שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
קתדרלת נוטרדאם "הפצועה". אותו מנגנון מכאני, אותו יצרן
קתדרלת נוטרדאם "הפצועה". אותו מנגנון מכאני, אותו יצרןקרדיט: שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

"קתדרלה בלי שעון היא כמו נושאת מטוסים ללא מטוסים", פסק ז'אן-בפטיסט ויו, שען שתחום מומחיותו הוא מנגנוני שעונים עתיקים. לכן, אל הכאב וההלם שאחז בצרפתים לנוכח הלהבות שנגסו וכילו את גג קתדרלת נוטרדאם לפני יותר מחודשיים, נוסף גם עצב על כך שהשעון הגדול והעתיק שלה, זה שהיה קבוע בצריח המחודד שקרס, ספג נזק בלתי הפיך. הוא היה מלאכת מחשבת שעונית.

והנה, בדרך פלא, כתוצאה מיד המקרה או אולי מעשה נסים, התרחש לפני כשלושה שבועות אירוע ששיפר באחת את מצב רוחם של השוקדים על תכנון שיקומה של הקתדרלה בת ה-800. המקום: עליית גג מאובקת וגדולה בפסלים של קדושים ומלאכים שניזוקו, חלקי ריהוט שיצאו משימוש ושאר חפצים שאיש אינו חפץ בהם, בכנסיית סנט-טריניטה הנמצאת קילומטרים ספורים מנוטרדאם. והנה הסיפור:

לפני כחודש הגיע ויו אל הכנסייה על מנת להכין רשימת מצאי של שעונים וחלקי שעונים ישנים עבור חוקרי אמנות. הוא טיפס במדרגות העץ הצרות אל המחסן החשוך והמעופש והחל בעבודתו. תוך כדי כך, הבחין בקיר עץ דק הסוגר על אחת מפינות החדר, בדק מאחוריו ומצא מטמון. "או-לה-לה, זה היה רגע בלתי נתפש", שחזר השבוע את הרגע בשיחה עם עיתונאים.

הקתדרלה, לפני השריפה ובמהלכה
הקתדרלה, לפני השריפה ובמהלכהצילום: AFP

האוצר הוא "שעון אח", רפליקה זהה לחלוטין של השעון שהותך כמעט לגמרי בשריפה בנוטרדאם. יש לו מנגנון מכאני מתכתי שאורכו כשני מטרים והוא יוצר במחצית השנייה של המאה ה-19 על ידי "קולין", אותו בונה שעונים פריזאי של קתדרלת נוטרדאם. חריטת מתכת שהוצמדה למנגנון הוסיפה את אישור רשמי לזיהוי: "קולין - 1867" - השנה שבה הסתיימה בנייתה של כנסיית סנט-טריניטה.

"זה כמו שספר שאתה חושב שקיים רק עותק אחד ממנו נשרף, והנה אתה מוצא עותק נוסף", הסביר ויו את תחושתו. אליו הצטרף במהירות גם אוליבייה שנדה, השען של קתדרלת נוטרדאם. לדבריו, השרטוטים של מנגנון השעון של הקתדרלה נעלמו לפני שנים רבות ומה שנותרו הם רק צילומים שבעזרתם היה קשה מאוד לבצע את השחזור. "כעת יש לנו בסיס מצוין לבנייה מחדש של כל החלקים שנפגעו וליצור שעון חדש שדומה בדיוק לקודמו. מציאת המנגנון הזהה בסנט-טריניטה היא פשוט מופלאה".

בדיקה ראשונית העלתה כי השעון שהתגלה בעליית הגג נמצא במצב מצוין. "לפני בערך 50 שנה החליטו אנשי הכנסייה להחליף אותו בשעון שעובד על חשמל ואחסנו אותו כמות שהוא", ציין ויו, "קצת ניקיון וכמה סיבובי מברג והוא החל לתקתק מחדש. אפילו צלצוליו נשמעים כמו ביום שבו בא לעולם". 

שני השעונים - זה שנפגע בשריפה וזה שהתגלה כעת - בנויים באופן זהה לחלוטין מלבד הבדל אחד: זה של נוטרדאם היה גדול יותר. מהסיבה הזאת, החליט שנדה לא להעביר את השעון של סנט-טריניטה לקתדרלה במהלך עבודות השיקום, אלא "לייצר שעון הזהה לחלוטין לממדיו של השעון המקורי ולשבצו במבנה לכשיוקם מחדש". להערכתו, מחיר בניית השעון היא פחות מ-1% מכ-850 מיליון יורו שהוקצו לפרויקט השיקום עד כה. "זה חשוב", סיכם, "ניאבק על השעון כי אין קתדרלה בלי שעון".

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט |אירופה הקלאסית

אני עיתונאי כבר פחות או יותר 35 שנים, מה שאומר שעתידי עוד לפני. את ארבע השנים האחרונות עשיתי בקוסטה ריקה, על צלע הר מעל העמק המרכזי, בין הים הקריבי לבין האוקיאנוס השקט. זה היה המקום בו נבע הבלוג "כתוב בלטינית". את השנים הבאות אני אמור לעשות בבריסל, בלגיה, לב לבה של "אירופה הקלאסית". ההבדלים, בהתאם. בתור מי שכתב את ספרי טרילוגיית האלכוהול – "עולם היין", "הספר החריף", "עולם הבירה" – חזרתי בעצם לאלמנט שלי. בשכונת מגורי החדשה אני יושב על מרומי שרידי היסטוריה אירופאית צפופה וארוכה, הווה עסקני עשיר כראוי למקום בו ממוקמים משרדי האיחוד האירופי ונאט"ו, ועל בערך 250 סוגי בירה שונים. מקום תצפית לא רע על הסביבה. מבטיח לדווח.

לארכיון הפוסטים של שלמה פפירבלט

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ