לזמרת הצעירה "נשרף הפיוז" בשידור, וצונאמי הנאצות לא איחר לבוא

מילה היא בת 16 שעושה את צעדיה הראשונים בעולם המוזיקה. שידור פייסבוק לייב שבו ענתה לעוקביה יצא משליטה וגרם לה "להתבטא בחופשיות" על האיסלאם. מכאן התסריט כבר היה כתוב

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מילה. לא יכולה לצאת מהבית
מילה. לא יכולה לצאת מהביתקרדיט: צילום מסך
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

קוראים לה מילה. היא בת 16, תלמידת תיכון באחד מפרברי ליון וזמרת בראשית דרכה. לסערה שמשתוללת סביבה זה מספר ימים אין קשר לכישרונה הווקאלי, אך היא בהחלט יכולה לסיים את הקריירה שלה עוד בטרם החלה.

הכל החל בסוף השבוע שעבר, בסרטון שהעלתה מילה לדף האינסטגרם שלה ובו היא מדברת בחופשיות, יתרה יש לומר, נגד האיסלאם. הסרטון הוא למעשה קטע מתוך שידור פייסבוק לייב שקיימה כמה ימים קודם לכן מילה עם עוקביה ובו סיפרה על ההעדפות המוזיקליות שלה ועל תוכניותיה לעתיד.

השבועון "מאריאן" דיווח כי במהלך השידור ברשת החל אחד העוקבים של מילה "לחזר אחריה באופן מטריד". בתגובה, הצהירה הנערה (כפי שעשתה פעמים רבות בעבר) כי היא מעדיפה נשים ועקצה את המחזר. התגובה הגיעה עוד במהלך השידור: מטר עלבונות והאשמות בכך שהיא "גזענית ואיסלאמופובית". בנקודה זו, למילה "נשרף הפיוז", והיא פתחה בנאום שאת עיקריו הביא אתמול (רביעי) העיתון "לה פיגארו". הנה הדברים בתרגום (מרוכך) לעברית: "אני שונאת את הדת שלך, בספר הקוראן יש רק שנאה, האיסלאם היא דת מחורבנת. זה מה שאני חושבת. אני לא גזענית, לגמרי לא. אי אפשר להיות גזען כלפי דת. אבל הדת שלך מחורבנת, לאלוהים שלך אני דוחפת אצבע… תודה ושלום".

רצף ההתבטאויות של מילה (צרפתית)

מיותר לציין כי הקטע הפך ויראלי והחל להשתולל באינסטגרם וביתר הרשתות החברתיות. צונאמי של מחאות, נאצות, קללות ואיומים ברצח, ויחד איתו כמובן גם ההאשטאג JeNeSuisPasMila# (אני לא מילה). "אני מקבלת 200 תגובות של שנאה מזוקקת בכל דקה", סיפרה הנערה לאתר הפמיניסטי הצרפתי Bellica, "הפרטים שלי והמידע על אודותי משותפים שוב ושוב. אני כבר לא יכולה לצאת מהבית וללכת לבית הספר".

וכמו אחרי כל מחאה טובה ברשת, גם מקומה של תגובת הנגד לא נפקד. ההאשטאג JeSuisMila# (אני מילה) נפתח, והוויכוח הפך להתלהטות יצרים בין שני מחנות שבה הפוליטיקאים ממהרים לתפוס את מקומותיהם. בראש התומכים במילה, שהזכירו לכולם שבצרפת אין חוק בצרפת נגד "חילול דת", ניצבה מנהיגת "החזית הלאומית", מארין לה פן, שצייצה בטוויטר: "דבריה של הנערה הזאת הם תיאור מילולי של סוג הקריקטורות המתפרסמות בשבועון שארלי-הבדו, לא פחות ולא יותר. יהיה מי שימצא כי דבריה נוסחו באופן וולגארי, אך אי אפשר לקבל את העובדה שבגללם מאיימים עליה במוות בצרפת של המאה ה-21".

ובתוך כל זה, נשיא צרפת עמנואל מקרון עסוק בוויכוחים עם אנשי שב"כ בעיר העתיקה בירושלים. נו באמת.

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |אירופה הקלאסית

אפשר לעבור מאירופה אבל אירופה לא עוברת לך. אחרי ארבעה עשורים במקצוע שהביא אותי למקומות רבים כל כך בעולם, ברור לי שלא חשוב היכן אני מציב את כורסת הכתיבה שלי - אירופה תמיד תציץ מהחלון. ואני? תמיד מחזיר מבט, מתחבר, מחפש בין השורות, בודק, מתרשם ומספר את הסיפורים שלא עושים כותרות גדולות אך בהחלט מרימים גבה.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ