שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
8
קרדיט: גלעד טאובר
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

"שמי גלעד טאובר, בן 39, שותף במשרד עורכי הפטנטים ריינהולד כהן. נשוי ללינדזי, מנהלת תפעול בחברת סטארט-אפ בתחום הרפואה הדיגיטלית. יש לנו שני ילדים, בני 4 ושנתיים וגם כלב. מתגוררים בתל אביב".

היום של גלעד טאובר הוא יום ה-120 בפרויקט "עוד 365 ימים בחיים של 365 אנשים"

06:00

השעון מצלצל, הרדיו התחיל לנגן כמה דקות לפני. בדרך כלל אני קם מוקדם כדי להוציא את הכלב לטיול לפני שכל הבית מתעורר. זה זמן רגוע יחסית אז אני יכול לעבור על המיילים, לבדוק מה יש לי לעשות היום ואם צץ משהו דחוף. לשמחתי, אני מוצא שם מייל עם הערות ממציאים לבקשת פטנט שצריך להגיש מחר. עוד לא פותח את המסמך המצורף אבל מגוף המייל נראה שאלו הערות מינוריות.

07:10

עשינו טיול נחמד ברחובות, הלכנו קצת על הטיילת וקצת לתוך העיר. מריו התנהג יפה מאוד ועשה את כל מה שכלב צריך לעשות בטיול. חוזרים ומגלים שהבן הגדול עוד לא קם. אחרי קפה וחצי טוסט (הקטן גנב לי את החצי השני) מצליחים לשכנע את הגדול לקום. מתלבשים ומתארגנים ליציאה.

08:00

הגדול שם כדור לשקית כדי לקחת לגן. הוא עוד יכול לשנות את דעתו ולהחליט שהוא רוצה לרכוב היום. כל הדרך במדרגות נעשית באימוני קפיצה. הגדול קופץ שלוש-ארבע מדרגות, הקטן מתאמן על כל מדרגה בנפרד ומסרב לקחת יד כי הוא עדיין מחזיק את חצי הטוסט.

08:10

האופניים יצאו מהמחסן. לינדזי ואני רוכבים לעבודה בערך 13 ק"מ לכל כיוון. היא מרכיבה את הגדול ואני מאחור עם האופניים ביד אחת וביד השנייה דוחף את תלת אופן של הקטן. בשלב מסוים אנחנו מתפצלים. מחליטים שאני אגיע לגן של הגדול ונמשיך לרכוב יחד. לא כל יום יוצא לנו לרכוב יחד אבל זה תמיד כיף. עוד כשיצאנו, בתור חברים, הבילוי שלנו בוולנטיין היה טיול רכיבה משותף.

7
צילום: גלעד טאובר

09:15

מגיע למשרד אחרי כ-40 דקות רכיבה לאורך הפארק. מחליף אמירות שלום עם מי שכבר הגיע ומאזכר את מימי המנהלנית בנוגע למייל שקיבלנו עם ההערות. מחר זה תאריך היעד להגשה של בקשת הפטנט כי המאמר יתפרסם לאחר מכן.

6
צילום: גלעד טאובר

עובר שוב על המיילים ואז נכנס למקלחת המשרדית. כן, יש מקלחות במשרד לשימוש העובדים כדי לאפשר להם להגיע ברכיבה או בריצה לעבודה, או לצאת לאימון במהלך היום. כבר יצא לי לעשות מקלחת במהלך יום ארוך לקראת פגישה חשובה בערב, אבל בדרך כלל אני משתמש במקלחות בבוקר אחרי הרכיבה.

4
צילום: גלעד טאובר
5
צילום: גלעד טאובר

09:30

לקראת פגישה עם אחד הלקוחות הגדולים שלנו. זו חברת סטארט-אפ טכנולוגית שעוסקת בפיתוח שיטות לניטור ואבחון רפואי. במקום לדון בפטנטים וטכנולוגיות חדשות אנחנו מתכוונים לעבור על כספים ואסטרטגיה עסקית. שותה קפה ומוודא שיש לי סיכום מוכן במחשב עם רשימת הפטנטים ובקשות הפטנט שלהם. יש לי כמה הערות שכדאי לדון בהן.

10:00

יושב עם סמנכ"ל הכספים וראש הפיתוח העסקי של החברה. רישום פטנטים הוא כלי עסקי חשוב מאוד. עבור חברות סטארט-אפ טכנולוגיות זהו כלי משמעותי ביותר ביצירת ערך. לעתים מתברר שהכיוון הטכנולוגי של החברה מתרחק מרעיונות שעבורם נרשמו הפטנטים. מחליטים באילו מדינות להמשיך להגן על הרעיון ואיפה עדיף לוותר כדי לחסוך. מגדירים סולם חשיבות לכל המצאה כדי להקל על קבלת ההחלטות בעתיד ומסיימים את הפגישה עם רשימה ארוכה של הוראות לביצוע בחודשים הקרובים.

כדי להיות עורך פטנטים בישראל צריך תואר אקדמי מדעי ולעמוד בבחינות של משרד המשפטים לאחר שנתיים של התמחות. העבודה כעורך פטנטים חושפת אותך לפיתוחים חדשניים ומשלבת בין הידע המדעי לידע משפטי על קניין רוחני וגם ראייה עסקית.

3
צילום: גלעד טאובר

12:00

אני רעב. לא בטוח אם זה הרגל או בגלל הפעילות הספורטיבית מהבוקר. יש לנו קבוצה יחסית קבועה של חברים מהמשרד שמתארגנים לאכול יחד. הדיון על מה ואיפה הוא בלתי נגמר. אני לא בטוח אם זה בגלל שיש לנו מבחר גדול של אפשרויות פה ברמת החייל או בגלל שאנחנו פשוט לא מתלהבים מאף אחת מהן. מישהי מעלה את הרעיון של קערת בוריטו ואני הולך על זה. מבקש שיביאו לי ומתיישב להכין סיכום לפגישה.

12:30

יושבים לאכול יחד. זמן טוב לדבר עם החברים על החיים וגם קצת על עבודה. מדלגים בין שיחות על הילדים ומי בישל מה לאחרונה. במהלך הארוחה עולות גם כמה שאלות מקצועיות. מישהו העלה שאלה על המצאה מסוימת ביחס לפרסום קודם של אותו ממציא. מנתחים את ההבדלים כדי להבין אם הם מספיק משמעותיים כדי לייעץ על הגשת בקשה לפטנט או שאי אפשר יהיה לקבל הגנה משמעותית.

13:00

אורח מגרמניה מעביר לנו הרצאה על אכיפת פטנטים במקרים שבהם הפטנט מגן על אלמנטים טכנולוגיים שנכנסו כסטנדרט לתעשייה. יש אסופה של הסכמים בינלאומיים ופסקי דין שמגדירים כללים לאכיפה של פטנטים במקרה כזה. הרקע האקדמי שלי הוא בפיזיקה אבל העיסוק בעבודה הוא משפטי, אז לפעמים יש שאלות על חוסר בהירות שנראות לי קצת מוזרות. ההרצאה מעניינת עד כדי כך שצריך להגיד לאנשים להפסיק לשאול שאלות כדי לסיים בזמן.

14:00

עובר על מסמך ההערות מהבוקר ורואה שבסך הכל יש לנו אישור להגיש את הבקשה. אני עובד על זה כבר כמה ימים. אחד הלקוחות הגדולים שלנו שיתף פעולה עם חוקרים באקדמיה על פיתוח חדש בתחום החומרים המרוכבים. בגדול, בקשת פטנט כוללת מסמך שמתאר את ההמצאה באופן שיאפשר לאיש בעל ידע והבנה בתחום ליישם אותה. בנוסף, המסמך כולל חלק משפטי שנקרא "תביעות" והוא מתאר על מה בדיוק מבקשים למנוע מאחרים ליישם באופן מסחרי. כתיבה של בקשת פטנט דורשת הבנה בחלקים החדשניים של הרעיון ובאיך ניתן ליישם אותו.

מתקשר ללינדזי לוודא שהיא יוצאת היום לקחת את הילדים מהגן. אנחנו חולקים את ימי השבוע בינינו ולפעמים יש החלפות.

2
צילום: גלעד טאובר

15:30

יש לי עוד פרויקט על השולחן. לקוח חשוב עלה על שיטה שתאפשר לו לבצע מדידות מרחוק באמצעות הקטנה של הרעש במדידה. הוא מעוניין להגיש בקשת פטנט. הטכנולוגיה שלו נשענת על דברים קודמים שעשה וחלקם קיבלו פטנטים. אנחנו בשלב הראשוני של הבקשה הנוכחית ולכן אני משקיע זמן לקרוא מאמר קודם של אחד הממציאים כדי להבין קצת יותר את הרקע ואת ההבדלים בינו לבין מה שנעשה קודם. בשלב הבא אגדיר מה חייב להיות במערכת החדשה ותוך כדי אנסח גרסה ראשונית של תביעות, כלומר מה תחום ההגנה המשפטית שנבקש. כתיבת הבקשה אורכת בדרך כלל מספר ימים וכוללת כמה סבבי טיוטות שנשלחים ללקוח וחוזרים עם הערות, תיקונים וחומר נוסף. במקרה הזה אין לי דד-ליין לחוץ.

לינדזי מדווחת שהם כבר הגיעו לגינת המשחקים הקרובה לגן, פגשו כמה חברים ונהנים. אין לי שעות ממש קבועות אבל לעתים קרובות אני יוצא מהעבודה ב-17:30-18:00 כדי להגיע לארוחת ערב ומקלחת עם הילדים. הדרך הביתה, כמו בבוקר, נעשית ברכיבה בפארק ולאורך חוף הים.

18:20

עולה הביתה. זמן טוב לשטוף ממני את הרכיבה ולהצטרף לסיום ארוחת הערב.

19:00

לפעמים אנחנו אופטימיים שנצליח להרדים שני ילדים מהר. שולחים אותם למיטה ואז מגיע זמן הסיפורים. הבחירות היום לא מפתיעות: Nanette's Baguette של Mo Willems כמו כל יום ו-Ada Twist Scientist של Andrea Beaty גם הוא ספר קבוע. הגדול מבקש לראות טלוויזיה אחרי הסיפורים אבל בדרך כלל נרדם עוד לפני סוף הסיפור. הקטן מקשיב ומנסה להחליף ספרים תוך כדי. כיבוי אורות ולישון.

19:45

מישהו מציץ מהחדר... זמן לחזור למיטה.

20:00

אחרי עוד פעמיים של הצצות והחזרה למיטה, אני יוצא לטיול ערב עם מריו. מקבל הודעה מחבר שגם הוא יוצא לטיול מאוחר (יחסית בשבילו) ואפשר לטייל יחד. לחבר יש כלבה צעירה ואנרגטית שמאד רוצה לשחק. שלנו קצת יותר מבוגר ופחות מתלהב.

1
צילום: גלעד טאובר

20:45

חוזרים הביתה. זמן לעלות לבירה. הכלב שלי מתארח הרבה יותר טוב מאשר מארח, מה גם שהילדים ישנים. אז עולים לדירה של החבר. קצת בירה על המרפסת ואחרי שעה חזרה הביתה.

21:45

לינדזי עשתה קצת סדר בבית. לשמחתי אין לי השלמות עבודה אז רואים קצת טלוויזיה ומדברים על כוסית וויסקי.

23:00

רגע לפני שנרדמים על הספה, הולכים לישון, נגמר היום.

רוצים גם אתם להשתתף, לתעד יום בחייכם ולהיות אחד או אחת מעוד 365 ימים בחייהם של 365 אנשים? פנו ל-sivan.klingbail@gmail.com

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל |עוד 365 ימים

365 אנשים מתעדים כל אחד בנפרד יום אחד מחייהם. הבלוג מאפשר חשיפה לקריירות של אנשים אחרים, לאורח החיים של ישראלים ממקומות שונים ולדרכים המגוונות שבהן אנשים בוחרים לחיות.

אני סיון קלינגבייל, מגישה לשעבר בערוץ 10 וכיום עיתונאית עצמאית, כותבת ב"הארץ" וב"דה מרקר" ומנחה. מנסה כבר שנים להבין למה אנחנו קמים כל בוקר והולכים לעבודה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ