בפרק האחרון של חייו, גילה הסופר הפדופיל שכללי המשחק השתנו

ספרה של ואנסה ספרינגורה על הקשר המיני שאליו גרר אותה גבריאל מצנף בעת שהיתה בת 14, הוביל לחקירה משטרתית, חרמות וגזירות ודיון נרחב בטבעת ההגנה שהעניק לו הממסד התרבותי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גבריאל מצנף ב-2014. הקצבה בוטלה
גבריאל מצנף ב-2014. הקצבה בוטלהקרדיט: JACQUES DEMARTHON / AFP
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

לפני כשבועיים דיווחתי בבלוג זה על "ההסכמה", ספרה הראשון של ואנסה ספרינגורה ובו היא מגוללת את מערכת היחסים המעוותת שאליה גרר אותה הסופר הצרפתי גבריאל מצנף. ספרינגורה, בת 47, עורכת בכירה ומנהלת הוצאת ספרים בפריז, היתה אז בת 14. מצנף היה כבן 50 וכיום בן 83. נדמה כי מה שמתחולל בצרפת ב-14 הימים האחרונים, מאז יצא הספר לחנויות, מצדיק בהחלט שאחזור שוב אל העניין, שכן הוא מעיד עד כמה כללי המשחק השתנו.

ראשונים להגיב לספר היו כמובן הקוראים, שחטפו את המהדורה הראשונה בת 20 אלף העותקים בתוך ימים בודדים. סך המכירות וההזמנות בחלוף שבועיים חצה כבר את 70 אלף העותקים. אך מיד אחריהם הגיבה גם מערכת אכיפת החוק. לא חלפו 24 שעות מהופעת "ההסכמה" על המדפים, ומשטרת פריז הודיעה כי היא פותחת בחקירה נגד מצנף בחשד לאונס קטינה שגילה פחות מ-15 - עבירה שהעונש המקסימלי בצדה הוא 20 שנות מאסר. לחקירה תהיה ככל הנראה חשיבות סמלית בלבד בשל התיישנות, אך התובע רמי הייץ אמר כי ייעשה מאמץ לאתר "קורבנות נוספים של מצנף בצרפת או מחוצה לה".

מצנף עוסק בימים אלה במגננה. התקשורת הצרפתית העניקה כמובן לסופר את זכות התגובה, וזה טען בראיון לשבועון "ל'אקספרס" כי ספרינגורה "מלאת שנאה, מציירת בספר פרופיל מעוות שלי, מבקשת להרוס אותי, להשחיר את שמי, כאילו אני סוטה ומניפולטור מלוכלך". לעיתון "לה פריזיאן" אמר: "זאת התקפה לא צודקת לאור האהבה היפה שהיתה בין ואנסה לביני".

"ההסכמה" של ואנסה ספרינגורה על המדפים
"ההסכמה" של ואנסה ספרינגורה על המדפיםצילום: Christopher Ena / AP

בניגוד לטבעת ההגנה שסיפקה הקאסטה הספרותית והאינטלקטואלית למצנף, בעיקר בשנות השמונים והתשעים, איש במלייה התרבותי של צרפת לא נחלץ לעזרתו כעת. רק ב-2013 עוד זכה הסופר בפרס רנודו (שני רק לפרס גונקור בחשיבותו וביוקרתו בצרפת) על המסות ומאמרים שכתב מאז 1964 על אנשים ונושאים שונים, ובכלל זה עולם הכמורה ומעשי האונס בו, והנה הפעם התחלפה השתיקה בהפניית עורף של ממש.

השבועון "לה פואן" למשל הודיע כי לא יפרסם עוד מאמרים פרי עטו של מצנף. בנוסף, התברר כי בעשור האחרון נהנה הסופר מקצבה שנתית (מכספי ציבור) של "מרכז הספר הלאומי" (CNL) ליוצרים בעלי הכנסה נמוכה וכי עד היום קיבל במצטבר 167 אלף יורו. מנהלי CNL, הממומן על ידי משרד התרבות הצרפתי, הודיע על ביטול הקצבה. עוד נודע כי מצנף קיבל דירה בשכירות מסובסדת מטעם עיריית פריז בתקופה שעמד בראשה ז'אק שיראק, לימים נשיא צרפת. דובר העירייה מספר בתגובה לפרסומים בתקשורת כי לפריז "אין כלי משפטי שמאפשר לה לפנות את מצנף מהדירה".

זאת ועוד, אל הרשת מועלים עוד ועוד קטעים מראיונות טלוויזיונים שבהם השתתף מצנף בעבר, בעיקר בתוכנית "אפוסטרוף" של ברנאר פיבו, הכהן הגדול של הספרות הצרפתית והתרבות הגבוהה בצרפת באותם ימים. אחד הקטעים, מ-1990, עוסק במשיכתו של מצנף לקטינים בעקבות ספרו "למטה מגיל 16". פיבו עצמו הגיב בטוויטר וצייץ: "מדובר בזמנים אחרים, ימים שבהם הספרות קדמה למוסר. היום המוסר חשוב יותר ומבחינה מוסרית זאת התקדמות. אנחנו בסופו של דבר תוצרים אינטלקטואליים של מקום ושל זמן".

גבריאל מצנף פרסם בחייו רומנים וכתב רבות בעיתונות הצרפתית. הוא היה בן בית באליטה הצרפתית, ידיד של פוליטיקאים בכירים, וכאמור משתתף קבוע בתוכניות תרבות. הוא מעולם לא הסתיר את תאוותו לבנים ובנות שאותם הגדיר "מתבגרים". מסעות המין שלו בארצות המזרח שימשו בסיס לחלק מיצירותיו הספרותיות. ב-1977 חתם מצנף יחד עם 68 אינטלקטואלים צרפתיים על עצומה הקוראת להוריד את גיל ההסכמה ליחסי מין (15, בצרפת).

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |אירופה הקלאסית

אפשר לעבור מאירופה אבל אירופה לא עוברת לך. אחרי ארבעה עשורים במקצוע שהביא אותי למקומות רבים כל כך בעולם, ברור לי שלא חשוב היכן אני מציב את כורסת הכתיבה שלי - אירופה תמיד תציץ מהחלון. ואני? תמיד מחזיר מבט, מתחבר, מחפש בין השורות, בודק, מתרשם ומספר את הסיפורים שלא עושים כותרות גדולות אך בהחלט מרימים גבה.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ