שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
אוהדי כדורגל בלגים
אוהדי כדורגל בלגים. לברוז' היסטוריה עשירה של קריאות אנטישמיותקרדיט: צילום מסך טוויטר
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

סרטון שהועלה באחרונה לרשתות החברתיות מתעד מאות אוהדים של מועדון הכדורגל הבלגי קלאב ברוז', בשירה אנטישמית כלפי יהודים במסדרונות איצטדיון "יאן בריידל" אחרי המשחק נגד אנדרלכט. "אבא שלי היה ביחידת קומנדו, אמא שלי היתה באס.אס, וביחד הם שרפו יהודים, כי יהודים נשרפים יותר טוב", שרים האוהדים באופן קולח ומתואם ונשמע כי הכירו את הטקסט היטב עוד קודם לכן.

המקרה התרחש בחודש אוגוסט אך התיעוד נשמר בידי אלמוני וראה אור רק כעת. משם, הדרך לתקשורת הבלגית כבר היתה קצרה. הידיעה פתחה את מהדורת חדשות הבוקר של הערוץ הממלכתי בצרפתית RTBF, עוררה סערה גדולה וגררה תגובות רבות. יצוין כי בקלאב ברוז' שיחק בשבע השנים האחרונות הישראלי ליאור רפאלוב. עם קשר או ללא קשר, בימים שבהם תועדו האוהדים שרים, סיכם רפאלוב על מעבר ליריבה אנטוורפן.

חגיגה אנטישמית של אוהדי קלאב ברוז'

"צריך למצוא את האחראים לכך", אמר נשיא הליגה למאבק באנטישמיות בבלגיה, ז'ואל רובינפלד, "צריך לפעול ברמת הנהלת המועדון, באמצעות מועדון האוהדים ודרך מערכת המשפט. ההנהלה כנראה לא רוצה לטפל בבעיה הזאת, כיוון שהם חוששים מבעיות עם האוהדים. כל אחד מהגורמים ממתין שהאחר יעשה משהו - ובינתיים דבר לא נעשה".

ואכן, עיון בארכיון מגלה כי אין זו הפעם הראשונה שבקהילה היהודית בבלגיה מתלוננים על התבטאויות אנטישמיות מצד אוהדי קלאב ברוז'. בשנה שעברה, באחד ממשחקי הבית של הקבוצה, נשמעה בשידור הישיר בטלוויזיה השירה: "מי שלא קופץ - הוא יהודי". הדבר חזר על עצמו כעבור מספר חודשים, למרות שהנהלת הקבוצה ביקשה מהאוהדים להפסיק.

בהתייחס למקרה מאוגוסט הוסיף רובינפלד כי הסרטון מאפשר לזהות בקלות חלק מהאוהדים ששרו, שכן פניהם גלויות והם מישירים מבט למצלמה ללא חשש. "הדבר יאפשר למערכת המשפט לפעול ללא בעיה, זאת חובתה. יש לזהות, לשפוט ולהעניש. לתת עונש לאחד - יחנך מאה אחרים", הוסיף.

כיממה אחרי פרסום ההקלטה, הגיבה הנהלת קלאב ברוז' ומסרה כי מדובר "בקבוצה קטנה של אוהדים שהשמיעה את הדברים האיומים האלה. כמה ימים אחרי המקרה, שמענו על האירוע מאוהדים אחרים ומסדרנים. הצלחנו לזהות חלק מהשרים ואסרנו עליהם לבוא בעתיד לאיצטדיון הקבוצה, או שנגיש נגדם תלונות במשטרה. המועדון מגנה בתוקף התנהגות מסוג זה - ומתנער באופן מוחלט מהדברים. אין להעלות על הדעת דברים כאלה אצלנו". התביעה הכללית של בלגיה מסרה כי תתייחס לדברים אחרי שיועברו אליה חומרי החקירה מהמשטרה.

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |אירופה הקלאסית

אפשר לעבור מאירופה אבל אירופה לא עוברת לך. אחרי ארבעה עשורים במקצוע שהביא אותי למקומות רבים כל כך בעולם, ברור לי שלא חשוב היכן אני מציב את כורסת הכתיבה שלי - אירופה תמיד תציץ מהחלון. ואני? תמיד מחזיר מבט, מתחבר, מחפש בין השורות, בודק, מתרשם ומספר את הסיפורים שלא עושים כותרות גדולות אך בהחלט מרימים גבה.

לארכיון הפוסטים שלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ