בלוגים

אירופה הקלאסית / הבלוג של שלמה פפירבלט

קונסול פולני במוקד משפט רצח האשה העשירה ביותר במונאקו

באביב 2014 נדרשה משטרת צרפת לשבועיים בלבד כדי לחשוף את המזימה שרקם ווייציק ינובסקי באמצעות מאמן הכושר שלו ושני מתנקשים. מדוע היה חייב לחסל את פסטור ומה טען בחקירתו? כל התשובות בפנים

בשעת דמדומים של אחד מימי תחילת אביב 2014, יצאה מפתח בית החולים של העיר ניס בדרום צרפת, הלן פסטור, האשה העשירה ביותר במונאקו. פסטור בת ה-67 עשתה דרכה לעבר מכוניתה ונהגה הפרטי שהמתינו לה, כאשר מבין הצללים הגיחו שני גברים. אחד מהם, חמוש ברובה ציד, ירה בה ובנהג מטווח קצר ונמלט מהמקום עם חברו. הנהג, מוחמד דרוויש, מת מפצעיו זמן קצר אחר כך. פסטור גססה משך שבועיים לפני שהלכה לעולמה. 

לאורך השבועיים הללו עצרה המשטרה עשרה חשודים בחשד למעורבות ברצח ופענחה שלב אחר שלב את הזמנתו, תכנונו והוצאתו לפועל. מצלמות האבטחה של חניון בית החולים לכדו את היורה וחברו ואלה זוהו עד מהרה כשני פושעים קטנים ממארסיי, סמין סעיד אחמד ואלהיר חמדי. לא עבר זמן רב עד שהם נשברו בחקירה ומסרו את זהות מזמין הרצח. גם פסטור הספיקה לפני מותה למסור פרטים רבים לשוטרים וכולם כיוונו לעבר אדם אחד: וויציק ינובסקי, בן 69, לשעבר הקונסול הכללי של פולין במונאקו, ובן זוגה של סילביה פסטור, בתה של הנרצחת.

הנרצחת ממונקו
צילום מסך, ערוץ BFMTV
להמשך הפוסט

נעצר שחקן קולנוע ספרדי שהתריס כי הוא "מחרבן על אלוהים"

הוויכוח על חופש הביטוי ועל שרידי הדיקטטורה בחברה הספרדית שב השבוע לכותרות עם מעצרו של וילי טולדו. השחקן סירב להיחקר על אמירתו בטענה שלא עבר כל עבירה

הספרדים חילצו עצמם מהדיקטטורה אחרי מות הרודן פרנקו ב-1975, אך האם הצליחו גם לחלץ את הדיקטטורה מהספרדים? לפעמים נדמה כי התהליך טרם הושלם. ספרד היא דמוקרטיה, חברה נלהבת באיחוד האירופי על כל עקרונותיו, אך שרידי הטוטליטריות של 36 שנות שלטון ה"גנרליסימו" - עוד מרוחים על הקיר.

אתמול (רביעי) נעצר שחקן הקולנוע והטלוויזיה וילי טולדו בביתו במדריד והושלך לתא בידוד בתחנת רובע מורטלז. טולדו, אשר הופיע בעשרות סרטים (בהם של פדרו אלמודובר הנודע), סדרות טלוויזיה והצגות תיאטרון, הוא דמות צבעונית בציבוריות הספרדית, עם פה גדול ועמדות המשיקות לשמאל הקיצוני. בעבר הביע תמיכה נאמנה בקובה והגדיר את מתנגדי המשטר הקומוניסטי בה "פושעים". הוא גם תמך בשלטון בצפון קוריאה והביע אהדה לפעילות אלימה נגד ניאו-נאצים.

טולדו במסיבת עיתונאים בה הסביר מדוע אינו מתייצב לחקירה מרצונו החופשי
צילום מסך RTVE, הערוץ הממלכתי הספרדי
להמשך הפוסט

סערה בבלגיה בעקבות חשיפת תנועת צעירים התומכת בעליונות לבנה

בלב אוניברסיטת גנט צמח כוח פוליטי המבקש לפתור בכוח את "בעיית" המהגרים הזרים, ובמקביל מפיץ תעמולה אנטישמית וסקסיסטית. אחד המקורבים לתנועה הוא השר לענייני הגירה

בתוך תוכו של הממסד הפלמי נחשפה באחרונה תנועה של צעירים, בעיקר סטודנטים, אשר הנהגתה מבקשת להכין את בלגיה למאבק בזרים המאיימים על "הערכים המסורתיים של פלנדריה", בין השאר באמצעות אימונים והשגת כלי נשק.

"מגן וחברים" ("סקילד אן פרינדן" - "Schild & Vrienden"), אשר לעמוד הפייסבוק שלה יותר מ-27 אלף עוקבים, נחשבת מקורבת לשר לענייני הגירה, תיאו פרנקן, ובין חבריה גם כאלה המכהנים בתפקידים ציבוריים. כך למשל, מייסדה ומנהיגה של התנועה, דריס ואן לנחנהופה, מכהן במועצת המנהלים של אוניברסיטת גנט. לאחרים יש תפקידים ב"מועצת הצעירים" של פלנדריה, אשר לה השפעה בין השאר על החלטות המתקבלות במוסדות האקדמיים במחוז.

אדוארד נורטון מתוך הסרט "אמריקה X" כפי שהופיעו במסמכים שנתפסו באוניברסיטת גנט
צילום מסך ערוץ RTBF
להמשך הפוסט

מה מצאו החוקרים במחשבו האישי של הטרוריסט מספר 1 באירופה?

כאשר נלכד סאלח עבדסלאם, אחד ממתכנני ומבצעי מתקפת הטרור בפריז לפני כמעט שלוש שנים, מצאו החוקרים גם את המחשב שלו. רשת RTL חשפה לראשונה את המטרות המפתיעות שהתכוון לתקוף ואת המזימות שרקם

באמצע מארס 2016 דפקו שוטרים על דלת בית בפורה, אחד מפרברי בריסל. הבית הופיע ברשימת כתובות בהן מתבצעת על פי החשד פעילות טרור, אך בכל הפעמים הקודמות שנבדק  - הוא היה ריק. אלא שהפעם, באותו יום לפני כשנתיים, היתה תשובה לנקישה על הדלת בדמות אש הנורית לעבר השוטרים. 

בחסות היריות של חבריו, נמלט סלאח עבדסלאם, מי שהיה אז המבוקש מספר 1 באירופה בגין מעורבותו במתקפת הטרור בפריז בנובמבר 2015, בה נהרגו 130 בני אדם ונפצעו מאות נוספים. את מחשבו האישי הותיר באחד מחדרי הבית. שלושה ימים מאוחר יותר נסגרה טבעת החיפושים סביב עבדסלאם, והוא נלכד מסתתר בדירה בפרבר נעוריו, מולנבק. בכך הגיע לסופו מצוד שנמשך 125 יום.

תא הטרור שביצע את המתקפה בפריז ובבריסל
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

מי לעזאזל מאיים על עובדי קבוצת העיתונות הגדולה בצרפת?

מאז הקיץ שעבר מתמודדים עובדי מטה "פריזמה מדיה" עם פרשה מוזרה. מישהו, כנראה אדם שמכיר את המערכת, שולח להם מכתבי איום ברצח ולעתים מצרף כדור. כעת החלה התפתחות מפתיעה

עשרות גברים המועסקים במטה הראשי של "פריזמה מדיה", קבוצת העיתונות הגדולה בצרפת, הוזמנו בתקופה האחרונה על ידי משטרת מחוז הוט-דה-סן שבפרברי פריז לעבור בדיקת DNA. זו התפתחות חדשה בפרשה מוזרה המטלטלת את עיתונאי, עורכי ועובדי מנהלה בבניין המטה בעיר ז'נווילייר.

פריזמה מדיה אחראית לכ-25 אתרי אינטרנט ועוד כמעט 30 כתבי עת, שבועונים וירחונים, ונחשבת לאחד מעמודי התווך של תרבות קריאת הפנאי בצרפת. בין היתר היא מוציאה לאור את "פאם אקטואל", "קפיטל", "ז'או", "VSD", "וואסי" ו"גאלה". והנה, סיפור מסוג הסיפורים שהם עוסקת הקבוצה בשגרה, חדר אל תוך המערכת עצמה והוא נע ונד בין משרדיה.

שבועון וואסי שער
להמשך הפוסט

"זמר הבית" של מלך מרוקו שוב חשוד באונס בצרפת

סעד למג'ארד הוא כוכב ענק בעולם הערבי. שיריו זוכים למיליוני צפיות למרות שבשנים האחרונות נעצר שוב ושוב ושוחרר בהתערבות מוחמד השישי. כעת נראה שגם האזיק האלקטרוני לא עזר

זאת לא עוד פרשת אונס. זה לא רק עוד מקרה מזעזע של אלימות נגד נשים. זה סיפור קשה על חיה טורפת, לכאורה, המסתובבת חופשי מבלי שאיש יעשה מעשה. סעד למג'ארד, הזמר המרוקאי שאחריו משתרך שובל של מיליוני מעריצים, ובהם המלך מוחמד השישי, יושב כבר 48 שעות בתא המעצר של משטרת סן טרופה בחשד לאונס צעירה בעיירת הנופש. על רגלו של למג'ארד, כמה אירוני, נמצא אזיק אלקטרוני מאז ששוחרר, בהתערבות המלך, אחרי פרשת אונס אחרת לפני כשנתיים בפריז.

למג'ארד, בן 33, נולד במרקש למשפחה ידועה של אנשי במה. אביו הוא הזמר אל-בשיר עבדו, אמו היא השחקנית נזהה אל-ראגראני. רבים משירים שכתב והקליט בעשר השנים האחרונות הפכו ללהיטים היסטריים ביוטיוב וברשתות החברתיות עם עשרות מיליוני צפיות והקנו לו מעמד של אליל פופ במרוקו ובעולם הערבי. את הפריצה עשה עם הלהיט "סאלינה סאלינה" (בינינו זה נגמר) ב-2012.

סעד למג'ארד ומעריצה
דף הפייסבוק של סעד למג'ארד
להמשך הפוסט

בלגיה: מפגן של גזענות בפסטיבל המוזיקה הגדול של הקיץ

קבוצה של צעירים פלמים העלו באוב רוחות רעות מימי הקולוניאליזם הבלגי האכזר ותקפו שתי צעירות ממוצא אפריקני בשירת: "קצצו להן את הידיים" - בעת אחד הקונצרטים בפסטיבל "פוקלפופ"

פסטיבל המוזיקה "פוקלפופ" - Pukkelpop, הנערך כבר 30 שנה בכל חודש אוגוסט בשטח פתוח ליד העיר האסלט, בצפון-מערב בלגיה, מושך המונים. בשנות השיא - הגיעו כ-180 אלף בני אדם לצפות במופעים השונים - ובין אורחיו היו רבים מצמרת הפופ, הרוק, המוזיקה האלטרנטיבית ועוד. מ"רד הוט צ'ילי פפרז", עד "רובים ושושנים", דרך "נירוונה" ו"מטאליקה". אולם ה"מופע" שהתחולל בסוף השבוע שעבר, וזלג אתמול לתקשורת הכללית, מטיל צל כבד על כל נפלאות העבר של האירוע.

היה זה בעת שעל הבמה המרכזית נערכה הופעה של הראפר קנדריק למאר. קבוצה של צעירים, פלמים על פי העדויות, הקיפה ותקפה שתי צעירות שחורות, אחיות מבריסל - בתחילה בדחיפות, אחר כך במכות ובעיטות, במשיכת שיער, ושתיה נשפכה עליהם. מחזה הזוועה הזה לווה בשיר גזעני מעורר צמרמורת (אשר צולם והוקלט בווידאו והועלה לרשת) ובו ניתן לשמוע באופן ברור את השורה: "קצצו את הידיים, קונגו היא שלנו" (Handjes kappen, de Congo is van ons).

קהל בפטסיבל פוקלפופ בבלגיה
ריקרדו פנטוני מונטנה
להמשך הפוסט

הנוקאאוט של הפוליטיקאי הדני לשדרנית פוקס-ניוז

היא ערכה השוואה בשידור בין דנמרק "הסוציאליסטית" לבין ונצואלה הקורסת - וחטפה מקלחת צוננת מחבר הממשלה לשעבר בקופנהגן שהוציא אותה פייק-ניוזית לחלוטין

דן יורגנסן הוא פוליטיקאי דני, חבר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ושר המזון, החקלאות והדיג בממשלה הקודמת (עד ההפסד בבחירות 2015). בסוף השבוע שעבר, למרות מזגו הנורדי, קפצו לו הפיוזים והעלו עשן כאשר שמע בשידור טלוויזיה של רשת החדשות האמריקאית פוקס-ניוז פרשנות של העיתונאית והמגישה טריש רגן, שעורכת השוואה בין ונצואלה לבין דנמרק, שתיהן "קרבנות" השיטה הסוציאליסטית.

ונצואלה, כדאי להזכיר, נתונה במשבר כלכלי עמוק ומתקרבת מאוד להתפרקות מוחלטת, מחסור כרוני בכמעט כל קשת מוצרי הצריכה, תרופות ועוד, כולל אינפלציה הרסנית (אתמול הודיע נשיאה מדורו על העלאת שכר המינימום במדינה בבת אחת פי 34). טרם אמרנו דבר על ההשמדה הנמשכת של המסגרות הדמוקרטיות. דנמרק, לעומת זה… נו טוב.

דן יורגנסן VS. טריש רגן
עמוד הפייסבוק של יורגנסן, פוקס
להמשך הפוסט

מצלמה נסתרת מרשיעה: לקשישים, לגני ילדים - וגם לרכב במוסך

צעיר בלגי שהכניס את סוכריית-הטורבו שלו - "קרייזלר קרוספייר" - לטיפול במוסך, נדהם לגלות כי עברה התעללות קשה מצד מי שהיו אמורים לדאוג לה. וכן, החליפו לו גם את האלמנט

כשאין אמון בבנאדם, נותר רק לסמוך על המצלמה הנסתרת שמסוגלת לחשוף ולהגן במקרים רבים וידועים בעבר של התעללות בקשישים חסרי אונים מצד אלה האמורים לטפל בהם, או של עובדי ועובדות גני ילדים המתעללים בפעוטים.

במקרה שזכה לכיסוי בעיתונות הבלגית, גילה תושב הפרובינציה של לייז', כי מצלמה נסתרת יכולה גם להגן על אדם מפני מעשים פליליים ומעשים שלא יעשו נגד מכוניתך, כאשר זאת נמסרת לאנשים האמורים לטפל בה ולתחזק אותה - במוסך הרכב.

קרייזלר קרוספייר
The Jave
להמשך הפוסט

עוד סקנדל ומחדל בפולקסוואגן - הפעם זאת נקניקיית הקארי

7 מיליון נקניקיות מייצר קונצרן הרכב בכל שנה עבור פועליו בגרמניה - מנת הצהריים הפופולארית ביותר במסעדות המפעלים. הסערה פרצה כאשר יום אחד ה"קאריוורסט" שינה את טעמו

אז מה היה להם, ליצרני הרכב פולקסוואגן, בשנים האחרונות: סקנדל בין לאומי חסר תקדים בנושא זיוף נתוני הזיהום של מכוניות הדיזל, ואחריו החשיפה אודות ניסויים על קופים בגז הנפלט ממערכת הפליטה. די דאגות על מנת להוסיף קמטים רבים על מצחם של מנהלי ועובדי החברה. אך כעת, נוספה צרה חדשה, רצינית ביותר - לפחות על פי הסערה ברשתות החברתיות של מועסקי פולקסוואגן - הסקאנדל סביב נקניקיות הקארי המוגשות במסעדות הפועלים של מפעלי החברה השונים.

הקאריוורסט (currywurst), אולי המנה הפופולארית ביותר בקרב בעלי הסרבלים הכחולים העמלים בקווי הייצור, המוגש אצל פולקסוואגן, איבד את טעמו. התגובות החלו מטפטפות, ועד מהרה הפכו לזרם גדול של תלונות ברשתות החברתיות ובשיחות בין פועלים לבין מנהלים. סערה של ממש ופוסטים בסגנון: "אין לה כבר טעם של קארי בכלל!", "היא חריפה יותר מידי", או "אפילו זה כבר לא עובד אצלנו כמו שצריך…", רמז עבה לצרות האחרות.

סקנדל נקנינקיות בפולקסוואגן
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

גל החום באירופה הורס לתיירים ולמקומיים את ה"וואקאנס"

היבשת הזקנה נושמת בכבדות במסדרון בית החולים הצרפתי בו שורר חום של 35 מעלות. בבלגיה מגדלים מלונים, הכרמים בבבורדו מתייבשים, וההר הגבוה בשוודיה איבד את ראשו. העתיד בתנור

בריסל שוקקת תיירים בימים אלה, פולחן ה"וואקאנס" הקדוש בעיצומו. ולמרות זאת, בשעות הערב, המסעדות הרבות ברחוב בו אני מתגורר ריקות כמעט מאדם, השולחנות בפנים שוממים, אך לעומתם, אין כסא פנוי בחוץ, בגן המסעדה מאחור, על המדרכה בחזית. באין מזגנים, זאת הבריחה הגדולה אל אוויר הערב המעיק פחות מחום היום.

אין ספור מלים נכתבו בשנים האחרונות על גל ההגירה הגדול הנע אל חופי אירופה ממזרח ומדרום. מיליוני פליטים ומהגרים מהמזרח התיכון ומאפריקה אשר גם לדברי הפרשנים הפחות מתלהמים עתידים לשנות את הנוף החברתי-תרבותי של היבשת הישנה. מנקודת המבט של אוגוסט, המהפכה לא תגיע מהמזרח או מהדרום - היא תבוא מלמעלה. אירופה, הגברת הזקנה, עלולה לגסוס במיטתה במסדרון בית החולים שלה בעיר אוסר, מדרום לפריז, שם שרר השבוע בתוככי המוסד חום של 35 מעלות - על פי כתבה ששודרה במהדורת החדשות בשעות הערב.

תיירת חולפת על פני הקולוסיאום ברומא
אנדריאס סולארו / אי-אף-פי
להמשך הפוסט

מיוחד לקיץ: ביקור בתערוכה בעירום - במוזיאון באנטוורפן

הצלם ההולנדי פול קוייקר, הידוע בעבודותיו הפרובוקטיביות, הצליח לשכנע את מנהלי המוזיאון הפלמי המכובד לקיים ביקורים ללא בגדים בתערוכתו הנוכחית - ההצלחה עולה על כל תחזית מוקדמת

העירום, המציצנות, הם תחומים התופסים נפח גדול ביצירתו של הצלם ההולנדי פול קוייקר. בתערוכתו הנוכחית במוזיאון הצילום של העיר אנטוורפן (FOMU), הנושאת את הכותרת: "ללא כותרת (עירום)" - הוא הולך צעד יחף נוסף קדימה, ומאפשר גם למבקרים בתערוכה, אם הם חפצים בכך כמובן, להסיר לחלוטין את מלבושיהם ולהלך באולמות התצוגה כשהם עירומים כביום היוולדם.

לא ברור אם תורם לכך מזג האוויר החם במיוחד השורר בימים אלה במערב אירופה - אך התערוכה היא הצלחה גדולה מאוד, והביקוש לסיורי העירום עולה על המצופה.

משתתף בסיור אמנות בעירום במוזיאון Fomu. הסיור הפך כל כך מבוקש שכבר יש רשימת המתנה
עמוד הפייסבוק של המוזיאון לצילום באנטוורפן
להמשך הפוסט

“איש משפחה נעים" - הוא גדול האנסים בצרפת ובלגיה

30 שנה הוא הצליח להתחמק מהחוק. בימים אלה מתבררת רשימה מזעזעת של יותר מ-40 נשים שהיו קרבנותיו, בהן ילדות ונשים מבוגרות. לא זכורה בהיסטוריה הקרימינלית של שתי המדינות פושע עם מאזן מצמרר מסוג זה

זאת היתה שעת בוקר מוקדמת וקפואה של אחד מימי פברואר האחרון. רכב מסחרי עצר בצד הדרך בשכונה שקטה ושוממה למדי של ארקלין, עיירה בלגית השוכנת על הגבול עם צרפת. גבר וכפפות לידיו, ראשו עטוי כובע גרב היורד על פניו, התקרב מאחור לנערה בת 16 שהיתה בדרכה לתחנת הרכבת, נצמד אליה, תפס אותה מגבה הניף סכין מול עיניה וגרר אותה אל בין השיחים. באותו רגע, מצלמת אבטחה ברחוב קלטה את מספר לוחית הרישוי של רכבו.

איש טרם ידע זאת, לא התוקף, לא הקרבן, ולא דורות של שוטרים משתי המדינות, בלגיה וצרפת - אך היתה זאת תחילת הסוף של פרשה שנמשכה יותר מ-30 שנה, במהלכן, כך התברר וממשיך להתברר בימים אלה, ביצע איש אחד עשרות מעשי אונס בנשים, צעירות ומבוגרות, מותיר אחריו שובל של סבל נורא - כאשר בכל השנים האלה לא הצליחו החוקרים אפילו להתקרב לקצה חוט שיוביל אליו. במשך הזמן, כאשר היה ברור שמעשי אונס רבים באיזור קשורים זה לזה, צמחה בתודעת המקומיים, משני עברי הגבול, דמות מסתורית מפלצתית אשר זכתה לכינוי "האנס של הסמברה" - על שמו של הנהר העובר באיזור המשותף לשתי המדינות.

האנס של הסמברה
L'OBSERVATEUR DE L'AVESNOIS / AFP
להמשך הפוסט

זעם בפריז על קביעתו של נשיא ונצואלה כי "אפריקה זכתה במונדיאל"

הנשיא מדורו מכניס את הגזענות לגביע העולם בכדורגל", משיבים מלחמה בצרפת. ועוד פוליטיקה: מקרון מואשם בעשיית "הון פוליטי מהניצחון"

עוד בטרם נדמו לחלוטין קולות פיצוץ החזיזים, לפני שהתפזר העשן הכחול-לבן-אדום מעל ההמונים בשאנז-אליזה, וכבר הפך הניצחון הצרפתי במונדיאל לסיפור פוליטי - מקומי כמובן, אך גם בינלאומי באופן מפתיע. או שלא.

הכדור הראשון נבעט מכיוונו של נשיא ונצואלה, ניקולאס מדורו, וחולל סערת רגשות זוטא אצל צרפתים רבים בכלל ופוליטיקאים בפרט. במסגרת אירוע רשמי לא קשור בו נטל חלק, יורשו של הוגו צ'אבס, שאינו מחמיץ אף הזדמנות לשאת נאומים של שעות ארוכות במסורת מורו ורבו הפוליטי המנוח פידל קסטרו, אמר את הדברים האלה: "הנבחרת של צרפת נראית כמו כמו נבחרת אפריקה, למען האמת, זאת אפריקה שזכתה במונדיאל, זכו המהגרים האפריקנים שהגיעו לצרפת… נבחרות אפריקה זכו להשמצות כה רבות במשך הטורניר, אך בסופו של דבר צרפת זוכה בגביע בזכות השחקנים האפריקאים ובני האפריקאים…".

נשיא צרפת מקרון וכדורגלני נבחרת צרפת בקבלת הפנים בארמון האליזה, אתמול
פיליפ ווג'אזה / רויטרס
להמשך הפוסט

תלונות על הטרדה מינית של הבמאי לוק בסון

השחקנית שהתלוננה נגד האיש שעשה את "ניקיטה", מתראיינת וחושפת את טענותיה בדבר אונס במלון "בריסטול" בפריז, ובינתיים שלוש נשים נוספות מתעשיית הקולנוע הצרפתי מצטרפות אליה ומספרות על הטרדות מיניות מצד הבמאי

בקולנוע הצרפתי השורות צפופות יותר, היחסים משפחתיים יותר, הסיכונים להינזק גדולים יותר, ובכלל לתרבות היחסים בין המינים יש גוון אחר - בהשוואה לתעשייה האמריקאית. יתכן שזאת הסיבה להבדלים הגדולים בין פרשת הארווי ויינשטיין לבין זו של לוק בסון. למרות שמדובר במפיק ובבמאי המצליח ביותר בקולנוע הצרפתי, ובתור צרפתי בזירה הבינלאומית, הרי שאחרי התלונה נגדו בחודש מאי האחרון, רגש הים לרגע ונרגע מהר.

אולם, קרוב לוודאי שהסערה עומדת להתחדש ולהכות באיש בן ה-59 אשר הביא לקולנוע להיטים עם צבע מיוחד כמו "ניקיטה", "לאון", או "האלמנט החמישי". אתר החדשות והתחקירים הצרפתי בעל המוניטין "מדיאפר" (Mediapart), הביא בימים אלה עדות של מנהלת ליהוק בסרטים, בת 49, הטוענת כי הוא דרש ממנה "טובות הנאה מיניות" על הסט בעת עבודה על סרטים, וכי "בכל פעם שעלינו יחד במעלית הוא תקף אותי".

לוק בסון בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בבייג'ין ב-2015
אנדי וונג / אי-פי
להמשך הפוסט

בעקבות הכדורגל הוכרזה לידתה של אומה חדשה באירופה: בלגיה

אחרי הניצחון על ברזיל - לרגע אחד של אושר - שכחו הוואלונים והפלמים את קרבות הבוץ ביניהם, הרגישו שהם עם והלכו לשתות בירה יחד. מדינת המנקן פיס זכתה לזקפה לאומית

בימים כתיקונם הבלגים היחידים החיים בגבולות המדינה הריבונית המכונה בלגיה - הם בני מהגרים שהתאזרחו, ותיקים ופחות ותיקים, מוסלמים או יהודים. שאר תושביה לפחות בעיני עצמם הם ואלונים או פלמים. והנה, לפתע פתאום, אחרי השעה עשר, על רקע השמש השוקעת, כוחו המצרף של המונדיאל חולל נס. לעמוד המונדיאל של "הארץ"

יש עדויות חיות מדהימות על כך שוואלונים ופלמים נפלו אלה בזרועות והתחבקו, ריקודים ספונטניים מעורבים פרצו בכיכרות ובמקומות בהן הוקרן המשחק נגד ברזיל על מסכים גדולים, ובתגובות שלהם אחרי הניצחון הגדול על ברזיל ברבע הגמר פוליטיקאים משני הצדדים התאפקו באופן יוצא מן הכלל ולא החליפו עקיצות. לפתע, כולם הפכו לבלגים. אומה חדשה נולדה.

לכבוד המונדיאל, המאנקן פיס במזרקה המפורסמת בבריסל הולבש במדי הנבחרת הבלגית
פרנסואה לנואר / רויטרס
להמשך הפוסט

צרפת: "בטי בלו" הביעה תמיכה באסיר שברח במסוק

ביאטריס דאל - "בטי בלו" האגדית - כתבה לפושע רדואן פאיד "אלוהים ישמור אותך, כל הכבוד, אני איתך" ועוררה עליה גל של זעם ותגובות קשות. היא נאלצה להתנצל

ביאטריס (הרווח בשיניים הכי מפורסם בקולנוע הצרפתי אחרי פרננדל) דאל, הכוכבת הפרובוקטיבית של "בטי בלו", סרט הפולחן משנות ה-80 - עמדה בימים האחרונים במרכז סערת זוטא שהתפצלה מהסערה הגדולה שעוררה בריחתו ההוליוודית מהכלא של הפושע המסוכן רדואן פאיד, באמצעות מסוק.

פאיד, בן למשפחת מהגרים אלג'ראית שנולד באחד מפרברי פריז, היה מנהיגה הבלתי מעורער של כנופייה ששדדה בנקים ורכבים משוריינים להובלת כספים. הוא נלכד, נמלט, חזר ישב בכלא ואף כתב ספר אודות חייו בו טען כי בזמן בריחתו הסתתר בישראל כאשר הוא מתחזה לחרדי.

ביאטריס דאל, רדואן פאיד
ג'יימס מקלי / רקס, אי-פי
להמשך הפוסט

קרלס פוג'דמון ניצח במאבק נגד מפעל בשר שהשתמש בדמותו

מנהיג קטלוניה הגולה נרדף על ידי שלטונות ספרד, השירותים החשאיים של מדריד עוקבים אחריו, אבל בחזית אחת הוא נחל ניצחון בימים אלה - יצרן ירכי חזיר משומרים מאנדלוסיה לא ישתמש בו עוד לפרסם את מוצריו

שאיפות העצמאות של קרלס פוג'דמון, נשיאה המודח והנמלט של קטלוניה, הביאו עליו במישור האישי צרות קשות. אחרי שהעביר משאל עם בנושא ההתנתקות מספרד, בניגוד לעמדת הממשלה המרכזית, ואחרי שבסוף אוקטובר האחרון אישר את ההחלטה לצאת לדרך עצמאית בהצבעה בפרלמנט של קטלוניה - הופעל נגדו סעיף 155 בחוקת ספרד, הוא הודח מתפקידו, הסמכויות נלקחו מממשלת המחוז, כמה משריו וחבריו נעצרו והושלכו לכלא, והוא עצמו נמלט לבלגיה.

הממשלה הספרדית דאז, בראשות מריאנו רחוי, איש המפלגה השמרנית הימנית PP אשר במרתפיה עוד מסתובבות רוחות רפאים מתקופת הדיקטטורה של פרנקו, רדפה את פוג'דמון ללא רחם. שלטונות בלגיה התבקשו לעצרו ולהסגירו כאשר החשד נגדו הוא "המרדה", שמשקלה בחוק הספרדי 25 שנות מאסר. אולם אחרי מעצר קצרצר, הוא שוחרר והשופטים הבלגיים סרבו להסגירו - כיוון ש"המרדה" שכזאת אינה מצויה כלל ועיקר בחוק המקומי. פוג'דמון שכר וילה בווטרלו, ליד בריסל, והתכוון להישאר בבלגיה ולנהל את מאבקו משם.

קמפיין פיג דמון לירכי חזיר
קרסטן רדר / אי-פי, מתוך אתר pigdemont.es
להמשך הפוסט

התרגשות לאומית: הדרדסים וגרגמל חוגגים יום הולדת 60

בלגיה יוצאת מגדרה בשורה של אירועים רמי פרופיל, לציון חגם של היצורים הקטנים הכחולים, שנולדו בבריסל ב-1958, כבשו את העולם וגרפו מספר אסטרונומי של גרביים מלאות מטבעות זהב

לפני ימים אחדים, התקבצו ובאו ראש ממשלת בלגיה שארל מישל, שר החוץ דידייה ריינדרס, יחד עם ראש העיר של בריסל פיליפ קלוז, לטקס חנוכתו של ציור תקרה באחד המעברים ליד תחנת הרכבת "סנטרל". ציור תקרה, אם הוא לא בקפלה הסיסטינית, אינו אמור להזעיק את ראשי המדינה, אך הפעם היה מדובר בעניין יוצא דופן מבחינה לאומית - חגיגות 60 השנה לבואם לעולם של הדרדסים. היצורים הכחולים הקטנים שבלגיה העניקה לאנושות.

אכן כן, שישה עשורים חלפו מרגע לידתם של גרגמל הרשע האולטימטיבי, עוזרו חתחתול (אשר במקור, אגב, שמו אזראל), דרדסבא בן ה-584 שנים, וכל האחרים - במוחו המשועשע של פייר קוליפור, מי שחתם על עבודותיו בשם "פיו", יליד סקרבק, היום אחת מערי מחוז בריסל, בן לאם בלגית ואב בריטי, מצאצאיו של שודד הים האנגלי הידוע רוברט קוליפורד, בן המאה ה-17.

שארל מישל (משמאל) מנופף לדרדסים בציור התקרה החדש בתחנת הרכבת המרכזית בבריסל
חשבון הטוויטר של ראש ממשלת בלגיה
להמשך הפוסט

פצצת מרגמה שנורתה ב-1672 - הגיעה סוף סוף ליעדה

לארכיאולוגים ההולנדים לא היה קושי לזהות את הפצצה שנמצאה בחפירה במרכז חרונינגן - דרישת שלום מ"ברנרד המפציץ", האיש הנורא מהמאה ה-17, מאבות הנשק להשמדה המונית במונחי הימים ההם

בעת חפירות בעיר ההולנדית חרונינגן לפני ימים אחדים, ברחוב ניוואווך, מדרום לבית החולים האוניברסיטאי, התגלה חפץ חשוד בעומק של כשני מטרים. ארכיאולוגים של העירייה אשר הוזעקו למקום על ידי הקבלן מבצע העבודות - גילו בהתרגשות כי מדובר בפצצת מרגמה.

לא סתם פצצת מרגמה. הכדור העשוי ברזל, שמשקלו כ-45 קילוגרם (קוטר 28 סנטימטר), ואשר נח בחביון האדמה כאשר הוא עטוף עדיין ברשת חבלים מתפוררת למחצה, זוהה על ידי המומחים כאחת ממפצצות התבערה אשר הומטרו על העיר חרונינגן לפני כ-350 שנה, על ידי מי שזכה לכינוי העממי "ברנרד המפציץ", בהיסטוריה של חרונינגן בפרט ובאירופה בכלל.

הפצצה העתיקה בחרונינגן
חשבון הטוויטר Archeologie050
להמשך הפוסט

מקרון וגוטייה מבכים את מותה של האקורדיוניסטית איווט

ז'אן פול גוטייה העריץ אותה והפך אותה לאדמונית לוהטת, הנשיא מקרון נשבה בקסם נגינתה, הצרפתים רקדו לצלילי האקורדיון שלה יותר מ-60 שנה. המלכה איווט אורנר איננה

בשנת 1947, צרפת עוד הייתה בשלבי התאוששות מהכיבוש הנאצי של מלחמת העולם השניה, מלקקת את פצעיה הלאומיים, מבקשת סיבה למסיבה, ואחד הפתרונות - אחרי שסיימו לגלח ראשי בחורות שקיימו יחסים עם הגרמנים - היה קיום תחרויות הגביע העולמי לנגינת אקורדיון. הזוכה המפתיעה בהתמודדות רבת החשיבות הייתה צעירה ביישנית ושחורת שיער בשם איווט אורנר - לימים והיא כבר אדומת שיער, בהשראתו של החבר ז'אן פול גוטייה - תהיה איווט לאייקון צרפתי ולנושאת התואר מלכת האקורדיון.

היא נולדה בעיר טארב, אזור הפירנאים הצרפתיים, לפני יותר מ-95 שנים (בספטמבר אמורה הייתה לחגוג 96), אהבה מוזיקה, הכשירה את עצמה לנגן בפסנתר, גילתה יכולת רבה וזכתה בפרסים - אך קיבלה את עצתה של אמא שטענה באוזניה כי "פסנתרניות יש הרבה, אבל בחורה שמנגנת באקורדיון זאת אטרקציה".

אקורדיוניסטית צרפתייה
יוטיוב
להמשך הפוסט

סערה בצרפת סביב מופע ראפ "ג'יהאד" באולם בטקלאן

הזמר מדין, צרפתי בן להורים אלג'יראים - פרובוקציה מהלכת בעיני רבים - שובץ להופעה באולם הקונצרטים בפריז בו היה הטבח ב-2015, והתגובות סוערות

מדין - או בשמו המלא, מדין זאוויש - הוא ראפר צרפתי ממוצא אלג'יראי, יליד עיר הנמל לה האבר. המומחיות שלו: פרובוקציות שמוציאות מדעתם כמעט את כולם. הטקסטים שלו פוגעים בבטן הרכה של המוסכמות הכי צרפתיות-עכשוויות בכל הקשור למה חושבים על המוסלמים, האיסלם, יחסי גברים-נשים בצל הדת וכו'. הוא כבר גרם לסערות בעבר, עם שורה כמו "לצלוב את מגיני החילוניות" - או כאשר אמר על ריבוי נשים באיסלם (פוליגמיה), "היא טובה יותר ממעשי החבר שטראוס-קאהן".

מדין, בן ה-35, נשוי ואב למסעוד ומכה, מספר בקולו המחוספס, בטקסטים שהוא כותב בעצמו, על חוויות התבגרותו בתור בעל זהות כפולה, אלג'יראית-צרפתית, הוא מתייחס לאירועים היסטוריים (מלחמת צרפת-אלג'יר), לאקטואליה (הסכסוך הישראלי-פלסטיני כסיפור מאבקו של דאוד הפלסטיני הצעיר מול דוד הישראלי), ולנעשה באפריקה. הטקסטים שלו גררו בעבר תגובות חריפות מצד פוליטיקאים, פמיניסטיות, ארגונים יהודיים ועוד.

הראפר הצרפתי מדין
ערוץ היוטיוב של Médine
להמשך הפוסט

הרומן הסודי שמזעזע את צמרת מפלגת הירוקים בהולנד

יושבת ראש תנועת GroenLinks ואחד מחברי הפרלמנט שלה הודו כי הם מקיימים יחסים - אך שיקרו לגבי תאריך התחלתו של סיפור האהבה שלהם. זה עלה להם בסופו של דבר במקומותיהם בבית הנבחרים

יש שקרים לבנים, מעכשיו מתברר שיש גם שקרים ירוקים, ומשמעותם חוסר דיוק בלוח הזמנים. זאת יכולה להיות אחת השורות התחתונות בסיפור שגרם לזעזוע קשה - על פי אמת מידה הולנדית - בקרב הצמרת והפעילים של מפלגת הירוקים ההולנדית (GroenLinks), אחת ממפלגות האופוזיציה העיקריות בפרלמנט ההולנדי, עם 14 מנדטים, מתוך 150, בהם זכתה בבחירות הכלליות האחרונות שנערכו במדינה בחודש מרץ 2017. זכרו בבקשה את התאריך הנ"ל.

הלשונות ההולכות רכיל בבית הנבחרים ובפינות הקפה-תה של מוסדות המפלגה הפיצו בחודשים האחרונים בזרם הולך וגובר סיפור על רומן סודי ולוהט שמתחולל בין יו"ר מפלגת הירוקים, מריוליין מאייר, בת ה-40, מלאת שמחת החיים, לבין ריק חרסהוף, בן ה-57, בעל עיני פלדה אפורות. שניהם, באותו זמן, חברי סיעת המפלגה בבית הנבחרים.

מריוליין מאייר וריק גרשוף
Maarten Kools, מתוך אתר groenlinks.nl
להמשך הפוסט

ספר חדש בצרפת מסביר: למה רבע מהאנושות נמנעת מאכילת בשר חזיר?

לא רק יהודים ומוסלמים. מוניק זטלאווי, היסטוריונית בתחום המזונות, מנסה בספר - "השטן עם חזיר" - להביא את הרקע והסיבות לכך שלפתע נעלם הבשר הלבן מתפריטי דתות ולאומים

מוניק זטלאווי היא היסטוריונית פריזאית עם התמחות מיוחדת בהיסטוריה של המזון. ספר חדש פרי עטה שראה אור בימים אלה בהוצאת "Menu Fretin", המקדישה עצמה לספרים בתחום הגסטרונומיה ומה שסביב לה, צולל אל הרוטב הסמיך, ההיסטורי והדתי, העוטף את נושא היעדרותו של בשר החזיר מהתפריט של כרבע מכלל האנושות - לא רק יהודים ומוסלמים, מתברר.

שמו של הספר "השטן עם חזיר" (Le Diable au Porc), משחק עם כותרת היצירה הקלאסית של רמון רדיגה - "Le Diable au Corps", אשר זכה לעיבודים קולנועיים ולתרגום לעברית תחת השם "שטן הבשרים". רדיגה, אשר כתב שני רומנים בתחילת המאה הקודמת לפני שמת בגיל 20, אינו קשור כמובן ישירות לסיפור החזיר, אך כותרת טובה היא כותרת טובה.

דונלד טראמפ אוכל צלעות חזיר בקמפיין הבחירות שלו באיווה
ג'ים יונג / רויטרס
להמשך הפוסט

ה"צנזורה" של ארדואן הגיעה גם לדוכני העיתונים בצרפת

צילום של נשיא טורקיה עם הכותרת "דיקטטור" על שער השבועון "לה פואן" - חוללה התנפלות של אוהדיו על קיוסקים בדרום צרפת, איומים ועלבונות אנטישמיים כלפי העיתון - והתערבות של הנשיא מקרון בזכות חופש העיתונות

על השער של שבועון החדשות הצרפתי הנפוץ "לה פואן" האחרון התנוסס צילום של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן - ומעליה כותרת בת מילה אחת: "הדיקטטור". כותרת המשנה על השער הבטיחה לקוראים בין השאר "תחקיר אודות שיגעון הגדלות שלו, הרשתות שהוא מפעיל בצרפת… הפשעים שלו". שער מעורר עניין שעורר גם תגובה אלימה שאילצה את הנשיא מקרון לצאת בהודעה פומבית המגוננת על חופש העיתונות.

התברר, כי נאמניו של הנשיא הטורקי השולט בתקשורת בארצו (גם) ביד חזקה החורגת מגבולות האפשר בחברה דמוקרטית, מייצאים לאירופה את דרכו בנושא. תעיד על כך התגובה שפירסמה מערכת "לה פואן" באתר האינטרנט של השבועון, בתחילת השבוע: "אחרי שבוע של הטרדות, עלבונות, ניסיונות הפחדה, עלבונות אנטישמיים ואיומים כלפינו ברשתות החברתיות - הנה באה מצידם של נאמני מפלגתו של הנשיא הטורקי גם התקפה על סמלי חופש הביטוי וגיוון הדעה של העיתונות".

הנשיא ארדואן על שער השבועון הצרפתי לה פואן
ערוץ היוטיוב Neuf Officiel
להמשך הפוסט

בתוכנית הטלוויזיה הבלגית ביקשו למצוא אדם שיסתובב עם כיפה ברחוב - אך אף יהודי לא הסכים

לצורך כתבת אנטישמיות, הערוץ הממלכתי הבלגי ביקש לעשות "ניסיון כיפה" עם יהודי ומצלמה נסתרת ברחובות בריסל - אך החיפושים הנרחבים אחר מישהו שיסכים לקחת את הסיכון עלו בתוהו

בימים אלה מלאו ארבע שנים לפיגוע הרצחני במוזיאון היהודי בבריסל, בו איבדו את חייהם ארבעה בני אדם, בהם זוג מבקרים מישראל. הטלוויזיה הבלגית, הערוץ הציבורי RTBF, ביקש להכין כתבה מיוחדת לרגל האירוע, ובין השאר לבדוק כיצד זה מספרית יש ירידה גדולה במספר התקריות האנטישמיות המדווחות (109 ב-2014 לעומת 35 ב-2017), אך לעומת זאת גובר מאוד חוסר הביטחון ביום יום של יהודי הממלכה.

הכתבת נטשה מאן, ביקשה לבצע את התרגיל הקלאסי המספק ויזואליה טובה לכתבה מצולמת - והחלה לחפש במרץ מישהו מבין חברי הקהילות היהודיות בבריסל, על מנת שיסכים לצאת לרחוב עם כיפה לראשו, מפגין ברבים את יהדותו, והיא מאחור מצוידת במצלמה נסתרת. את חוויית החיפוש הזה היא תארה בסוף השבוע שעבר בטור שפירסמה באתר של הערוץ.

כיפה ברחוב בבריסל - צילום אילוסטרציה
שלמה פפירבלט
להמשך הפוסט

ניסיון נועז בבלגיה: שתו את המשקה שלכם במקדונלדס בלי קשית

הרבה קולה זרמה בברזים מאז הומצאה קשית השתייה ב-1888 ועד שהפכה לאויב האנושות כחלק מזוהמת הפלסטיק החונקת את האוקיאנוסים. מקדונלדס בלגיה מכריז כעת על ניסוי ראשון ביבשת של חיים ללא קשית

הפלסטיק כבר הוכרז מזמן כאחד מאויבי האנושות, ובמיוחד האוקיינוסים והימים הנחנקים והולכים מאשפת פלסטיק התקועה בגרונם. במסגרת המאבק האנטי-פלסטיק, מסרה לציבור הנהלת רשת מקדונלדס הבלגית, הבסיס המקומי של אימפריית ההמבורגרים העולמית, כי בכל מסעדותיה בבריסל הבירה, כמו גם גם בעיר הוואלונית נאמור, יופסק השימוש בקשית הפלסטיק - כלי העזר לשתייה הקלה.

על פי מנהלה של מקדונלדס בלגיה, סטפן דה ברואר, מדובר בסך הכל בשבע מסעדות, ומדובר בניסוי אשר תוצאותיו עתידות לשמש את הרשת כולה בעתיד. קשית הפלסטיק תוגלה מהמסעדות הנ"ל מתחילת חודש ספטמבר הקרוב (הרי אי אפשר כך מיד לגזור את הגזרה כאשר הקיץ בפתח), ובמסגרת הנוהל החדש לא יציעו עוד קשיות לסועדים - ורק אם יבקשו זאת במפגיע, יקבלו קשית עשויה נייר. כי הרי גם היערות בסכנה ותעשיית הנייר ממתינה להם מעבר לפינה.

כוס שתייה של מקדונלדס. הבלגים יכולים להיפרד כבר עכשיו מהקשית
קיי-ג'יי פיין
להמשך הפוסט

ההולנדים שיעשו את הרמדאן בצליית חזיר מול מסגדים

בחודש הקדוש למוסלמים, מתכננים החברים ההולנדים של התנועה הפרובוקטיבית "פטריוטים אירופאים נגד האיסלמיזציה של המערב", לקיים "טקסים" משלהם מול מסגדים בחמש ערים במדינה

מוסלמי העולם מתחילים היום את חודש הרמדאן, חודש של קדושה בעיני המאמינים, חודש של קיום מצוות הצום במהלך היום, כמו גם איסור על עישון וקיום יחסי מין - מעלות השחר ועד שקיעת החמה - החלים על כל מוסלמי בוגר, גברים כמו גם נשים. השנה, החליטו מנהיגי השלוחה ההולנדית של תנועת PEGIDA (ר"ת בגרמנית של - פטריוטים אירופאים נגד האיסלמיזציה של המערב), "לחגוג" גם הם את הרמדאן, באמצעות שורה של פרובוקציות מתוכננות.

התנועה הזאת, המניפה דגל של ימין קיצוני שונא זרים ומתעב מוסלמים, הצליחה להוציא לעתים קרובות אלפי אנשים לרחובות ערים באירופה, מאז נוסדה ב-2014 על ידי איש יחסי הציבור מדרזדן, לוץ בכמן. היא הצמיחה מהר מאוד שלוחות במדינות שונות, נורווגיה, דנמרק, בריטניה, שחבריהן קיימו הפגנות. במקומות אחרים, כמו ספרד, שוויץ ובלגיה, לא אפשרו השלטונות הפגנות מסוג זה.

חבר ב"פגידה" הולנד משתתף בהפגנה שקוראת לסגירת גבולות אירופה מכניסת מהגרים
Romy Arroyo Fernandez / NurPhoto
להמשך הפוסט

האם ראש ממשלת צרפת לשעבר יהיה ראש העיר ברצלונה?

מנואל ואלס, שהוזכר בזמנו כמועמד בולט לנשיאות צרפת - הושלך הצידה בסופת המהפכה הפוליטית שחולל עמנואל מקרון. האם הוא יתנחם כעת בהתמודדות על ראשות בירת קטלוניה? האפשרות נשקלת

לפני שלוש-ארבע שנים הוא היה כוכב בפוליטיקה הצרפתית, ראש ממשלה תקיף ופופולרי בסקרים - הרבה יותר מהנשיא דאז פרנסואה הולנד. דיברו עליו כמי שמיועד להיות מנהיגה הבא של הרפובליקה, ושליש מנשות צרפת השיבו במשאל שערך אחד מהמגזינים כי הוא הגבר שהן היו רוצות ללכת לישון לצידו בכל לילה. אולם מנואל ואלס לא קרא נכון את המפה הפוליטית, ושילם על כך בקריירה שלו.

תחילה הוא נפגע מהצניחה האנושה באמון שרחשו הצרפתים כלפי הנשיא הסוציאליסטי הולנד, שהפכה לקראת סוף כהונתו לזלזול של ממש. הוא עזב את תפקיד ראש הממשלה מאוחר מידי, הוא בידל את עצמו מהולנד באופן חלש מידי, הפסיד אפילו בפריימריס של המפלגה הסוציאליסטית - ויחד עם השמאל המתון כולו הושלך הצידה בסערה שחולל עמנואל מקרון, מי שהביא נוסחה חדשה: פוליטיקה עם יד בשמאל, ראש במרכז וצליעה ניכרת ימינה.

מנואל ואלס
Philippe Wojazer / Reuters
להמשך הפוסט

איך לשנוא יהודים והומואים? הומופוביה ואנטישמיות ברובע המטה האירופי בבריסל

דו"ח ביון בלגי שנחשף מגלה כי במסגד הגדול של העיר - ב"רובע האירופי" - מלמדים על "הנוכלות והאכזריות" של היהודים, ממליצים על טיפול בהומואים ב"סקילה או שריפה, או השלכה מהגג", ומהללים את הג'יהאד המזוין. הסקנדל התקשורתי בעיצומו

זה נשמע הזוי לחלוטין - אך מדובר בדו"ח שהונח השבוע על שולחן הפרלמנט הבלגי, מטעמו של הגוף הממשלתי הפדרלי המתאם את המאבק באיומי הטרור במדינה (OCAM). זאת גם כותרת בולטת היום בתקשורת הבלגית, ובמהדורות החדשות בטלוויזיה - למרות ענייני טראמפ והסכם הגרעין.

ובצדק, מתברר כי במסגד הגדול של בריסל, מבנה גדול ומרשים המתגלה לעיני כל מי שמגיע לרובע בו שוכן מטה האיחוד האירופי מכיוון שדה התעופה הבינלאומי של העיר, מכשירים אימאמים (מנהלי התפילה ומנחי הדת הקהילתיים) האמורים להנהיג בעתיד מסגדים ברחבי אירופה, בין השאר בשנאת יהודים ("המושחתים המרקיבים את החברה"), בהכנות לג'יהאד מזוין, בצורך לרדוף להט"ב, ועוד זוועות שכאלה.

מוסלמים מתפללים במסגד הגדול בבריסל
איב הרמן / רויטרס
להמשך הפוסט