שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נעים להכיר, "חתול-שועל": מין חדש של חתול התגלה בקורסיקה

זה שנים רבות שהרועים באי הצרפתי מספרים על חיה מסתורית בעמק ד'אסקו המבודד. ב-2016 נלכד אחד הפרטים לראשונה ונבדק גנטית. כעת הממצאים מתפרסמים ומאשרים: יש כאן משהו חדש

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
האי קורסיקה
אורך גופו וזנבו המיוחד העניקו לו את הכינוי "חתול-שועל"קרדיט: צילום מסך פרנס 2
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

אם נדמה כי רגל האדם כבר דרכה על פני כל מקום באירופה, מתברר כי לטבע של "היבשת הישנה" יש עדיין הפתעות בשרוול פה ושם. בסוף השבוע בישרו כלי התקשורת בצרפת כי באי קורסיקה התגלה מין חדש של בעל חיים המכונה בשלב זה "חתול-שועל".

סוג הידיעות הזה שולח אותך, הכתב, לבדוק לפני הכל שלא מדובר במעין מתיחה של 1 באפריל. מסתבר שלא, הסיפור רציני. החתול-שועל (chat-renard), שבינתיים נלכדו כמה וכמה ומבני מינו, התגלה בעמק המיוער בד'אסקו, ושמר עד כה על אלמוניות בזכות כמה וכמה תכונות, ובראשן - התבודדות. על מנת להגיע לעמק יש ללכת ברגל במשך שעה ארוכה ולחצות אזור מסולע, מחורץ ומיוער לעתים בצפיפות. תיירים מזדמנים אינם מגיעים לכאן. בנוסף, מדובר במין ששומר על פרופיל נמוך וער בעיקר בשעות הלילה. ביום הוא מסתתר בסבך ונזהרת מהאויב העיקרי שלו - הנשר המקומי המכונה "המלכותי".

דווח של העיתון "פריזיאן" על הגילוי (צרפתית)

החתול-שועל דומה מאד לחתול ובקלות יכול להתעורר הרושם כי מדובר בעצם בחיית הבית המוכרת שלנו. השמועות על אודותיו התרוצצו שנים רבות בקורסיקה, סוג של מיתולוגיה מקומית המבוססת בעיקר על סיפורי רועים. המנהל הטכני של המשרד הלאומי לצייד וחיות הבר בקורסיקה, פייר בנדטי, אמר בסוף השבוע כי "מדובר בגילוי יוצא דופן. ידענו על החיה אך לא בדקנו אותה ולא הכרנו אותה מקרוב. זה בהחלט מין חדש ממשפחת החתולים".

לא ידוע לפי שעה כמה חתולי-שועל חיים בשטח הלא מיושב של עמק ד'אסקו (רבע מיליון דונם). מאז החל המחקר כבר זוהו 16 חתולי-שועל. 12 אף נלכדו בהם נקבה אחת. עוד לפני ששוחררו חזרה לטבע, הם הורדמו, עברו בדיקות מקיפות והוצמד להם אזיק מעקב אלקטרוני. מהבדיקות עולה כי אורכו של החתול-שועל כ-90 סנטימטרים מהראש עד קצה הזנב. יש לו אוזניים רחבות יחסית, שערות שפם קצרות ומערכת שיניים מפותחת מאוד יחסית לחתולים אחרים. שיער הפרווה שלו צפוף מאוד ועל זנבו מופיעות תמיד שלוש-ארבע טבעות בצבע אחר קצה הזנב תמיד שחור.

קורסיקה
שאלות רבות נותרו בכל הקשור לאורח חייו של ה"חתול-שועל"צילום: צילום מסך פרנס 2

הסיפורים על החתול-שועל עברו כאמור בקורסיקה מדור לדור. רועים נהגו לספר כי בלילות היו ניסיונות של חתולים ארוכים כשועלים להתנפל על עדרים ולטרוף. רק ב-2008, כך סיפר בנדטי, הוא ראה בעצמו בפעם הראשונה את החיה לאחר שהסתבכה בגדר של לול תרנגולות באחד הכפרים שבפאתי היער. אותה חיה הצליחה להימלט לבסוף אך הותירה כמה שערות שאפשרו בדיקה גנטית. אז גם יצא לדרכו מחקר שנשמר בחשאיות כדי למנוע הגעת סקרנים לעמק.

הבדיקה הגנטית העלתה כי מדובר במין נפרד מזה של חתול הבר האירופי. בעצם, מדובר במין הקרוב יותר לחתול הבר האפריקאי אך הוא שונה גם ממנו. משהו חדש. מצלמות שפוזרו בשטח תיעדו את החתול-שועל אך הוא נתפס לראשונה רק ב-2016. לשאלות רבות סביב אורח חייו של בעל החיים הזה אין עדיין תשובות, אך החוקרים מניחים שהוא הגיע לקורסיקה עם גל ההתיישבות השני של האדם באי, סביב שנת 6,500 לפני הספירה.

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט |אירופה הקלאסית

אני עיתונאי כבר פחות או יותר 35 שנים, מה שאומר שעתידי עוד לפני. את ארבע השנים האחרונות עשיתי בקוסטה ריקה, על צלע הר מעל העמק המרכזי, בין הים הקריבי לבין האוקיאנוס השקט. זה היה המקום בו נבע הבלוג "כתוב בלטינית". את השנים הבאות אני אמור לעשות בבריסל, בלגיה, לב לבה של "אירופה הקלאסית". ההבדלים, בהתאם. בתור מי שכתב את ספרי טרילוגיית האלכוהול – "עולם היין", "הספר החריף", "עולם הבירה" – חזרתי בעצם לאלמנט שלי. בשכונת מגורי החדשה אני יושב על מרומי שרידי היסטוריה אירופאית צפופה וארוכה, הווה עסקני עשיר כראוי למקום בו ממוקמים משרדי האיחוד האירופי ונאט"ו, ועל בערך 250 סוגי בירה שונים. מקום תצפית לא רע על הסביבה. מבטיח לדווח.

לארכיון הפוסטים של שלמה פפירבלט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ