יום בחיי דניאל ונטורה, בוויקיפדיה הפרטית שלי כתבתי כבר אלפי ערכים

יליד ונציה, ניצול שואה, פנסיונר של בנק לאומי, מתגורר באשקובית בהתנחלות קדומים, קורא עיתונים ומעיין בחשבון הבנק ב-02:00

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
7

"שמי דניאל ונטורה. יליד ונציה, ניצול שואה, גר בהתנחלות קדומים ולומד בישיבה. נשוי לרבקה לבית כהנא, מצאצאי רבי יום טוב ליפמן הלר מחבר "תוספות יום טוב" (1579-1654) ובתם של חיים וטובה כהנא ממייסדי מושב נחלים שליד פתח תקוה. אבי נולד בעיר פיזה (או שכמו יהודי העיר מכנים "פיסא") והוא מצאצאי מגורשי ספרד. אימי באה ממשפחה איטלקית עתיקת יומין, משפחת טרצינה, כנראה מימי רומא העתיקה. היא נספתה באושוויץ". 

"עד גיל 8 הייתי בצל שואת יהודי איטליה: תחילה חוקי הגזע ולאחר מכן הכיבוש  הגרמני. ב-1945, החיילים מארץ ישראל, ובראשם אריה אבישר מיחידת מובילי המים, אספו את שלושה יתומים: אחותי, אחי ואני. הם גילו אותנו בעת שסיפקו מים בפיזה שהוצפה בשיטפון ומקורות מים שלה זוהמו. אמרנו 'שמע ישראל', זכינו במים, במקלט ובהמשך בעלייה לארץ ישראל. הפלגנו לארץ באוניית תובלה קנדית עם מלחים סינים בשם Princess Kathleen ומכונה לעתים ה"מייפלאוור" של יהדות איטליה. בנמל חיפה כיבדו אותנו בתפוזים, דבש ושוקולד ומאז אני נלהב מאוד מהמאכלים האלה".

"התאקלמתי בארץ והתחנכתי במוסדות עליית הנוער 'משק ילדים מוצא' ו'כפר בתיה'. לאחר השירות הצבאי למדתי באוניברסיטה העברית כלכלה ומינהל עסקים. עבדתי 43 שנה בבנק לאומי ומאז 1982 אני גר באשקובית בקדומים. לומד בכולל 'משכן בנימין'".

היום של דניאל ונטורה הוא היום ה-104 בפרויקט "עוד 365 ימים בחיים של 365 אנשים"

02:00

מאז שאני בגימלאות אני מתעורר כבר בשעה זאת. מעיין בחשבון הבנק (בגיל מסוים אבקש מבני לעקוב אחרי החשבונות ותנועות כרטיסי האשראי) ובמהדורה האינטרנטית המודפסת של "ידיעות אחרונות" שהיא היחידה שמוכנה בשעה הזו. את "הארץ" אקרא במרוצת היום. מגיל 12 אני קורא עיתונים: "הארץ", "הבוקר", "העולם הזה" (לפני הפורנוגרפיה), "דבר לילדים" והפנינה - "הארץ שלנו". את הדחיפה לקרוא עיתונים קיבלתי ממנהל כפר בתיה, חיים צבי אנוך, שסבר שיש להעניק לנו השכלה כללית. חוזר לישון.

07:30

עולה לבית הכנסת עם ארוחת בוקר שהכינה לי רעייתי. מתקבל בסבר פנים יפות: עוזרים לי לעלות במדרגות, מרימים מה שנופל לי על הרצפה (לקשיש זה קורה) ואומר "בוקר טוב" עסיסי לכל מי שפוגש אותי (ב"שלום" - שמו של הקב"ה - לא נוהגים לברך לפני התפילה). לאחר מכן, סיבוב במרפאה אצל הצוות החביב ואז לדואר לקבלת חבילות מסין בשווי דולר ללא הוצאות הובלה (פלא?).

09:00

צילום: דניאל ונטורה
צילום: דניאל ונטורה

רעייתי הולכת ללמוד במדרשה לנשים ואני עולה לכולל. מדובר ברעיון מיוחד במינו: מורי הישיבה והתלמידים מלמדים אותנו ורוכשים ניסיון בהוראת מבוגרים, ואנו תומכים בישיבה. הלימודים השבוע כללו את פירוש רמב"ן לפרשת השבוע, יחסו של שמשון הגיבור לנשים (לא יהודיות?), פרקים בספר החינוך, דברי ירמיהו לקראת יציאה לגלות בבל, לקט מעניין מפרשת השבוע ועוד ועוד.

12:00

צילום: דניאל ונטורה

השיעור המרכזי עם המרא דאתרא (הרב המקומי) צבי פרבשטיין. לומדים ממסכת "שבת". נושא: איך שומרים מאכלים בשבת על האש. בפועל מועלות סוגיות יום-יום ודעת התורה עליהן.

13:15

צילום: דניאל ונטורה

מתפלל מנחה בישיבה, נפגש עם המורים והתלמידים ואז יורד לארוחת צהריים ולשנת צהריים. בתמונה האשקובית בה אנו גרים 30 שנה. הגינה, מעשי ידיה של רעייתי, תמיד פורחת באדום בעת הזו של השנה.

16:00

צילום: דניאל ונטורה

עובר לתחביבים שלי ובהם כתיבת ערכים בוויקיפדיה הפרטית שלי. עד היום כתבתי יותר מ-8,000 ערכים ובכלל זה 1,400 ערכים עבור ויקיפדיה העברית. הנושאים החביבים אלי: מסורת ישראל (בעיקר דברים אלמנטריים, לצערי לא רכשתי השכלה תורנית), עם ישראל בדגש על יהדות איטליה ויוצאי ספרד. מעלה ליוטיוב את השיעור שניתן בכולל לפני הצהריים ולאחר מכן מעלה תקציר של שיעורים נבחרים לוויקיפדיה שלי וליוטוב.

19:30

צילום: דניאל ונטורה

שוב בבית הכנסת. לימוד דף יומי ממסכת "ברכות" עם קבוצה חביבה שאני מכיר מאז שהגעתי לקדומים. תפילת מעריב.

20:30

ארוחת ערב. צפייה בהקלטות של מהדורות החדשות (שיטה מצוינת לעבור על כל החדשות בחמש דקות) ולילה טוב.

רוצים גם אתם להשתתף, לתעד יום בחייכם ולהיות אחד או אחת מעוד 365 ימים בחייהם של 365 אנשים? פנו ל-sivan.klingbail@gmail.com

סיון קלינגבייל

סיון קלינגבייל | 365 ימים

365 אנשים מתעדים כל אחד בנפרד יום אחד מחייהם. הבלוג מאפשר חשיפה לקריירות של אנשים אחרים, לאורח החיים של ישראלים ממקומות שונים ולדרכים המגוונות שבהן אנשים בוחרים לחיות.

אני סיון קלינגבייל, מגישה לשעבר בערוץ 10 וכיום עיתונאית עצמאית, כותבת ב"הארץ" וב"דה מרקר" ומנחה. מנסה כבר שנים להבין למה אנחנו קמים כל בוקר והולכים לעבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ