שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מה העונש על הצבת שלט "הכניסה לכלבים מותרת, ליהודים אסורה"?

תושב בלגיה, טורקי במוצאו, הציב כרזות אנטישמיות בפתח בית הקפה שלו ועורר סערה. חמש שנים שכב תיק החקירה ללא טיפול וכעת הוא גם לא יטופל לעולם

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הכרזה על בית הקפה בפרבר של ליאז' בקיץ 2014
הכרזה על בית הקפה בפרבר של ליאז' בקיץ 2014קרדיט: צילום מסך
שלמה פפירבלט

לפני כחמש שנים, בקיץ 2014, תלה בעל בית קפה בפרבר של העיר ליאז' שלטים בזו הלשון: "בבית העסק הזה הכניסה מותרת לכלבים אך לחלוטין לא ליהודים". בלגיה רעשה וראש העיר ליאז' מיהר לשלוח פקחים שיסירו את התועבה. פוליטיקאים זעמו ונגד בעל המקום, טורקי במוצאו, הוגשה תלונה במשטרה. השבוע נודע כי תיק החקירה נסגר על ידי התביעה המחוזית ללא הסבר לציבור. השלטים, אחד בצרפתית, דיבר על "ציונים". השני, בטורקית על "יהודים".

את מידת ההלם שאפף אז את חברי הקהילה היהודית בבלגיה ניתן להשוות למידת הזעזוע שבה התקבלה הידיעה בעיתון "דרנייר הר" על סגירת התיק. דוברת התביעה של ליאז', קתרין קוליניון, הגיבה בקצרה לשאלות העיתונאים ואמרה: "התיק אכן נסגר, אני לא יודעת יותר מזה".

ז'ואל רובינפלד, נשיא "הליגה הבלגית נגד אנטישמיות", אמר כי הוא מוטרד וכועס מאד לנוכח ההחלטה. "בשנים האחרונות נרשמו בבלגיה יותר מאלף תלונות על אנטישמיות. אולם מתוכן אלה שהובאו בסופו של דבר לבית המשפט אפשר למנות על אצבעות יד אחת. במקרה הזה התיק נסגר ככל הנראה מחוסר עניין לציבור. תיק הזה עסק במקרה כל כך מובהק וברור של אנטישמיות עד שכל העיתונים כאן, כמו גם עיתונים מברזיל, בריטניה, סעודיה ועד ישראל דנו בו בהרחבה".

רובינפלד הוסיף וציין כי בתחילה הציעה התביעה לפנות לבוררות, אך בעל בית הקפה סירב. "עצם ההצעה הזו כבר זעזעה אותנו. לטפל באופן מרוכך כל כך במקרה גס כל כך של אנטישמיות גלויה? לטפל כך בהפרה פומבית של החוק נגד גזענות ושנאת זרים? מאז, מגישי התלונה לא שמעו דבר. איש לא יצר אתם קשר במשך חמש שנים. גם על סגירת התיק הם שמעו רק מהתקשורת".

במאמר המערכת של העיתון "רגרד", המייצג חלק חשוב בקהילה היהודית של בריסל, נכתב אתמול (רביעי) כי "אין די בחקיקת חוקים טובים, יש צורך ברצון פוליטי ליישמם ובהתמדה. לשר המשפטים יש סמכות להורות לתביעה לפעול כך, ואם לא עשה זאת - יש לנו זכות לבקש ממנו הסברים. אם אין עושים שימוש בחוק - הדמוקרטיה מובסת".

ואילו חברת הפרלמנט בבריסל, ויויאן טייטלבאום, הגיבה בעמוד הפייסבוק שלה וכתבה: "כאשר מערכת המשפט אינה ממלאת את תפקידה, הדמוקרטיה בסכנה… אין להמתין או לצפות לדבר. יש להגיב. סגירת התיק היא בושה לדמוקרטיה ועידוד לאנטישמיות, שהיא עבירה פלילית במדינה הזאת…".

רובינפלד הדגיש כי בלגיה מדברת בשני קולות. "הקול הרשמי מצהיר על מדיניות של אפס סובלנות בנוגע לאנטישמיות וגזענות, אך בשטח הדברים מתפוגגים ומה שנעשה הוא אפס", ציין, "אדם שהכריז בפתח בית הקפה שלו כי 'הכניסה לכלבים מותרת - אך לא ליהודים', לא יועמד כלל לדין".

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט |אירופה הקלאסית

אני עיתונאי כבר פחות או יותר 35 שנים, מה שאומר שעתידי עוד לפני. את ארבע השנים האחרונות עשיתי בקוסטה ריקה, על צלע הר מעל העמק המרכזי, בין הים הקריבי לבין האוקיאנוס השקט. זה היה המקום בו נבע הבלוג "כתוב בלטינית". את השנים הבאות אני אמור לעשות בבריסל, בלגיה, לב לבה של "אירופה הקלאסית". ההבדלים, בהתאם. בתור מי שכתב את ספרי טרילוגיית האלכוהול – "עולם היין", "הספר החריף", "עולם הבירה" – חזרתי בעצם לאלמנט שלי. בשכונת מגורי החדשה אני יושב על מרומי שרידי היסטוריה אירופאית צפופה וארוכה, הווה עסקני עשיר כראוי למקום בו ממוקמים משרדי האיחוד האירופי ונאט"ו, ועל בערך 250 סוגי בירה שונים. מקום תצפית לא רע על הסביבה. מבטיח לדווח.

לארכיון הפוסטים של שלמה פפירבלט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ