מנת היום: כדורי בשר ברוטב מתוק לצלילי שיר לכת נאצי

תקרית אנטישמית ב"קפה לאקה", אחד המוסדות הקולינריים הוותיקים והמוכרים בלייז', מכתימה את תדמיתה של העיר. בעל העסק ו"כוכב" האירוע מודה שהגזים, אך אינו מבין על מה ההתרגשות

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קפה לאקה. פגיעה בתדמיתה של לייז'
קפה לאקה. פגיעה בתדמיתה של לייז'קרדיט: צילום מסך
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

"קפה לאקה" הוא מוסד קולינרי ותיק ובעל מוניטין בעיר הבלגית לייז'. בשעות הצהריים הוא גדוש בסועדים ורבות מהצלחות מועמסות במנת הבית המפורסמת: כדורי בשר ב"רוטב לאפין" מתקתק לצד צ'יפס פריך. כך זה בכל יום. אך בשבוע שעבר התרחש במסעדה אירוע יוצא דופן: מהרמקולים בקעו לפתע צלילי שיר לכת נאצי. מי שזיהה - זיהה, ומי שהתקשה - יכול היה להיעזר בבעל המסעדה, שניצב ליד הדלפק המרכזי והצדיע במועל יד.

במקום השתררה מבוכה. כמה מהסועדים קמו ועזבו ברוגז, אחרים המשיכו לאכול בנחת, והיו גם כאלה שנהנו במופגן מ"הבדיחה" של הבעלים. זאת בלגיה. אולי המקום היחיד באירופה שבו רבים, כולל בשלטון ובמערכת אכיפת החוק, מתייחסים לאנטישמיות ולגילויי ניאו-נאציזם בסלחנות מעוררת סלידה.

לפני כחצי שנה דיווחתי בבלוג זה על מקרה אחר שהתרחש בלייז', ובו נתלה בפתח אחד מבתי הקפה השלט "הכניסה לכלבים וליהודים אסורה". מאוחר יותר התברר כי הפרקליטות סגרה את התיק בשקט, תוך שהיא מסתפקת במכתב סליחה "חשאי" ששלח בעל העסק. במקרה אחר, הוצגו דמויות יהודיות על פי מיטב המסורת הגרפית והרעיונית של "דר שטירמר" בפסטיבל שהתקיים בעיר אלוסט. ראש העיר התעקש שמדובר ב"חופש ביטוי" ולא נרתע גם כשארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו) הסיר את חסותו מהאירוע. יש עוד דוגמאות רבות.

מארק דה ברוין, בעלי המסעדה. "לא מכרתי חמאה לגרמנים בזמן המלחמה"
מארק דה ברוין, בעלי המסעדה. "לא מכרתי חמאה לגרמנים בזמן המלחמה" צילום: צילום מסך

על כל פנים, המקרה שהתרחש בקפה לאקה הגיע במהירות אל הרשתות החברתיות ואל התקשורת הבלגית. בראיון לרשת RTBF, הערוץ הממלכתי בשפה הצרפתית, והסביר בנונשלנטיות בעל המקום ו"כוכב" האירוע, מארק דה ברוין, כי אינו מבין על מה ההתרגשות. "עושים טעויות, הגזמתי, אני מצטער, אבל כל אחד וחוש ההומור שלו", אמר. "היתה גם הצדעה במועל יד", הקשתה עליו הכתבת. "כן, אבל זה היה קומי", השיב. "אתה לא מבין מה המשמעות של כל זה?" התעקשה הכתבת לעמוד על הנקודה. "אני לא מכרתי חמאה לגרמנים בזמן המלחמה (ביטוי מקומי לשיתוף פעולה עם הנאצים - ש.פ)", אמר דה ברוין, "על איזה משמעות את מדברת? הייתי יכול לגרד בראש והיתה לזה אותה משמעות".

מי שסבור כי לדברים יש משמעות, ואפילו חמורה עד כדי פגיעה בתדמית של לייז', הוא ראש העיר וילי דמאייר. באמצע השבוע שעבר הוא הופיע בתוכנית טלוויזיה ואמר: "קפה לאקה הוא מוסד חשוב בלייז'. הוא נמצא בלב התוסס של העיר, ליד השוק של סוף השבוע, סמל בעל ותק של רוח המקום, תיירים רבים נוהרים אליו כחלק מחווית הביקור אצלנו. גם אם מדובר בעסק פרטי, מה שהתרחש בו והתגובות הרבות לכך פוגעות בנו".

דמאייר הוסיף כי פנה לרשויות בבקשה לבדוק את משמעויות האירוע. "אי אפשר לצחוק על הכל. אנחנו חיים בתקופה שבה קיים מתח גדול בין אנשים. חובה לעמוד על המשמר ולא לצלול חזרה אל האווירה ששררה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם", אמר, "אני חושש שהתנהגות כזאת היא גם בעייתית מבחינת הסדר הציבורי כיוון שהיא מעוררת תגובות חריפות. יש כאן מקום להתערבות מצדי ומצד המשטרה". משטרת לייז' אכן נכנסה לתמונה והחלה לאסוף את עדויות הסועדים. דה ברוין עצמו יזומן לחקירה. החוק בנושא קובע קנס של 50 עד אלף יורו, או לחילופין, יום מאסר עד שנת מאסר. אך האם בבלגיה יתייחסו למקרה בחומרה? אם יורשה לי להעריך כמי שהתגורר בבלגיה, אני בספק.

ושתי הערות לסיום: שיר הלכת הנאצי שהושמע במסעדה הוא "אריקה", שהולחן בשנות השלושים במיוחד עבור הוואפן אס.אס, והיה פופולארי ביותר בגרמניה של אותם ימים ולאחר מכן גם במדינות שנכבשו. קפה לאקה היא (לפחות עד עתה) המקום בה"א הידיעה לטעום את הדליקטס המקומי "בולט א-לה לייז'ואז"       (boulets à la liégeoise - כדורי בשר בנוסח לייז') המוכר גם בשם "בולט סוס לאפין" (boulets sauce lapin). על אף שבתרגום חופשי מדובר ב"רוטב שפן", אין שום מרכיב שפני בו. הרוטב הזה עשוי מבצל מקורמל וסירופ אגסים ותפוחים והוא קרוי על שמה של ז'רלדין לאפין, בשלנית שחיה בפרבר של לייז' בסוף המאה ה-19 ורקחה אותו לראשונה.

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |אירופה הקלאסית

אפשר לעבור מאירופה אבל אירופה לא עוברת לך. אחרי ארבעה עשורים במקצוע שהביא אותי למקומות רבים כל כך בעולם, ברור לי שלא חשוב היכן אני מציב את כורסת הכתיבה שלי - אירופה תמיד תציץ מהחלון. ואני? תמיד מחזיר מבט, מתחבר, מחפש בין השורות, בודק, מתרשם ומספר את הסיפורים שלא עושים כותרות גדולות אך בהחלט מרימים גבה.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ