האם הפסיכולוג שלכם מומחה? כך תגלו - אשה עובדת - הארץ

האם הפסיכולוג שלכם מומחה? כך תגלו

לא כל פסיכולוג הוא מומחה, גם אם יש לו תואר דוקטור מוכר, וגם אם הוא מופיע בפנקס הפסיכולוגים. לפניכם המדריך השלם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טלי חרותי-סובר

אחת מעוולותיהם של פסיכולוגים קליניים הם אותם אנשים, לעתים בעלי רישיון בפסיכולוגיה ולעתים בעלי תואר דוקטור מוכר בפסיכולוגיה מישראל או מחו"ל, שמציגים עצמם כמומחים. הם לא. כיצד תבדילו בין מומחה ל"מומחה"? להלן כמה שאלות ותשובות שיעשו לכם סדר:

אשה מטופלת אצל פסיכולוג
טיפול פסיכולוגי. הטמעה של שפלות רוחצילום: בוב וואנדס / אי-פי

כמה תחומי מומחיות קיימים בישראל?

בישראל קיימים שישה תחומי מומחיות שונים בפסיכולוגיה: קלינית, חינוכית, התפתחותית, שיקומית, חברתית-תעסוקתית-ארגונית, ורפואית.

מה ההבדל בין פסיכולוג לפסיכולוג-מומחה?

על פי החטיבה הקלינית של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל: "פסיכולוג מומחה בישראל הוא בוגר שש שנות לימוד אקדמיות שמתוכן שנתיים של התנסות מעשית, וארבע שנים של התמחות. מדובר בניסיון של אלפי שעות טיפול ומאות שעות הדרכה. על פסיכולוגים בעלי רישיון חלים חובות ומגבלות שונות מתוקף חוק הפסיכולוגים, חוק זכויות החולה וכן מתוקף הקוד האתי של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל". חשוב לשים לב לעובדה שלא כל מי שלמד פסיכולוגיה קלינית לתואר שני או דוקטורט עבר התמחות מסיבות שונות, ולכן אינו מומחה.

הפסיכולוג שלי מופיע בספר הפסיכולוגים. זה לא מספיק?

לא. חשוב לזכור שכל פסיכולוג בעל תואר שני רשום בפנקס הפסיכולוגים, אך, כאמור, לא כל אחד הוא מומחה.

איך מבחינים בין פסיכולוג למומחה?

פשוט מאוד. נכנסים לפנקס הפסיכולוגים, או בשמו הרשמי "מאגר הפסיכולוגים בעלי רשיון במשרד הבריאות" ומזינים את שם הפסיכולוג. לעתים אנשים נרשמים בשם הנעורים שלהם וכך מופיעים במאגר, לכן כדאי לדייק בפרטים כמה שניתן. בשלב הבא יש לבדוק את הכיתוב תחת המילה "מומחיות". במידה ומופיע ריבוע ריק - לא קיימת מומחיות. במידה ובריבוע בו מופיעה המילה "יש", אזי שישנה מומחיות ולחיצה על הכיתוב תציג פרטים נוספים חשובים. קחו למשל את שרה נתניהו, פסיכולוגית בשירות הציבורי. במאגר הפסיכולוגים מופיעה המילה "יש" תחת מושג המומחיות. לחיצה עליה תפרט כי נתניהו היא פסיכולוגית חינוכית החל מ-ה-26 בספטמבר 2009 (השאלה אם היא עוסקת בתחום היא מסיפור אחר).

צילום מסך מתוך מאגר הפסיכולוגים 1
צילום: none
 צילום מסך מתוך מאגר הפסיכולוגים 2
צילום: none
 צילום מסך מתוך מאגר הפסיכולוגים 3
צילום: מתוך מאגר הפסיכולוגים באתר משרד הבריאות

האם יש יוצאים מהכלל שאינם רשומים כמומחים?

כן. מי שנמצא בשלב התמחות הוא יוצא דופן, שכן הוא רשאי לטפל באופן פרטי, תחת הדרכה, כשהוא נדרש לציין זאת בכל פירסום ובתחילת הטיפול. מסיבה זו יתכן שכאשר תחפשו את שמו במאגר הפסיכולוגים - מומחיותו לא תופיע. במקרים כאלה כדאי לברר מול המטפל.

האם פסיכותרפיסט שהוא פסיכולוג ארגוני במקור, רשאי לתת טיפול?

לא. על פי החוק רק פסיכולוג מומחה או פסיכולוג מתמחה תחת הדרכה רשאים לטפל בפסיכותרפיה. כיוון שמדובר בתחום פרוץ בישראל, יכול מי שסיים קורס בן חודשיים ב"מכללה" לא מפוקחת להעניק לעצמו תואר "פסיכותרפיסט" ולהציע טיפולים. היזהרו.

הפסיכולוג שלי לא מופיע בכלל בספר הפסיכולוגים.

נוסו על נפשכם.

טלי חרותי-סובר |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

תגובות