שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
סיהם חדיואי
מחזיקת תיק, סיהם חדיואיקרדיט: אתר עיריית סקרביק
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

סיהם חדיואי, מוסלמית בלגית בת 28 בלבד, המחזיקה בתיק התרבות ושוויון ההזדמנויות באחת העיריות שבפרברי בריסל, עומדת בימים אלה במרכזה של סערה ציבורית אחרי שנחשף סרטון שבו היא מבצעת את תנועת ה"קנל", הצדעה הפוכה במועל יד, שהפכה בשנים האחרונות לסימן היכר בקרב אנטישמים צעירים במערב אירופה. ממציאה הוא הקומיקאי הצרפתי דיידונה שהורשע פעמים רבות בהסתה לשנאת יהודים. 

למרות שמו הצמחוני, תיק שוויון ההזדמנויות הוא מוקד המאבק בגזענות ואנטישמיות במערכות הפוליטיות של בלגיה. חדיואי, אף היא קומיקאית בעברה, מחזיקה בו מאז ההפתעה שחוללה מפלגת הירוקים בבחירות המוניציפאליות שהתקיימו בסקרביק, אחת מ-19 הערים שמרכיבות את מחוז בריסל. בסקרביק חיים 131 אלף תושבים, כ-40% מהם מוסלמים ממוצא מרוקאי או טורקי. 

סרטון ה"קנל" של חדיואי

מי שחשפה את הסרטון, המוביע בדף היוטיוב של חדיואי, היא "הליגה הבלגית למאבק באנטישמיות". הוא צולם ב-2012 כשזו היתה רק בת 21. "מדובר בפארודיה מההתחלה ועד הסוף", אמרה הפוליטיקאית בתגובה לביקורת, "הרעיון היה לעשות קריקטורה של צעירים שמבצעים את הקנל. אני לא אנטישמית, לא הייתי כזו אז ואני לא כזאת היום. כשאני רואה את עצמי בסרטון, אני רואה ילדה קטנה, לא את האשה שאני כיום. לא היה לקנל את המשמעות שמייחסים לה. זו היתה התרסה. ההאשמות נגדי גורמות לי לחוש פגועה והמומה".

נשיא הליגה הבלגית למאבק באנטישמיות, ז'ואל רובינפלד, פנה ליו"ר המשותף של מפלגת הירוקים, ז'אן-מארק נולה, בדרישה להדיח את חדיואי מתפקידה, אך זו מקבלת לפי שעה גיבוי מלא ממפלגתה. "שמענו את תגובתה של חדיואי והשתכנענו שלא היתה שום משמעות פוליטית מאחורי התנועה שביצעה", אמר השבוע דובר המפלגה, פסקל דבוס, לערוץ RTL. "אנחנו בוטחים לחלוטין במחויבות שלה לפעול למען קירוב הלבבות בין כל הקהילות". תגובת חדיואי לדרישה להדיחה: "לא בא בחשבון".

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |אירופה הקלאסית

אפשר לעבור מאירופה אבל אירופה לא עוברת לך. אחרי ארבעה עשורים במקצוע שהביא אותי למקומות רבים כל כך בעולם, ברור לי שלא חשוב היכן אני מציב את כורסת הכתיבה שלי - אירופה תמיד תציץ מהחלון. ואני? תמיד מחזיר מבט, מתחבר, מחפש בין השורות, בודק, מתרשם ומספר את הסיפורים שלא עושים כותרות גדולות אך בהחלט מרימים גבה.

לארכיון הפוסטים שלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ