הצעת החוק נגד "האנטישמיות החדשה" היא כאב ראש למקרון

אחרי תקיפת הפילוסוף אלן פינקלקרוט, הבטיח נשיא צרפת לתמוך בחקיקה שתקבע כי אנטי ציונות היא כסות לאנטישמיות. אלא שמאז ההצבעה נדחית שוב ושוב משום שמקרון כנראה במיעוט

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ההפגנה בכיכר הרפובליקה נגד האנטישמיות, אמש בפריז
ההפגנה בכיכר הרפובליקה נגד האנטישמיותקרדיט: AFP
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

הצעת חוק המבקשת לקבוע כי השימוש באנטי ציונות או בביטויים אנטי ציוניים הם כסות לאנטישמיות עושה כאב ראש גדול לנשיא צרפת, עמנואל מקרון, וממשלתו. ההצעה הונחה על שולחן הפרלמנט בפברואר בעקבות ההתקפה המילולית של אנשי "האפודים הצהובים" על הפילוסוף היהודי אלן פינקלקרוט, אחת מדמויות המפתח באקדמיה הצרפתית ובמילייה האינטלקטואלי.

בסרטוני וידאו נראו המפגינים מטיחים בפינקלקרוט קריאות כגון "ציוני מלוכלך", יהודי מלוכלך", "לך מכאן, זאת המדינה שלנו", "פלסטין, פלסטין" סמוך לביתו בפריז. המקרה עורר אז סערה תקשורתית והניע את חבר הפרלמנט סילבן מאיאר לפעולה. מאיאר, בן 45, הוא אחד מנציגיה של פריז בפרלמנט מטעם מפלגת השלטון וידוע גם בתמיכתו בישראל ובממשלתה. לפי הצעת החוק, אנטי ציונות היא מסווה לסוג של אנטישמיות, המכונה באירופה "האנטישמיות החדשה", ויש להתייחס אליה על פי ההגדרות המעודכנות של כוח המשימה הבינלאומי לזיכרון השואה (IHRA) אשר אומצו על ידי הפרלמנט האירופי.

פרלמנטר צרפתי
סילבן מאיאר. חוששים שאי אפשר יהיה למתוח ביקורת על ישראלצילום: David Moniaeau / ויקיפדיה

הרושם היה כי הצעת החוק תאושר בהצבעה סמלית שתאחד סביבה רוב משמעותי וחוצה מפלגות. והנה, מתברר שלא כך. ההצעה נקבעה למאי ואז נדחתה לאוקטובר וכעת ישנו תאריך חדש: 3 בדצמבר. מאיאר אמר השבוע לתקשורת כי כעת הוא חושש שההצבעה בכלל תתקיים מכיוון שיש אפשרות שלא תעבור, ואם תעבור - יהיה זה בסיוע קולותיהם של האופוזיציה הימנית. הסיבה לכך היא שרבים מנציגי מפלגת המרכז של הנשיא מקרון (ההערכה היא כשני שליש) יצביעו נגד או יימנעו.

"זה קשה מאוד. הלובי הפרו-פלסטיני מנהל מערכה נגד הצעת החוק שלי. אני עובר מחבר פרלמנט אחד לשני ומגלה שלכל אחד יש כבר דעה מוצקה בנושא", אמר מאיאר. מתנגדי הצעת החוק טוענים כמובן כי היא מגבילה את זכותם למתוח ביקורת על מדינת ישראל או על זכותה בכלל להתקיים. "אני מעדיף הצעת חוק שמתייחסת לכל סוגי ההפלייה. הטקסט הנוכחי גורם לך לחשוב שאנטישמיות היא ההפלייה החשובה מכולן", הסביר לודוביק מנדס, עמיתו של מאיאר למפלגה ולפרלמנט.

מי שכן התגייס לתמיכה בהצעת החוק הוא שר הפנים, כריסטוף קסטנר, מקורבו של מקרון. נשיא צרפת עצמו הבטיח בנאום פומבי בפני חברי ארגון הגג של הארגונים היהודיים בצרפת לתמוך הצעה. בעניין הזה לפחות נדמה כי הוא בדעת מיעוט במפלגתו.

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט

אפשר לעבור מאירופה אבל אירופה לא עוברת לך. אחרי ארבעה עשורים במקצוע שהביא אותי למקומות רבים כל כך בעולם, ברור לי שלא חשוב היכן אני מציב את כורסת הכתיבה שלי - אירופה תמיד תציץ מהחלון. ואני? תמיד מחזיר מבט, מתחבר, מחפש בין השורות, בודק, מתרשם ומספר את הסיפורים שלא עושים כותרות גדולות אך בהחלט מרימים גבה.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ