שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
10
קרדיט: הדס ויטנברג זילברשטיין
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

"שמי הדס ויטנברג זילבשטיין. נולדתי וגדלתי במנחמיה, למדתי לימודי תואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית ולאחר קורס צוערים הצטרפתי למשרד החוץ. נשואה לאסף ואמא של שחר (14), שי (12), מעיין (9), נעמי (5.5) ומתן (3.5). אנחנו גרים בווינה בה אני משרתת כסגנית השגרירה. הגענו לכאן בקיץ 2015 ובקיץ הקרוב נסיים את השליחות ונשוב ארצה. לפני כן שירתנו בסרביה, קוסטה ריקה וקנדה".

"החיים במעבר מתמשך ממדינה למדינה הם מסע של גיבוש אישי ומשפחתי. אני מוצאת את עבודת הדיפלומט מרתקת לא רק משום שהיא פותחת אופקים חדשים ומאפשרת לימוד מעמיק על ארצות ותרבויות שונות, אלא גם משום שהיא מעמידה למולנו מראה ומאפשרת לימוד על העצמי ועל הארץ ממנה הלכנו ואליה אנו חוזרים".

היום של הדס ויטנברג זילברשטיין הוא היום ה-124 בפרויקט עוד 365 ימים בחיים של 365 אנשים

04:55

מתעוררת, בודקת שהטלפון בחיים ועוברת על מיילים ועל דפי המדיה החברתית של השגרירות. אני אמנם שחקנית פאסיבית אבל מוצאת שגם כך מדובר בעיסוק סוחף וצורך זמן. לאחר מכן, מקדישה זמן ארוך לקריאת החדשות המקומיות והפרשנות הפוליטית. סוף השבוע האחרון היה סוף שבוע סוער במיוחד שתחילתו בפרסום וידאו מביך, המשכו בהתפטרות סגן הקאנצלר ולאחר מכן התפטרות כל שרי מפלגתו והכרזה על בחירות בזק.

06:30

השעון המעורר מצלצל. אסף והבנות הגדולות מתעוררים. כולם אוכלים ארוחת בוקר ומתחילים להתארגן. איכשהו הבוקר תמיד תופס אותם כל יום בהפתעה. הגדולים מתלבשים מהר (תלבושת אחידה בהחלט עוזרת בעניין הזה) ואני מאיצה בקטנים. נעמי מבקשת שלא אכנס לחדר כי עושים לי הפתעה (היא עוזרת למתן להתלבש).

07:10

9
צילום: הדס ויטנברג זילברשטיין

הגדולים מנהלים דיון על וידאו שהם רוצים להכין לקראת חגיגת בר המצווה של האחיין אור. החגיגה תתקיים בארץ ולצערנו לא נוכל להשתתף. משתדלים להיות שותפים פעילים ומתנחמים בעובדה שבקיץ נוכל להתראות. הריחוק מהמשפחה המורחבת הוא אחד הקשיים המרכזיים בשליחות. באוסטריה אנחנו קרובים יחסית לישראל, ביקרנו ואירחנו כאן בני משפחה וחברים, ועדיין אנחנו לא תמיד יכולים לקחת חלק בכל השמחות או לתת יד בשעות הקשות.

07:30

8
צילום: הדס ויטנברג זילברשטיין

הגדולים יורדים להסעה לבית הספר. אני יורדת קצת אחריהם עם הקטנים. נוסעים אל הגן בדרך הסודית (שידועה רק לנו ולעוד כמה אלפי וינאים). מנצלת את הזמן לחינוך מוזיקלי ומשמיעה להם קלאסיקות ישראליות. היום שומעים "זרעים של מסטיק".

08:15 

7
צילום: הדס ויטנברג זילברשטיין

מגיעה לשגרירות. גם אחרי הרבה שנים מרגש להגיע למקום עבודה שנמצא בחוץ לארץ אך דגל ישראל מתנוסס מעליו.

08:30

6
צילום: הדס ויטנברג זילברשטיין

קוראת מברקים ומיילים ויושבת עם פטרה, האחראית על התקשורת, לשיחה על ההתפתחויות הפוליטיות. העבודה בשגרירות היא מפגש בין תרבותי מרתק. ההבדלים התרבותיים תמיד מעניינים וכמוהם גם השיח על הדרך השונה שבה האוסטרים ואנחנו רואים את היחסים בין האזרחים למערכת השלטונית.

09:00

5
צילום: הדס ויטנברג זילברשטיין

נפגשת עם השגרירה טליה לדור-פרשר ועם כריסטיאן שעובד במחלקה המולטילטרלית. השגרירות בוינה היא שגרירות מיוחדת שיש לה שני כובעים: אחריות על היחסים עם אוסטריה ופעילות עם גופי האו"ם וארגונים אירופיים שיושבים פה. ביוני יתקיים כאן כינוס של סוכנות החלל של האו"ם ואנו דנים בהגעתו של ראש סוכנות החלל הישראלית. תוך כדי, מקבלת הודעה מפרופ' מנחם בן ששון, נגיד האוניברסיטה העברית. הוא נחת בעיר ואני בודקת שהוא מצא את הנהג.

10:00

מדברת עם אסף ועם חברת האריזה. עלינו לקבוע מועד לפינוי הדירה ולעדכן את בעלת הבית. ההכנות לקראת סיום השליחות והחזרה לישראל מעלות הילוך. למרות שכבר עשינו את זה הרבה פעמים, יש עדיין כל כך הרבה פרטים שצריך להתמודד איתם. המורכבות היא טכנית-ארגונית אבל בעיקר רגשית. הגדולים אמנם כבר מבינים את משמעות הפרידה וההסתגלות לבית ספר חדש וחברים חדשים, אך זה לא הופך קל יותר - אפילו להיפך.

11:00

פגישה עם ת'ורסטן סאדובסקי, מנהל המוזיאון לאמנות מודרנית בזלצבורג. פגשתי אותו בעבר במסגרת קובלנה שהגשנו על תערוכת צילומים שבה הוצגו בין השאר מחבלים מתאבדים. לשמחתנו הוא גילה הבנה רבה והוסיף לצד התמונות טקסט מבאר. הפעם הוא הגיע לווינה כדי לשוחח על תערוכה גדולה מיצירותיה של סיגלית לנדאו. הפגישה מתקיימת בקפה Landtmann, מוסד וינאי ותיק שהיה אהוב מאוד על פרויד.

12:00

4
צילום: הדס ויטנברג זילברשטיין

פגישה עם טליה, פרופ' בן ששון והרקטור של אוניברסיטת וינה. לאוניברסיטת וינה מלאו 650 שנה והיא מגלמת במידה רבה את סיפורה המורכב של יהדות אירופה. בשנות השלושים הודחו וגורשו ממנה אנשי סגל וסטודנטים יהודים. חלק מהפקולטות טרם התאוששו מהאובדן הזה. הרקטור הוביל מספר מהלכים להתמודדות עם העבר הבעייתי הזה ואנו מקווים שנרתום את רצונו הטוב להעמקת הקשרים בין האוניברסיטה שלו לאוניברסיטה העברית. בדרך החוצה דנים בהנצחת הרקטורים שהובילו את אוניברסיטת וינה תחת השלטון הנאצי.

14:30

3
צילום: הדס ויטנברג זילברשטיין

פגישת עבודה עם אנג'לה, עובדת התרבות שלנו. לדיפלומט הישראלי יש ארגז כלים מגוון בתחומי המדע, האמנות, החדשנות והחקלאות, אך הוא נדרש גם ליוזמה, פתיחות ונכונות לשיתוף פעולה. לשמחתנו, אוסטריה, על מוסדות התרבות שלה ופסטיבליה, פתוחה לשיתופי פעולה ויש בידיה תקציבים לאירוח אמנים ישראלים רבים.

16:00

יוצאת עם סוזנה, האחראית על הפרויקטים המיוחדים, ועם איש הביטחון ל-Musikverien. זהו אולם הקונצרטים המפואר של וינה, מקום מושבה של הפילהרמונית ומרכז תרבות ששמו הולך לפניו. היום נקיים בו אירוע להשקת ספר שעוסק בשני הקונגרסים הציוניים שהתקיימו בוינה: הקונגרס ה-11 ב-1913 ובמסגרתו הצביעו הצירים על הקמת האוניברסיטה העברית והקונגרס ה-14 ב-1925. מגיעים כדי להכין את האולם ובינתיים נהנים מקונצרט פרטי של רביעיית מיתרים שמתאמנת לקראת האירוע.

17:30

האירוע מתחיל. רלוונטיות היא לטעמי מלת מפתח בעבודה הדיפלומטית. אנחנו כל הזמן שוברים את הראש איך להגיע אל הקהלים המקומיים. נושאים שרלוונטיים להם - הם אלה שיזכו לקשב ויהוו בסיס לעבודה המשותפת. נראה שהצלחנו הערב.

19:30

2
צילום: הדס ויטנברג זילברשטיין

יוצאת הביתה ומנצלת את הזמן בשטראסה-באן (הרכבת הקלה) להתייחד עם הטלפון.

20:10

1
צילום: הדס ויטנברג זילברשטיין

נכנסת הביתה. נשארת עם מתן כמה דקות עד שהוא נרדם ויושבת עם אסף והגדולים לשיחה על שאריות ארוחת הערב.

21:30

הילדים הולכים לישון. אסף ואני מדברים על ההכנות לקראת החזרה לארץ וצופים בטלוויזיה.

23:00

קוראת כמה עמודים בספר "בביתו במדבר" של מאיר שלו. היה לנו העונג לארח אותו לא מזמן. הולכת לישון.

רוצים גם אתם להשתתף, לתעד יום בחייכם ולהיות אחד או אחת מעוד 365 ימים בחייהם של 365 אנשים? פנו ל-sivan.klingbail@gmail.com

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל |עוד 365 ימים

365 אנשים מתעדים כל אחד בנפרד יום אחד מחייהם. הבלוג מאפשר חשיפה לקריירות של אנשים אחרים, לאורח החיים של ישראלים ממקומות שונים ולדרכים המגוונות שבהן אנשים בוחרים לחיות.

אני סיון קלינגבייל, מגישה לשעבר בערוץ 10 וכיום עיתונאית עצמאית, כותבת ב"הארץ" וב"דה מרקר" ומנחה. מנסה כבר שנים להבין למה אנחנו קמים כל בוקר והולכים לעבודה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ