"הומור" של ימין קיצוני אירופאי: להצטלם כקריקטורה של יהודי - אירופה הקלאסית - הארץ

"הומור" של ימין קיצוני אירופאי: להצטלם כקריקטורה של יהודי

שבוע לפני הבחירות לפרלמנט האירופי, התנועות הפופוליסטיות מקפידות לחנוק כל גילוי של אנטישמיות בין חבריהן - עניין טקטי. אבל אז קפץ צילום מרשיע בסביבת ההנהגה הקרובה למנהיגה מארין לה פן

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עוזר פרלמנטרי
גיום פרדורה, עוזרו של מס. 2 בתנועתה של מארין לה פן, אוהב להצטלם כךקרדיט: טוויטר
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

הטיימינג ממש לא טוב. שבוע לפני הבחירות לפרלמנט של האיחוד האירופי, כאשר התחזיות מדברות על התחזקות משמעותית של תנועות ימין קיצוני ומפלגות פופוליסטיות - ענייני אנטישמיות הם מקל בגלגלים. עמוד תווך בטקטיקה של הפוליטיקאים מהקצה הזה של המפה הפוליטית, הוא התרחקות מהעיסוק הקלאסי הישן של תנועותיהם בשנאת יהודים, זה לא באופנה, זה לעיתים קרובות בניגוד לחוק, ויש בעיה דחופה יותר ומשתלמת יותר בקלפי - המהגרים המוסלמים.

הטקטיקה הזאת מביאה אותם עד כדי גילוי תמיכה נמרצת בישראל, קשרים עם מפלגת השלטון שלה ומנהיגה בעשור האחרון, ביקורים מתוקשרים בירושלים - והתנערות פומבית מאנטישמיות. זאת גם הייתה אחת הסיבות לדחיפתו החוצה של ז'אן מארי לה פן הקשיש בידי בתו מארין לה פן, אשר הבינה כי התבטאויותיו נגד יהודים יוצרים כיפת זכוכית עבור מה שהיה אז תנועת "החזית הלאומית".

והנה כעת, כאשר יש סקרים מעניקים את המקום הראשון בהצבעה בצרפת בבחירות לפרלמנט האירופי לתנועתה של לה פן (כבר בשמה החדש "התכנסות לאומית" - Rassemblement national), מתפרסמת בטוויטר תמונה של איש המפלגה כאשר הוא "מחופש" ליהודי, עם כובע כמו חסידי לראשו ופאות מלאכותיות מסתלסלות מאחורי אזניו. אצבעות ידיו כפופות כשל ציפור טרף - "חיקוי של קריקטורות משנות ה-40", כתב על הצילום העיתון "לה פיגארו".

ומי המצולם? שמו גיום פרדורה, והוא עוזרו הפרלמנטרי ואיש אמונו הקרוב של ניקולא באיי, האיש מספר 2 ב"התכנסות לאומית", אחרי המנהיגה מארין לה פן. לא סתם. מי שחשפה את הצילום הנפיץ הזה בחשבון הטוויטר שלה היא חברת הפרלמנט האירופי היוצאת סופי מונטל, חברת התנועה לשעבר, אשר סולקה ממנה בשנת 2017 בגלל סיכסוכים פנימיים והיא כיום אלקטרון חופשי נושא מטען רגשות שליליים כלפי מפלגתה לשעבר. לפני שבועות מספר ראה אור ספר שכתבה - "נשף ריקודים טרגי בחזית הלאומית", שהוא חיסול חשבונות עם מארין לה פן וחבריה להנהגה, וכעת, היא חושפת את הצילום הנ"ל ולדבריה "פרדורה, המקורב בין השאר לאנשי ה-KKK האמריקני, אוהב להצטלם כך - התמונה המסוימת הזאת שצולמה ב-2015 עשתה כמה סיבובים בין חברי התנועה, בין העוזרים הפרלמנטריים, בין חברי פרלמנט, וסחטה הרבה צחוקים".

חברת פרלמנט אירופי
נקמה: סופי מונטל, חברת הפרלמנט האירופי היוצאת, נגד מפלגתה לשעבר "החזית הלאומית"צילום: ויקיפדיה, פבליק דומיין

הבוס של פרדורה, ניקולא באיי, אשר ביקר אגב בישראל בינואר 2017 (הוא היה אז מזכ"ל "החזית הלאומית") ופגש בין השאר את יו"ר צעירי הליכוד ובכירים במשרד הבריאות, התבקש ביום שישי האחרון להגיב על הדברים בעת שהתראיין לתחנת "רדיו קלסיק". בתשובתו, הוא ניסה להחליק את העניין - "זה צילום ישן, אין צורך להעניש בגללו את גיום פרדורה… ראיתי אותו מזמן וביקשתי ממנו הסבר על כך והוא הבטיח לי שמדובר בעניין הומוריסטי, בבדיחה פרטית. אני מודה שמדובר בבדיחה חסרת טעם, אבל היא נעשתה באופן פרטי לחלוטין", וסיים ניקולא באיי, "התנהגות כזאת יכולה להתגלות בכל מסגרת. אין זה משנה את העובדה כי אנחנו מרצוננו נלחמים באנטישמיות שהיא בין השאר תוצאה של האיסלמיות".

אולם מה שיכול לעבור בקלות בימים רגילים, לא נספג מהר כל כך שבוע לפני הבחירות. בהנהגת תנועת הימין הקיצוני הצרפתי עשו הערכת נזקים - ושעות ספורות מאוחר יותר, הודיע דובר המפלגה כי "פרדורה מושעה מכל פעילות, והוא מוזמן להופיע בפני ועדת המשמעת של התנועה - לקראת הרחקתו הצפויה ממנה". כבר אמרנו, עניין של טיימינג.

תגיות:

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט |אירופה הקלאסית

אני עיתונאי כבר פחות או יותר 35 שנים, מה שאומר שעתידי עוד לפני. את ארבע השנים האחרונות עשיתי בקוסטה ריקה, על צלע הר מעל העמק המרכזי, בין הים הקריבי לבין האוקיאנוס השקט. זה היה המקום בו נבע הבלוג "כתוב בלטינית". את השנים הבאות אני אמור לעשות בבריסל, בלגיה, לב לבה של "אירופה הקלאסית". ההבדלים, בהתאם. בתור מי שכתב את ספרי טרילוגיית האלכוהול – "עולם היין", "הספר החריף", "עולם הבירה" – חזרתי בעצם לאלמנט שלי. בשכונת מגורי החדשה אני יושב על מרומי שרידי היסטוריה אירופאית צפופה וארוכה, הווה עסקני עשיר כראוי למקום בו ממוקמים משרדי האיחוד האירופי ונאט"ו, ועל בערך 250 סוגי בירה שונים. מקום תצפית לא רע על הסביבה. מבטיח לדווח.

לארכיון הפוסטים של שלמה פפירבלט

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ