדשות LCI
להמשך הפוסט

קונסול פולני במוקד משפט רצח האשה העשירה ביותר במונאקו

באביב 2014 נדרשה משטרת צרפת לשבועיים בלבד כדי לחשוף את המזימה שרקם ווייציק ינובסקי באמצעות מאמן הכושר שלו ושני מתנקשים. מדוע היה חייב לחסל את פסטור ומה טען בחקירתו? כל התשובות בפנים

בשעת דמדומים של אחד מימי תחילת אביב 2014, יצאה מפתח בית החולים של העיר ניס בדרום צרפת, הלן פסטור, האשה העשירה ביותר במונאקו. פסטור בת ה-67 עשתה דרכה לעבר מכוניתה ונהגה הפרטי שהמתינו לה, כאשר מבין הצללים הגיחו שני גברים. אחד מהם, חמוש ברובה ציד, ירה בה ובנהג מטווח קצר ונמלט מהמקום עם חברו. הנהג, מוחמד דרוויש, מת מפצעיו זמן קצר אחר כך. פסטור גססה משך שבועיים לפני שהלכה לעולמה. 

לאורך השבועיים הללו עצרה המשטרה עשרה חשודים בחשד למעורבות ברצח ופענחה שלב אחר שלב את הזמנתו, תכנונו והוצאתו לפועל. מצלמות האבטחה של חניון בית החולים לכדו את היורה וחברו ואלה זוהו עד מהרה כשני פושעים קטנים ממארסיי, סמין סעיד אחמד ואלהיר חמדי. לא עבר זמן רב עד שהם נשברו בחקירה ומסרו את זהות מזמין הרצח. גם פסטור הספיקה לפני מותה למסור פרטים רבים לשוטרים וכולם כיוונו לעבר אדם אחד: וויציק ינובסקי, בן 69, לשעבר הקונסול הכללי של פולין במונאקו, ובן זוגה של סילביה פסטור, בתה של הנרצחת.

הנרצחת ממונקו
צילום מסך, ערוץ BFMTV
להמשך הפוסט

נעצר שחקן קולנוע ספרדי שהתריס כי הוא "מחרבן על אלוהים"

הוויכוח על חופש הביטוי ועל שרידי הדיקטטורה בחברה הספרדית שב השבוע לכותרות עם מעצרו של וילי טולדו. השחקן סירב להיחקר על אמירתו בטענה שלא עבר כל עבירה

הספרדים חילצו עצמם מהדיקטטורה אחרי מות הרודן פרנקו ב-1975, אך האם הצליחו גם לחלץ את הדיקטטורה מהספרדים? לפעמים נדמה כי התהליך טרם הושלם. ספרד היא דמוקרטיה, חברה נלהבת באיחוד האירופי על כל עקרונותיו, אך שרידי הטוטליטריות של 36 שנות שלטון ה"גנרליסימו" - עוד מרוחים על הקיר.

אתמול (רביעי) נעצר שחקן הקולנוע והטלוויזיה וילי טולדו בביתו במדריד והושלך לתא בידוד בתחנת רובע מורטלז. טולדו, אשר הופיע בעשרות סרטים (בהם של פדרו אלמודובר הנודע), סדרות טלוויזיה והצגות תיאטרון, הוא דמות צבעונית בציבוריות הספרדית, עם פה גדול ועמדות המשיקות לשמאל הקיצוני. בעבר הביע תמיכה נאמנה בקובה והגדיר את מתנגדי המשטר הקומוניסטי בה "פושעים". הוא גם תמך בשלטון בצפון קוריאה והביע אהדה לפעילות אלימה נגד ניאו-נאצים.

טולדו במסיבת עיתונאים בה הסביר מדוע אינו מתייצב לחקירה מרצונו החופשי
צילום מסך RTVE, הערוץ הממלכתי הספרדי
להמשך הפוסט

סערה בבלגיה בעקבות חשיפת תנועת צעירים התומכת בעליונות לבנה

בלב אוניברסיטת גנט צמח כוח פוליטי המבקש לפתור בכוח את "בעיית" המהגרים הזרים, ובמקביל מפיץ תעמולה אנטישמית וסקסיסטית. אחד המקורבים לתנועה הוא השר לענייני הגירה

בתוך תוכו של הממסד הפלמי נחשפה באחרונה תנועה של צעירים, בעיקר סטודנטים, אשר הנהגתה מבקשת להכין את בלגיה למאבק בזרים המאיימים על "הערכים המסורתיים של פלנדריה", בין השאר באמצעות אימונים והשגת כלי נשק.

"מגן וחברים" ("סקילד אן פרינדן" - "Schild & Vrienden"), אשר לעמוד הפייסבוק שלה יותר מ-27 אלף עוקבים, נחשבת מקורבת לשר לענייני הגירה, תיאו פרנקן, ובין חבריה גם כאלה המכהנים בתפקידים ציבוריים. כך למשל, מייסדה ומנהיגה של התנועה, דריס ואן לנחנהופה, מכהן במועצת המנהלים של אוניברסיטת גנט. לאחרים יש תפקידים ב"מועצת הצעירים" של פלנדריה, אשר לה השפעה בין השאר על החלטות המתקבלות במוסדות האקדמיים במחוז.

אדוארד נורטון מתוך הסרט "אמריקה X" כפי שהופיעו במסמכים שנתפסו באוניברסיטת גנט
צילום מסך ערוץ RTBF
להמשך הפוסט

מה מצאו החוקרים במחשבו האישי של הטרוריסט מספר 1 באירופה?

כאשר נלכד סאלח עבדסלאם, אחד ממתכנני ומבצעי מתקפת הטרור בפריז לפני כמעט שלוש שנים, מצאו החוקרים גם את המחשב שלו. רשת RTL חשפה לראשונה את המטרות המפתיעות שהתכוון לתקוף ואת המזימות שרקם

באמצע מארס 2016 דפקו שוטרים על דלת בית בפורה, אחד מפרברי בריסל. הבית הופיע ברשימת כתובות בהן מתבצעת על פי החשד פעילות טרור, אך בכל הפעמים הקודמות שנבדק  - הוא היה ריק. אלא שהפעם, באותו יום לפני כשנתיים, היתה תשובה לנקישה על הדלת בדמות אש הנורית לעבר השוטרים. 

בחסות היריות של חבריו, נמלט סלאח עבדסלאם, מי שהיה אז המבוקש מספר 1 באירופה בגין מעורבותו במתקפת הטרור בפריז בנובמבר 2015, בה נהרגו 130 בני אדם ונפצעו מאות נוספים. את מחשבו האישי הותיר באחד מחדרי הבית. שלושה ימים מאוחר יותר נסגרה טבעת החיפושים סביב עבדסלאם, והוא נלכד מסתתר בדירה בפרבר נעוריו, מולנבק. בכך הגיע לסופו מצוד שנמשך 125 יום.

תא הטרור שביצע את המתקפה בפריז ובבריסל
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

מי לעזאזל מאיים על עובדי קבוצת העיתונות הגדולה בצרפת?

מאז הקיץ שעבר מתמודדים עובדי מטה "פריזמה מדיה" עם פרשה מוזרה. מישהו, כנראה אדם שמכיר את המערכת, שולח להם מכתבי איום ברצח ולעתים מצרף כדור. כעת החלה התפתחות מפתיעה

עשרות גברים המועסקים במטה הראשי של "פריזמה מדיה", קבוצת העיתונות הגדולה בצרפת, הוזמנו בתקופה האחרונה על ידי משטרת מחוז הוט-דה-סן שבפרברי פריז לעבור בדיקת DNA. זו התפתחות חדשה בפרשה מוזרה המטלטלת את עיתונאי, עורכי ועובדי מנהלה בבניין המטה בעיר ז'נווילייר.

פריזמה מדיה אחראית לכ-25 אתרי אינטרנט ועוד כמעט 30 כתבי עת, שבועונים וירחונים, ונחשבת לאחד מעמודי התווך של תרבות קריאת הפנאי בצרפת. בין היתר היא מוציאה לאור את "פאם אקטואל", "קפיטל", "ז'או", "VSD", "וואסי" ו"גאלה". והנה, סיפור מסוג הסיפורים שהם עוסקת הקבוצה בשגרה, חדר אל תוך המערכת עצמה והוא נע ונד בין משרדיה.

שבועון וואסי שער
להמשך הפוסט

"זמר הבית" של מלך מרוקו שוב חשוד באונס בצרפת

סעד למג'ארד הוא כוכב ענק בעולם הערבי. שיריו זוכים למיליוני צפיות למרות שבשנים האחרונות נעצר שוב ושוב ושוחרר בהתערבות מוחמד השישי. כעת נראה שגם האזיק האלקטרוני לא עזר

זאת לא עוד פרשת אונס. זה לא רק עוד מקרה מזעזע של אלימות נגד נשים. זה סיפור קשה על חיה טורפת, לכאורה, המסתובבת חופשי מבלי שאיש יעשה מעשה. סעד למג'ארד, הזמר המרוקאי שאחריו משתרך שובל של מיליוני מעריצים, ובהם המלך מוחמד השישי, יושב כבר 48 שעות בתא המעצר של משטרת סן טרופה בחשד לאונס צעירה בעיירת הנופש. על רגלו של למג'ארד, כמה אירוני, נמצא אזיק אלקטרוני מאז ששוחרר, בהתערבות המלך, אחרי פרשת אונס אחרת לפני כשנתיים בפריז.

למג'ארד, בן 33, נולד במרקש למשפחה ידועה של אנשי במה. אביו הוא הזמר אל-בשיר עבדו, אמו היא השחקנית נזהה אל-ראגראני. רבים משירים שכתב והקליט בעשר השנים האחרונות הפכו ללהיטים היסטריים ביוטיוב וברשתות החברתיות עם עשרות מיליוני צפיות והקנו לו מעמד של אליל פופ במרוקו ובעולם הערבי. את הפריצה עשה עם הלהיט "סאלינה סאלינה" (בינינו זה נגמר) ב-2012.

סעד למג'ארד ומעריצה
דף הפייסבוק של סעד למג'ארד
להמשך הפוסט

בלגיה: מפגן של גזענות בפסטיבל המוזיקה הגדול של הקיץ

קבוצה של צעירים פלמים העלו באוב רוחות רעות מימי הקולוניאליזם הבלגי האכזר ותקפו שתי צעירות ממוצא אפריקני בשירת: "קצצו להן את הידיים" - בעת אחד הקונצרטים בפסטיבל "פוקלפופ"

פסטיבל המוזיקה "פוקלפופ" - Pukkelpop, הנערך כבר 30 שנה בכל חודש אוגוסט בשטח פתוח ליד העיר האסלט, בצפון-מערב בלגיה, מושך המונים. בשנות השיא - הגיעו כ-180 אלף בני אדם לצפות במופעים השונים - ובין אורחיו היו רבים מצמרת הפופ, הרוק, המוזיקה האלטרנטיבית ועוד. מ"רד הוט צ'ילי פפרז", עד "רובים ושושנים", דרך "נירוונה" ו"מטאליקה". אולם ה"מופע" שהתחולל בסוף השבוע שעבר, וזלג אתמול לתקשורת הכללית, מטיל צל כבד על כל נפלאות העבר של האירוע.

היה זה בעת שעל הבמה המרכזית נערכה הופעה של הראפר קנדריק למאר. קבוצה של צעירים, פלמים על פי העדויות, הקיפה ותקפה שתי צעירות שחורות, אחיות מבריסל - בתחילה בדחיפות, אחר כך במכות ובעיטות, במשיכת שיער, ושתיה נשפכה עליהם. מחזה הזוועה הזה לווה בשיר גזעני מעורר צמרמורת (אשר צולם והוקלט בווידאו והועלה לרשת) ובו ניתן לשמוע באופן ברור את השורה: "קצצו את הידיים, קונגו היא שלנו" (Handjes kappen, de Congo is van ons).

קהל בפטסיבל פוקלפופ בבלגיה
ריקרדו פנטוני מונטנה
להמשך הפוסט

הנוקאאוט של הפוליטיקאי הדני לשדרנית פוקס-ניוז

היא ערכה השוואה בשידור בין דנמרק "הסוציאליסטית" לבין ונצואלה הקורסת - וחטפה מקלחת צוננת מחבר הממשלה לשעבר בקופנהגן שהוציא אותה פייק-ניוזית לחלוטין

דן יורגנסן הוא פוליטיקאי דני, חבר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ושר המזון, החקלאות והדיג בממשלה הקודמת (עד ההפסד בבחירות 2015). בסוף השבוע שעבר, למרות מזגו הנורדי, קפצו לו הפיוזים והעלו עשן כאשר שמע בשידור טלוויזיה של רשת החדשות האמריקאית פוקס-ניוז פרשנות של העיתונאית והמגישה טריש רגן, שעורכת השוואה בין ונצואלה לבין דנמרק, שתיהן "קרבנות" השיטה הסוציאליסטית.

ונצואלה, כדאי להזכיר, נתונה במשבר כלכלי עמוק ומתקרבת מאוד להתפרקות מוחלטת, מחסור כרוני בכמעט כל קשת מוצרי הצריכה, תרופות ועוד, כולל אינפלציה הרסנית (אתמול הודיע נשיאה מדורו על העלאת שכר המינימום במדינה בבת אחת פי 34). טרם אמרנו דבר על ההשמדה הנמשכת של המסגרות הדמוקרטיות. דנמרק, לעומת זה… נו טוב.

דן יורגנסן VS. טריש רגן
עמוד הפייסבוק של יורגנסן, פוקס
להמשך הפוסט

מצלמה נסתרת מרשיעה: לקשישים, לגני ילדים - וגם לרכב במוסך

צעיר בלגי שהכניס את סוכריית-הטורבו שלו - "קרייזלר קרוספייר" - לטיפול במוסך, נדהם לגלות כי עברה התעללות קשה מצד מי שהיו אמורים לדאוג לה. וכן, החליפו לו גם את האלמנט

כשאין אמון בבנאדם, נותר רק לסמוך על המצלמה הנסתרת שמסוגלת לחשוף ולהגן במקרים רבים וידועים בעבר של התעללות בקשישים חסרי אונים מצד אלה האמורים לטפל בהם, או של עובדי ועובדות גני ילדים המתעללים בפעוטים.

במקרה שזכה לכיסוי בעיתונות הבלגית, גילה תושב הפרובינציה של לייז', כי מצלמה נסתרת יכולה גם להגן על אדם מפני מעשים פליליים ומעשים שלא יעשו נגד מכוניתך, כאשר זאת נמסרת לאנשים האמורים לטפל בה ולתחזק אותה - במוסך הרכב.

קרייזלר קרוספייר
The Jave
להמשך הפוסט

עוד סקנדל ומחדל בפולקסוואגן - הפעם זאת נקניקיית הקארי

7 מיליון נקניקיות מייצר קונצרן הרכב בכל שנה עבור פועליו בגרמניה - מנת הצהריים הפופולארית ביותר במסעדות המפעלים. הסערה פרצה כאשר יום אחד ה"קאריוורסט" שינה את טעמו

אז מה היה להם, ליצרני הרכב פולקסוואגן, בשנים האחרונות: סקנדל בין לאומי חסר תקדים בנושא זיוף נתוני הזיהום של מכוניות הדיזל, ואחריו החשיפה אודות ניסויים על קופים בגז הנפלט ממערכת הפליטה. די דאגות על מנת להוסיף קמטים רבים על מצחם של מנהלי ועובדי החברה. אך כעת, נוספה צרה חדשה, רצינית ביותר - לפחות על פי הסערה ברשתות החברתיות של מועסקי פולקסוואגן - הסקאנדל סביב נקניקיות הקארי המוגשות במסעדות הפועלים של מפעלי החברה השונים.

הקאריוורסט (currywurst), אולי המנה הפופולארית ביותר בקרב בעלי הסרבלים הכחולים העמלים בקווי הייצור, המוגש אצל פולקסוואגן, איבד את טעמו. התגובות החלו מטפטפות, ועד מהרה הפכו לזרם גדול של תלונות ברשתות החברתיות ובשיחות בין פועלים לבין מנהלים. סערה של ממש ופוסטים בסגנון: "אין לה כבר טעם של קארי בכלל!", "היא חריפה יותר מידי", או "אפילו זה כבר לא עובד אצלנו כמו שצריך…", רמז עבה לצרות האחרות.

סקנדל נקנינקיות בפולקסוואגן
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

גל החום באירופה הורס לתיירים ולמקומיים את ה"וואקאנס"

היבשת הזקנה נושמת בכבדות במסדרון בית החולים הצרפתי בו שורר חום של 35 מעלות. בבלגיה מגדלים מלונים, הכרמים בבבורדו מתייבשים, וההר הגבוה בשוודיה איבד את ראשו. העתיד בתנור

בריסל שוקקת תיירים בימים אלה, פולחן ה"וואקאנס" הקדוש בעיצומו. ולמרות זאת, בשעות הערב, המסעדות הרבות ברחוב בו אני מתגורר ריקות כמעט מאדם, השולחנות בפנים שוממים, אך לעומתם, אין כסא פנוי בחוץ, בגן המסעדה מאחור, על המדרכה בחזית. באין מזגנים, זאת הבריחה הגדולה אל אוויר הערב המעיק פחות מחום היום.

אין ספור מלים נכתבו בשנים האחרונות על גל ההגירה הגדול הנע אל חופי אירופה ממזרח ומדרום. מיליוני פליטים ומהגרים מהמזרח התיכון ומאפריקה אשר גם לדברי הפרשנים הפחות מתלהמים עתידים לשנות את הנוף החברתי-תרבותי של היבשת הישנה. מנקודת המבט של אוגוסט, המהפכה לא תגיע מהמזרח או מהדרום - היא תבוא מלמעלה. אירופה, הגברת הזקנה, עלולה לגסוס במיטתה במסדרון בית החולים שלה בעיר אוסר, מדרום לפריז, שם שרר השבוע בתוככי המוסד חום של 35 מעלות - על פי כתבה ששודרה במהדורת החדשות בשעות הערב.

תיירת חולפת על פני הקולוסיאום ברומא
אנדריאס סולארו / אי-אף-פי
להמשך הפוסט

מיוחד לקיץ: ביקור בתערוכה בעירום - במוזיאון באנטוורפן

הצלם ההולנדי פול קוייקר, הידוע בעבודותיו הפרובוקטיביות, הצליח לשכנע את מנהלי המוזיאון הפלמי המכובד לקיים ביקורים ללא בגדים בתערוכתו הנוכחית - ההצלחה עולה על כל תחזית מוקדמת

העירום, המציצנות, הם תחומים התופסים נפח גדול ביצירתו של הצלם ההולנדי פול קוייקר. בתערוכתו הנוכחית במוזיאון הצילום של העיר אנטוורפן (FOMU), הנושאת את הכותרת: "ללא כותרת (עירום)" - הוא הולך צעד יחף נוסף קדימה, ומאפשר גם למבקרים בתערוכה, אם הם חפצים בכך כמובן, להסיר לחלוטין את מלבושיהם ולהלך באולמות התצוגה כשהם עירומים כביום היוולדם.

לא ברור אם תורם לכך מזג האוויר החם במיוחד השורר בימים אלה במערב אירופה - אך התערוכה היא הצלחה גדולה מאוד, והביקוש לסיורי העירום עולה על המצופה.

משתתף בסיור אמנות בעירום במוזיאון Fomu. הסיור הפך כל כך מבוקש שכבר יש רשימת המתנה
עמוד הפייסבוק של המוזיאון לצילום באנטוורפן
להמשך הפוסט

“איש משפחה נעים" - הוא גדול האנסים בצרפת ובלגיה

30 שנה הוא הצליח להתחמק מהחוק. בימים אלה מתבררת רשימה מזעזעת של יותר מ-40 נשים שהיו קרבנותיו, בהן ילדות ונשים מבוגרות. לא זכורה בהיסטוריה הקרימינלית של שתי המדינות פושע עם מאזן מצמרר מסוג זה

זאת היתה שעת בוקר מוקדמת וקפואה של אחד מימי פברואר האחרון. רכב מסחרי עצר בצד הדרך בשכונה שקטה ושוממה למדי של ארקלין, עיירה בלגית השוכנת על הגבול עם צרפת. גבר וכפפות לידיו, ראשו עטוי כובע גרב היורד על פניו, התקרב מאחור לנערה בת 16 שהיתה בדרכה לתחנת הרכבת, נצמד אליה, תפס אותה מגבה הניף סכין מול עיניה וגרר אותה אל בין השיחים. באותו רגע, מצלמת אבטחה ברחוב קלטה את מספר לוחית הרישוי של רכבו.

איש טרם ידע זאת, לא התוקף, לא הקרבן, ולא דורות של שוטרים משתי המדינות, בלגיה וצרפת - אך היתה זאת תחילת הסוף של פרשה שנמשכה יותר מ-30 שנה, במהלכן, כך התברר וממשיך להתברר בימים אלה, ביצע איש אחד עשרות מעשי אונס בנשים, צעירות ומבוגרות, מותיר אחריו שובל של סבל נורא - כאשר בכל השנים האלה לא הצליחו החוקרים אפילו להתקרב לקצה חוט שיוביל אליו. במשך הזמן, כאשר היה ברור שמעשי אונס רבים באיזור קשורים זה לזה, צמחה בתודעת המקומיים, משני עברי הגבול, דמות מסתורית מפלצתית אשר זכתה לכינוי "האנס של הסמברה" - על שמו של הנהר העובר באיזור המשותף לשתי המדינות.

האנס של הסמברה
L'OBSERVATEUR DE L'AVESNOIS / AFP
להמשך הפוסט

זעם בפריז על קביעתו של נשיא ונצואלה כי "אפריקה זכתה במונדיאל"

הנשיא מדורו מכניס את הגזענות לגביע העולם בכדורגל", משיבים מלחמה בצרפת. ועוד פוליטיקה: מקרון מואשם בעשיית "הון פוליטי מהניצחון"

עוד בטרם נדמו לחלוטין קולות פיצוץ החזיזים, לפני שהתפזר העשן הכחול-לבן-אדום מעל ההמונים בשאנז-אליזה, וכבר הפך הניצחון הצרפתי במונדיאל לסיפור פוליטי - מקומי כמובן, אך גם בינלאומי באופן מפתיע. או שלא.

הכדור הראשון נבעט מכיוונו של נשיא ונצואלה, ניקולאס מדורו, וחולל סערת רגשות זוטא אצל צרפתים רבים בכלל ופוליטיקאים בפרט. במסגרת אירוע רשמי לא קשור בו נטל חלק, יורשו של הוגו צ'אבס, שאינו מחמיץ אף הזדמנות לשאת נאומים של שעות ארוכות במסורת מורו ורבו הפוליטי המנוח פידל קסטרו, אמר את הדברים האלה: "הנבחרת של צרפת נראית כמו כמו נבחרת אפריקה, למען האמת, זאת אפריקה שזכתה במונדיאל, זכו המהגרים האפריקנים שהגיעו לצרפת… נבחרות אפריקה זכו להשמצות כה רבות במשך הטורניר, אך בסופו של דבר צרפת זוכה בגביע בזכות השחקנים האפריקאים ובני האפריקאים…".

נשיא צרפת מקרון וכדורגלני נבחרת צרפת בקבלת הפנים בארמון האליזה, אתמול
פיליפ ווג'אזה / רויטרס
להמשך הפוסט

תלונות על הטרדה מינית של הבמאי לוק בסון

השחקנית שהתלוננה נגד האיש שעשה את "ניקיטה", מתראיינת וחושפת את טענותיה בדבר אונס במלון "בריסטול" בפריז, ובינתיים שלוש נשים נוספות מתעשיית הקולנוע הצרפתי מצטרפות אליה ומספרות על הטרדות מיניות מצד הבמאי

בקולנוע הצרפתי השורות צפופות יותר, היחסים משפחתיים יותר, הסיכונים להינזק גדולים יותר, ובכלל לתרבות היחסים בין המינים יש גוון אחר - בהשוואה לתעשייה האמריקאית. יתכן שזאת הסיבה להבדלים הגדולים בין פרשת הארווי ויינשטיין לבין זו של לוק בסון. למרות שמדובר במפיק ובבמאי המצליח ביותר בקולנוע הצרפתי, ובתור צרפתי בזירה הבינלאומית, הרי שאחרי התלונה נגדו בחודש מאי האחרון, רגש הים לרגע ונרגע מהר.

אולם, קרוב לוודאי שהסערה עומדת להתחדש ולהכות באיש בן ה-59 אשר הביא לקולנוע להיטים עם צבע מיוחד כמו "ניקיטה", "לאון", או "האלמנט החמישי". אתר החדשות והתחקירים הצרפתי בעל המוניטין "מדיאפר" (Mediapart), הביא בימים אלה עדות של מנהלת ליהוק בסרטים, בת 49, הטוענת כי הוא דרש ממנה "טובות הנאה מיניות" על הסט בעת עבודה על סרטים, וכי "בכל פעם שעלינו יחד במעלית הוא תקף אותי".

לוק בסון בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בבייג'ין ב-2015
אנדי וונג / אי-פי
להמשך הפוסט