בלוגים

אשה עובדת / הבלוג של טלי חרותי-סובר

"המנהיגה החברתית" של בני גנץ - בכירה במרכז השלטון המקומי

הילה שי וזאן היתה אחת הנואמות לפני בני גנץ בכנס ההשקה של "חוסן לישראל". חרף פעילותה הפוליטית היא לא התפטרה או יצאה לחופשה. וגם: מהי התנועה החברתית שבראשה היא עומדת

את מופע החימום לנאומו הראשון של בני גנץ כפוליטיקאי בחודש שעבר סיפקו שניים: הראשון היה מיכאל ביטון, עד לאחרונה ראש מועצת ירוחם המוערך, והשנייה היתה הילה שי וזאן, שהוצגה כמנהיגה חברתית ופעילה מרכזית במפלגת "חוסן לישראל". שי וזאן לא ציינה בנאומה כי היא משמשת כראש מנהל דוברות, תקשורת ויח"צ במרכז השלטון המקומי, תפקיד המקביל לדרגת סמנכ"ל. בעבר שימשה כחברת מועצת העיר מודיעין, בה היא מתגוררת. בראש מרכז השלטון המקומי עומד כיום חיים ביבס, ראש העיר מודיעין.  

מרכז השלטון המקומי איננו חברה ממשלתית ומועסקיו אינם עובדי מדינה, אך מדובר בגוף פוליטי לחלוטין המעורב בעבודת הרשויות המקומיות מול משרדי הממשלה, מפלגות, חברי כנסת ושרים. על כן ניתן היה לצפות ששי וזאן תתפטר או לצאת לחופשה ללא תשלום עד אחרי הבחירות. כך עשה למשל אשל ארמוני, יו"ר נמל חיפה כשביקש להפוך לראש המטה של יו"ר תל"ם, משה (בוגי) יעלון.

הילה שי וזאן בכנס ההשקה של "חוסן לישראל"
צילום מסך
להמשך הפוסט

מחפשים מנחה להצלחה בחיים? יש לנו "דוקטור" בשבילכם

יוסף רחמים הוא איש רב פעלים. באתרו מופיעים שלל עיסוקים, החל מטיפול בראומטולוגיה שיקומית, פסיכולוגיה התנהגותית ועד רוקחות טבעית. גם את ההבטחה שבכותרת למד כנראה איפשהוא

יוסף רחמים הוא ד"ר לפסיכולוגיה טיפולית (Ph.D). האם מישהו יודע מה פירוש "פסיכולוגיה טיפולית"? במשרד הבריאות אין קטגוריה כזו. לרחמים יש עוד כמה וכמה סופרלטיבים על עצמו. כמו למשל "מטפל ויועץ ברפואה משלבת (אינטגרטיבית)" ו"מנחה להצלחה בחיים".

באתר שלו, בחלק העוסק ברקע האקדמי שלו, מדגיש רחמים כי הוא מרצה במסגרות אקדמיות, מרצה בסמינרים מקצועיים, פועל בתחום בריאות האדם ואף מספר כי הוא "מאושר משרד החינוך ללמד רפואה". הניסיון לברר באילו "מסגרות אקדמיות" הוא מלמד - עלה בתוהו. אלא שזו הבעיה הקטנה. טענתו כי יש בידיו אישור ללמד רפואה מעוררת תהיות גדולות יותר. 

יוסף רחמים. "בבודפשט, איפה שכל הישראלים לומדים"
צילום מסך
להמשך הפוסט

האוניברסיטה, היועמ"ש והמס הנדרש

במקום לפנות לייעוץ הרשויות בשאלות לא פתורות, בוחרת האוניברסיטה להוציא סכומים גבוהים על משרדי עורכי דין וראיית חשבון ואלה מגישים דו"חות המצדיקים את החלטותיה הפנימיות

מסתבר שלאוניברסיטת בר אילן יש שיטה מעניינת: כשהיא נתקלת בשאלה או סוגיה לא פתורה בתוך המוסד, היא לא תמיד עושה את הדבר המתבקש ופונה, בחינם, לרשות הרלוונטית. לא פעם מעדיפים בבר אילן לפנות לגורמים חיצוניים תמורת עשרות אלפי שקלים ולקבל מהם תמיכה בהחלטה הפנימית שהתקבלה.

קחו למשל את הטיפול בפרשיה מביכה שכללה זכייה תמוהה במרכז וקשר קרוב בין בכירים. לאחר המינוי הבעייתי, החלו להגיע להנהלה ולמשפחות המעורבים מיילים אנונימיים בעלי אופי סחטני. כמה הגיוני היה לפנות למשטרה, אלא שההנהלה בחרה לממן חוקר פרטי. אותו חוקר טען שהוא יודע מי שלח את המיילים אבל המליץ לא לפנות למשטרה כי הם פסקו מלהגיע. כך נוצר מצב בו 36 אלף שקל שולמו, השולח לא נענש והדו"ח בעניין נותר סודי. בהמשך אף נשכר שותף בכיר במשרד עורכי הדין גדעון פישר לבדוק את הפרשה על אף שהוא דוקטורנט ורכז קורס בבר אילן. עלותו של הדו"ח הזה היתה 30 אלף שקל. מיותר לציין כי הבכירים המעורבים ממשיכים לעבוד זה לצד זה.

אוניברסיטת בר-אילן
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

אפוסתרפיה ואוסטאופתיה - זה רק נשמע דומה

בעקבות פניות גולשים ביקשנו ממשרד הבריאות לעמוד על ההבדלים בין שתי השיטות. מסתבר שיש הרבה מאוד הבדלים, דקויות ועניינים לדעת בטרם פונים לטיפול ולמטפל שאתם באמת רוצים

לא מעט שאלות מגיעות אלי לאחרונה בנושא אפוסתרפיה. הסיבה לכך היא ככל הנראה קולו הרדיופוני של אלכס אנסקי, המציע בפרסומות בכאן ב' את הטיפול הזה למי שסובל מכאבי ברכיים. אם ברגע הראשון נדמה שמדובר בעוד ממבו ג'מבו - אז מסתבר שלא, אבל מצד שני אפוסתרפיה היא גם לא מקצוע רפואי.

לפי משרד הבריאות, אפוסתרפיה היא טכנולוגיה שפותחה בישראל על ידי חברה פרטית בשם "אפוסתרפיה". השיטה היא למעשה אימון עמידה על משטח לא יציב, דמוי חצי כדור. בפועל, מוצמדים שני חצאי כדור לסוליית הנעליים של המטופל והוא אמור ללכת איתם מספר שעות ביום.

אוסטאופתיה. הבדל גדול בין ההכשרה בארה"ב להכשרה באירופה ובישראל
karelnoppe / Getty Images IL
להמשך הפוסט

כשקולות חדשים במגזר הדרוזי קודמים לטוהר המידות

תואר מפוברק מרוסיה? דוקטורט תמוה מרומניה? מסתבר שהצרכים האלקטורליים של פטרונים פוליטיים כמו משה כחלון ועמיר פרץ "משכיחים" סיפורים מעברם של חברי הכנסת סאלח סעד ואכרם חסון

ח"כ סאלח סעד (עבודה) עסוק בימים אלה בביסוס שמו ברשימות המומלצים לקראת הפריימריז. על המקום ה-17 השמור לדרוזי (הגם שאינו נראה ריאלי כרגע) הוא מתמודד נגד החתן שלו והדבר יצר קרע גדול במשפחה. סעד נחשב למקורבם של שני גורמים בעלי השפעה רבה במפלגת העבודה: ח"כ עמיר פרץ ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. לשניהם יש רשימות מומלצים שלא מן הנמנע כי יהיו דומות. 

למה כל זה חשוב? כי סעד הוא דמות מוכרת, ולא בהכרח לטובה, בהסתדרות וסביבותיה. במשך שנים הוא שימש מנהל חטיבת עובדי הרשויות המקומיות בגליל ויו"ר ההסתדרות החדשה במרחב גליל עד שב-2007 נאלץ לפרוש לאחר שבדיקה העלתה שהציג תואר פיקטיבי במשפטים מאוניברסיטת לומונוסוב הרוסית. אחרי שהציג את ה"תואר" ביקש ואף קיבל תוספת שכר.

חברי הכנסת סאלח סעד ואכרם חסון
מיכל פתאל
להמשך הפוסט

מה מותר ומה אסור לפסיכולוג שאינו מומחה?

בניגוד לדעה הרווחת לא כל פסיכולוג שסיים את לימודיו כחוק ורשום בספר הפסיכולוגים יכול גם לטפל. אז מה כן מותר לו? וגם: מה קורה בהסתדרות הפסיכולוגים בישראל?

מה מותר ומה אסור לפסיכולוג שאינו מומחה לעשות? האם פסיכולוג או פסיכולוגית בעלי רישיון מוכר, המופיעים בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות, אך בעלי תארים אקדמיים בלבד ללא התמחות רשאים לטפל? בשאלות מעין אלה אני נתקלת פעם אחר פעם ולכן פניתי למשרד הבריאות כדי לקבל הסבר ברור 

ובכן, על פי חוק הפסיכולוגים, לפסיכולוג הרשום בפנקס אך אינו מומחה, ואינו בתהליך התמחות, מותר לעסוק בפסיכולוגיה רק אם הוא אינו עוסק באחת משש ההתמחויות המוכרות בחוק: קלינית, שיקומית, רפואית, התפתחותית, חינוכית ותעסוקתית. הוא יכול להרצות וללמד או לחילופין לטפל בתחומים שאינם קשורים להתמחויות (ובתנאי שהוכשר אליהם כראוי) כגון: טיפול זוגי והנחיית קבוצות.

איור של אסי דיין מהסדרה "בטיפול"
איור: ליאו אטלמן
להמשך הפוסט

צמצומים, ירידה בהישגים ומינויים תמוהים: מה קורה במכללה למינהל?

במכללה, הסובלת מהידרדרות בשנים האחרונות ומירידה במספר הסטודנטים, מינו בכיר בהתאחדות לכדורגל לדיקאן ביה"ס לתקשורת, על אף שמדובר בתפקיד לאישיות אקדמית בכירה במשרה מלאה

לא מעט אנשים שמכירים את הנעשה במכללה למינהל מתארים מוסד אקדמי הסובל מהידרדרות קשה בשנים האחרונות. האיש החזק במערכת הוא המנכ"ל רפי גמיש ולא הנשיא, פרופ' אורן קפלן, המבלה חלק ניכר מזמנו בחו"ל. בין השניים לא שוררת אהבה גדולה. בנוסף, סבלה המכללה בשנים האחרונות מבעיות פיננסיות קשות, הן בגלל ירידה במספר הסטודנטים והן בשל כשלים ניהוליים ארוכי שנים. היא נדרשה בין היתר לתוכנית הבראה וכחלק ממנה, כך טוענים אנשי אקדמיה, אוחדו והוגדלו כיתות וסמינרים בהם אמורים להשתתף 15 איש כוללים כיום פי שניים או שלושה סטודנטים. 

לדברי הנהלת המכללה, הצעדים שננקטו איזנו אותה, אך במקביל נשאלת השאלה באיזה מחיר אקדמי נעשה הדבר. ההידרדרות באה לידי ביטוי בין היתר כשבודקים את הציונים להם זוכים בוגרי המכללה בבחינות חיצוניות. אם בעבר נחשבה המכללה לאימפריה בתחום ראיית החשבון, הרי שמתוצאות הבחינה בחשבונאות פיננסית שפורסמו באוקטובר עולה כי רק 13% מתלמידיה עברו. שיעור העוברים הכללי היה נמוך אף הוא ועמד על – 41%. מבחירות לשכת עורכי הדין שפורסמו במאי 2017 עולה כי 63% מבוגרי המכללה עברו, נתון נמוך בהרבה מזה של בחינת אוקטובר 2015 - 76%.

המכללה למינהל
דודו בכר
להמשך הפוסט

הכירו את השלוחה העסקית "המשגשגת" של המכללה הסיינטולוגית

אלעד הדר מציע שפע שירותים פיננסיים ועסקיים ומתהדר בעבודה עם חברות מהגדולות במשק. השכלתו, כמו זו של שותפיו, מגיעה מקולג' מסתורי ברמת גן. וגם: כמה שוות שלוש דקות בתוכנית טלוויזיה?

חברת "סקסס" שהוקמה ב-2004 מציעה לא מעט שירותים: ייעוץ עסקי, ליווי פיננסי, ייעוץ ארגוני ושיווקי, אימון עסקי למנהלים ועוד ועוד. בראשה עומד אלעד הדר. בעמוד הפרופיל שבאתר האינטרנט שלה נכתב בין היתר כי סקסס "פועלת בחסות וברישיון מטעם תאגיד הייעוץ הגדול ביותר בעולם WISE" ובהמשך נכתב כי בין לקוחותיה חברות כגון: מוטורולה, IBM, מרצדס, ג’נרל אלקטריק, קוקה קולה, סוני ומקדונלד'ס.

בדיקה קצרה עם הדר מעלה כי סקסס הישראלית לא עובדת עם החברות האלה, אך לדבריו התאגיד העולמי כן. לך תבדוק. לדבריו, בישראל הוא עובד עם קופת חולים כללית (בפועל התברר כי הוא עובד עם של"ה, חברת בת של הכללית) ועוד עם לקוחות רבים כמו: עמינח, מכבי תל אביב, TEN, פרופיט, דורין פרנקפורט ועוד ועוד.

אלעד הדר
צילום מסך
להמשך הפוסט

שבעה רופאים זומנו לבירור במשרד הבריאות בגין "עידוד לאי התחסנות"

הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור במשרד מסירה את הכפפות במאבק באנשי מקצוע המעודדים את התופעה. ברשימה המפורסמת באתר הוועדה מופיעים גם "דוקטורים" העוסקים במצגי שווא בנוגע לחיסונים, תוספי תזונה, תמרוקים ועוד. חלקם כבר הוזכרו במדור זה

הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור במשרד הבריאות זימנה בחודשיים האחרונים שבעה רופאים לבירור בגין "עידוד לאי התחסנות". הוועדה היא זו שפועלת אקטיבית למניעת פרסום מטעה מצד אנשים שונים בענף ואלה המשיקים לו, כמו מזון ותוספי תזונה, תמרוקים, מוצרים הומאופטיים, אביזרים ומכשור רפואי. הוועדה מורכבת מנציגי מחלקות במשרד הבריאות ומשרד הכלכלה. על המכתבים שנשלחו לרופאים חתום היועץ המשפטי של הועדה, עו"ד אייל חקו.

סוגיית העידוד לאי התחסנות מטרידה מאוד את הוועדה בעיקר בגלל פרסומים של רופאים בעלי רישיון מוכר המתנגדים לחיסונים ובכך מעודדים את התופעה. בדרך כלל מדובר ברופאים שזנחו את הרפואה הקונבנציונלית אך ממשיכים להשתמש בתואר ד"ר (באופן חוקי, הוא שלהם לכל החיים) תוך שהם יוצרים הקשר בין פעילותם האלטרנטיבית לרישיונם הרפואי. אוכלוסייה אחרת שבה יש גורמים המעודדים לאי התחסנות היא של "דוקטורים" למיניהם.

1
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

מהי הכשרתה של יו"ר פורום "הורים נגד אלימות"?

מאז הקימה עמותה הנאבקת בתופעת האלימות במוסדות החינוך מתראיינת לילך קובה הרבה בתקשורת. שם, היא נוהגת לא פעם להציג עצמה כפסיכולוגית חברתית. אז זהו שהיא לא

לילך קובה נמצאת לאחרונה הרבה בתקשורת. מאז הקימה את פורום "הורים נגד אלימות" היא מרואיינת מבוקשת בכל פעם שמתרחש מקרה אלימות באחד ממוסדות החינוך. בלא מעט מהמקומות בהם היא מתראיינת היא מוצגת בתואר "פסיכולוגית חברתית". כך למשל בכתבה הזו ששודרה ב"החדשות", בכתבה במעריב ובכתבה במקומונים של רמת גן וגבעתיים.

גם כשאני מתקשרת אל קובה ושואלת אם היא פסיכולוגית חברתית, התשובה היא "כן". ובכן - התשובה היא "לא". קובה לא מופיעה בספר הפסיכולוגים ואינה אינה פסיכולוגית חברתית או פסיכולוגית מסוג אחר. במשרד הבריאות מסבירים כי "האפשרות להיקרא פסיכולוג נתונה למי שנרשם בפנקס הפסיכולוגים בלבד. כדי להירשם בפנקס עליך להיות בעל תואר שני. פסיכולוג עם תוספת כלשהי אפשרית רק למי רשום בפנקס כפסיכולוג מומחה (אפשריות רק שש תוספות לפי שש המומחיות הקיימות - קליני, חינוכי, שיקומי, רפואי, התפתחותי, תעסוקתי-ארגוני-חברתי)".

לילך קובה
צילום מסך
להמשך הפוסט

"אני מומחה כמו שהמומחים של מזרחי-טפחות מומחים"

לירון לסר מגדיר עצמו "מומחה לשיטת הבריאות הטבעית" רק שכבר בפתח השיחה עמו הוא מסביר שאין דבר כזה מומחה. הוא גם למד אצל מומחים מטעם עצמם

תמיד רציתי להיות ניר גונטז' והנה נקרתה גם בדרכי ההזדמנות. זה קרה במהלך השיחה עם לירון לסר, המציג את עצמו "מומחה לבריאות טבעית". המומחה לסר למד  אצל מומחים שהוזכרו פה לא מעט, למשל ה"דוקטור" ערן אשחר, אצלו גם עבד, או ד"ר גיל שחר, שהוא רופא בהכשרתו אבל מטפל בשיטת הרמב"ם שאינה מוכרת בשום מקום. הוא גם מזכיר את אלירן דה מאיו.

השיחה עם לסר, שמודה שאין לו השכלה אקדמית בתחום שבו הוא טוען למומחיות, עמוסה בכל כך הרבה טענות מוזרות, שכדאי לקרוא אותה (בקיצורים הכרחיים). הנושא הוא הצגתו כמומחה.

לירון לסר
צילום מסך
להמשך הפוסט

פסיכותרפיה גופנית ניאו-רייכיאנית פינת היפנוזה אריקסוניאנית

"דוקטור" אסף רולף בן שחר מתהדר בהתמחויות מפוצצות, אך את התואר השלישי שלו רכש בהתכתבות מאוניברסיטה בהוואי שאינה מוכנה בארה"ב ובוודאי שלא בישראל

"ד"ר אסף רולף בן-שחר הוא מהקלינאים והכותבים המובילים בעולם בתחום הפסיכותרפיה הגופנית ההתייחסותית. אסף הוא ראש התוכנית לפסיכותרפיה גופנית בת-זמננו .. ובנוסף הוא מלמד במוסדות קליניים ואקדמאיים בישראל וברחבי אירופה. את מרבית הכשרתו וניסיונו הקליני רכש במשך שהות ארוכה באנגליה".

המלים המרשימות האלה משובצות בפרסום לספר שכתב בן שחר. אל תתבלבלו, התחום בעל השם הגדול - פסיכותרפיה גופנית בת זמננו, הוא  תחום אלטרנטיבי ופרוץ, שאינו מוכר בישראל. את התוכנית ניהל בן שחר במרכז הישראלי לרפואת גוף נפש שאינו מוסד אקדמי. בחצי השנה האחרונה, עם התחלפות ההנהלה, אין למרכז קשר עם בן שחר, הוא לא מלמד שם וגם התוכנית נעלמה.

אסף רולף בן שחר
צילום מסך
להמשך הפוסט

למה לסחוט עשב חיטה בחינם כשאפשר ללמד זאת ב"מכללה"?

לשירלי בר יש תעודה מ"המקום שאליו מגיעים כדי להירפא ממחלות סופניות" ומנהלת חברה בעלת שם מפוצץ ל"רפואה תזונתית". הנטרופת אלירן דה מאיו בכלל מציע "תוכנית לימודים למדעי הרפואה"

שירלי בר, בעלת "מכללת בר", מציעה בעמוד הפייסבוק שלה "תוכנית הרזיה והחלמה" . היא גם מודיעה בו כי ניתן לרפא סכרת סוג 2 בעזרת מיצים טבעיים ובסרטון אחר  מציעה "מיץ חזק ביותר שעוזר בכך". בהמשך מסתבר שמדובר מיץ עשב חיטה שעולה, כך במקור, "12 שקלים". לזכותה של בר יאמר שהיא מדגישה שהמיץ לא עובד בעצמו, אלא רק יחד עם שינוי אורח חיים.

בר אינה הראשונה שמספרת על נפלאות עשב החיטה, אלא שבניגוד לנטורופתים או חובבי raw food (אוכל חי) היא עוסקת בתחום בעל שם מפוצץ - "רפואה תזונתית". לא רק שהיא מטפלת, גם המכללה שנקראת על שמה מוצגת בתואר "מכללה לרפואה תזונתית".

להמשך הפוסט

כשהקו בין פסיכולוגיה לחינוך מיוחד הופך לדק במיוחד

ד"ר גילה קדוש-דדון תיקנה טעויות הקשורות להכשרתה בעקבות פניית המדור. וגם: בכל הקשור לאגודה הישראלית להדרכת הורים - כל הדרכים מובילות לאוניברסיטת דרבי

הבירור בעניינה של גילה קדוש דדון, ד"ר לחינוך מיוחד מאוניברסיטת דרבי, ארך לא מעט זמן וכלל שאלות, תשובות, הכחשות, איומים, בדיקות חוזרות וגם תיקונים על גבי תיקונים מצד הגברת. סימן ראשון לכך שבדיקת הסופרלטיבים שבהם מתהדרת קדוש-דדון תהיה קשה, הגיע בצורת מכתב מעורך דין. הניסיון מלמד שכשעורכי דין נכנסים לתמונה במערכה הראשונה - זה ייגמר באיומים בתביעת דיבה במערכה השלישית. קדוש-דדון לא דיברה איתי. עורך דינה, לעומת זאת, ענה באריכות אבל נע בין הסברים מפותלים ושינה את עמדתו שוב ושוב.

נתחיל מהתחלה. גילה קדוש-דדון היא מאבחנת דידקטית ודוקטור לחינוך מיוחד מאוניברסיטת דרבי שבאנגליה. התואר שנושאת קדוש-דדון אינו Ph.D אלאdoctor of education  שהוא תואר מקביל ומוכר וגם המוסד בו למדה מוכר, כך שאין בעיה עם התואר. אלא שגם אם מדובר בתואר חוקי לגמרי, הרי שהוא נעשה בתחום החינוך. מסיבה זו לא ברור מדוע לפחות במקום אחד (לשונית אודות בדף הפייסבוק שלה), מציגה עצמה קדוש-דדון "דוקטור בפסיכולוגיה וחינוך מיוחד".

גילה קדוש-דדון
דף הפייסבוק של קדוש-דדון
להמשך הפוסט

הכירו את הרופא לוורטיגו שמספר כי ניהל יחידה בהדסה עין כרם

ד"ר זכריה שמש הוא רופא כללי הטוען כי בידיו שלוש התמחויות ושיטה ייחודית, אך רשמית אינו מחזיק ולו בהתמחות אחת. גם בהדסה לא שמעו עליו חוץ מעל השנתיים שבהן התנדב

לא מעט שאלות מטרידות עולות מהשיחה שקיימתי עם ד"ר זכריה שמש, המציע לציבור טיפול רפואי פרטי נגד ורטיגו וטנטון (אשלייה שמיעתית). שמש הוא רופא כללי המופיע ככזה בספר הרופאים של משרד הבריאות עוד מ-1982. עם זאת, לא מדובר במומחה, קרי רופא שעבר תהליך התמחות מוכר, למשל בתחום אף אוזן גרון.  

"ד"ר שמש, האם אתה מטפל בוורטיגו ובטנטונים", אני שואלת אותו כבר בפתח הדברים. "זה המקצוע שלי", הוא עונה בנחת. "האם אתה רופא אף-אוזן-גרון?", אני תוהה כעבור כמה דקות, "לא, יש לי שלוש התמחויות כדי לפתח את השיטה, אבל אף אחת היא לא אף-אוזן-גרון", הוא עונה. אלא שלשמש אין שלוש התמחויות, למעשה אין לו אף התחמות וגם פנייה למשרד הבריאות מעלה כי מדובר ברופא כללי בלבד.

ד"ר זכריה שמש. ללא התמחות באף-אוזן-גרון
צילום מסך
להמשך הפוסט

עם סלבים ובלי ערבים: הממשלה מציגה שיטה לשמירת קשר עם יהודי העולם

עמותת "גשר" מנהלת עבור משרד התפוצות את פרויקט "קומיוניטי" ללא מכרז כבר שלוש שנים, ובמסגרתו נוסעים לחו"ל סלבים, עובדי מדינה בכירים, עיתונאים ועוד למרות שאינם עוסקים כלל בנושא

מה משותף ליועץ וליחצ"ן הפרטי אבי בניהו, מגישת הטלוויזיה שרון כידון, מנהל רשות החברות ינקי קוינט, סגן יו"ר רשות מקרקעי ישראל יאיר פינס ועוד כ-15 ישראלים? כולם חזרו באחרונה מביקור בן שבוע בארה"ב שכלל מפגש עם קהילות יהודיות. הביקור נעשה כחלק מפרויקט "קומיוניטי" המוציאה משלחות לסיורים שאינם עולים אגורה למשתתפים ומטרתם היכרות והידברות עם קהילות בחו"ל.

אם תמהיל המשלחת נשמע לכם מוזר (מה הקשר של האנשים לקשר עם התפוצות) נציין רק כי במשלחות קודמות יצאו מטעם קומיוניטי לחו"ל גם השדרן דידי הררי, הפעיל הפוליטי אלדד יניב, הזמרת קורין אלאל, מנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי, ראש מועצת גבעת שמואל, נציג של דובר צה"ל, עיתונאים שלרוב אינם כותבים על יחסי ישראל והתפוצות וכן עובדי מדינה נוספים שאינם בעלי קשר לנושא.

משלחת קומיוניטי ששבה באחרונה מארה"ב
הפייסבוק הרשמי של עמותת גשר
להמשך הפוסט

מסתבר שטיפול בקול לא מסייע להיזכר איפה עשית את הדוקטורט

רבים מבוגרי מכללת תלתן קיבלו תארים מפוקפקים מאוניברסיטאות לא מוכרות מחו"ל בעיקר בתחומי הרפואה האלטרנטיבית. אירית אלון היא המקרה התורן

כבר הרבה זמן לא כתבתי על ה"דוקטורים" של מכללת תלתן, אחת הרעות החולות שהיו כאן בתחום התארים הפיקטיביים. מדובר בעצם בחברה פרטית לא מבוקרת ולא מפוקחת שפיזרה במקומותינו מאות ואולי אף יותר "דוקטורים" ללימודים אלטרנטיביים מטעם "אוניברסיטת קליפורניה" תמורת 16 אלף שקל.

בקליפורניה יש 11 אוניברסיטאות שונות, לכל אחת שם משלה, אבל אף אחת לא מעניקה תארים מתקדמים בדיקור סיני או הומאופטיה, ועוד בהתכתבות. תלתן כן הציעה את המודל הזה ולכל דיכפין. ה"דוקטורים" לא הגיעו פיזית למוסד, לא ברור מי היו המנחים שלהם, ובכל מקרה שהתארים אינם מוכרים בישראל, וככל הנראה גם לא בשום מקום אחר בעולם.

אירית אלון. 30 שנות ניסיון
צילום מסך
להמשך הפוסט

רוצה להיות פסיכולוג? נסה "לחשוב על עצמך ככזה"

דוד וינדהולץ מציג עצמו כפסיכולוג חברתי, כשבפועל הוא לכל היותר מנחה קבוצות. הכשרתו האקדמית כלל אינה ברורה אך אין לו תואר שני. תגובתו של וינדהולץ שומטת לסת

בשיחותיי עם "דוקטורים" למיניהם כבר חשבתי שפגשתי הכל, אבל השיחה עם "הפסיכולוג-דוקטור" דוד וינדהולץ גרמה אפילו ללסת שלי להישמט. וינדהולץ מתעקש שהוא פסיכולוג חברתי על אף שהוא אינו קרוב לכך. במקביל, הוא מתהדר בתואר דוקטור ממוסד לא קיים וזאת כשהוא אינו מחזיק כלל בתואר שני.

חיפוש ברשת מוצא לא מעט אזכורים של וינדהולץ כפסיכולוג, אלא שהוא אינו רשום בספר הפסיכולוגים. בשיחה עמו הוא טוען כי הוא מציג עצמו כפסיכולוג חברתי וכי בשום מסגרת לא הציג את עצמו כפסיכולוג קליני. "כל פעם שפונים אלי אני מבהיר זאת באופן חד-משמעי. אם הפונה מתכוון לטיפול פסיכולוגי - אני מפנה אותו למקורות אחרים". זה לא לגמרי מדויק מפני שבלפחות באתר אחד מציין וינדהולץ במפורש בסעיף סוג רפואה: טיפול קליני.

דוד וינדהולץ
דף הפייסבוק של דוד וינדהולץ
להמשך הפוסט

עבירת האתיקה שכל כך אהובה על "דוקטורים" עורכי דין

לשכת עורכי הדין קבעה שאין להשתמש בתואר שלישי ממוסד לא מוכר ללא תהליך שקילה, אולם העו"דים מצפצפים על כך. וגם: מדוע שונה הקרדיט לפרשן "מקור ראשון" ואיך ניצח רופא שיניים את משרד הבריאות

מאז החלה "סדרת הדוקטורים" לפני כשלוש שנים וחצי, כתבתי על לא מעט עורכי דין בעלי תואר "דוקטור". למעשה, אחרי מטפלים אלטרנטיביים, מדובר במגזר שבו פועלים הכי הרבה "דוקטורים" בהתכתבות ממוסדות לא מוכרים. בין בעלי התארים ניתן למנות את יו"ר עמידר לשעבר יצחק לקס, הלוחם בשחיתות מאיר גלבוע, עו"ד יוסי כהן, העסקן מהרצליה שמואל סעדיה והמגשר הנודע ישראל שמעוני.

חלק נכבד מבעלי תארים אלה עשו זאת דרך "אוניברסיטת יורק" (לא יורק האמיתית) ששווקה על ידי נח הלפרין, וחלק אחר עשה זאת דרך מוסד אקדמי בחרסון, אוקראינה. גם אוניברסיטת ניפורט שחילקה כאן תארים לא מוכרים בשנות התשעים פופולרית מאוד בקרב עורכי דין.

בחינות ללשכת עורכי הדין
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

אלוהים ישמור: מדוע המגזר הדתי-חרדי נוהר למטפלים שונים ומשונים

דווקא אחת הקבוצות העניות בחברה הישראלית מוציאה סכומי כסף גדולים על "רבנים-מטפלים" למיניהם שהכשרתם בתחומים שונים רחוקה מלהיות מוכרת. וגם: מהי רפואה על פי הרמב"ם?

הבלוג הזה הוא בלוג ביקורתי. מסיבה זו הופתעתי משתי שיחות שקיבלתי באחרונה מנשים שביקשו להופיע בו או להמליץ על אדם שכדאי לכתוב עליו. אחת הציגה את עצמה כציירת חובבת וביקשה "כתבה כמו על אילנה רוגל", מדענית הקוסמוס. משום מה היא חשבה שהכתבה על רוגל היתה חיובית. השנייה שאלה אותי על הרב יובל אשרוב וטיפולי התזונה שהוא נותן. בהתחלה חשבתי שמדובר בעוד קוראת שמספרת לי על שרלטן שצריך לבדוק, אבל לא. אותה אשה חשבה שכדאי לי לדעת עליו כי הוא "חכם מאוד", מטפל בעבור "תשלום זעום" ואפילו הזוג "עדן ומנשה הראל היו אצלו".

נו, מול אבק הכוכבים הזה כבר לא יכולתי לעמוד. ניסיתי לדבר עם הרב אך ניסיונותיי לא צלחו. כשענו סוף סוף במכללה שמפעיל אשרוב בישיבת "אור הגנוז" שבצפון, הסתבר שלי ששיחה עם עיתונאית צריכה לעבור דרך "האמרגן" של הרב. השארתי טלפון, האמרגן לא חזר וגם מהקליניקה לא השיבו. אני עדיין מחכה.

הרב יובל אשרוב. בקשה לשיחה הופנתה אל האמרגן
צילום מסך
להמשך הפוסט

הכירו את "מדענית הקוסמוס" שעקפה את המין האנושי בסיבוב

לאילנה רוגל יש את הידע התיאורטי לכל מחלות המוח והסרטן. היא גם מומחית לתדרי החומר האפל ו"ריצוף מידעים", כתבה שלוש אנציקלופדיות וערכה מחקר פורץ דרך. מדהים עוד יותר שיש מי שמשלם לה על זה

"במחקרה פורץ הדרך מניחה אילנה רוגל את התשתית והבסיס התיאורטי לכלל מחלות המוח והסרטן. זהו מחקר שיש בו בכדי להוביל לקפיצה מדעית משמעותית עבור המין האנושי. מדובר במחקר מולטי-דיסציפלינארי אשר יצא לדרך באופן עצמאי לחלוטין ואין ספק כי אין כל מוסד אקדמי אשר יכול היה לבסס מחקר הדומה בהיקפו, בעומקו ובתוצאותיו. לראשונה, פורשת אילנה רוגל הסבר ברור ומדויק באשר למבניהם ותדריהם של החומר האפל, האנרגיה האפלה, האתר והאנטי חומר".

כך ולא אחרת מתארת הנטורופטית אילנה רוגל את עבודתה באתר האינטרנט שלה. נשמע מרתק אך מוזר? השיחה הטלפונית עם רוגל על עיסוקיה היתה מוזרה עוד יותר. בתחילה הסבירה רוגל כי היא מאוד ייחודית מכיוון שלמדה פעמיים את הצד התיאורטי של המקצוע: "בפעם הראשונה אצל רחל... נו בקולג' לרפואה משלימה... רחל... שכחתי.  ובפעם השנייה אצל אבירם... איך קוראים לה... הילה אבירם. את הרוב למדתי אצל רחל... שכחתי... שנסגרה אחרי פשיטת רגל ... רחל אשכנזי".

רוגל במהלך הרצאה. שלוש אנציקלופדיות ו-3,000 עמודים
צילום מסך מדף היוטיוב של "מגדלור"
להמשך הפוסט

שבע תהיות על נציב שירות המדינה

כשלושה חודשים חלפו מאז מונה דניאל הרשקוביץ לאיש שאחראי על טוהר המידות של כ-70 אלף עובדי מדינה. אלא שפעולותיו, בעבר ובהווה, מציבות סימני שאלה סביב מי שהמינהל התקין אמור להיות נר לרגליו

לפני שלושה חודשים מונה פרופסור דניאל הרשקוביץ לנציב שירות המדינה, האיש האחראי על טוהר המידות של כ-70 אלף עובדי מדינה. הנה כמה תהיות ושאלות בנוגע להתנהלות הרשקוביץ' בעבר בתחום טוהר המידות וכמה מפעולותיו, או הימנעותו מפעולה, בחודשים שחלפו מאז המינוי:

1. ב-2011, בעת שכיהן כשר המדע, מינה הרשקוביץ את עתליה (טלי) רוזנבאום למנכ"לית הקרן הממשלתית למחקר ישראל-גרמניה (GIF). זאת על אף שביולי 2010 נזרקה רוזנבאום מתפקידה כסגנית יו"ר המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) על רקע ניגוד עניינים: על אף שנאסר עליה להמשיך ולכהן כדירקטורית ברפא"ל, היא המשיכה לעשות זאת. המפטר היה ראש המל"ל דאז, עוזי ארד, והתהליך נעשה בהתאם לנהלים ודרך נציבות המדינה. רוזנבאום, אגב, נכללת בהמלצות המשטרה לכתבי אישום בתיק 3000 וחשודה בכך שניצלה את תפקידה ב-GIF כדי להעשיר את מקורבה מיקי גנור. בנציבות שירות המדינה סירבו להגיב בנושא זה.

דניאל הרשקוביץ
עופר וקנין
להמשך הפוסט

בעקבות "לאהוב את אנה": ייבחנו נהלי הופעת פסיכולוגים בתקשורת

"הטיפול הקליני" שמעניק ד"ר גבריאל בוקובזה לאנה ארונוב בתוכנית, הקפיצה את הסתדרות הפסיכולוגים בישראל שהודיעה כי תגבש "נהלים ברורים לתוכניות ריאליטי"

הסתדרות הפסיכולוגים בישראל הודיעה היום (שלישי) כי תבחן מחדש את נהליה להופעת פסיכולוגים בכלי התקשורת ותשקול את האפשרות להתייחס לתוכניות ריאליטי פרטני וברור יותר. זאת, בעקבות הופעתו של ד"ר גבריאל בוקובזה בתוכנית הטלוויזיה "לאהוב את אנה" ובעקבות הפרסום ב"הארץ" כי בוקובזה הוא פסיכולוג חינוכי ולמרות זאת מעניק בתוכנית טיפול אשר למראית עין נראה כטיפול פסיכולוגי קליני.

"בקוד האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל מופיעה התייחסות ברורה לחשיבות ההצגה העצמית המלאה של פסיכולוג/ית במדיה, הכוללת מעמד (במקרה זה מומחה) ותחום (במקרה זה, פסיכולוגיה חינוכית)", מסרה הסתדרות הפסיכולוגים, "לפי הקוד, גם ייעוץ שניתן על ידי פסיכולוג הינו התערבות פסיכולוגית וחלות על הפסיכולוג כל הדרישות החוקיות בהתאם. חסיון הוא אחד מהבסיסים של תהליכי ייעוץ וטיפול ולכן אינו יכול להתקיים בפורמט פומבי. האותיות הקטנות המציינות שלא מדובר בטיפול אינן מבטלות את החזות העולה מהתוכנית, מה גם שהמשתתפת (אנה ארונוב) מתייחסת למפגשים כטיפוליים ביותר מהזדמנות אחת".

בחירתה של אנה. סוג הגברים שהיא נמשכת אליהם מעוררים בה גם חשש מפני עזיבה
מתוך "לאהוב את אנה"
להמשך הפוסט

המגזר החרדי עמוס "מרפאים", אבל יש אחד שמאפיל על כולם

משרד הבריאות שלח מכתב חריף לרב "דוקטור" רפאל גרנות, הנוהג בטכניקות אבחון וריפוי "יוצאות דופן" כגון: בדיקת שיער ביומטרית ותדרי חיים. לגרנות יש גם עשרה דיברות והעשירי מעניין במיוחד

המגזר החרדי עמוס במרפאים טבעיים למיניהם וחלק נכבד מהם אף מתהדרים בתואר דוקטור. כזה הוא למשל הרב החרדי "ד"ר" רפאל גרנות, שאתר האינטרנט שלו מגלה טפח ומכסה טפחיים. קשה להבין מהיכן בדיוק רכש את הכשרתו בת 35 השנים וכששאלתי אותו על העניין הוא טרק לי את הטלפון בפרצוף.

גרנות מרפא הכל אחרי שהוא מאבחן בשלל שיטות "ייחודיות", כמו למשל "בדיקת שיער ביומטרית". "התהליך נשמע פשטני וקל", הוא כותב באתר שלו, "קצוות שיער נגזזת ונשלחת לבדיקת מעבדה דקדקנית ולאחר מספר ימים ניתן לקבל אינפורמציה אודות מכלול של נושאים שלא היו יכולים להתגלות בבדיקות אחרות, ביניהם -עודפים וחסרים במינרלים ובוויטמינים, זיהוי מתכות רעילות העלולות לגרום בעיות רבות".

רפאל גרנות
צילום מסך
להמשך הפוסט

התואר הלא מוכר של המגשר והבורר המוכר

עו"ד ישראל שמעוני מתהדר זה תשע שנים בדוקטורט לא מוכר מאוניברסיטת חרסון האוקראינית. אחרי שכעס הבטיח לטפל בנושא. המטפלת בהבעה מיקי אשכר מציגה את עצמה כפרופסורית, האמנם?

השיחה הראשונה עם המגשר, הבורר, העורך דין והדוקטור ישראל שמעוני לא היתה נעימה. שמעוני, אדם ידוע בתחומו, מי שכתב ספרים, מרצה בפורמים שונים ואף הקים ועומד בראש מכון גישור, לא היה מרוצה כששאלתי מהיכן תואר הדוקטור הצמוד לשמו.

ייתכן שכדי להסיט את נשוא השיחה, הוא שאל אותי בכעס אם אני מכירה אותו ואת פועלו הרב, והדגיש כי בזכותו שונו בישראל חוקים. זה טוב ויפה ומרשים מאוד, אלא שאני התקשרתי עבור שאלה אחת פשוטה ששמעוני לא היה מוכן לענות עליה.

ישראל שמעוני
צילום מסך
להמשך הפוסט

על בסיס מה מנסה ד"ר גבריאל בוקובזה "לטפל" באנה ארונוב?

המטפל בתוכנית הריאליטי אולי נראה ומדבר כמו פסיכולוג קליני אך בפועל הוא פסיכולוג חינוכי בשירות הציבורי. וגם: פסיכולוג ספורט? אין כזה דבר בישראל

הסדרה "לאהוב את אנה" עושה הרבה רעש לאחרונה וחשפה לציבור את ד"ר גבריאל בוקובזה. בדף הוויקיפדיה של התוכנית נכתב: "בתוכנית יוצאת ארונוב ל-12 דייטים עם 12 גברים שונים. לאחר כל דייט היא נפגשת עם הפסיכולוג גבריאל בוקובזה, ומדברת אתו על תחושותיה ועל נקודות בהן היא צריכה להשתפר".

למי שלא רואה את הסדרה נאמר שמדובר בפורמט של טיפול שאי אפשר להתבלבל בו: הפסיכולוג יושב בקליניקה שלו, על כורסה מול מטופלת, על השולחן יש טישו, היא דומעת והוא מדבר אתה על חיי הרגש והאהבה שלה. היא דומעת שוב. הצופה התמים, שאינו מודע לדקויות, וגם לא קורא את המשפט הקטן שמופיע בכתוביות הסיום ("לא מדובר בצילומים מתוך טיפול") מניח אוטומטית שמדובר בטיפול נפשי מול המצלמות, כזה שנעשה בידי פסיכולוג קליני. ובכן, זה לא. בוקובזה הוא אמנם דוקטור אמיתי וגם פסיכולוג רשום אלא שהוא פסיכולוג חינוכי בשירות הציבורי. את המומחיות שלו קיבל ממש לא מזמן, יולי 2017.

גבריאל בוקובזה
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

הכירו את ה"דוקטורית" שמלמדת את חברי ארגון המורים

אורלי כץ קיבלה תואר שלישי בחינוך למנהיגות מאוניברסיטה במקסיקו דרך עבריין מורשע וללא עבודת גמר. ארגון המורים: איננו אחראים לקורסים. וגם: מדוע יש מי שחושב שאישור מעו"ד נותן תוקף לתואר?

אחת התופעות המטרידות הם אותם "דוקטורים" שיודעים שקיימת בעיה אמיתית עם התואר השלישי המפוברק שלהם, אבל ממשיכים לשאת אותו בגאון. סיפורה של אורלי כץ מטריד עוד יותר כיוון שהיא בעלת התואר במנהיגות חינוכית מאוניברסיטת אצטקה, אותו קיבלה דרך העבריין המורשע עקיבא פרדקין. זה לא מפריע לה להעביר קורסים למורים בשנת שבתון בחסות ארגון המורים בנושאים כמו מנהיגות, ביטחון עצמי והעצמה.   

לכץ , שמעולם לא למדה חינוך באקדמיה מוכרת, יש תואר ראשון בהנדסה מהטכניון ותואר שני לא מחקרי במנהל עסקים משלוחה שהוקמה ברמת גן מטעם אוניברסיטת הריוט ואט. שני התחומים הללו לא קרובים לחינוך, אבל לאצטקה ולפרדקין זה לא ממש משנה. כץ גם לא נדרשה לכתוב עבודת דוקטורט. לדבריה, היא הכינה ערכת לימודים למורים על פי שיטה שהמציאה בשם "פשוט אני". על סמך הערכה קיבלה תואר דוקטור. מובן מאליו שכף רגלה לא דרכה מעולם במוסד המקסיקאי.

אורלי כץ
מתוך האתר "פשוט אני"
להמשך הפוסט

כשאופטומטריסט מדופלם עובר מבעיות ראייה לבעיות קריאה

משרד הבריאות אינו מכיר ב"שיטה" של רון מידן העוסק בתחום שלא ברור מהיכן רכש את הכשרתו אליו. וגם: הדוקטורט המשונה של היועץ הארגוני הוותיק בישראל ואיך מציגה עצמה "רודפת השמאלנים"

רון מידן הוא אופטומטריסט בעל רישיון בתוקף ממשרד הבריאות, אלא שהוא לא מסתפק בעבודתו. באתר האינטרנט שלו הוא מציע הצעה הנשמעת מעט מוזרה על פיה - "פתרונות קריאה". מה הקשר של אופטומטריסט לפיתרון בעיות קריאה ולא פיתרון בעיות ראייה של ילדים? האם קיבל הכשרה כלשהי בנושא? 

מידן טוען שיש לו "שיטה". על ידי מי היא מוכרת או מתוקפת? לא ברור. הוא אפילו מדבר ומתראיין על בעיות נוירולוגיות של ילדים שמתקשים בקריאה בתוכניתו של רפי קרסו (אלא אצל מי), על הקשר בין ויסות חושי לקשיי קריאה.

רון מידן
צילום מסך
להמשך הפוסט

זהירות, "רוקחים טבעיים"

"המכללות האלטרנטיביות" מציעות תעודת "רוקח טבעי" למרות שאין כזה דבר. ניר פנר מגדיל ומשווק קורס לרוקחות טבעית וביתית בעשרה מפגשים. בכיר בארגון הרוקחות: "מדובר בסכנה והטעיית הציבור"

"קורס רוקחות בעשרה מפגשים", מציע ה"רוקח הטבעי" ניר פנר בהודעה שהוא שולח בתפוצה רחבה (קרי: ספאם). "כלים מקצועיים בשביל לרקוח למטופלים בקליניקה או בשביל לרקוח בכיף לעצמכם ולחברים", הוא ממשיך בהודעתו.

פנר אינו היחיד. הרשת מלאה ב"רוקחים" מעין אלה, מה שמטריד מאוד את ד"ר רון תומר, מנהל הוועדה המקצועית של ארגון הרוקחות בישראל. "לאחרונה אנחנו מקבלים לא מעט תלונות מרוקחים מוכרים על אנשים הקוראים לעצמם 'רוקחים טבעיים' ללא הכשרה מוכרת", הוא מספר, "גם בתי ספר לתחומים אלטרנטיביים, כמו רידמן למשל, מציעים את 'הקורסים' האלה. מדובר בהטעיה ברורה. התחזות".

ניר פנר בתוכנית של רשת 13
צילום מסך
להמשך הפוסט

זעם בקהילת היח"צ: האם מכרז של מכללת ספיר תפור?

בשונה מהמקובל, במכרז החדש הודיעה ספיר מראש כמה תשלם וקבעה רשימת מוסדות אקדמיים שכל המייצג אותם - אינו יכול לגשת למכרז. בענף טוענים כי הרשימה נקבעה כך שתתאים למשרד המטפל במכללה כיום

זעם בקהילת הייעוץ ויחסי הציבור בישראל על המכרז החדש שפרסמה המכללה האקדמית ספיר לפני מספר שבועות. הזוכה יבחר לשנתיים, עם אופציה לשנה נוספת. כיום נותן את השירות משרד בן חורין-אלכנסדרוביץ', שכבר הודיע כי ייגש שוב למכרז. סכום המכרז הוא לפחות חצי מיליון שקל לשנתיים מה שהופך אותו לנחשק ביותר.

הדבר שראשון שהקפיץ את המשרדים המתחרים הוא העובדה שגובה התשלום מצד ספיר נקבע במדויק: 20 אלף שקל בחודש, לא יותר וגם לא פחות. ומה אם משרד מסוים יבקש על עבודתו רק 15 אלף שקל בחודש? משיחה עם מנהלי המשרדים הגדולים עולה כי מדובר בריטיינר הגיוני בין היתר לאור העובדה שהיא כוללת יח"צ לפסטיבל הקולנוע של המכללה. ייתכן שהסכום היה נחשב לגבולי אם היה כולל גם שירותי דוברות, אלא שלא. ספיר מעסיקה דוברת במשרה מלאה

מכללת ספיר. סך התקציב - חצי מיליון שקל לשנתיים
אייל טואג
להמשך הפוסט

"הפיזיוטרפיסט" של בית"ר ירושלים מציע טיפול "לכל בעיות האורתופדיה הקיימות"

לאחרונה הגישה עמותת הפיזיותרפיה בישראל תלונה במשטרה נגד איש המועדון קובי אלמליח בגין התחזות. וגם: למה האוניברסיטאות בישראל לא מוצפות בדוקטורים לפילוסופיה?

צוות מקצועי גדול יש לקבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים לעונה הנוכחית. הוא מופיע בעמוד מיוחד באתר האינטרנט של המועדון. תחת תמונה גדולה, לצד האורתופד ושני המעסים, מופיע גם קובי אלמליח וכינויו "פיזיו". אלמליח הוא פיזיותרפיסט בית"ר ירושלים, וכי למה שלא יהיה? הבחור מציע טיפולי פיזיותרפיה תחת כל עץ רענן. הוא גם מחזיק ב"מדיס (מדיקל ספורט) - מרכז שיקומי לכל בעיות האורתופדיה הקיימות".  

בעמוד הפייסבוק של מדיס מוגדר הוא מוגדר "מרכז רפואי בירושלים". בינואר 2016 כתב בו אלמליח את הדברים הבאים: "בשבע השנים האחרונות השקעתי את כל מרצי בלימודי רפואה שיקומית אורטופדית וזאת כדי להגיע ליום שבו אפתח קליניקה ואשרת אתכם... אצלנו מחכים לכם פתרונות לכל סוגי האוכלוסייה, מילדים ועד מבוגרים, מכאבי קרסול יום יומיים ועד שיקום ניתוחי מורכב".

אוהדי בית"ר ירושלים
שרון בוקוב
להמשך הפוסט

בחירות מקומיות: מה מחפשים כל כך הרבה קבלנים אצל ראש מועצת פרדס חנה-כרכור?

לאלדד בר כוכבא יש תואר שלישי מפוברק וסכום תרומות העולה על זה של כל יריביו במירוץ גם יחד. בסיבוב השני מתייצבת מולו מתכננת ערים שקיבלה סיוע קל ממפלגת העבודה ואפס תרומות

פרדס חנה-כרכור הוא יישוב קטן שמתפתח בקצב מואץ. הקרבה לכביש 6 והבנייה הנרחבת הופכים אותו למקום נחשק עבור משפרי דיור מרחבי הארץ. בשנה האחרונה עמד בראש המועצה עו"ד אלדד בר כוכבא אשר החליף את ראש מועצה שחלה. בר כוכבא מציג את עצמו כדוקטור על אף שאת התואר רכש, כפי שחשפתי, מאוניברסיטה לא קיימת בארה"ב, בתיווכו של העבריין המורשע עקיבא פרדקין.

בר כוכבא עשה את התואר השלישי שלו במשפטים בהתכתבות, מבלי שביקר "במוסד האקדמי". המנחה שלו והמנחה היה פרדקין על אף שהוא בכלל לא משפטן. בין היתר טען בר כוכבא שפרופסור חוה לנדאו היתה בין המנחים שלו, אך זו מכחישה את דבריו מכל וכל. הוא גם טען שכתב עבודה גדולה, אך אשת אקדמיה מוכרת שהנחתה ובדקה לא מעט דוקטורטים במשפטים, פחות התרשמה ואמרה לי: "קצרה היריעה מלפרט את כשלי מאפייניה של עבודה זו". לדבריה, ניתן היה לקבל את העבודה כ"סמינריון מורחב".

אלדד בר כוכבא
דף הפייסבוק של אלדד בר כוכבא
להמשך הפוסט

מהיכן תואר הדוקטור של עורך הדין המוכר הנריק רוסטוביץ?

לעורך הדין הוותיק יש תואר דוקטור בשיווק מהפקולטה לכלכלה באוניברסיטה רומנית, על אף שלא עבר מימיו שיעור אחד בנושא. וגם: הודעה חשובה ל"דוקטורנטים" באוניברסיטת ורנה

בניגוד ללא מעט שיחות עם "דוקטורים" הרי שזו שקיימתי עם עורך הדין "הדוקטור" הנריק רוסטוביץ היתה נעימה מאוד. רוסטוביץ הוא עורך דין מוכר במילייה המשפטי ולא חשב שהוא צריך להסתיר משהו בנושא התואר האקדמי הצמוד היטב לשמו כבר שנים רבות. לדבריו, את לימודי התואר השלישי עשה באוניברסיטת אורדיאה שברומניה במסגרת התוכנית לתלמידים זרים.

רוסטוביץ, בן 71, לא חי ברומניה במהלך התואר אלא נסע אליה מספר פעמים. לדבריו, הגיע לאוניברסיטה הזו דרך ישראלי לשעבר שלימד בה. כששאלתי אותו אם התוכנית מוכרת בישראל הוא ענה מיד שלא. גילוי לב מרשים. זה לא מונע מרוסטוביץ לא לתת גילוי נאות בעניין, למשל באתר משרדו או בכל מקום אחר שבו הוא מציג את עצמו כדוקטור.

אוניברסיטת אורדאה
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

רצינו הסרת שיער יד ראשונה מדוקטור? אז רצינו

שלושה אנשים שעוסקים ברפואה אלטרנטיבית מציגים את עצמם במלים גדולות: "ד"ר" מיטל אברהמי היא קוסמטיקאית, לדוד ששון אין קשר לרפואה אלא לעיסוי ושימי בק משתמש במלים לועזיות גדולות אבל גם הוא פשוט מעסה

בעמוד הפייסבוק שלה מספרת "ד"ר מיטל אברהמי P.H.D" על שלל מפעלותיה: "רפואה משלימה לנשים במעגל פריון והריון. טיפולי קוסמטיקה טבעיים והסרת שיער. רפואה משלימה לתינוקות ולילדים טיפול במחלות כרוניות וכאבים. שיפור אורח חיים בריא". לא נגענו. כשאברהמי מטפלת בכאבים, היא גם משלבת בעבודתה "מספר טכניקות ממגוון הטיפולים הייחודיים שפיתחה ומשתמשת במכשור חדשני ומתקדם בשילוב עם המוצרים הטבעיים שרוקחת".

בשיחה אתה מסתבר שאברהמי היא בכלל קוסמטיקאית. מסתבר גם שאברהמי כבר לא מעניקה הסרת שיער יד ראשונה מ"דוקטור", אך תשמח להמליץ על בחורה אחרת שיש לה מכונה ממש טובה לעניין. בעוונותי לא התקשרתי כדי לברר את עניין השיער המיותר, או איך משפרים אורח חיים בריא בעזרת המוצרים הטבעיים שאברהמי רוקחת, אך כן ביררתי על תואר הדוקטור שהיא נושאת.

 טיפול הסרת שיער
Getty Images גטי אימג`ס
להמשך הפוסט

כשסטלה קורין ליבר סולחת - מי צריך גברים פוגעניים

העיתונאית הבכירה של "גלובס" הגנה על בקשתו של הממונה החדש על שוק ההון במשרד האוצר לקבל נהג ולא נהגת. חוק שוויון הזדמנויות בעבודה פחות עקרוני בעיניה

הטור שכתבה סטלה קורין ליבר, העיתונאית הבכירה של "גלובס", על דרישתו של משה ברקת למנות לו נהג ולא נהגת, היכה אותי בתדהמה. הייתכן כי עיתונאית כה ותיקה ובעלת זכויות מגלה הבנה כה תמוהה בנושא כה בעייתי? כזכור, הממונה החדש על שוק ההון, שנכנס בשבוע שעבר לתפקידו במשרד האוצר, אמר כי הוא לא מעוניין בנהגת מכיוון שהרכב הוא "מרחב אינטימי" וכי הוא חושש שעוד "יעלילו עליו". בהמשך התנצל ואמר כי ימתין להוראות מנציבות שירות המדינה אך לא חזר בו מבקשתו.

לכאורה ביקש ברקת להקדים תרופה למכה, שכן אם לא תהיה זו אשה - לא תהיה בעיה. על פי התפישה הזו, גבר לא יכול להעליל, "המרחב האינטימי" הופך פחות אינטימי אם הנהג הוא גבר שלא מחבב את הבוס. מה היה קורה אם ברקת היה מודיע  שהוא רוצה דווקא גבר לבן או לא מסכים שהנהג יהיה טרנסג'נדר? אמות הסיפים היו רועדות, אבל כשמדובר בדרישה להימנע ממינוי אשה, ליבר דווקא חושבת שזה בסדר. גרוע מכך, לטענתה זוהי משרת אמון ולכן מותר לו.

סטלה קורין ליבר. הבנה לריאקציה הגברית
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

"המנהיגה החברתית" של בני גנץ - בכירה במרכז השלטון המקומי

הילה שי וזאן היתה אחת הנואמות לפני בני גנץ בכנס ההשקה של "חוסן לישראל". חרף פעילותה הפוליטית היא לא התפטרה או יצאה לחופשה. וגם: מהי התנועה החברתית שבראשה היא עומדת

את מופע החימום לנאומו הראשון של בני גנץ כפוליטיקאי בחודש שעבר סיפקו שניים: הראשון היה מיכאל ביטון, עד לאחרונה ראש מועצת ירוחם המוערך, והשנייה היתה הילה שי וזאן, שהוצגה כמנהיגה חברתית ופעילה מרכזית במפלגת "חוסן לישראל". שי וזאן לא ציינה בנאומה כי היא משמשת כראש מנהל דוברות, תקשורת ויח"צ במרכז השלטון המקומי, תפקיד המקביל לדרגת סמנכ"ל. בעבר שימשה כחברת מועצת העיר מודיעין, בה היא מתגוררת. בראש מרכז השלטון המקומי עומד כיום חיים ביבס, ראש העיר מודיעין.  

מרכז השלטון המקומי איננו חברה ממשלתית ומועסקיו אינם עובדי מדינה, אך מדובר בגוף פוליטי לחלוטין המעורב בעבודת הרשויות המקומיות מול משרדי הממשלה, מפלגות, חברי כנסת ושרים. על כן ניתן היה לצפות ששי וזאן תתפטר או לצאת לחופשה ללא תשלום עד אחרי הבחירות. כך עשה למשל אשל ארמוני, יו"ר נמל חיפה כשביקש להפוך לראש המטה של יו"ר תל"ם, משה (בוגי) יעלון.

הילה שי וזאן בכנס ההשקה של "חוסן לישראל"
צילום מסך
להמשך הפוסט

מחפשים מנחה להצלחה בחיים? יש לנו "דוקטור" בשבילכם

יוסף רחמים הוא איש רב פעלים. באתרו מופיעים שלל עיסוקים, החל מטיפול בראומטולוגיה שיקומית, פסיכולוגיה התנהגותית ועד רוקחות טבעית. גם את ההבטחה שבכותרת למד כנראה איפשהוא

יוסף רחמים הוא ד"ר לפסיכולוגיה טיפולית (Ph.D). האם מישהו יודע מה פירוש "פסיכולוגיה טיפולית"? במשרד הבריאות אין קטגוריה כזו. לרחמים יש עוד כמה וכמה סופרלטיבים על עצמו. כמו למשל "מטפל ויועץ ברפואה משלבת (אינטגרטיבית)" ו"מנחה להצלחה בחיים".

באתר שלו, בחלק העוסק ברקע האקדמי שלו, מדגיש רחמים כי הוא מרצה במסגרות אקדמיות, מרצה בסמינרים מקצועיים, פועל בתחום בריאות האדם ואף מספר כי הוא "מאושר משרד החינוך ללמד רפואה". הניסיון לברר באילו "מסגרות אקדמיות" הוא מלמד - עלה בתוהו. אלא שזו הבעיה הקטנה. טענתו כי יש בידיו אישור ללמד רפואה מעוררת תהיות גדולות יותר. 

יוסף רחמים. "בבודפשט, איפה שכל הישראלים לומדים"
צילום מסך
להמשך הפוסט

האוניברסיטה, היועמ"ש והמס הנדרש

במקום לפנות לייעוץ הרשויות בשאלות לא פתורות, בוחרת האוניברסיטה להוציא סכומים גבוהים על משרדי עורכי דין וראיית חשבון ואלה מגישים דו"חות המצדיקים את החלטותיה הפנימיות

מסתבר שלאוניברסיטת בר אילן יש שיטה מעניינת: כשהיא נתקלת בשאלה או סוגיה לא פתורה בתוך המוסד, היא לא תמיד עושה את הדבר המתבקש ופונה, בחינם, לרשות הרלוונטית. לא פעם מעדיפים בבר אילן לפנות לגורמים חיצוניים תמורת עשרות אלפי שקלים ולקבל מהם תמיכה בהחלטה הפנימית שהתקבלה.

קחו למשל את הטיפול בפרשיה מביכה שכללה זכייה תמוהה במרכז וקשר קרוב בין בכירים. לאחר המינוי הבעייתי, החלו להגיע להנהלה ולמשפחות המעורבים מיילים אנונימיים בעלי אופי סחטני. כמה הגיוני היה לפנות למשטרה, אלא שההנהלה בחרה לממן חוקר פרטי. אותו חוקר טען שהוא יודע מי שלח את המיילים אבל המליץ לא לפנות למשטרה כי הם פסקו מלהגיע. כך נוצר מצב בו 36 אלף שקל שולמו, השולח לא נענש והדו"ח בעניין נותר סודי. בהמשך אף נשכר שותף בכיר במשרד עורכי הדין גדעון פישר לבדוק את הפרשה על אף שהוא דוקטורנט ורכז קורס בבר אילן. עלותו של הדו"ח הזה היתה 30 אלף שקל. מיותר לציין כי הבכירים המעורבים ממשיכים לעבוד זה לצד זה.

אוניברסיטת בר-אילן
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

אפוסתרפיה ואוסטאופתיה - זה רק נשמע דומה

בעקבות פניות גולשים ביקשנו ממשרד הבריאות לעמוד על ההבדלים בין שתי השיטות. מסתבר שיש הרבה מאוד הבדלים, דקויות ועניינים לדעת בטרם פונים לטיפול ולמטפל שאתם באמת רוצים

לא מעט שאלות מגיעות אלי לאחרונה בנושא אפוסתרפיה. הסיבה לכך היא ככל הנראה קולו הרדיופוני של אלכס אנסקי, המציע בפרסומות בכאן ב' את הטיפול הזה למי שסובל מכאבי ברכיים. אם ברגע הראשון נדמה שמדובר בעוד ממבו ג'מבו - אז מסתבר שלא, אבל מצד שני אפוסתרפיה היא גם לא מקצוע רפואי.

לפי משרד הבריאות, אפוסתרפיה היא טכנולוגיה שפותחה בישראל על ידי חברה פרטית בשם "אפוסתרפיה". השיטה היא למעשה אימון עמידה על משטח לא יציב, דמוי חצי כדור. בפועל, מוצמדים שני חצאי כדור לסוליית הנעליים של המטופל והוא אמור ללכת איתם מספר שעות ביום.

אוסטאופתיה. הבדל גדול בין ההכשרה בארה"ב להכשרה באירופה ובישראל
karelnoppe / Getty Images IL
להמשך הפוסט

כשקולות חדשים במגזר הדרוזי קודמים לטוהר המידות

תואר מפוברק מרוסיה? דוקטורט תמוה מרומניה? מסתבר שהצרכים האלקטורליים של פטרונים פוליטיים כמו משה כחלון ועמיר פרץ "משכיחים" סיפורים מעברם של חברי הכנסת סאלח סעד ואכרם חסון

ח"כ סאלח סעד (עבודה) עסוק בימים אלה בביסוס שמו ברשימות המומלצים לקראת הפריימריז. על המקום ה-17 השמור לדרוזי (הגם שאינו נראה ריאלי כרגע) הוא מתמודד נגד החתן שלו והדבר יצר קרע גדול במשפחה. סעד נחשב למקורבם של שני גורמים בעלי השפעה רבה במפלגת העבודה: ח"כ עמיר פרץ ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. לשניהם יש רשימות מומלצים שלא מן הנמנע כי יהיו דומות. 

למה כל זה חשוב? כי סעד הוא דמות מוכרת, ולא בהכרח לטובה, בהסתדרות וסביבותיה. במשך שנים הוא שימש מנהל חטיבת עובדי הרשויות המקומיות בגליל ויו"ר ההסתדרות החדשה במרחב גליל עד שב-2007 נאלץ לפרוש לאחר שבדיקה העלתה שהציג תואר פיקטיבי במשפטים מאוניברסיטת לומונוסוב הרוסית. אחרי שהציג את ה"תואר" ביקש ואף קיבל תוספת שכר.

חברי הכנסת סאלח סעד ואכרם חסון
מיכל פתאל
להמשך הפוסט

מה מותר ומה אסור לפסיכולוג שאינו מומחה?

בניגוד לדעה הרווחת לא כל פסיכולוג שסיים את לימודיו כחוק ורשום בספר הפסיכולוגים יכול גם לטפל. אז מה כן מותר לו? וגם: מה קורה בהסתדרות הפסיכולוגים בישראל?

מה מותר ומה אסור לפסיכולוג שאינו מומחה לעשות? האם פסיכולוג או פסיכולוגית בעלי רישיון מוכר, המופיעים בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות, אך בעלי תארים אקדמיים בלבד ללא התמחות רשאים לטפל? בשאלות מעין אלה אני נתקלת פעם אחר פעם ולכן פניתי למשרד הבריאות כדי לקבל הסבר ברור 

ובכן, על פי חוק הפסיכולוגים, לפסיכולוג הרשום בפנקס אך אינו מומחה, ואינו בתהליך התמחות, מותר לעסוק בפסיכולוגיה רק אם הוא אינו עוסק באחת משש ההתמחויות המוכרות בחוק: קלינית, שיקומית, רפואית, התפתחותית, חינוכית ותעסוקתית. הוא יכול להרצות וללמד או לחילופין לטפל בתחומים שאינם קשורים להתמחויות (ובתנאי שהוכשר אליהם כראוי) כגון: טיפול זוגי והנחיית קבוצות.

איור של אסי דיין מהסדרה "בטיפול"
איור: ליאו אטלמן
להמשך הפוסט

צמצומים, ירידה בהישגים ומינויים תמוהים: מה קורה במכללה למינהל?

במכללה, הסובלת מהידרדרות בשנים האחרונות ומירידה במספר הסטודנטים, מינו בכיר בהתאחדות לכדורגל לדיקאן ביה"ס לתקשורת, על אף שמדובר בתפקיד לאישיות אקדמית בכירה במשרה מלאה

לא מעט אנשים שמכירים את הנעשה במכללה למינהל מתארים מוסד אקדמי הסובל מהידרדרות קשה בשנים האחרונות. האיש החזק במערכת הוא המנכ"ל רפי גמיש ולא הנשיא, פרופ' אורן קפלן, המבלה חלק ניכר מזמנו בחו"ל. בין השניים לא שוררת אהבה גדולה. בנוסף, סבלה המכללה בשנים האחרונות מבעיות פיננסיות קשות, הן בגלל ירידה במספר הסטודנטים והן בשל כשלים ניהוליים ארוכי שנים. היא נדרשה בין היתר לתוכנית הבראה וכחלק ממנה, כך טוענים אנשי אקדמיה, אוחדו והוגדלו כיתות וסמינרים בהם אמורים להשתתף 15 איש כוללים כיום פי שניים או שלושה סטודנטים. 

לדברי הנהלת המכללה, הצעדים שננקטו איזנו אותה, אך במקביל נשאלת השאלה באיזה מחיר אקדמי נעשה הדבר. ההידרדרות באה לידי ביטוי בין היתר כשבודקים את הציונים להם זוכים בוגרי המכללה בבחינות חיצוניות. אם בעבר נחשבה המכללה לאימפריה בתחום ראיית החשבון, הרי שמתוצאות הבחינה בחשבונאות פיננסית שפורסמו באוקטובר עולה כי רק 13% מתלמידיה עברו. שיעור העוברים הכללי היה נמוך אף הוא ועמד על – 41%. מבחירות לשכת עורכי הדין שפורסמו במאי 2017 עולה כי 63% מבוגרי המכללה עברו, נתון נמוך בהרבה מזה של בחינת אוקטובר 2015 - 76%.

המכללה למינהל
דודו בכר
להמשך הפוסט

הכירו את השלוחה העסקית "המשגשגת" של המכללה הסיינטולוגית

אלעד הדר מציע שפע שירותים פיננסיים ועסקיים ומתהדר בעבודה עם חברות מהגדולות במשק. השכלתו, כמו זו של שותפיו, מגיעה מקולג' מסתורי ברמת גן. וגם: כמה שוות שלוש דקות בתוכנית טלוויזיה?

חברת "סקסס" שהוקמה ב-2004 מציעה לא מעט שירותים: ייעוץ עסקי, ליווי פיננסי, ייעוץ ארגוני ושיווקי, אימון עסקי למנהלים ועוד ועוד. בראשה עומד אלעד הדר. בעמוד הפרופיל שבאתר האינטרנט שלה נכתב בין היתר כי סקסס "פועלת בחסות וברישיון מטעם תאגיד הייעוץ הגדול ביותר בעולם WISE" ובהמשך נכתב כי בין לקוחותיה חברות כגון: מוטורולה, IBM, מרצדס, ג’נרל אלקטריק, קוקה קולה, סוני ומקדונלד'ס.

בדיקה קצרה עם הדר מעלה כי סקסס הישראלית לא עובדת עם החברות האלה, אך לדבריו התאגיד העולמי כן. לך תבדוק. לדבריו, בישראל הוא עובד עם קופת חולים כללית (בפועל התברר כי הוא עובד עם של"ה, חברת בת של הכללית) ועוד עם לקוחות רבים כמו: עמינח, מכבי תל אביב, TEN, פרופיט, דורין פרנקפורט ועוד ועוד.

אלעד הדר
צילום מסך
להמשך הפוסט

שבעה רופאים זומנו לבירור במשרד הבריאות בגין "עידוד לאי התחסנות"

הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור במשרד מסירה את הכפפות במאבק באנשי מקצוע המעודדים את התופעה. ברשימה המפורסמת באתר הוועדה מופיעים גם "דוקטורים" העוסקים במצגי שווא בנוגע לחיסונים, תוספי תזונה, תמרוקים ועוד. חלקם כבר הוזכרו במדור זה

הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור במשרד הבריאות זימנה בחודשיים האחרונים שבעה רופאים לבירור בגין "עידוד לאי התחסנות". הוועדה היא זו שפועלת אקטיבית למניעת פרסום מטעה מצד אנשים שונים בענף ואלה המשיקים לו, כמו מזון ותוספי תזונה, תמרוקים, מוצרים הומאופטיים, אביזרים ומכשור רפואי. הוועדה מורכבת מנציגי מחלקות במשרד הבריאות ומשרד הכלכלה. על המכתבים שנשלחו לרופאים חתום היועץ המשפטי של הועדה, עו"ד אייל חקו.

סוגיית העידוד לאי התחסנות מטרידה מאוד את הוועדה בעיקר בגלל פרסומים של רופאים בעלי רישיון מוכר המתנגדים לחיסונים ובכך מעודדים את התופעה. בדרך כלל מדובר ברופאים שזנחו את הרפואה הקונבנציונלית אך ממשיכים להשתמש בתואר ד"ר (באופן חוקי, הוא שלהם לכל החיים) תוך שהם יוצרים הקשר בין פעילותם האלטרנטיבית לרישיונם הרפואי. אוכלוסייה אחרת שבה יש גורמים המעודדים לאי התחסנות היא של "דוקטורים" למיניהם.

1
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

מהי הכשרתה של יו"ר פורום "הורים נגד אלימות"?

מאז הקימה עמותה הנאבקת בתופעת האלימות במוסדות החינוך מתראיינת לילך קובה הרבה בתקשורת. שם, היא נוהגת לא פעם להציג עצמה כפסיכולוגית חברתית. אז זהו שהיא לא

לילך קובה נמצאת לאחרונה הרבה בתקשורת. מאז הקימה את פורום "הורים נגד אלימות" היא מרואיינת מבוקשת בכל פעם שמתרחש מקרה אלימות באחד ממוסדות החינוך. בלא מעט מהמקומות בהם היא מתראיינת היא מוצגת בתואר "פסיכולוגית חברתית". כך למשל בכתבה הזו ששודרה ב"החדשות", בכתבה במעריב ובכתבה במקומונים של רמת גן וגבעתיים.

גם כשאני מתקשרת אל קובה ושואלת אם היא פסיכולוגית חברתית, התשובה היא "כן". ובכן - התשובה היא "לא". קובה לא מופיעה בספר הפסיכולוגים ואינה אינה פסיכולוגית חברתית או פסיכולוגית מסוג אחר. במשרד הבריאות מסבירים כי "האפשרות להיקרא פסיכולוג נתונה למי שנרשם בפנקס הפסיכולוגים בלבד. כדי להירשם בפנקס עליך להיות בעל תואר שני. פסיכולוג עם תוספת כלשהי אפשרית רק למי רשום בפנקס כפסיכולוג מומחה (אפשריות רק שש תוספות לפי שש המומחיות הקיימות - קליני, חינוכי, שיקומי, רפואי, התפתחותי, תעסוקתי-ארגוני-חברתי)".

לילך קובה
צילום מסך
להמשך הפוסט

"אני מומחה כמו שהמומחים של מזרחי-טפחות מומחים"

לירון לסר מגדיר עצמו "מומחה לשיטת הבריאות הטבעית" רק שכבר בפתח השיחה עמו הוא מסביר שאין דבר כזה מומחה. הוא גם למד אצל מומחים מטעם עצמם

תמיד רציתי להיות ניר גונטז' והנה נקרתה גם בדרכי ההזדמנות. זה קרה במהלך השיחה עם לירון לסר, המציג את עצמו "מומחה לבריאות טבעית". המומחה לסר למד  אצל מומחים שהוזכרו פה לא מעט, למשל ה"דוקטור" ערן אשחר, אצלו גם עבד, או ד"ר גיל שחר, שהוא רופא בהכשרתו אבל מטפל בשיטת הרמב"ם שאינה מוכרת בשום מקום. הוא גם מזכיר את אלירן דה מאיו.

השיחה עם לסר, שמודה שאין לו השכלה אקדמית בתחום שבו הוא טוען למומחיות, עמוסה בכל כך הרבה טענות מוזרות, שכדאי לקרוא אותה (בקיצורים הכרחיים). הנושא הוא הצגתו כמומחה.

לירון לסר
צילום מסך
להמשך הפוסט

פסיכותרפיה גופנית ניאו-רייכיאנית פינת היפנוזה אריקסוניאנית

"דוקטור" אסף רולף בן שחר מתהדר בהתמחויות מפוצצות, אך את התואר השלישי שלו רכש בהתכתבות מאוניברסיטה בהוואי שאינה מוכנה בארה"ב ובוודאי שלא בישראל

"ד"ר אסף רולף בן-שחר הוא מהקלינאים והכותבים המובילים בעולם בתחום הפסיכותרפיה הגופנית ההתייחסותית. אסף הוא ראש התוכנית לפסיכותרפיה גופנית בת-זמננו .. ובנוסף הוא מלמד במוסדות קליניים ואקדמאיים בישראל וברחבי אירופה. את מרבית הכשרתו וניסיונו הקליני רכש במשך שהות ארוכה באנגליה".

המלים המרשימות האלה משובצות בפרסום לספר שכתב בן שחר. אל תתבלבלו, התחום בעל השם הגדול - פסיכותרפיה גופנית בת זמננו, הוא  תחום אלטרנטיבי ופרוץ, שאינו מוכר בישראל. את התוכנית ניהל בן שחר במרכז הישראלי לרפואת גוף נפש שאינו מוסד אקדמי. בחצי השנה האחרונה, עם התחלפות ההנהלה, אין למרכז קשר עם בן שחר, הוא לא מלמד שם וגם התוכנית נעלמה.

אסף רולף בן שחר
צילום מסך
להמשך הפוסט

למה לסחוט עשב חיטה בחינם כשאפשר ללמד זאת ב"מכללה"?

לשירלי בר יש תעודה מ"המקום שאליו מגיעים כדי להירפא ממחלות סופניות" ומנהלת חברה בעלת שם מפוצץ ל"רפואה תזונתית". הנטרופת אלירן דה מאיו בכלל מציע "תוכנית לימודים למדעי הרפואה"

שירלי בר, בעלת "מכללת בר", מציעה בעמוד הפייסבוק שלה "תוכנית הרזיה והחלמה" . היא גם מודיעה בו כי ניתן לרפא סכרת סוג 2 בעזרת מיצים טבעיים ובסרטון אחר  מציעה "מיץ חזק ביותר שעוזר בכך". בהמשך מסתבר שמדובר מיץ עשב חיטה שעולה, כך במקור, "12 שקלים". לזכותה של בר יאמר שהיא מדגישה שהמיץ לא עובד בעצמו, אלא רק יחד עם שינוי אורח חיים.

בר אינה הראשונה שמספרת על נפלאות עשב החיטה, אלא שבניגוד לנטורופתים או חובבי raw food (אוכל חי) היא עוסקת בתחום בעל שם מפוצץ - "רפואה תזונתית". לא רק שהיא מטפלת, גם המכללה שנקראת על שמה מוצגת בתואר "מכללה לרפואה תזונתית".

להמשך הפוסט

כשהקו בין פסיכולוגיה לחינוך מיוחד הופך לדק במיוחד

ד"ר גילה קדוש-דדון תיקנה טעויות הקשורות להכשרתה בעקבות פניית המדור. וגם: בכל הקשור לאגודה הישראלית להדרכת הורים - כל הדרכים מובילות לאוניברסיטת דרבי

הבירור בעניינה של גילה קדוש דדון, ד"ר לחינוך מיוחד מאוניברסיטת דרבי, ארך לא מעט זמן וכלל שאלות, תשובות, הכחשות, איומים, בדיקות חוזרות וגם תיקונים על גבי תיקונים מצד הגברת. סימן ראשון לכך שבדיקת הסופרלטיבים שבהם מתהדרת קדוש-דדון תהיה קשה, הגיע בצורת מכתב מעורך דין. הניסיון מלמד שכשעורכי דין נכנסים לתמונה במערכה הראשונה - זה ייגמר באיומים בתביעת דיבה במערכה השלישית. קדוש-דדון לא דיברה איתי. עורך דינה, לעומת זאת, ענה באריכות אבל נע בין הסברים מפותלים ושינה את עמדתו שוב ושוב.

נתחיל מהתחלה. גילה קדוש-דדון היא מאבחנת דידקטית ודוקטור לחינוך מיוחד מאוניברסיטת דרבי שבאנגליה. התואר שנושאת קדוש-דדון אינו Ph.D אלאdoctor of education  שהוא תואר מקביל ומוכר וגם המוסד בו למדה מוכר, כך שאין בעיה עם התואר. אלא שגם אם מדובר בתואר חוקי לגמרי, הרי שהוא נעשה בתחום החינוך. מסיבה זו לא ברור מדוע לפחות במקום אחד (לשונית אודות בדף הפייסבוק שלה), מציגה עצמה קדוש-דדון "דוקטור בפסיכולוגיה וחינוך מיוחד".

גילה קדוש-דדון
דף הפייסבוק של קדוש-דדון
להמשך הפוסט

הכירו את הרופא לוורטיגו שמספר כי ניהל יחידה בהדסה עין כרם

ד"ר זכריה שמש הוא רופא כללי הטוען כי בידיו שלוש התמחויות ושיטה ייחודית, אך רשמית אינו מחזיק ולו בהתמחות אחת. גם בהדסה לא שמעו עליו חוץ מעל השנתיים שבהן התנדב

לא מעט שאלות מטרידות עולות מהשיחה שקיימתי עם ד"ר זכריה שמש, המציע לציבור טיפול רפואי פרטי נגד ורטיגו וטנטון (אשלייה שמיעתית). שמש הוא רופא כללי המופיע ככזה בספר הרופאים של משרד הבריאות עוד מ-1982. עם זאת, לא מדובר במומחה, קרי רופא שעבר תהליך התמחות מוכר, למשל בתחום אף אוזן גרון.  

"ד"ר שמש, האם אתה מטפל בוורטיגו ובטנטונים", אני שואלת אותו כבר בפתח הדברים. "זה המקצוע שלי", הוא עונה בנחת. "האם אתה רופא אף-אוזן-גרון?", אני תוהה כעבור כמה דקות, "לא, יש לי שלוש התמחויות כדי לפתח את השיטה, אבל אף אחת היא לא אף-אוזן-גרון", הוא עונה. אלא שלשמש אין שלוש התמחויות, למעשה אין לו אף התחמות וגם פנייה למשרד הבריאות מעלה כי מדובר ברופא כללי בלבד.

ד"ר זכריה שמש. ללא התמחות באף-אוזן-גרון
צילום מסך
להמשך הפוסט

עם סלבים ובלי ערבים: הממשלה מציגה שיטה לשמירת קשר עם יהודי העולם

עמותת "גשר" מנהלת עבור משרד התפוצות את פרויקט "קומיוניטי" ללא מכרז כבר שלוש שנים, ובמסגרתו נוסעים לחו"ל סלבים, עובדי מדינה בכירים, עיתונאים ועוד למרות שאינם עוסקים כלל בנושא

מה משותף ליועץ וליחצ"ן הפרטי אבי בניהו, מגישת הטלוויזיה שרון כידון, מנהל רשות החברות ינקי קוינט, סגן יו"ר רשות מקרקעי ישראל יאיר פינס ועוד כ-15 ישראלים? כולם חזרו באחרונה מביקור בן שבוע בארה"ב שכלל מפגש עם קהילות יהודיות. הביקור נעשה כחלק מפרויקט "קומיוניטי" המוציאה משלחות לסיורים שאינם עולים אגורה למשתתפים ומטרתם היכרות והידברות עם קהילות בחו"ל.

אם תמהיל המשלחת נשמע לכם מוזר (מה הקשר של האנשים לקשר עם התפוצות) נציין רק כי במשלחות קודמות יצאו מטעם קומיוניטי לחו"ל גם השדרן דידי הררי, הפעיל הפוליטי אלדד יניב, הזמרת קורין אלאל, מנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי, ראש מועצת גבעת שמואל, נציג של דובר צה"ל, עיתונאים שלרוב אינם כותבים על יחסי ישראל והתפוצות וכן עובדי מדינה נוספים שאינם בעלי קשר לנושא.

משלחת קומיוניטי ששבה באחרונה מארה"ב
הפייסבוק הרשמי של עמותת גשר
להמשך הפוסט

מסתבר שטיפול בקול לא מסייע להיזכר איפה עשית את הדוקטורט

רבים מבוגרי מכללת תלתן קיבלו תארים מפוקפקים מאוניברסיטאות לא מוכרות מחו"ל בעיקר בתחומי הרפואה האלטרנטיבית. אירית אלון היא המקרה התורן

כבר הרבה זמן לא כתבתי על ה"דוקטורים" של מכללת תלתן, אחת הרעות החולות שהיו כאן בתחום התארים הפיקטיביים. מדובר בעצם בחברה פרטית לא מבוקרת ולא מפוקחת שפיזרה במקומותינו מאות ואולי אף יותר "דוקטורים" ללימודים אלטרנטיביים מטעם "אוניברסיטת קליפורניה" תמורת 16 אלף שקל.

בקליפורניה יש 11 אוניברסיטאות שונות, לכל אחת שם משלה, אבל אף אחת לא מעניקה תארים מתקדמים בדיקור סיני או הומאופטיה, ועוד בהתכתבות. תלתן כן הציעה את המודל הזה ולכל דיכפין. ה"דוקטורים" לא הגיעו פיזית למוסד, לא ברור מי היו המנחים שלהם, ובכל מקרה שהתארים אינם מוכרים בישראל, וככל הנראה גם לא בשום מקום אחר בעולם.

אירית אלון. 30 שנות ניסיון
צילום מסך
להמשך הפוסט

רוצה להיות פסיכולוג? נסה "לחשוב על עצמך ככזה"

דוד וינדהולץ מציג עצמו כפסיכולוג חברתי, כשבפועל הוא לכל היותר מנחה קבוצות. הכשרתו האקדמית כלל אינה ברורה אך אין לו תואר שני. תגובתו של וינדהולץ שומטת לסת

בשיחותיי עם "דוקטורים" למיניהם כבר חשבתי שפגשתי הכל, אבל השיחה עם "הפסיכולוג-דוקטור" דוד וינדהולץ גרמה אפילו ללסת שלי להישמט. וינדהולץ מתעקש שהוא פסיכולוג חברתי על אף שהוא אינו קרוב לכך. במקביל, הוא מתהדר בתואר דוקטור ממוסד לא קיים וזאת כשהוא אינו מחזיק כלל בתואר שני.

חיפוש ברשת מוצא לא מעט אזכורים של וינדהולץ כפסיכולוג, אלא שהוא אינו רשום בספר הפסיכולוגים. בשיחה עמו הוא טוען כי הוא מציג עצמו כפסיכולוג חברתי וכי בשום מסגרת לא הציג את עצמו כפסיכולוג קליני. "כל פעם שפונים אלי אני מבהיר זאת באופן חד-משמעי. אם הפונה מתכוון לטיפול פסיכולוגי - אני מפנה אותו למקורות אחרים". זה לא לגמרי מדויק מפני שבלפחות באתר אחד מציין וינדהולץ במפורש בסעיף סוג רפואה: טיפול קליני.

דוד וינדהולץ
דף הפייסבוק של דוד וינדהולץ
להמשך הפוסט

עבירת האתיקה שכל כך אהובה על "דוקטורים" עורכי דין

לשכת עורכי הדין קבעה שאין להשתמש בתואר שלישי ממוסד לא מוכר ללא תהליך שקילה, אולם העו"דים מצפצפים על כך. וגם: מדוע שונה הקרדיט לפרשן "מקור ראשון" ואיך ניצח רופא שיניים את משרד הבריאות

מאז החלה "סדרת הדוקטורים" לפני כשלוש שנים וחצי, כתבתי על לא מעט עורכי דין בעלי תואר "דוקטור". למעשה, אחרי מטפלים אלטרנטיביים, מדובר במגזר שבו פועלים הכי הרבה "דוקטורים" בהתכתבות ממוסדות לא מוכרים. בין בעלי התארים ניתן למנות את יו"ר עמידר לשעבר יצחק לקס, הלוחם בשחיתות מאיר גלבוע, עו"ד יוסי כהן, העסקן מהרצליה שמואל סעדיה והמגשר הנודע ישראל שמעוני.

חלק נכבד מבעלי תארים אלה עשו זאת דרך "אוניברסיטת יורק" (לא יורק האמיתית) ששווקה על ידי נח הלפרין, וחלק אחר עשה זאת דרך מוסד אקדמי בחרסון, אוקראינה. גם אוניברסיטת ניפורט שחילקה כאן תארים לא מוכרים בשנות התשעים פופולרית מאוד בקרב עורכי דין.

בחינות ללשכת עורכי הדין
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

אלוהים ישמור: מדוע המגזר הדתי-חרדי נוהר למטפלים שונים ומשונים

דווקא אחת הקבוצות העניות בחברה הישראלית מוציאה סכומי כסף גדולים על "רבנים-מטפלים" למיניהם שהכשרתם בתחומים שונים רחוקה מלהיות מוכרת. וגם: מהי רפואה על פי הרמב"ם?

הבלוג הזה הוא בלוג ביקורתי. מסיבה זו הופתעתי משתי שיחות שקיבלתי באחרונה מנשים שביקשו להופיע בו או להמליץ על אדם שכדאי לכתוב עליו. אחת הציגה את עצמה כציירת חובבת וביקשה "כתבה כמו על אילנה רוגל", מדענית הקוסמוס. משום מה היא חשבה שהכתבה על רוגל היתה חיובית. השנייה שאלה אותי על הרב יובל אשרוב וטיפולי התזונה שהוא נותן. בהתחלה חשבתי שמדובר בעוד קוראת שמספרת לי על שרלטן שצריך לבדוק, אבל לא. אותה אשה חשבה שכדאי לי לדעת עליו כי הוא "חכם מאוד", מטפל בעבור "תשלום זעום" ואפילו הזוג "עדן ומנשה הראל היו אצלו".

נו, מול אבק הכוכבים הזה כבר לא יכולתי לעמוד. ניסיתי לדבר עם הרב אך ניסיונותיי לא צלחו. כשענו סוף סוף במכללה שמפעיל אשרוב בישיבת "אור הגנוז" שבצפון, הסתבר שלי ששיחה עם עיתונאית צריכה לעבור דרך "האמרגן" של הרב. השארתי טלפון, האמרגן לא חזר וגם מהקליניקה לא השיבו. אני עדיין מחכה.

הרב יובל אשרוב. בקשה לשיחה הופנתה אל האמרגן
צילום מסך
להמשך הפוסט

הכירו את "מדענית הקוסמוס" שעקפה את המין האנושי בסיבוב

לאילנה רוגל יש את הידע התיאורטי לכל מחלות המוח והסרטן. היא גם מומחית לתדרי החומר האפל ו"ריצוף מידעים", כתבה שלוש אנציקלופדיות וערכה מחקר פורץ דרך. מדהים עוד יותר שיש מי שמשלם לה על זה

"במחקרה פורץ הדרך מניחה אילנה רוגל את התשתית והבסיס התיאורטי לכלל מחלות המוח והסרטן. זהו מחקר שיש בו בכדי להוביל לקפיצה מדעית משמעותית עבור המין האנושי. מדובר במחקר מולטי-דיסציפלינארי אשר יצא לדרך באופן עצמאי לחלוטין ואין ספק כי אין כל מוסד אקדמי אשר יכול היה לבסס מחקר הדומה בהיקפו, בעומקו ובתוצאותיו. לראשונה, פורשת אילנה רוגל הסבר ברור ומדויק באשר למבניהם ותדריהם של החומר האפל, האנרגיה האפלה, האתר והאנטי חומר".

כך ולא אחרת מתארת הנטורופטית אילנה רוגל את עבודתה באתר האינטרנט שלה. נשמע מרתק אך מוזר? השיחה הטלפונית עם רוגל על עיסוקיה היתה מוזרה עוד יותר. בתחילה הסבירה רוגל כי היא מאוד ייחודית מכיוון שלמדה פעמיים את הצד התיאורטי של המקצוע: "בפעם הראשונה אצל רחל... נו בקולג' לרפואה משלימה... רחל... שכחתי.  ובפעם השנייה אצל אבירם... איך קוראים לה... הילה אבירם. את הרוב למדתי אצל רחל... שכחתי... שנסגרה אחרי פשיטת רגל ... רחל אשכנזי".

רוגל במהלך הרצאה. שלוש אנציקלופדיות ו-3,000 עמודים
צילום מסך מדף היוטיוב של "מגדלור"
להמשך הפוסט

שבע תהיות על נציב שירות המדינה

כשלושה חודשים חלפו מאז מונה דניאל הרשקוביץ לאיש שאחראי על טוהר המידות של כ-70 אלף עובדי מדינה. אלא שפעולותיו, בעבר ובהווה, מציבות סימני שאלה סביב מי שהמינהל התקין אמור להיות נר לרגליו

לפני שלושה חודשים מונה פרופסור דניאל הרשקוביץ לנציב שירות המדינה, האיש האחראי על טוהר המידות של כ-70 אלף עובדי מדינה. הנה כמה תהיות ושאלות בנוגע להתנהלות הרשקוביץ' בעבר בתחום טוהר המידות וכמה מפעולותיו, או הימנעותו מפעולה, בחודשים שחלפו מאז המינוי:

1. ב-2011, בעת שכיהן כשר המדע, מינה הרשקוביץ את עתליה (טלי) רוזנבאום למנכ"לית הקרן הממשלתית למחקר ישראל-גרמניה (GIF). זאת על אף שביולי 2010 נזרקה רוזנבאום מתפקידה כסגנית יו"ר המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) על רקע ניגוד עניינים: על אף שנאסר עליה להמשיך ולכהן כדירקטורית ברפא"ל, היא המשיכה לעשות זאת. המפטר היה ראש המל"ל דאז, עוזי ארד, והתהליך נעשה בהתאם לנהלים ודרך נציבות המדינה. רוזנבאום, אגב, נכללת בהמלצות המשטרה לכתבי אישום בתיק 3000 וחשודה בכך שניצלה את תפקידה ב-GIF כדי להעשיר את מקורבה מיקי גנור. בנציבות שירות המדינה סירבו להגיב בנושא זה.

דניאל הרשקוביץ
עופר וקנין
להמשך הפוסט

בעקבות "לאהוב את אנה": ייבחנו נהלי הופעת פסיכולוגים בתקשורת

"הטיפול הקליני" שמעניק ד"ר גבריאל בוקובזה לאנה ארונוב בתוכנית, הקפיצה את הסתדרות הפסיכולוגים בישראל שהודיעה כי תגבש "נהלים ברורים לתוכניות ריאליטי"

הסתדרות הפסיכולוגים בישראל הודיעה היום (שלישי) כי תבחן מחדש את נהליה להופעת פסיכולוגים בכלי התקשורת ותשקול את האפשרות להתייחס לתוכניות ריאליטי פרטני וברור יותר. זאת, בעקבות הופעתו של ד"ר גבריאל בוקובזה בתוכנית הטלוויזיה "לאהוב את אנה" ובעקבות הפרסום ב"הארץ" כי בוקובזה הוא פסיכולוג חינוכי ולמרות זאת מעניק בתוכנית טיפול אשר למראית עין נראה כטיפול פסיכולוגי קליני.

"בקוד האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל מופיעה התייחסות ברורה לחשיבות ההצגה העצמית המלאה של פסיכולוג/ית במדיה, הכוללת מעמד (במקרה זה מומחה) ותחום (במקרה זה, פסיכולוגיה חינוכית)", מסרה הסתדרות הפסיכולוגים, "לפי הקוד, גם ייעוץ שניתן על ידי פסיכולוג הינו התערבות פסיכולוגית וחלות על הפסיכולוג כל הדרישות החוקיות בהתאם. חסיון הוא אחד מהבסיסים של תהליכי ייעוץ וטיפול ולכן אינו יכול להתקיים בפורמט פומבי. האותיות הקטנות המציינות שלא מדובר בטיפול אינן מבטלות את החזות העולה מהתוכנית, מה גם שהמשתתפת (אנה ארונוב) מתייחסת למפגשים כטיפוליים ביותר מהזדמנות אחת".

בחירתה של אנה. סוג הגברים שהיא נמשכת אליהם מעוררים בה גם חשש מפני עזיבה
מתוך "לאהוב את אנה"
להמשך הפוסט

המגזר החרדי עמוס "מרפאים", אבל יש אחד שמאפיל על כולם

משרד הבריאות שלח מכתב חריף לרב "דוקטור" רפאל גרנות, הנוהג בטכניקות אבחון וריפוי "יוצאות דופן" כגון: בדיקת שיער ביומטרית ותדרי חיים. לגרנות יש גם עשרה דיברות והעשירי מעניין במיוחד

המגזר החרדי עמוס במרפאים טבעיים למיניהם וחלק נכבד מהם אף מתהדרים בתואר דוקטור. כזה הוא למשל הרב החרדי "ד"ר" רפאל גרנות, שאתר האינטרנט שלו מגלה טפח ומכסה טפחיים. קשה להבין מהיכן בדיוק רכש את הכשרתו בת 35 השנים וכששאלתי אותו על העניין הוא טרק לי את הטלפון בפרצוף.

גרנות מרפא הכל אחרי שהוא מאבחן בשלל שיטות "ייחודיות", כמו למשל "בדיקת שיער ביומטרית". "התהליך נשמע פשטני וקל", הוא כותב באתר שלו, "קצוות שיער נגזזת ונשלחת לבדיקת מעבדה דקדקנית ולאחר מספר ימים ניתן לקבל אינפורמציה אודות מכלול של נושאים שלא היו יכולים להתגלות בבדיקות אחרות, ביניהם -עודפים וחסרים במינרלים ובוויטמינים, זיהוי מתכות רעילות העלולות לגרום בעיות רבות".

רפאל גרנות
צילום מסך
להמשך הפוסט

התואר הלא מוכר של המגשר והבורר המוכר

עו"ד ישראל שמעוני מתהדר זה תשע שנים בדוקטורט לא מוכר מאוניברסיטת חרסון האוקראינית. אחרי שכעס הבטיח לטפל בנושא. המטפלת בהבעה מיקי אשכר מציגה את עצמה כפרופסורית, האמנם?

השיחה הראשונה עם המגשר, הבורר, העורך דין והדוקטור ישראל שמעוני לא היתה נעימה. שמעוני, אדם ידוע בתחומו, מי שכתב ספרים, מרצה בפורמים שונים ואף הקים ועומד בראש מכון גישור, לא היה מרוצה כששאלתי מהיכן תואר הדוקטור הצמוד לשמו.

ייתכן שכדי להסיט את נשוא השיחה, הוא שאל אותי בכעס אם אני מכירה אותו ואת פועלו הרב, והדגיש כי בזכותו שונו בישראל חוקים. זה טוב ויפה ומרשים מאוד, אלא שאני התקשרתי עבור שאלה אחת פשוטה ששמעוני לא היה מוכן לענות עליה.

ישראל שמעוני
צילום מסך
להמשך הפוסט

על בסיס מה מנסה ד"ר גבריאל בוקובזה "לטפל" באנה ארונוב?

המטפל בתוכנית הריאליטי אולי נראה ומדבר כמו פסיכולוג קליני אך בפועל הוא פסיכולוג חינוכי בשירות הציבורי. וגם: פסיכולוג ספורט? אין כזה דבר בישראל

הסדרה "לאהוב את אנה" עושה הרבה רעש לאחרונה וחשפה לציבור את ד"ר גבריאל בוקובזה. בדף הוויקיפדיה של התוכנית נכתב: "בתוכנית יוצאת ארונוב ל-12 דייטים עם 12 גברים שונים. לאחר כל דייט היא נפגשת עם הפסיכולוג גבריאל בוקובזה, ומדברת אתו על תחושותיה ועל נקודות בהן היא צריכה להשתפר".

למי שלא רואה את הסדרה נאמר שמדובר בפורמט של טיפול שאי אפשר להתבלבל בו: הפסיכולוג יושב בקליניקה שלו, על כורסה מול מטופלת, על השולחן יש טישו, היא דומעת והוא מדבר אתה על חיי הרגש והאהבה שלה. היא דומעת שוב. הצופה התמים, שאינו מודע לדקויות, וגם לא קורא את המשפט הקטן שמופיע בכתוביות הסיום ("לא מדובר בצילומים מתוך טיפול") מניח אוטומטית שמדובר בטיפול נפשי מול המצלמות, כזה שנעשה בידי פסיכולוג קליני. ובכן, זה לא. בוקובזה הוא אמנם דוקטור אמיתי וגם פסיכולוג רשום אלא שהוא פסיכולוג חינוכי בשירות הציבורי. את המומחיות שלו קיבל ממש לא מזמן, יולי 2017.

גבריאל בוקובזה
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

הכירו את ה"דוקטורית" שמלמדת את חברי ארגון המורים

אורלי כץ קיבלה תואר שלישי בחינוך למנהיגות מאוניברסיטה במקסיקו דרך עבריין מורשע וללא עבודת גמר. ארגון המורים: איננו אחראים לקורסים. וגם: מדוע יש מי שחושב שאישור מעו"ד נותן תוקף לתואר?

אחת התופעות המטרידות הם אותם "דוקטורים" שיודעים שקיימת בעיה אמיתית עם התואר השלישי המפוברק שלהם, אבל ממשיכים לשאת אותו בגאון. סיפורה של אורלי כץ מטריד עוד יותר כיוון שהיא בעלת התואר במנהיגות חינוכית מאוניברסיטת אצטקה, אותו קיבלה דרך העבריין המורשע עקיבא פרדקין. זה לא מפריע לה להעביר קורסים למורים בשנת שבתון בחסות ארגון המורים בנושאים כמו מנהיגות, ביטחון עצמי והעצמה.   

לכץ , שמעולם לא למדה חינוך באקדמיה מוכרת, יש תואר ראשון בהנדסה מהטכניון ותואר שני לא מחקרי במנהל עסקים משלוחה שהוקמה ברמת גן מטעם אוניברסיטת הריוט ואט. שני התחומים הללו לא קרובים לחינוך, אבל לאצטקה ולפרדקין זה לא ממש משנה. כץ גם לא נדרשה לכתוב עבודת דוקטורט. לדבריה, היא הכינה ערכת לימודים למורים על פי שיטה שהמציאה בשם "פשוט אני". על סמך הערכה קיבלה תואר דוקטור. מובן מאליו שכף רגלה לא דרכה מעולם במוסד המקסיקאי.

אורלי כץ
מתוך האתר "פשוט אני"
להמשך הפוסט

כשאופטומטריסט מדופלם עובר מבעיות ראייה לבעיות קריאה

משרד הבריאות אינו מכיר ב"שיטה" של רון מידן העוסק בתחום שלא ברור מהיכן רכש את הכשרתו אליו. וגם: הדוקטורט המשונה של היועץ הארגוני הוותיק בישראל ואיך מציגה עצמה "רודפת השמאלנים"

רון מידן הוא אופטומטריסט בעל רישיון בתוקף ממשרד הבריאות, אלא שהוא לא מסתפק בעבודתו. באתר האינטרנט שלו הוא מציע הצעה הנשמעת מעט מוזרה על פיה - "פתרונות קריאה". מה הקשר של אופטומטריסט לפיתרון בעיות קריאה ולא פיתרון בעיות ראייה של ילדים? האם קיבל הכשרה כלשהי בנושא? 

מידן טוען שיש לו "שיטה". על ידי מי היא מוכרת או מתוקפת? לא ברור. הוא אפילו מדבר ומתראיין על בעיות נוירולוגיות של ילדים שמתקשים בקריאה בתוכניתו של רפי קרסו (אלא אצל מי), על הקשר בין ויסות חושי לקשיי קריאה.

רון מידן
צילום מסך
להמשך הפוסט

זהירות, "רוקחים טבעיים"

"המכללות האלטרנטיביות" מציעות תעודת "רוקח טבעי" למרות שאין כזה דבר. ניר פנר מגדיל ומשווק קורס לרוקחות טבעית וביתית בעשרה מפגשים. בכיר בארגון הרוקחות: "מדובר בסכנה והטעיית הציבור"

"קורס רוקחות בעשרה מפגשים", מציע ה"רוקח הטבעי" ניר פנר בהודעה שהוא שולח בתפוצה רחבה (קרי: ספאם). "כלים מקצועיים בשביל לרקוח למטופלים בקליניקה או בשביל לרקוח בכיף לעצמכם ולחברים", הוא ממשיך בהודעתו.

פנר אינו היחיד. הרשת מלאה ב"רוקחים" מעין אלה, מה שמטריד מאוד את ד"ר רון תומר, מנהל הוועדה המקצועית של ארגון הרוקחות בישראל. "לאחרונה אנחנו מקבלים לא מעט תלונות מרוקחים מוכרים על אנשים הקוראים לעצמם 'רוקחים טבעיים' ללא הכשרה מוכרת", הוא מספר, "גם בתי ספר לתחומים אלטרנטיביים, כמו רידמן למשל, מציעים את 'הקורסים' האלה. מדובר בהטעיה ברורה. התחזות".

ניר פנר בתוכנית של רשת 13
צילום מסך
להמשך הפוסט

זעם בקהילת היח"צ: האם מכרז של מכללת ספיר תפור?

בשונה מהמקובל, במכרז החדש הודיעה ספיר מראש כמה תשלם וקבעה רשימת מוסדות אקדמיים שכל המייצג אותם - אינו יכול לגשת למכרז. בענף טוענים כי הרשימה נקבעה כך שתתאים למשרד המטפל במכללה כיום

זעם בקהילת הייעוץ ויחסי הציבור בישראל על המכרז החדש שפרסמה המכללה האקדמית ספיר לפני מספר שבועות. הזוכה יבחר לשנתיים, עם אופציה לשנה נוספת. כיום נותן את השירות משרד בן חורין-אלכנסדרוביץ', שכבר הודיע כי ייגש שוב למכרז. סכום המכרז הוא לפחות חצי מיליון שקל לשנתיים מה שהופך אותו לנחשק ביותר.

הדבר שראשון שהקפיץ את המשרדים המתחרים הוא העובדה שגובה התשלום מצד ספיר נקבע במדויק: 20 אלף שקל בחודש, לא יותר וגם לא פחות. ומה אם משרד מסוים יבקש על עבודתו רק 15 אלף שקל בחודש? משיחה עם מנהלי המשרדים הגדולים עולה כי מדובר בריטיינר הגיוני בין היתר לאור העובדה שהיא כוללת יח"צ לפסטיבל הקולנוע של המכללה. ייתכן שהסכום היה נחשב לגבולי אם היה כולל גם שירותי דוברות, אלא שלא. ספיר מעסיקה דוברת במשרה מלאה

מכללת ספיר. סך התקציב - חצי מיליון שקל לשנתיים
אייל טואג
להמשך הפוסט