האם "קוקוריקו" הוא חלק מהמורשת הלאומית של צרפת? - אירופה הקלאסית - הארץ

האם "קוקוריקו" הוא חלק מהמורשת הלאומית של צרפת?

התרנגול מוריס עומד במרכזו של ויכוח משפטי סביב האופן שבו הוא נוהג לבשר על זריחת החמה. הפרשה מחדדת את ההבדלים בין הכפריים לעירוניים במדינה ועשויה להגיע עד לפתחו של הפרלמנט

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תרנגול
קורין פסו והתרנגול מוריס - מה יהיה השלב הבא? תלונה נגד שריקת הרוח?קרדיט: צילום מסך, ערוץ פרנס 3
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

האם ניתן להכיר בקריאת התרנגול, געיית הפרה או נחירת החזיר כחלק מ"המורשת הלאומית" ובכך להגן עליהן מפני פגיעה ותביעות? ברונו דיוני דה סז'ור, ראש מועצת הכפר גאז'אק שבמערב צרפת, סבור שכן. נמאס לו מתלונות הנשמעות מדי פעם, בעיקר מפי עירוניים או עירוניים לשעבר על הווי החיים בכפר וכפועל יוצא מכך החליט לעשות מעשה. המטרה: לספק הגנה למוריס, תרנגול בן 4 החי ביישוב השכן סן-פייר ד'אולרון.

הרקע הסונורי לפרשה הזו טמון בתביעה שהגישה משפחה שרכשה "בית שני" בכפר נגד אשה בשם קורין פסו, שמחזיקה בתרנגול מוריס. כדרכו של עולם, בעל הכרבולת נוהג לקום עם הזריחה ולקרוא בקול גדול, גם בסופי השבוע שבו המשפחה שוהה במקום. "המתלוננים הם תמיד עירוניים שהחליטו לרכוש בבית בכפר", אומר דה סז'ור, "הם מגלים לפתע כי את הביצים לא קוטפים מהעצים. הם לא מבינים שהקריאות האלה הן חלק מהווי החיים בכפר ואם יוצאים נגדן - תוקפים את הכפר כולו".

דה סז'ור, בן 74, מכהן בתפקידו כבר 12 שנה, פרסם בשבוע שעבר קול קורא סביב הנושא ועורר מיד עניין רב בתקשורת, מהמקומון המחוזי ועד ה-BBC. בין המגיבים הרבים היו גם כאלה שהזכירו לו תלונות ותביעות משפטיות מן העבר בנושאים דומים. למשל, תביעה שהוגשה בברז'רק נגד בעלי חווה שבשטחה ישנו אגמון מים שממנו בוקעים קרקורי צפרדעים, או מקרה שבו איימו תיירים לא לשלם את דמי הלינה באכסנייה שבה שהו בפרובאנס בגלל שצרצור הצרצרים הפריע להם לישון.

תרנגול בכפר
מוריס בחצר, מה יעלה בגורלו?צילום: צילום מסך, ערוץ פרנס 3

"זה עלבון צורב שמישהו מבחוץ מגיע לגור כאן וגורר בן כפר למשפט. כאשר אני מגיע לעיר, אני לא דורש להסיר מדרכי את הרמזורים שלהם", אומר דה סז'ור, "במשך 40 שנה עסקתי בגידול בקר. אני לא יכול לסבול טענות נגדנו, האיכרים, שבזיעה ובעמל רב משמרים את פני הנוף הכפרי. תאר לעצמך שהייתי צריך להתגונן בבית המשפט על כך שהפרות שלי גועות יותר מדי... מה לעשות שבתקופת הרבייה של הצפרדעים קרקורים הם חלק מהעניין. בלי זה - לא יהיה דור המשך".

הסוגייה הזו, שנמשכת כבר כמעט שנתיים, כוללת גם ריב ואיומים על פסו, איננה מתנהלת אך ורק בין כותלי בית המשפט. כמאה אלף בני אדם חתמו על עצומה שפרסמה פסו באינטרנט ובה כתבה בעצב: "אם השופט יטיל עלי קנס כבד, לא תהיה לי ברירה אלא להיפרד ממוריס". במישור הפוליטי, פייר מורל-א-ל'וויסייה, חבר פרלמנט מאזור לוזר, שהוא אחד הכפריים ביותר בצרפת, הבטיח שיביא את העניין לדיון בבית הנבחרים. "הקולות האלה הם חלק ממקצב החיים בכפר, 365 יום בשנה. אין לקבל בשום אופן ניסיונות מבחוץ לשנות זאת", אמר וציין כי אם יהיה צורך - יפעל גם באמצעות חקיקה. דה סז'ור דורש מהממשלה להכיר בקריאת התרנגול, כמו גם בקולות שמשמיעים בעלי חיים אחרים, כחלק מהמורשת הלאומית המוגנת בחוק.

בינתיים, התרנגול מוריס, זה שעורר את כל המהומה, ממשיך לקרוא בקול מדי בוקר עם זריחת החמה בחצר ביתה של פסו (או על פי העדות בבית המשפט, בשעה 06:30 ללא קשר למועד זריחת השמש). "אלה השכנים היחידים שקריאת התרנגול מפריעה להם. יש למשל שכן אחר שקיר החדר שבו ישן בנו גובל בחצרו של מוריס… הוא מעולם לא התלונן", אמר ז'וליאן פפינו, עורך דינה של פסו, "מה יהיה מחר? אורחים מהעיר יתלוננו על שריקת הרוח? צריחות השחפים? על המבטא הכפרי שבו אנו מדברים?"

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט |אירופה הקלאסית

אני עיתונאי כבר פחות או יותר 35 שנים, מה שאומר שעתידי עוד לפני. את ארבע השנים האחרונות עשיתי בקוסטה ריקה, על צלע הר מעל העמק המרכזי, בין הים הקריבי לבין האוקיאנוס השקט. זה היה המקום בו נבע הבלוג "כתוב בלטינית". את השנים הבאות אני אמור לעשות בבריסל, בלגיה, לב לבה של "אירופה הקלאסית". ההבדלים, בהתאם. בתור מי שכתב את ספרי טרילוגיית האלכוהול – "עולם היין", "הספר החריף", "עולם הבירה" – חזרתי בעצם לאלמנט שלי. בשכונת מגורי החדשה אני יושב על מרומי שרידי היסטוריה אירופאית צפופה וארוכה, הווה עסקני עשיר כראוי למקום בו ממוקמים משרדי האיחוד האירופי ונאט"ו, ועל בערך 250 סוגי בירה שונים. מקום תצפית לא רע על הסביבה. מבטיח לדווח.

לארכיון הפוסטים של שלמה פפירבלט

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ