יום בחיי עדי בן-יוחנן, אם אני לא במטע - 10 טון אבוקדו נעלמים

בת 19, שינשינית ב"שומר החדש", באה לאשדות יעקב כדי לתת מעצמה שנה לארץ ישראל, הקרטושקעס כבר במדורה!

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
10
צילום: עדי בן-יוחנן

"אני עדי, בת 19. במקור מאלון שבות שבגוש עציון. שינשינית (שנת שירות) בתנועת "השומר החדש". מתגוררת בקומונה בקיבוץ אשדות יעקב שבבקעת הירדן יחד עם עוד עשר בנות. השבוע שלנו מורכב מעבודה במטע (קמים ב-05:15 בבוקר לפני הזריחה), למידה (ציונות, יהדות, קרב מגע, היסטוריה, ערכים וחיי קבוצה) ושמירה על האדמות".

"יש שיקראו לי משוגעת, אבל אני יודעת שזה המקום שלי ויש סיבה לכל הטירוף הזה. אני פה כדי לתרום, לעצמי ולמדינה שלי. בזמני הפנוי אני אוהבת לצלם, לכתוב, לרקום, להכין לוכדי חלומות, מקרמה ולטייל. אני אוהבת להספיק המון בכל יום ולכן לא יוצא לי לנוח הרבה, אבל זה מה שמספק אותי ואני משתדלת לא לוותר על כוח הרצון כל עוד אני יכולה".

"רציתי להתחבר לאדמה ולתת מעצמי שנה שלמה למען הארץ שבה גדלתי והתחנכתי. את המקום שלי מצאתי בשומר החדש. פה אני נותנת מעצמי יותר משאי פעם חשבתי שיש בי לתת. השמירה מאפשרת לחקלאי לישון בלילה עם משפחתו בלב שקט ובידיעה שמישהו שם בשטח, דואג לפרנסתו ובכך גם לשטחי המדינה. היכן שתעבור המחרשה שם יעבור הגבול".

היום של עדי בן-יוחנן הוא היום ה-54 בפרויקט "עוד 365 ימים בחיים של 365 אנשים"

05:15

מתעוררת ליום חדש, מתארגנת לעבודה ומספיקה לשתות קפה בדרך למחסן שבו נפגשים.

06:30

כמו בכל יום, משתדלת לא לפספס את זריחה. אורן, החקלאי שאחראי על המטעים בקיבוץ, מסיע את חברות שלי ואותי למטע.

07:45

צילום: עדי בן-יוחנן

אני כבר בשיא העבודה, גוזמת ענפים בעצי מנגו שעברו הרכבות של זן חדש. המטרה: להוריד את כל הענפים שמתחת להרכבות כדי שיגדל רק מנגו מהזן החדש. המזמרה נפלה לי על הקרקע כשבטעות צבטתי את עצמי איתה. לא קל לעבוד מטע אבל באמת יפה ומרגיע פה.

10:00

צילום: עדי בן-יוחנן

אנחנו יוצאות להפסקת בוקר. חצי שעה שבה אנחנו אוכלות וקצת נחות. בדרך אני פוגשת את הפרפר המקסים הזה, שללא פחד מתמקם לי על האצבע. הוא בהחלט הופך את היום שלי ליותר טוב :)

12:50

צילום: עדי בן-יוחנן

חוזרת מהעבודה ומכינה סלט לצהריים. אנחנו אוכלות ב-13:15. בתפריט היום יש גם עוף סיני, בטטות בתנור, כרובית ואורז.

15:00

צילום: עדי בן-יוחנן

אחרי הפסקת צהריים קצרה, יש לנו שיעור קרב מגע בסגנון ג'יוג'יטסו. לומדות הגנה עצמית למקרה של תקיפה. התרגילים מבוססים על טכניקה ולא על כוח. מתרגלות אחת על השנייה אחרי שרועי המדריך מדגים לנו איך מבצעים כל תרגיל. החברות שצילמתי הן ליאם ונועה שגרות איתי בקומונה.

16:30

צילום: עדי בן-יוחנן

בסוף השיעור עשיתי מדיטציה של עשר דקות ועכשיו יש לי קצת זמן ליצירה. מכינה מקרמה קטן לאמא. זה מרגיע אותי ומשחרר לי את כל המחשבות.

16:50

צילום: עדי בן-יוחנן

שקיעה. היא נגמרת מהר אבל היופי שלה מפעים בכל פעם מחדש ולעולם לא נראה אותו דבר. אני תמיד מנסה לתפוס אותה בעדשת המצלמה שבנייד.

17:00

צילום: עדי בן-יוחנן

זמן ל"נראות מצפית". אני אחראית על חלוקת העבודה כחלק מהתפקיד שניתן לי בתחילת השנה. אנחנו מציירות על הקירות וכותבות עליהם משפטים ובדיחות פרטיות.

19:45

צילום: עדי בן-יוחנן

עולה לשמירה עם דניאלה ודפנה ברמת סירין, ליד מנחמיה. הלילה נשמור על מטעי האבוקדו של אשדות יעקב. בחודש שעבר, בזמן שלא היינו בשטח, גנבים מקצועיים קטפו כעשרה טון אבוקדו מהמטע הזה. לקיבוץ נגרם נזק כספי לא קטן ולחקלאים המון עוגמת נפש. במשך שנה שלמה הם עמלו על הפרי הזה.

השמירה נמשכת שמונה שעות. קודם כל אנחנו מדליקות מדורה כדי שמי שמתצפת על השטח יידע שיש אנשים באזור ויחשוב פעמיים. מדי שעה אנחנו עושות פטרולים כדי לראות שאין פעילות חשודה.

צילום: עדי בן-יוחנן

מכינות לעצמנו תפוחי אדמה עם שום וחמאה על האש ודניאלה הולכת לישון לכמה שעות כדי שתהיה עירנית מספיק כדי לנהוג חזרה למצפה בסוף השמירה. דפנה ואני מדברות על דברים שקורים בקבוצה, חוויות מהיום אחרון וקשיים שיש לכל אחת מאיתנו בחיי היום יום.

04:00

השמירה נגמרת. חוזרות למצפה לישון כמה שעות בזמן ששאר הקבוצה בעבודה. קמות בסביבות 11:30 כדי להכין אוכל לבנות שיחזרו מהמטע.

רוצים גם אתם להשתתף, לתעד יום בחייכם ולהיות אחד או אחת מעוד 365 ימים בחייהם של 365 אנשים? פנו ל-sivan.klingbail@gmail.com

סיון קלינגבייל

סיון קלינגבייל | 365 ימים

365 אנשים מתעדים כל אחד בנפרד יום אחד מחייהם. הבלוג מאפשר חשיפה לקריירות של אנשים אחרים, לאורח החיים של ישראלים ממקומות שונים ולדרכים המגוונות שבהן אנשים בוחרים לחיות.

אני סיון קלינגבייל, מגישה לשעבר בערוץ 10 וכיום עיתונאית עצמאית, כותבת ב"הארץ" וב"דה מרקר" ומנחה. מנסה כבר שנים להבין למה אנחנו קמים כל בוקר והולכים לעבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ