יום בחיי רועי חזום, אוטובוס נגיש לעיוורים? תלוי אם הנהג הומני - עוד 365 ימים - הארץ

יום בחיי רועי חזום, אוטובוס נגיש לעיוורים? תלוי אם הנהג הומני

בן 40, רווק, מעסה רפואי ומנחה במרכז להגברת המודעות לצורכי החירשים-עיוורים, מתגלח עם מכונה בגלל שפחות מפספסים, רוקד בפסטיבלים בארץ ובחו"ל. יום לרגל יום העיוור ולקויי הראייה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
00
קרדיט: חנה פרנקפורט
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

"שמי רועי חזום. לפני שבוע חגגתי יום הולדת 40 ואני עדיין מכחיש את העובדה הזו. רווק. התחלתי את החיפוש אחרי בת זוג קצת באיחור וכעת משלים פערים. במקצועי מעסה רפואי וגם עובד כמנחה במרכז "נא לגעת" להגברת המודעות לצורכי אוכלוסיית החירשים-עיוורים. במסגרת זו מעביר סדנה שבה אוכלים במסעדה בחשיכה מוחלטת וסדנת "ריקוד קונטקט" של אנשים נכים ולא נכים".

"אני כבד ראייה מלידה. זה אומר שהראייה שלי ירודה ואין שום פתרון רפואי או מכשיר אופטי שיכול לשפרה. את היום שאתם קוראים תמללה לואיז דרורי מקלטות שמע ששלחתי לה. מצבי יציב ולא מידרדר, מה שאומר שאני מנהל שגרת חיים רגילה. אני גר במרכז תל אביב, מה שמאד נוח לי מבחינת תחבורה וגם מבחינת ההגעה של הלקוחות לקליניקה שלי. למרות זאת, החלום שלי הוא לעבור למושב או למקום שקט וירוק יותר".

"הריקוד הוא חלק מאד משמעותי בחיי. אני משתתף בהרבה פסטיבלים בארץ ובחו"ל. בכלל, אני מאוד אוהב אינטראקציות עם אנשים. אני גם אדם ספורטיבי מאד שהולך לחדר כושר, עושה סקי שלג וסקי מים ורוכב על אופני שטח".

היום של רועי חזום הוא היום ה-115 בפרויקט "עוד 365 ימים בחיים של 365 אנשים"

06:53

קם. הדבר הראשון שאני עושה הוא לבחור את הבגדים שלי. איך אני בוחר? עקרונית, כמו כל גבר, אני עובד לפי שיטת ה-"מה שמקדימה נלבש", אבל כן חשוב לי שהבגדים יהיו מסודרים בשיטה מסוימת: המכנסיים במדף העליון, ג'ינסים באמצע, חולצות במדף התחתון. לפני חודש הייתי אצל סטייליסטית והיא לימדה אותי להתאים בגדים בצורה קלה ומהירה. כן, יותר קשה לי לבחור בגדים מאנשים שרואים. היום בחרתי מכנסיים שחורים כי אני הולך ל"נא לגעת" וחשוב שהבגדים יהיו כהים.

07:15

14
צילום: רועי חזום

מתארגן, מצחצח שיניים ומתיפייף. מתגלח עם מכונה. זה משהו חדש בשבילי. עד לאחרונה התגלחתי עם סכין אבל כל הזמן היו לי חששות שהגילוח יהיה לא אחיד וייראה מוזר. עם מכונה הרבה יותר נעים ופחות מלחיץ. חייב להתגלח עם המון אור וגם זה לא תמיד עוזר, אז בסופו של דבר אני מסתמך על חוש המישוש יותר מאשר על כל דבר אחר. אני פשוט מרגיש כמה שיער יש. אוהב את הזיפים שלי.

07:23

13
צילום: רועי חזום

זוהי ג'ולי, הכלבה המדהימה שלי. יוצאים לטיול בוקר. ג'ולי היא לברדורית מעורבית. היא לא כלבת נחייה אבל יש כל מיני אספקטים של אילוף מיוחד שהיא עברה. לדוגמה, כשאני הולך איתה ברחוב היא יודעת שהיא צריכה לעצור לפני שהיא יורדת לכביש ולקבל ממני אישור.

08:10

12
צילום: רועי חזום

קפה שחור של בוקר. לאחרונה התחלתי לתרגל את שיטת הפאסטינג. זה אומר שפעמיים-שלוש בשבוע אני אוכל במהלך שמונה שעות מהיממה וצם ב-16 השעות הנותרות. הפעם האחרונה אכלתי היתה אתמול ב-20:00, מה שאומר שאוכל לאכול רק ב-12:00. נראה אם אחזיק מעמד...

למזלי, גיליתי לאחרונה שקפה שחור ללא סוכר וחלב מותר במסגרת הדיאטה. אני משתמש בבר מים כדי להרתיח מים. אין לי שום מכשיר עזר שמודד ומצפצף כשהמים הרותחים מגיעים לשפת הכוס. דואג לא למלא עד הסוף בגלל ששיווי המשקל שלי לא טוב (זה קשור לראייה הלקויה) ואני לא רוצה שיהיו כתמי קפה, שלא אראה, על הרצפה. שותה מול המחשב כשברקע יש מוזיקה או סדרה. העיקר שיהיה משהו להקשיב לו. חברה.

08:50

11
צילום: רועי חזום

היה לי חשוב לצלם את התרגילים המדיטטיביים שאני עושה לפני היציאה לעבודה. משאיר מוזיקה לג'ולי כדי שלא תרגיש לבד. אני לא משתמש באמצעי נגישות מיוחדים במחשב וגם לא בתוכנה קולית שמקריאה מה כתוב, אבל אני כן דואג להגדיל את הפונט ולקרב את המסך מספיק כדי שאוכל לקרוא בקלות יחסית.

08:57

10
צילום: רועי חזום

הדרך שבה אני מגיע לעבודה משתנה מפעם לפעם. לפעמים אני בוחר ללכת ברגל (כשעה) על הטיילת. היום, בגלל שקצת כואבת לי הרגל, אני לוקח את הדרך הכי "עצלנית": שני אוטובוסים. בצמוד לתחנה חונה משאית. זה ממש מחרפן אותי כי זה אומר שהאוטובוסים לא יכולים לעצור בצורה נגישה. אצטרך לעשות לנהג סימן, לעמוד על הכביש ולסכן את החיים שלי כדי שאוכל לעלות.

09:09

9
צילום: רועי חזום

הסיכוי שהאוטובוס יעצור בצורה בטוחה ונגישה הוא 50-50. לצערי לא תמיד הנהגים מקיימים את החוק ואינם עוצרים בצורה נגישה או מפעילים כריזה. הפעם הנהג עזר לי - כל הכבוד לו. עכשיו אני צריך להיות עירני כדי לא לפספס היכן לרדת. בינתיים, כמו כל ישראלי מצוי, בודק הודעות ומשתעשע בטלפון. אין לי תוכנת הקראה על הנייד, אבל כן יש לי אפשרות להגדיל את הטקסט.

אוטובוסים זה נושא רגיש בחיים שלי. אני מאד דרוך. גם בתחנה של האוטובוס השני אין אף אדם שאוכל לשאול איזה קו הגיע, אז אני מסתמך על מזל ומקווה שהאוטובוס יהיה נגיש. הלוואי גם שהנהג יהיה הומני ויעצור כמו שצריך. יש נהגים נהדרים ויש נהגים שפשוט אין להם סבלנות.

8
צילום: רועי חזום

09:47

הגעתי לעבודה יחסית בזמן. נכנס ומחכה שידברו אתי. אני כן משתמש בשרידי הראייה שלי כדי לזהות אנשים אבל נעזר מאד בזיהוי הקול. פוגש את ניצה, עובדת שחזרה מחופשת לידה וחושב בתחילה שבו מישהי אחרת. ישבנו ודיברנו ואפילו לא שמתי לב שאני מאחר לתדריך של הסדנה. אני ועוד שניים נדאג שכל המשתתפים יישבו במקום הנכון וינועו בחשיכה בבטחה. בין היתר נסביר איך שותים מים בחושך. בסוף הסדנה, המשתתפים יוכלו לשאול אותנו, העיוורים ולקויי הראיה, על החיים שלנו. עוד חמש דקות מתחילים.

11:46

7
צילום: רועי חזום
6
צילום: רועי חזום

סיימתי את העבודה. עכשיו אני הולך לאכול את השווארמה שחלמתי עליה.

13:00

הנה היא. השווארמה שאני מפנטז עליה מהבוקר כאן. מארגן את האוכל והרטבים לידי כדי שלא אצטרך לחפש דברים. חשבתי ללכת ברגל הביתה אבל הרגל עדיין כואבת לי, אז מפה לתחנת האוטובוס. היתה אמורה להיות לי היום פגישה במודיעין עם נציגי עמותה שמפנה אלי עבודה בעיסוי אבל היא התבטלה. במקום זה אלך לריקודים או שאמצא משהו מגניב אחר לעשות.

13:30

4
צילום: רועי חזום

רציתי ללכת לשדרות ירושלים ולקחת אוטובוס, אבל אין כאן אף אחד והשילוט לא נגיש. הוא קטן מדי ואני לא מצליח להבין איזה אוטובוס אני צריך. מחפש מישהו שיוכל לעזור לי או שאגיע לאזור אחר שאני מכיר ומשם אסתדר בכוחות עצמי.

14:42

אחרי התברברות של שעה ורבע באוטובוסים בגלל רחובות סגורים ושינויים בהסדרי התנועה, הגעתי סוף סוף הביתה. המשימה עכשיו: לעשות כביסה. בתוכנית גם להוריד את הכלבה, ללכת לסופר ואולי גם לנוח.

17:42

3
צילום: רועי חזום

יוצא עם ג'ולי לטיול של אחר הצהריים. הגענו לחנות הכלבים האהובה עליה וקבענו לה תספורת. היא ממש אוהבת לרחרח כאן. נלך לגינה ואז נחזור הביתה

18:54

2
צילום: רועי חזום

חזרנו הביתה, ג'ולי קיבלה אוכל, ארגנתי את הבית ואני ממש מותש. חזרתי אתמול משבועיים בברלין וכל ההליכות היום בשמש עייפו אותי. מכין לי כוס קפה ויושב לבחור את פסטיבל הריקודים הבא שאסע אליו.

21:00

1
צילום: רועי חזום

מצאתי! הפסטיבל בבוסטון ביולי! עכשיו אלך לסופר לפני שהוא ייסגר. כשהקניות קטנות אני הולך ל-AM:PM כי זה הרבה יותר קטן ואני יודע איפה כל דבר נמצא, אבל היום אני חייב למלא מחדש את המקרר אז אלך ל"מגה בעיר". אקנה דברים בריאים, אי אפשר להתפנק כל יום על שווארמה.

21:41

חזרתי הביתה ועכשיו אסדר הכל. חשוב שהמוצרים יהיו מסודרים במקום הנכון ואדע איפה כל דבר מונח, אחרת לא אוכל להתנהל במטבח שלי "על עיוור".

22:14

לקח לי קצת יותר זמן מהצפוי כי נשבר לי בקבוק בירה. ניקיתי אבל אני לא בטוח אם ניקיתי בצורה הכי אפקטיבית. הרצפה עדיין קצת דביקה. ביום ראשון תגיע העוזרת ותנקה בצורה יסודית.

אוכל ארוחת ערב קטנה. בדרך כלל אני לא אוכל בשעות כאלה מאוחרות אבל היום אכלתי ארוחת צהריים ענקית כפינוק, ואני מנסה לאזן את זה. מפה אולי אשב עוד קצת על המחשב, אסגור תוכניות לפסטיבל ואלך לישון.

רוצים גם אתם להשתתף, לתעד יום בחייכם ולהיות אחד או אחת מעוד 365 ימים בחייהם של 365 אנשים? פנו ל-sivan.klingbail@gmail.com

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל |עוד 365 ימים

365 אנשים מתעדים כל אחד בנפרד יום אחד מחייהם. הבלוג מאפשר חשיפה לקריירות של אנשים אחרים, לאורח החיים של ישראלים ממקומות שונים ולדרכים המגוונות שבהן אנשים בוחרים לחיות.

אני סיון קלינגבייל, פעם עורכת מגזין TheMarker והיום מגישה בערוץ 10 ועיתונאית. מנסה כבר שנים להבין למה אנחנו קמים כל בוקר והולכים לעבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ