יום בחיי פנחס גולדשמידט, הזמן הכי טוב לתשובות על ההלכה הוא עם שחר

בן 56, נשוי ואב לשבעה, מכהן כרב הראשי של מוסקבה מאז 1993 וכנשיא ועידת רבני אירופה, מודאג מהשימוש ברשת ככלי תעמולה אנטישמי, תהליכי הגיור מייצרים פרדוקסים בעייתים יום-יומיים

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
00
קרדיט: פנחס גולדשמידט
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

"אני הרב פנחס גולדשמידט, בן 56, נשוי לדרה ואב לשבעה וסב לתשעה. שמות הילדים: דוב - 34, בנימין זאב - 33, אסתי - 29, פריידי - 27, נשואים וחיים בארה"ב. רחל - 25, אלי - 22, נשואים בחיים בישראל. אריאל - 20 חי בישראל. אני מכהן כרב הראשי של מוסקבה מאז 1993 ומשמש כמנהיג הרוחני של בית הכנסת הגדול בעיר. בתשע השנים האחרונות משמש גם כנשיא ועידת רבני אירופה (CER), ארגון שמאגד יותר מ-700 רבנים קהילתיים מדבלין במערב ועד חברובסק במזרח".

היום של הרב פנחס גולדשמידט הוא היום ה-269 בפרויקט "עוד 365 ימים בחיים של 365 אנשים"

06:00

אני אוהב להתעורר מוקדם בבוקר ולפתוח את היום שעדיין חשוך בחוץ. אלה הרגעים השקטים ביותר ביום שלי ולכן אני מנצל אותם לעשות דברים אישיים יותר.

מהמשפחה אני מקבל את הכוחות והמוטיבציה לשאר היום. יש בנינו הפרש של שבע-שמונה שעות ולכן דרה ואני מנצלים את הבוקר כדי לדבר איתם בסקייפ או בוואטסאפ לפני שהם הולכים לישון.

לאחר מכן, אני כותב כמה תשובות לשאלות הלכה שעליהן נשאלתי. אוהב לעשות את זה דווקא בבוקר, מרגיש שהראש עובד הכי טוב בשעות האלו.

07:00

דרה ואני שותים תה יחד ומעדכנים אחד את השנייה בלוח הזמנים של היום. בודקים אם יוצא לנו לאכול ארוחת צהריים או ערב יחד, זה משהו שמאוד חשוב לשנינו. 

דרה היא מייסדת בית הספר "עץ חיים" של הקהילה היהודית במוסקבה. לומדים בו כ-630 ילדים מגן ועד תיכון. לפעמים אנחנו מגלים שאנחנו לוקחים חלק באותו אירוע וזה נחמד. היום ספציפית לא נאכל יחד מכיוון שאני טס בצהריים לרומא. מסיים לארגן את המזוודה ויוצא לדרכי.

6
צילום: פנחס גולדשמידט

08:00

מתחיל את ההליכה שלי לבית הכנסת הגדול. הוא נקרא גם "מרכז היהדות ברוסיה" והצעידה לשם נמשכת כרבע שעה. בזמן הזה אני אוהב לחשוב על המשימות שעלי לבצע ועל דברים שיקרו לי במשך השבוע. לפעמים אני פוגש בדרך אנשים שאני מכיר, משוחח איתם מעט וממשיך.

5
צילום: פנחס גולדשמידט

08:15

מגיע ומתפלל שחרית. לאחר מכן נותן שיעור קצר למתפללים ומברך אותם בברכת שלום.

09:00

אחרי התפילה אפשר לומר שהיום מתחיל. יוצא לפגישה מיוחדת עם משה שמא, מנהל קרן ארגון נכי צה"ל, על הקמת גוף רבני באירופה שישמש כידיד של ארגון נכי צה"ל. המשרד שלי שנמצא בבניין שליד בית הכנסת הגדול.

09:10  

בפגישה. המטרה של אותו גוף רבני שיקום הוא לעזור בגיוס כספים בארץ וברחבי אירופה לטובת נכי צה"ל. לצד החללים והמשפחות השכולות, חייבים לזכור שנכי צה"ל נפגעו בעת שלחמו למען המדינה וחייהם השתנו לנצח. הם שילמו את המחיר הכבד ביותר על ביטחונה של המדינה היהודית. אמנם, משרד הביטחון ומדינת ישראל עושים רבות למענם, אבל אני חושב שליהודי התפוצות יש חובה מוסרית בעניין.

4
צילום: פנחס גולדשמידט

09:50

פגישה שנייה במשרד. כחבר בבית הדין הרבני במוסקבה אני נפגש רבות עם הדיינים ועוסק איתם בעניינים שקשורים לקהילה היהודית. הפעם נועדנו עם בחורה שנמצאת בתהליך גיור וערכנו לה את אחד המבחנים. נושא הגיור חשוב לי מאוד בפאן האישי ולא רק בפאן המקצועי. כרב הראשי של מוסקבה, אני נתקל בפרדוקס מאוד בעייתי:

ישנם אזרחים רוסים שאביהם אינו יהודי, האם יהודייה, אך לילד יש שם רוסי לחלוטין שלא מעיד על יהדותו. אותו ילד "זוכה בכל הקופה" משום שמצד אחד הוא יהודי בעיני היהודים, ומצד שני הוא לא יסבול מאנטישמיות או התנכלויות מהנוצרים. אך ישנו מצב הפוך שבו האב יהודי והאם לא שמוליד שמות כמו "סוניה רבינוביץ'". במקרה כזה, אותה סוניה "יוצאת מופסדת" משני הצדדים. היא גם לא יהודייה לפי ההלכה ולכן תצטרך לעבור תהליך גיור (במידה ותרצה בכך) אך שם משפחתה מעיד על יהדות, כלומר תסבול ככל הנראה מהתנכלויות ואנטישמיות.

זהו נושא מורכב מאוד באירופה. תמיד יש את הפאן האנטישמי שממנו היהודים עלולים לסבול. חשוב לי שכל מי שרואה את עצמו חלק מהעם היהודי ורוצה להתקרב אליו, יקבל ממני ומארגון ועידת רבני אירופה את המענה. מטרתנו היא לסלול עבורו את הדרך, לאפשר לו לעבור גיור וללמוד את היהדות על בוריה. במובן זה אני מרגיש שליח ונהנה לעזור לאותם יהודים שרוצים בעזרתי.

3
צילום: פנחס גולדשמידט

10:10

נוסע לנמל התעופה במוסקבה. טס לרומא לכנס בנושא "השפעת העולם הדיגיטלי על הילדים של היום". משתדל לא לעבוד בדרך ולתת לעצמי קצת שקט. נכנס לאתרי החדשות כדי לראות שלא פספסתי משהו חשוב ומתקשר לדרה כדי שתדע שהכל בסדר.

11:00

על המטוס. מכין שיעורים ונאומים שאני עומד לתת. מרשה לעצמי (ולפעמים גם מצליח) להשעין את הראש וקצת לנוח.

15:00

נוחת, אוכל משהו ונוסע אל הוותיקאן כדי להשתתף באירוע במעמד פרנסיסקוס, מלכת שוודיה, ראש ממשלת איחוד האמירויות, נשיא אמזון, נציגים מאפל, גוגל, עלי באבא ועוד רבים. על הפרק: השפעת האונליין על ילדי המאה ה-21 בדגש על הגנה מפדופילים ומפורנוגרפיה.

ההרצאות והשיחות בכנס רק מחדדות מחשבה שרצה לי בראש כבר תקופה: לצד תרומתם הגדולה של התכנים באינטרנט והרשתות החברתיות, הם גם פוגעים בנו ובמיוחד בילדנו. הנושא שאני הכי מתחבר אליו בהקשר זה הוא הפיכת הרשת לכלי תעמולה נגד יהודים. אני חושב לא פעם מה יקרה אם נכדיי יחשפו לאלימות בריונית ברשת בגלל יהדותם, ולכן חשוב לי מאוד להילחם בתופעה.

לצערי בשנה החולפת היינו צריכים להתמודד עם מקרים רבים של אנטישמיות ברשת. תכנים אנטי יהודיים בוטים, תחפושות של נאצים, בובות של היטלר, חולצות עם תמונה של קבר אחים ועוד דברים רבים ונוראים. זו עבודה יום-יומית עבורנו להתמודד עם המקרים האלה.

2
צילום: פנחס גולדשמידט

18:00

יוצא לסיור בעיר. אני מאוד אוהב היסטוריה ומבנים היסטוריים, ולכן המקום הראשון שאני מבקר בו הוא בית הכנסת הגדול של רומא. לא מזמן קראו את הרחוב שבו נמצא בית הכנסת על שמו של הרב הראשי לשעבר של רומא, אליהו טואף. רציתי לראות זאת במו עיני.

18:30

נתקל במקרה ברות דורגלו, נשיאת הקהילה היהודית של רומא. נחמד לפגוש פנים מוכרות. שוחחנו מעט והתעדכנתי במצב הקהילה. גם היא העלתה את החשש שלה מפני הרשתות החברתיות והשפעתם על דור העתיד. נפרדנו לשלום ואני ממשיך לתפילת ערבית.

1
צילום: פנחס גולדשמידט

19:30

מתפלל בבית הכנסת הגדול של רומא. אני מאוד אוהב להתפלל במקומות שונים בעולם. גם כדי להתרשם מהאוכלוסייה ומבית הכנסת, שהוא כשלעצמו מקום מרשים ומספר לפעמים סיפור ישן על היהודים שחיו באותו מקום. ממשיך לארוחת ערב עם כמה מכרים מוועידת רבני אירופה.

21:30

הגעתי לבית המלון. מתקשר לשאול בשלום המשפחה ושומע מדרה איך עבר היום שלה. עובר על הלו"ז שלי למחר במסגרת הכנס. לאחר מכן, כמדי ערב, לומד קצת גמרא ואת הדף היומי. הלימוד הזה מצריך ממני חשיבה מעמיקה.

אני קורא המון ספרים. חשוב לי לקרוא גם דברים שקצת מנקים את הראש וגורמים לי להיסחף לעולמות אחרים. אוהב את הסופר וההיסטוריון ניל פרגוסון. הוא מדבר רבות על השאלה למה יש מדינות שהצליחו ומדינות שכשלו. כמובן שהוא גם מדבר על איך הדת משפיעה על המדינה ועל הכלכלה. נרדם בדרך כלל אחרי שקראתי כמה עמודים טובים.

00:30

לילה טוב!

רוצים גם אתם להשתתף, לתעד יום בחייכם ולהיות אחד או אחת מעוד 365 ימים בחייהם של 365 אנשים? פנו ל-sivan.klingbail@gmail.com

סיון קלינגבייל

סיון קלינגבייל | |עוד 365 ימים

365 אנשים מתעדים כל אחד בנפרד יום אחד מחייהם. הבלוג מאפשר חשיפה לקריירות של אנשים אחרים, לאורח החיים של ישראלים ממקומות שונים ולדרכים המגוונות שבהן אנשים בוחרים לחיות.

אני סיון קלינגבייל, מגישה לשעבר בערוץ 10 וכיום עיתונאית עצמאית, כותבת ב"הארץ" וב"דה מרקר" ומנחה. מנסה כבר שנים להבין למה אנחנו קמים כל בוקר והולכים לעבודה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ