"שרלי הבדו" עשה צחוק מחללים והקים עליו את צבא צרפת

השבועון הסאטירי "לא ספר" את הנפגעים מהאסון הלאומי שהתרחש לפני כשבועיים במערב אפריקה, ובו נהרגו 13 חיילים בעת פעילות מבצעית. בסוף גם העורך הראשי הבין שכנראה נחצה כאן קו

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אחת הקריקטורות שפרסם "שרלי הבדו" בעקבות האסון
אחת הקריקטורות שפרסם "שרלי הבדו" בעקבות האסוןקרדיט: צילום מסך
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

"שרלי הבדו" כבר הוכיח אינספור פעמים שאין דבר קדוש עבורו. בזכות חופש הביטוי רשם השבועון הסאטירי הצרפתי שיאים של תעוזה וחוסר טעם טוב - הכל בעיני המתבונן כמובן. השערורייה התורנית שלו אינה נוגעת ל"קורבנותיו" הרגילים (פוליטיקאים, מוסלמים, האפיפיור או רבנים), הפעם היא מכוונת אל לב הכבוד הלאומי של הרפובליקה - חיילים שנהרגו זה עתה בפעילות מבצעית.

ברקע הקריקטורות מעוררות הזעם עומדת תאונה אווירית קשה שהתרחשה ב-25 בנובמבר במאלי, מערב אפריקה, ובה נהרגו 13 חיילים צרפתים כתוצאה מהתנגשות שני מסוקים בעת מרדף אחר ג'יהאדיסטים. התאונה הזו היא הקשה ביותר שאירעה בצבא צרפת זה יותר מ-30 שנה ואבל כבד נפל על צרפת. הנשיא, עמנואל מקרון, קיים בשבוע שעבר טקס אשכבה לנופלים ברחבה הפנימית של ארמון האינווליד, אירוע השמור למנהיגים ולגיבורי האומה.

אחת הקריקטורות שפרסם שרלי הבדו
אחת הקריקטורות שפרסם שרלי הבדוצילום: צילום מסך

אך מה לשרלי הבדו ולכל זה? בגיליונו האחרון החליט השבועון לציין את האסון בקריקטורות המבוססות על מודעות הגיוס לצבא צרפת, המוכרות לכל קוראי העיתונים במדינה, תוך שהוא עורך "תיקונים אקטואליים" אכזריים לתוכן שלהן. וכך, צמוד לאיור בו נושאים חיילים ארון קבורה עטוף בדגל הלאום מתנוססת כותרת: "אני חושב על האחרים - וגם על עתידי". ליד איור של שלד החובש כומתת צנחנים נכתב: "אני מגן על ארצי - ואני מתקדם בחיים". בצמוד לקריקטורה אחרת  בה נראה מקרון עומד דום בחצר האינווליד נכתב: "הצטרפתי לשורות - על מנת להתבלט".

אלא שמעבר לזעם הרב הנשמע מכל עבר, הפעם חרג גם צבא צרפת ממנהגו ובחר להגיב לקריקטורות באופן רשמי. הגנרל טיירי בורקרד, ראש המטה הכללי של כוחות היבשה, צייץ בעצמו בדף הטוויטר של צבא צרפת בזו הלשון: "זעם עמוק ואי הבנה מוחלטת למראה האיורים של שרלי הבדו. מחשבותי לפני הכל עם משפחות החיילים שנהרגו בקרב על מנת להגן על החירות שלנו".

הציוץ הרשמי של צבא צרפת

שרלי הבדו לא הגיב לדברי הגנרל, אך זה לא הסתפק בביקורת הנדירה בטוויטר ופרסם מאוחר יותר מכתב פומבי ובו פנייה ישירה למערכת השבועון: "כאב עצום מציף אותי כשאני חושב על הסבל הנוסף שאתם מערימים על כתפי בני משפחות החללים השרויים בצער. אתם מזהמים את האבל שלהם. מה עשו חיילי צבא היבשה על מנת שיספגו כזה בוז מכיוונכם?"

כאן כבר החליט לורן סוריסו, עורכו הראשי של שרלי הבדו, המכונה בפי כל "ריס", להגיב. סוריסו, מניצולי הטבח במערכת השבועון בינואר 2015 (נפצע בכתפו) פרסם מכתב פומבי משלו ובו כתב לגנרל בורקרד כי לשרלי הבדו "יש נאמנות לרוח הסאטירית, לעתים הפרובוקטיבית. יחד עם זאת אני חש חובה להבהיר לך כי אנחנו מודעים לחשיבות העבודה שמבצעים החיילים הצרפתים במסגרת המאבק נגד הטרור". אני משתתף בצער המשפחות ובכאב של חברי הנופלים". טקסט מסוג זה, מכיוונו של שרלי הבדו, הוא עדות לכך שהפעם אולי גם שם הבינו שהלכו צעד אחד רחוק מדי.

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |אירופה הקלאסית

אפשר לעבור מאירופה אבל אירופה לא עוברת לך. אחרי ארבעה עשורים במקצוע שהביא אותי למקומות רבים כל כך בעולם, ברור לי שלא חשוב היכן אני מציב את כורסת הכתיבה שלי - אירופה תמיד תציץ מהחלון. ואני? תמיד מחזיר מבט, מתחבר, מחפש בין השורות, בודק, מתרשם ומספר את הסיפורים שלא עושים כותרות גדולות אך בהחלט מרימים גבה.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ