שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
המותג הבינלאומי Q-tips
המותג הבינלאומי Q-tipsקרדיט: ויקיפדיה
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

לאזרחי מדינות האיחוד האירופי יש פחות משנה להתרגל לשינוי קטן-גדול במנהגי הניקיון שלכם. תקנות חדשות האוסרות על ייצור ושימוש במקלוני פלסטיק עטופי צמר גפן בקצוותיהם לניקוי האוזניים ייכנסו לתוקפן בינואר 2020. ממש מעבר לפינה. הסיבה: המקלון הפשוט והתמים למראה נכלל ברשימת עשרת המוצרים המזהמים ביותר בעולם ויש להם נתח נכבד בשמונה מיליון טון פלסטיק ששקעו במצולות האוקיינוסים והימים לדורי דורות. המקלונים נמצאים במים, מלכלכים את החופים, נתקעים במערכות העיכול של ציפורי ים וגורמים למותם של דגים.

מקלוני האוזניים העשויים פלסטיק כבשו את העולם כשהומצאו ב-1923 על ידי לאו גרסטנצאנג, פולני יליד ורשה ואיש "הג'וינט", שהיגר לארה"ב קצת מעט לפני מלחמת העולם הראשונה. חרף המלצות רפואיות שונות לא להשתמש בהם, הם הפכו פופולריים מאוד בזכות גמישותם בעבודת ניקוי השעווה המצטברת בתעלת האוזן. האגדה מספרת כי הרעיון למקלון אוזניים צץ במוחו של גרסטנצאנג כשראה את אשתו מסובבת צמר גפן על קצה קיסם על מנת לנקות את שינייה.

אחרי שכמה שמות ניסיוניים הודבקו למקלון, העניק להם גרסטנצאג את הכינוי "קיו-טיפס" ("Q-tips), שהפך מאוחר יותר למותג בינלאומי הנמצא כיום בבעלות קונצרן הענק "יוניליוור". גרסטנצאנג הלך לעולמו ב-1973 ואין ספק שהיה מתעניין בעובדה כי האקדמיה ללשון עברית החליטה לפני כמה שנים לקרוא להמצאתו בשם "מטוש", על פי הפועל טש שמקורו בלשון חז"ל ומשמעותו לשפשף.

ניסוח התקנות המחמירות בנוגע לשימוש במטושים נעשה באופן מזורז בשבועות האחרונים במוסדות האיחוד האירופי, ותוך מגעים קדחתניים בין נציגי הפרלמנט האירופי, נציגי המדינות החברות וחברי מועצת האיחוד. זאת, מתוך כוונה שהן יאושרו באופן פורמלי במליאת הפרלמנט הנוכחי בטרם תתפזר לקראת הבחירות במאי הקרוב. בבחירות, כך לפי הסקרים, צפוי להתחזק כוחן של תנועות פופוליסטיות שאינן מאמינות בין השאר בנחיצות "מאבקים ירוקים" מסוג זה.

סגן נשיא מועצת האיחוד האירופי, פרנץ טימרמנס, שיבח את העבודה המהירה לאישור התקנות ואמר כי "האירופאים מודעים לבעיה העצומה שפסולת הפלסטיק מהווה. האיחוד כולו הוכיח נחישות ותעוזה במאבקו בתופעה והציב עצמו בראש המחנה העולמי לטיפול בזיהום הימי. הכלי המשפטי שבו נקטנו הוא השאפתני ביותר בעולם בתחום הזה עד כה".

יחד עם מקלוני האוזניים יוטל גם איסור על שימוש בקשיות פלסטיק ומקלוני ערבוב סוכר העשויים פלסטיק. היצרנים יאלצו למצוא תחליפים כשבמקרה של מקלוני האוזניים נפסלה מראש האפשרות לחזור אל העץ, שוב מסיבות אקולוגיות. הרוח החיה מאחורי גיבוש התקנות היא השרה האוסטרית להגנת הסביבה, אליזבת קוסטינגר שאמרה: "תחשבו על הנתונים: עד שנת 2050 יהיה באוקיינוסים יותר פלסטיק מדגים".

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |אירופה הקלאסית

אפשר לעבור מאירופה אבל אירופה לא עוברת לך. אחרי ארבעה עשורים במקצוע שהביא אותי למקומות רבים כל כך בעולם, ברור לי שלא חשוב היכן אני מציב את כורסת הכתיבה שלי - אירופה תמיד תציץ מהחלון. ואני? תמיד מחזיר מבט, מתחבר, מחפש בין השורות, בודק, מתרשם ומספר את הסיפורים שלא עושים כותרות גדולות אך בהחלט מרימים גבה.

לארכיון הפוסטים שלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ