יום בחיי איריס האן, הטיול השנתי של בתי הספר הפך למשימה קשה

גרושה ואם לשלושה, מנכ"לית החברה להגנת הטבע, גרה בחיפה, עדיין כותבת את התאריך העברי לצד הלועזי, חייבת לפחות חצי שעה כדי לאכול, מתחילה יום עם הים וסוגרת איתו את היום

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
13
קרדיט: איריס האן
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

שמי איריס האן, גרה בחיפה, גרושה ואם לשלושה: אלון (27), שקד (25) ואיתי (19). מכהנת כמנכ"לית החברה להגנת הטבע מזה שלוש שנים. בזמני החופשי אוהבת מאוד לטייל, לקרוא ולצייר. צמחונית מילדות (פעם זה היה נדיר מאוד), דתייה לשעבר (גדלתי במושב השיתופי הדתי ניר עציון) ועדיין כותבת לצד התאריך הלועזי את התאריך העברי.

היום של איריס האן הוא היום ה-224 בפרויקט "עוד 365 ימים בחיים של 365 אנשים"

06:15

צלצול השכמה ראשון.

06:18

צלצול גיבוי.  

אני לא טיפוס של בוקר. ביום חמישי, שמנקז אליו את כל העומס והעייפות של השבוע - לקום דורש כוח רצון מיוחד. מתארגנת, מכינה כוס תה, ולא מתחילה את הבוקר בלי מבט מהחלון אל הים הנשקף ממנו.

12
צילום: איריס האן

06:45

מטה החברה להגנת הטבע נמצא בתל אביב, כך שאין יותר מדי זמן ליהנות מהנוף. צריך לצאת לדרך. אני מאמינה מאוד בדוגמה אישית, ולכן כשנכנסתי לתפקיד בחרתי לוותר על הרכב הצמוד שמגיע איתו. את הרוב המכריע של נסיעותיי אני עושה בתחבורה הציבורית, במיוחד את הנסיעות בית-עבודה בקו חיפה-תל אביב. חוץ מימי ראשון, בהם אני משכימה לרכבת מוקדמת יותר כדי להימנע מהעומס, וחוץ מהימים שבהם אני מבקרת ביחידות השטח, אני נוסעת ברכבת הישירה של 07:11 מחוף הכרמל. 

בדרך לתחנה אני זוכה לראות את מצב הים קצת יותר מקרוב, ולהעיף מבט על פני מגדלי חוף הכרמל. זה היה יכול להיות מבט נפלא מן העבר אל העתיד, מעין תזכורת לכך שמאבק סביבתי נחוש יכול להצליח. ניהלנו מאבק שנדמה היה שהוכרע סופית ומנע בנייה מאסיבית של מגדלים נוספים וייבוש ים. אבל ניסיונות הסדרת הפיצוי ליזם באמצעות חילופי קרקע עלו על שירטון. מזכירה לעצמי לא לתת למשפט המרושע לפיו מאבק סביבתי מסתיים רק בדרך אחת - כישלון - להוכיח עצמו כנכון במקרה זה. יש עוד הרבה עבודה לעשות בשמירה על החופים והים שלנו.

07:10

כך נראה רציף 2 בבוקר. עוד מעט ומחצית מהאנשים ינמנמו להם ברכבת. המחצית השנייה תפתח לפטופ, תקרא ספר או תשמע מוזיקה.

11
צילום: איריס האן

08:14

יורדת בתחנת ההגנה. מכאן - הליכת בוקר קצרה למשרד. אזור התחנה המרכזית הישנה בשעה הזו (ולא רק בשעה הזו...) הוא מאתגר לעתים ומזמן מפגש עם "שרידי הלילה" על המדרכות. לא פשוט.

10
צילום: איריס האן

08:30

עוצרת בבית הקפה הקבוע ומצטיידת בהפוך על סויה, בכוס רב-פעמית שקיבלתי במתנה ושנמצאת איתי קבוע בתיק. פחות כוס חד-פעמית אחת זה לא הרבה. אבל היי, זו הכוס שיכולה לחסל צב ים או דולפין. וחוץ מזה, כוס ועוד כוס ועוד אחת – והנה מגיעים למיליון.

9
צילום: איריס האן

08:35

במשרד. על הקיר תמונה שלי. ציור הוא תחביב שלי מילדות, והתמונה, יחד עם צילומים שקיבלתי מהילדים - מזכרת מטיולים משותפים עימם, עוזרת לי להרגיש יותר בבית. זה מקום שאני מבלה בו שעות כה רבות. היום צפוי להיות רצוף פגישות, שיחות טלפון, התייעצויות, קריאה וכתיבה של חומרים, מיילים, וואטסאפים, אתם יודעים... שוטף. דואגת תמיד להשאיר לי זמן עד 09:00, כדי שאוכל לקדם כמה דברים בשקט.

8
צילום: איריס האן

את דרכי בחברה להגנת הטבע התחלתי כמורה-חיילת בבית ספר שדה שקמים. כילדת טבע, זה היה עבורי הגשמת חלום. מאז, נשארתי בארגון כמעט ברצף. המשכתי בהדרכות תוך כדי הלימודים, ובהמשך ריכזתי את חוגי הטבע וההעשרה בבית ספר שדה חוף הכרמל, ומאוחר יותר גם בחיפה. כשסיימתי את לימודי בטכניון, התחלתי את דרכי כמתכננת סביבתית באגף שימור סביבה וטבע, ולאחר מכן במכון דש"א (דמותה של ארץ) כרכזת תחום התכנון והמחקר.

השלמתי גם לימודי המשפטים ואז, אחרי כ-20 שנות עבודה רצופות בחברה להגנת הטבע, עזבתי וכיהנתי למשך שנה כממלאת מקום ראש אגף התכנון במשרד להגנת הסביבה. זו היתה הזדמנות עבורי להכיר את העולם המקצועי שאני מכירה מזווית קצת אחרת. עבדתי בזה שנתיים והוספתי לכך את עיסוקי החדש - עורכת דין עצמאית. כך זכיתי להשלים את מעגל ההיכרות עם עולם התכנון והמשפט הסביבתי דרך שלושת המגזרים: אזרחי, ממשלתי ופרטי. כשהתפנה התפקיד הנוכחי שמחתי והתרגשתי לחזור למקום שהיה עבורי בית ערכי מילדות.

09:00

פגישת הכנה לקראת נסיעת צפרים לארה"ב. צפרות הוא נושא מרכזי בחברה להגנת הטבע. ציפורים מושכות אנשים רבים וישראל היא צומת מרכזי בנדידה. אנחנו מעצמת צפרות ויש לנו חשיבות בינלאומית בתחום. ישראל היא צוואר בקבוק בנתיבי נדידה קריטיים וזה הופך חשוב יותר ויותר בגלל שינויי האקלים. דפוסי הנדידה משתנים וחוסר היציבות מחייב הקפדה יתרה על תחנות עצירה לציפורים.

10:00

מפגש עם פורום מדריכי החברה להגנת הטבע לשיחה על אתגרי שמירת הטבע ועל האופן בו ניתן לשלב אותם בהדרכה. מראשית הדרך, עסקה החברה בהשפעה על מקבלי החלטות, יחד עם חינוך להכרת הארץ ולאהבתה. מה שהיה מובן מאליו במשך שנים רבות - הטיול השנתי וטיולי יום אחרים במסגרת בתי הספר - הפך בשנים האחרונות למשימה קשה. הטיול הפך בן ערובה לשורה גוברת והולכת של קשיים: עלויות, הסדרים ביטוחיים, תשלומי הורים, קושי להתמודד עם כיתות גדולות, בעיות משמעת, חשש גובר מפני אירועי מזג אוויר, וכל זה לפני שדיברנו על תרבות דור המסכים. על אתגרים אלו שוחחנו במפגש.

6
צילום: איריס האן

11:15

פגישת עבודה של נציגי ארגונים סביבתיים עם ח"כ לשעבר דב חנין. המטרה - להיערך מול היוזמה המסוכנת של משרד ראש הממשלה לקצץ באופן דרמטי בסמכויות הפיקוח של המשרד להגנת הסביבה. זוהי יוזמה מזיקה שמקודמת תחת הכותרת התמימה "הקלת נטל הרגולציה". אם היא תצא לפועל, תיפגע היכולת המוגבלת ממילא של המשרד להגנת הסביבה לקיים פיקוח הדוק ויעיל. זה מהלך שיסכן את הבריאות שלנו, את הסביבה ואת הטבע ויחשוף אותנו, הציבור, לזיהום אוויר, מים וקרקע. המשך הפגיעה חסרת הרסן במערכות הטבעיות - תימשך.

5
צילום: איריס האן

14:30

מפגש חשיבה על בתי ספר שדה. לחברה להגנת הטבע יש 12 כאלה. חלקם עם אכסניות וחלקם רק יחידות הדרכה. המטרה היא למצוא אפיקי פיתוח.

16:00

מביאה אוכל מהבית. בניגוד להנחיות אני אוכלת מול המחשב. אני אוכלת מאוד לאט. כשהייתי ילדה אמרו לאמא שלי לתת לי את הכריך חתוך לשניים כי ההפסקה לא מספיקה לי לסיים לאכול. עד היום, אם אין לי חצי שעה - אני לא מתחילה לאכול וכמעט תמיד עושה זאת במקביל לעוד משהו.

יש לי חלון בלו"ז. הזדמנות טובה להסתובב בבניין, לראות אנשים ולחזור לטלפונים. האמת, שמה שהייתי שמחה לעשות עכשיו זה ללכת לגלידריה ולחזור עם כדור גלידה קשיו מלוחה.

18:00

מפגש מנהיגות סביבתית בחוגי הסיירות של החברה. השתתפו בו מדריכים צעירים מן השכבה הבוגרת של החוגים, ומתנדבי שנת השירות של החברה. התלבטנו יחד בשאלות כגון: מיהו ומהן התכונות הנדרשות ממנהיג סביבתי, מהם האתגרים העומדים בפני מי שמבקש ליצור מציאות סביבתית חדשה, מהם ההקשרים הפוליטיים של העשייה הסביבתית, מהי המשמעות של העשייה וההובלה. אין דרך טובה יותר מלסיים את היום במפגש מלא אופטימיות ותקווה עם מנהיגי הדור הבא. הם יעשו זאת טוב מאיתנו!

4
צילום: איריס האן

19:25

יוצאת שוב לרכבת. אוטובוס לתחנת השלום.

3
צילום: איריס האן

19:45

מתיישבת בקרון ופותחת את הלפטופ כדי לרשום את מאורעות היום הזה, יום בחיי...

ברכבת חזרה לחיפה יש לרוב איפה לשבת, בניגוד לבוקר. אין לי בעיה לשבת על הרצפה אם אין מקום, מה שמביך הוא שאנשים התחילו לקום לי ברכבת. בעיקר חיילים. מה זה אומר?

2
צילום: איריס האן

20:45

יורדת בחוף הכרמל והולכת ברגל לאוטו מול הים. זה מאוד מרגיע. מאוד אוהבת את הים, אבל בעיקר להסתכל עליו או ללכת לאורכו.  אני שוחה אבל לא בים...

1
צילום: איריס האן

21:15

בבית. בימים שבהם התעוררתי מוקדם אני לא עושה הרבה. קוראת. אוהבת לקרוא. תמיד יש את החיפוש אחרי המשקפיים. זה כמו מוצצים. חייבים לפזר הרבה בבית.

23:00

לילה טוב.

רוצים גם אתם להשתתף, לתעד יום בחייכם ולהיות אחד או אחת מעוד 365 ימים בחייהם של 365 אנשים? פנו ל-sivan.klingbail@gmail.co

סיון קלינגבייל

סיון קלינגבייל | |עוד 365 ימים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ