שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

איך לשנוא יהודים והומואים? הומופוביה ואנטישמיות ברובע המטה האירופי בבריסל

דו"ח ביון בלגי שנחשף מגלה כי במסגד הגדול של העיר - ב"רובע האירופי" - מלמדים על "הנוכלות והאכזריות" של היהודים, ממליצים על טיפול בהומואים ב"סקילה או שריפה, או השלכה מהגג", ומהללים את הג'יהאד המזוין. הסקנדל התקשורתי בעיצומו

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מוסלמים מתפללים במסגד הגדול בבריסל
מוסלמים מתפללים במסגד הגדול בבריסל. בשנים האחרונות, על רקע פיגועי הטרור, החלו דולפים פרטים על פעילות קיצונית המתקיימת במסגדקרדיט: איב הרמן / רויטרס
שלמה פפירבלט

זה נשמע הזוי לחלוטין - אך מדובר בדו"ח שהונח השבוע על שולחן הפרלמנט הבלגי, מטעמו של הגוף הממשלתי הפדרלי המתאם את המאבק באיומי הטרור במדינה (OCAM). זאת גם כותרת בולטת היום בתקשורת הבלגית, ובמהדורות החדשות בטלוויזיה - למרות ענייני טראמפ והסכם הגרעין.

ובצדק, מתברר כי במסגד הגדול של בריסל, מבנה גדול ומרשים המתגלה לעיני כל מי שמגיע לרובע בו שוכן מטה האיחוד האירופי מכיוון שדה התעופה הבינלאומי של העיר, מכשירים אימאמים (מנהלי התפילה ומנחי הדת הקהילתיים) האמורים להנהיג בעתיד מסגדים ברחבי אירופה, בין השאר בשנאת יהודים ("המושחתים המרקיבים את החברה"), בהכנות לג'יהאד מזוין, בצורך לרדוף להט"ב, ועוד זוועות שכאלה.

הדו"ח, המוגדר חשאי, דלף לכתבים ופורסם בעיתונים "לה ליברה", "DH", ובערוץ RTL הבלגי, ומשם צוטט בכלי התקשורת האחרים. זהו פרי חקירה מעמיקה שערכו אנשי המודיעין הבלגי, שמאז הפיגועים הרצחניים בבריסל החלו לעבוד ברצינות, כאשר הם מקבלים סוף סוף סיוע וגיבוי מהשלטונות. לא ברור מי וכיצד חדרו למסגרות ההדרכה השונות המתקיימות במסגד הגדול - והעתיקו את חומרי הלימוד וספרי ההדרכה השונים המשמשים שם להוראה. פרי המחקר, כארבעים עמודי דו"ח המתייחסים לנעשה במקום בשנים 2016-2017, הונח כאמור בימים אלה בפני הוועדה הפרלמנטרית למעקב אחרי המסקנות והלקחים מאז הפיגועים. נודע, כי הוועדה תקיים היום, יום רביעי, דיון (סגור) בנושאים הנחשפים בדו"ח.

צילום מסך מתוך מהדורת חדשות שסקרה את הסיפור
צילום מסך מתוך מהדורת חדשות שהציגה את הדו"ח לצופים. יהודים הם בוגדנים והומואים צריך להשליך מהגגצילום: ערוץ RTL Info

בלשון החוקרים, מתוך הדו"ח: "לימודי הדת המתקיימים במסגד הגדול אינם תואמים את המסגרת הבלגית או האירופאית. הם נשענים על דוקטרינה סלפיסטית המסיתה להתנגדות לכל רעיון אחר ולכל זכויות היסוד החוקתיות בבלגיה".

באחד הספרים ששימשו לקורסים במסגד (לדברי החוקרים זהו ספר ששימש בין השאר בתחילת הדרך את מנהיגי אל-קאעידא), נאמר: "הג'יהאד המזוין הוא הדרך הגבוהה ביותר להתקרב לאללה - והביטוי הנאצל ביותר של האמונה המוסלמית".

חומר לימוד אחר, תחת הכותרת "דרכו של המוסלמי", מדבר על היהודים ומתאר אותם כ"בוגדנים, בלתי מהימנים ונוכלים. אנשים מגונים וחצופים, אכזריים וחסרי רגישות, חמדנים - המשתמשים באלימות, בכוח ובטרור כדי לשלוט בעולם".

ספר הלימוד מציע שלוש דרכים לטפל בהומואים: "סקילה באבנים, שריפה על המוקד, או למצוא את הבניין הגבוה בעיירה ולהשליך אותם מגגו כאשר הראש כלפי מטה".

המסגד הגדול בבריסל
המסגד הגדול בבריסל. נמצא ברובע בו שוכן מטה האיחוד האירופי צילום: איב הרמן / רויטרס

המסגד הגדול של בריסל - הוא המבנה המוסלמי המרשים ביותר של העיר, ומשמש גם כמקום משכנו של "המרכז התרבותי המוסלמי של בלגיה". הוא נמצא בפאתי פרק ה"סקנטנר", אשר הוקם לרגל מלאת 50 שנה לעצמאות הממלכה, בסמוך למוזיאון המלכותי של הצבא, ובכניסה הצפון מערבית של הרובע האירופי - משכן מוסדות האיחוד, הפרלמנט האירופי ומשלחות דיפלומטיות רבות מרחבי העולם. מיקום שאין טוב ממנו.

המבנה הוקם ב-1880 לרגל התערוכה הלאומית הבלגית הגדולה שנערכה אז. לאחר האירוע לא נמצא לו שימוש קבוע, העלויות של תחזוקתו היו גבוהות והוא הלך ונדרדר.

וכך, עלה הרעיון לשלב בין ההתנגדות להרוס אותו לבין הרצון לחסוך בכספים - וכאשר בשנת 1967 ביקר בבריסל מלך ערב הסעודית דאז פייסל בן עבדלעזיז - הציע לו מלך הבלגים בודואן את המבנה בתור שי. שנתיים מאוחר יותר נחתם חוזה המעניק את המבנה לממשלת ערב הסעודית למשך 99 שנה - ובמימון סעודי הוא שופץ והפך למסגד הגדול של בריסל ולמרכז תרבותי ופדגוגי מוסלמי.

אולם בשנים האחרונות, על רקע פיגועי הטרור, החלו דולפים פרטים על פעילות קיצונית המתקיימת במסגד, שהמשיך כל העת להיות ממומן על ידי ריאד, גם כספית וגם אחרת. הסעודים שלחו באופן קבוע מורים וספרי לימוד לספריית המסגד, והיו מעורבים בפעילות שנערכה בו. פיגועי בריסל הפנו את המבט לפעילות הזאת, אימאמים שהוכשרו במקום נמצאו מטיפים לג'יהאד במקומות אחרים במדינה - ואנשי ועדת החקירה של פיגועי בריסל המליצה לבחון מחדש את הנושא. על בסיס ההמלצה הזאת ממשלת בלגיה החליטה בסופו של דבר, במרץ השנה, להפר את החוזה עם ערב הסעודית - תוך מתן התרעה של שנה מראש. וכך, במרץ 2019, יעבור הפיקוח על המסגד לארגונים המוסלמים הבלגיים הקשורים למדינה.

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט |אירופה הקלאסית

אני עיתונאי כבר פחות או יותר 35 שנים, מה שאומר שעתידי עוד לפני. את ארבע השנים האחרונות עשיתי בקוסטה ריקה, על צלע הר מעל העמק המרכזי, בין הים הקריבי לבין האוקיאנוס השקט. זה היה המקום בו נבע הבלוג "כתוב בלטינית". את השנים הבאות אני אמור לעשות בבריסל, בלגיה, לב לבה של "אירופה הקלאסית". ההבדלים, בהתאם. בתור מי שכתב את ספרי טרילוגיית האלכוהול – "עולם היין", "הספר החריף", "עולם הבירה" – חזרתי בעצם לאלמנט שלי. בשכונת מגורי החדשה אני יושב על מרומי שרידי היסטוריה אירופאית צפופה וארוכה, הווה עסקני עשיר כראוי למקום בו ממוקמים משרדי האיחוד האירופי ונאט"ו, ועל בערך 250 סוגי בירה שונים. מקום תצפית לא רע על הסביבה. מבטיח לדווח.

לארכיון הפוסטים של שלמה פפירבלט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ