יום בחיי גאדיר האני, מצאתי עצמי עומדת באמצע כביש עם מגאפון

בת 42, רווקה, גרה בבאר שבע, כלת פרס סמי מיכאל לחיבור בין קהילות שונות בחברה הישראלית, הצבעת נשים בדואיות הוא צעד ראשון בדרך להשתלבות במוקדי קבלת ההחלטות

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
00
קרדיט: גאדיר האני

"שמי גאדיר האני. במקור מעכו, גרה בבאר שבע. בת 42, רווקה, פעילה במספר ארגונים בארץ למען חיים משותפים ושלום, כלת פרס סמי מיכאל על פעילות לחיבור בין קהילות שונות בחברה הישראלית. מנהלת מחלקת התיירות וקשרי הקהילה בפרויקט אקולוגי, עוסקת בהעצמת נשים".

"אתאר בפניכם את יום הבחירות שלי בשבוע שעבר. אחרי שוועדת הבחירות המרכזית אסרה על ארגון 'זזים' להסיע בדואים לקלפי, התארגנו קבוצה של נשים וגברים ביוזמת שולי דיכטר, מנכ"ל עמותת 'סיכוי' לשעבר, כדי שיום הבוחר לא יעבור בלי שבדואים יממשו את זכותם להצביע. שלחנו הודעות וריכזנו פניות ובסך הכל גייסנו כ-300 נהגות ונהגים. בסוף כבר התחלנו להתנצל בנימוס ולדחות בקשות בגלל עודף מתנדבים".

יום הבחירות של גאדיר האני הוא היום ה-190 בפרויקט "עוד 365 ימים בחיים של 365 אנשים"

06:36

יוצאת מהבית עם ידידי רפי דודסון מצויידת בתיק גב ומחשב נייד לכיוון חורה כדי להצביע. רפי מכירים מפעילות חברתית. לי אין רישיון נהיגה, אז הרבה פעמים אנחנו נוסעים יחד. הוא גר בסמוך אלי בבאר שבע.

01
צילום: גאדיר האני

07:18

בקלפי מס' 1 בבית ספר אלביאדר בחורה. הייתי המצביעה הראשונה. עברתי לבאר שבע לפני פחות מחצי שנה ועדיין לא הספקתי לשנות כתובת. אינני דחיינית, ההפך, אוהבת שהשולחן נקי, אבל שעות הפעילות במשרד הפנים לא נוחות ואין לי זמן.

08:19

בתחנת דלק ביישוב להב. צוות ריכוז מקבל אנשים מהכפרים הלא מוכרים לקראת הגעת המתנדבות. אנחנו זקוקים להם כדי שנוכל לדעת לאן להגיע. הכפרים הלא מוכרים מאוגדים באמצעות עמותה של מתנדבים.

6
צילום: גאדיר האני

08:33

מקבלת תמונה בקבוצת הוואטסאפ של המשפחה מעכו. האחיינית שלי מכניסה את המעטפה של אמא שלה לקלפי. אני מאד קרובה למשפחה שלי והתמונה הזאת עושה לי טוב. חשוב לי שהילדים יבינו מה אנחנו עושים ולמה. אני מאחלת להם שיחיו בעולם טוב יותר מהעולם שלנו. זאת אחת הסיבות המרכזיות להחלטה שלי להיות פעילה פוליטית.

5
צילום: גאדיר האני

09:16

המתנדבות מחכות לקבלת הוראות הגעה וטלפונים של נשים ואנשי הקשר. ביישובים מחכים, אנשים רוצים להצביע. מהבוקר אני מקבלת טלפונים מאנשים שמבקשים שנשלח להם כלי רכב שיוכלו להגיע לקלפיות. נכון, יש כלי רכב בכפרים הלא מוכרים, אבל הם לרוב משמשים את הגברים שנמצאים בעבודה ולנשים אסור לנסוע עם גברים אחרים. חברה שמרנית. אם לא נגיע, הנשים לא יוכלו להצביע עד שהגברים יחזרו מהעבודה, ואז הסיכוי נמוך שכבר ייצאו.

4
צילום: גאדיר האני

11:31

שיחה מאתגרת עם פעילי "אם תרצו" שהגיעו עם מגאפון כדי להפריע ולהפחיד. הם מעבירים הכל בשידור חי בפייסבוק. גם אני יודעת לצלם. הם טוענים שאנחנו עוברים על הוראת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, ורוצים לזהות את אנשי "זזים" שעליהם נאסרה הפעילות. אבל אנחנו מתנדבים שהגיעו והתארגנו בתוך יום מאפס.

12:13

מחליטים לצאת אל וואדי אלנעם ואלפורעה כדי לעודד את ההצבעה. שיעור ההשתתפות שם נמוך. נוסעת עם חברתי למא ועוד שתי נשים ערביות. קוראות עם מגאפונים לנשים לצאת להצביע. בישובים הבדואים זה ממש לא מובן מאליו. בתמונה: טקסט שכתבתי על שלט: "אזרחים יקרים, קוראים לכם לצאת להצביע למען עתיד ילדיכם, העתיד שלנו בנגב ובארץ בכלל כדי למנוע הריסת בתים והפקעת קרקעות. הקול שלכם הוא כוח".

3
צילום: גאדיר האני

12:25

עוברות ללקייה. רוב המתנדבות שלנו בחיים לא ביקרו בכפר לא מוכר. מרגש לשמוע על ההתרגשות שלהן ועל האכזבה שלהן מכך שאנשים בישראל עדיין חיים בצורה הזו. חשוב לי לחזק את הקשר בין יהודיות לערביות מתוך אמונה שזה אפשרי.

2
צילום: גאדיר האני

הצטרפתי למיזם ההסעות כי היה לי חשוב ששיעור ההצבעה של בקרב נשים בחברה הערבית בכלל ובנגב בפרט - יעלה. אם לא היו הסעות, סיכוי גדול שרובן לא היו מגיעות לקלפי. כשאת מצביעה - את משפיעה, וזאת רק תחילת הדרך להשתלבות במוקדי קבלת ההחלטות.

19:55

חוזרת מכסייפה אחרי סיור וקריאה לאנשים לצאת להצביע ופוגשת את פרופ' אורן יפתחאל. אני מכירה אותו מפעילות למען הכפרים הבלתי מוכרים. יש לנו תחושת ניצחון. התמונה לדעתי אומרת הכל.

1
צילום: גאדיר האני

20:30

יוצאים בשני כלי רכב לשגב שלום כדי לעודד את ההצבעה. מוצאת את עצמי עומדת עם מגאפון באמצע הכביש וקוראת לאנשים לפעול למען העתיד שלהם ושל ילדיהם. קוראת לנשים לבוא. הולכת לכיוון קבוצת נשים ושואלת למה הן לא הולכות להצביע. "מה זה ישנה", הן אומרות. עניתי "זה ישנה" וניסיתי להסביר להן שהרבה נשים הולכות להצביע ואין חשש שיהיו עם גברים. רק שישמיעו את קולן.

00:30

יושבת במתחם ביג בבאר שבע. לא יכולה ללכת לישון. מחכה לשמוע תוצאות ראשונות. חברתי, חנאן אלסאנע, מצטרפת אלי. מסכמות את היום בהרגשה טובה של תקווה וסיפוק מהתפקיד החשוב שמילאו היום הנשים, כל הנשים.

רוצים גם אתם להשתתף, לתעד יום בחייכם ולהיות אחד או אחת מעוד 365 ימים בחייהם של 365 אנשים? פנו ל-sivan.klingbail@gmail.com

7
צילום: גאדיר האני
סיון קלינגבייל

סיון קלינגבייל | עוד 365 ימים

365 אנשים מתעדים כל אחד בנפרד יום אחד מחייהם. הבלוג מאפשר חשיפה לקריירות של אנשים אחרים, לאורח החיים של ישראלים ממקומות שונים ולדרכים המגוונות שבהן אנשים בוחרים לחיות.

אני סיון קלינגבייל, מגישה לשעבר בערוץ 10 וכיום עיתונאית עצמאית, כותבת ב"הארץ" וב"דה מרקר" ומנחה. מנסה כבר שנים להבין למה אנחנו קמים כל בוקר והולכים לעבודה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ