חשוד באונס, הסגר עצמך או שצילומך יתפרסם

בשוויץ מנסה המשטרה ללכוד חשוד בעבירת מין ברכבת – באמצעות תמונתו המפוקסלת ואזהרה: יש לך שבוע, עד שנפרסם את הצילום המלא... ומעוררת ויכוח ער בין משפטנים ופוליטיקאים

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנס בלי פניםקרדיט: דובר משטרת ציריך
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

משטרת העיר ציריך עושה שרירים חדשים במלחמתה בפשע. המומחים השוויצריים לשמירת החוק החליטו להפעיל נוהל חדש נגד עברייני מין – לאחר שזה נוסה בהצלחה בעבר במאבק נגד חוליגנים במגרשי הכדורגל. 75% הצלחה, על פי הדובר המשטרתי. חשוב הרי לדייק.

העסק עובד כך: בכל פעם שחשוד במעשה נקלט במצלמת אבטחה, תפרסם המשטרה את הצילום כאשר פניו מפוקסלים לחלוטין. ההנחה היא כי רק הוא עצמו ידע במי מדובר. הפרסום של הצילום וסיפור המעשה יראה אור בכלי התקשורת בליווי אזהרה – הסגר את עצמך! אם לא, בתוך שבוע ימים נפרסם את הצילום המקורי ונבקש מן הציבור לזהות אותך ולמסור למשטרה פרטים אודותיך. בדרך זאת, מבקשים החוקרים להתגבר על חומת שמירת הפרטיות האיתנה אשר לה שורשים עמוקים בחברה.

הערה: זה יכול לעבוד ככל הנראה רק בשוויץ, משתי סיבות. התרשמתי כי מצלמות האבטחה השוויצריות נותנות צילומים באיכות טובה (ראה הצילום המצ"ב לדוגמא), ובנוסף גבוה מאוד אחוז  התושבים הרואה במסירת פרטים למשטרה סוג של חובה אישית.

המקרה הראשון, ככל שמדובר בפושעי מין, אשר נבחר לצאת לאוויר העולם, הוא זה של "צעיר כבן 20 בעל מיבנה גוף אתלטי", אשר בחודש מרץ האחרון, על אחת מרכבות הפרברים של אזור ציריך, עקב אחרי צעירה בת 26 בדרכה לשירותים בקצה הקרון – נכנס אחריה לתא, נעל עליהם את הדלת ושם אנס אותה. כאשר הרכבת עצרה בתחנה הוא ברח. הנאנסת התלוננה, החוקרים החלו בעבודתם, התברר כי מצלמת האבטחה לכדה את הצעיר המתאים לתיאור ולרגע – אך לא המשטרה.

אנס עם פניםצילום: דובר משטרת ציריך

לפני כעשרה ימים, החליטו שוטרי ציריך כי זה הרגע לנסות את הפטנט החדש. דובר המשטרה הוציא לפרסום את הצילום מפוקסל הפנים. כלי התקשורת קיבלו את הצילום בליווי ההודעה המיועדת לחשוד: יש לך שבוע להסגיר את עצמך – ואם לא תעשה זאת – הצילום יפורסם ללא טשטוש.

וכך היה. חלף שבוע, איש לא הגיע לתחנות המשטרה במחוז להציג את עצמו כאיש בצילום – ואז נשלחה לפרסום התמונה המלאה וזכתה לפרסום רב בכלי התקשורת וברשתות החברתיות השונות. הדבר עורר מיד ויכוח ער בין משפטנים ופוליטיקאים, לגבי ההשלכות האפשריות של השיטה. כמה מהם טוענים כי המשטרה הולכת כאן רחוק מידי בזה שהיא מפרסמת צילום של חשוד בפשע חמור וחושפת אותו עוד בטרם הובא לפני שופט. אחרים סוברים כי טעויות אפשריות של המשטרה עלולות לחולל דרמות ללא דרך חזרה. ויש אשר חוששים כי האינטרנט ישמור צילומים מסוג זה לשנים רבות מאוד – ללא אפשרות "לקחת" אותם חזרה. שנים אחרי שמי שהיה חשוד, או מורשע, חזר לחיים מהוגנים.

כך או כך, בינתיים, גם לאחר פרסום מראה פניו של החשוד באונס. הוא טרם נתפס. 

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |אירופה הקלאסית

אפשר לעבור מאירופה אבל אירופה לא עוברת לך. אחרי ארבעה עשורים במקצוע שהביא אותי למקומות רבים כל כך בעולם, ברור לי שלא חשוב היכן אני מציב את כורסת הכתיבה שלי - אירופה תמיד תציץ מהחלון. ואני? תמיד מחזיר מבט, מתחבר, מחפש בין השורות, בודק, מתרשם ומספר את הסיפורים שלא עושים כותרות גדולות אך בהחלט מרימים גבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ