כשחרדי עובד מאבד 5,400 שקל בחודש, אין סיכוי שיעבוד

בחירתם של כמחצית מהגברים החרדים לא לעבוד היא בחירה ערכית הנובעת גם מתמריץ כלכלי משמעותי. הסדרת הפטור לחרדים משירות צבאי לא תשיג דבר אם לא תלווה בצעדי מדיניות נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת חרדים נגד הגיוס לצה"ל ב-2017
שוקי פרידמן
שוקי פרידמן

חוק הגיוס שאושר בשבוע שעבר בממשלה ומסדיר את הפטור לחרדים משירות צבאי מוסבר ברצון לשלבם בשוק העבודה. אבל הסיכוי שזו תהיה תוצאתו אי שם בעתיד - קטן. לעומת זאת, הסיכוי שהחברה הישראלית תשלם מחיר יקר על הפגיעה בשוויון ובנכונות להתגייס (היורדת ממילא) - גדול. לצעד הדרמטי הזה יש סיכוי להביא לתוצאות חיוביות כלשהן רק אם ילווה בצעדי מדיניות נוספים לשילוב חרדים. אלא שצעדים כאלו לא נראים באופק.

נתוני היסוד של מדינת ישראל מוכרים ומאתגרים: בישראל חיים כ-1.2 מיליון חרדים, רובם מתחת לקו העוני. שיעור הגברים החרדים העובדים הוא 52% - נמוך באופן דרסטי מהשיעור הגברים הלא חרדים העובדים (87%). השכר של אותם גברים חרדים עובדים נמוך מאוד ועומד על כ-56% משכרו של מקבילם הלא חרדי. לנוכח שיעור ילודה גבוה מאוד (6.6 ילדים לאישה) ואוכלוסיה צעירה בה הגיל החציוני הוא 16, ברור שהמשמעות הכלכלית למדינה כיום היא כאין וכאפס לעומת מה שמצפה לנו בעתיד.

אין ספק כי שילובם של החרדים בשוק העבודה הוא אתגר מהמעלה הראשונה. ההנמקה להורדת גיל הפטור לחרדים משירות צבאי ל-21, ובכך למיסוד הפטור המלא דה-פאקטו, היא כאמור התקווה שהוא יביא להשתלבות גוברת שלהם. אלא שבחינת מצבם של החרדים ויחסם לעבודה מגלה שהסיכוי שמשהו ישתנה קטן מאוד. בסוף 2019 היו בישראל 91 אלף אברכים, כלומר תלמידי ישיבות נשואים. ל-76% מהם היה פטור מלא משירות צבאי. למרות זאת הם המשיכו, וממשיכים בשיעורים גדלים והולכים בעשור האחרון לכבוש את ספסלי הכולל ולא לעבוד. יתרה מכך, הניסיון של הורדת גיל הפטור באופן משמעותי (ל-22) כבר נעשה ב-2013 והשפעתו הייתה שולית.

בחירתם של כמחצית מהגברים החרדים לא לעבוד היא בחירה ערכית הנובעת בין היתר ממשטר קהילתי נוקשה, אבל יש לה גם תמריץ כלכלי משמעותי. בשנים האחרונות המדינה מממנת את אורח החיים הזה ביד נדיבה. על-פי מחקר של משרד האוצר, גבר חרדי שעוזב את הכולל והולך לעבוד מאבד הטבות בגובה של 5,400 שקל בחודש. בשל כישורים נמוכים בשוק העבודה השכר שממוצע שירוויח מחוץ לכולל גבוה אך במעט מזה שהוא "מרוויח" כאברך. במציאות הזו, הפטור משירות צבאי הוא תמריץ שולי במערך השיקולים של הגבר החרדי כשמדובר ביציאה לעבודה.

אל מול סיכוי עתידי וקטן לשינוי בהשתתפות של גברים חרדים בשוק העבודה, על הפטור המלא תשלם החברה הישראלית מחיר מיידי וכבד בשוויון ובביטחון. בעוד אברך משי, בוגר הישיבה הקדושה, יוכל לעשות ככל שיחפוץ בבגרותו, על שאר היהודים הישראלים מושתת חובת שירות, שבאותו יום בו הוחלט על הפטור לחרדים אף הוארך בארבעה חודשים. בעוד האברך החרדי ישב ספון בבית מדרשו ובביתו בשקט ובבטחה, חלק מבני גילו יעמדו על המשמר, ובעת פקודה, יקיזו את דמם להגנתו, בסדיר או במילואים.

כבר שנים ארוכות שהנכונות לשרת בצה"ל בכלל, וביחידות קרביות בפרט, יורדת והולכת. למגמה הזו סיבות שונות, אבל אין ספק שהפטור לחרדים רק יחריף אותה. אם גם כיום צה"ל הוא צבאו של חלק מהעם והשירות בו הוא רק אופציה, ההכרזה הרשמית על כך ששיעור ניכר מהאוכלוסיה פשוט לא חלה חובת גיוס, תחריף את המצב עוד יותר. רגע לפני שילך לבקו"ם כל צעיר ישראלי ישאל את עצמו במה סמוק דמו של החרדי ששוחרר לדרכו מדמו שלו? אל מול סיכונים ביטחוניים מתעצמים, הפטור מסכן את היסוד הערכי עליו נשען צה"ל ועלול לפגוע ביכולותיו ובחוסננו.

הדילמה בפניה ניצבת המדינה בהקשר הזה אכזרית. הניסיונות לגייס חרדים נכשלו עד היום כישלון חרוץ. החרדים אכן לא שותפים לכלכלה הישראלית ולא ממשים את הפוטנציאל שלהם. פעולה ממשלתית משמעותית מול האתגר הזה נדרשת. אבל כדי שהפטור משירות, על כל מחיריו, אולי "ישתלם" בעתיד - הממשלה חייבת ללוות אותו בשורה של צעדים משני מצב: חיוב לימודים תיכוניים מלאים של גברים חרדים כתנאי לפטור, צמצום עד לכמעט 0 של הסובסידיה המדינתית לאורח החיים החרדי ומתן אפשרות לגברים חרדים להשתלב בעבודה איכותית. כצעד יחיד, הפטור המלא משירות הוא חסר משמעות ולא יביא לשינוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

שוקי פרידמן

שוקי פרידמן | מרכזניק

כי לא הכל ימין או שמאל. כי לא חייבים לצעוק כדי לדבר.

משפטן, חוקר, כותב, פועל. היחיד בישראל כנראה שמוסמך גם לרבנות וגם כקאדי (טוב לא ממש, אבל מומחה למשפט מוסלמי). בעבר, עסקתי במשפט בינלאומי במשרד ראש הממשלה. בהווה, סגן נשיא המכון למדיניות העם היהודי (JPPI) ומרצה למשפטים במרכז האקדמי פרס.

לקריאת מאמרי דעה קודמים שלי ב"הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ