שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טלי חרותי-סובר
שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ'
טלי חרותי-סובר

ביום שישי האחרון כתב יוסי ורטר בטורו המצוין בהארץ, כי שלי יחימוביץ' תוהה בינה לבינה האם במקום לרוץ לרשות המפלגה המקרטעת, ואוכלת יושבי הראש שלה, כדאי לה בכלל לרוץ לרשות ההסתדרות. "התפקיד תפור עליה והיא עליו", כתב ורטר, "היו"ר הנוכחי לא יהווה מכשול". ורטר צודק – התפקיד אכן תפור עליה. ורטר טועה – זה כנראה לא יקרה לעולם. הסיבה פשוטה. בניגוד ליחימוביץ', היו"ר המכהן אבי ניסנקורן הוא בשר מבשרה של ההסתדרות, וכבר הוכיח כי הוא יודע איפה החמאה מרוחה.

ההסתדרות אולי הוקמה עבור כלל עובדי ישראל, בעיקר החלשים, אך מעשית היא מנוהלת על ידי הוועדים הגדולים, ועובדת בעיקר בשבילם. ניתן היה לראות זאת לאחרונה בדיונים על הסכמי השכר במגזר הציבורי. בעוד אנשי האוצר, יחד עם השר, נלחמים בחירוף נפש עבור מתווה שיאפשר העלאת שכר גבוהה יותר לעובדים החלשים, הרי שניסנקורן נלחם באותו חירוף נפש בדיוק עבור העלאה אחוזית שתיטיב בעיקר עם עובדי חברת חשמל והנמלים, אלה שמרוויחים בממוצע 25,000 בחודש. ההסכם ההיסטורי מצא את שני הצדדים באמצע, אבל ההיסטוריה הייתה גדולה יותר אם מנהיג הפועלים היה שם לרגע בצד את הבוסים האמיתיים שלו, ועובד בשביל הצד החלש, אלא שנאמנות, גם אם היא פוליטית, היא נאמנות, ואין לזלזל בה.

מיד אחרי ההודעה על ההסכם עמד היו"ר לעשות צעד נוסף, כשהודיע על הדחה של יו"ר עובדי המעבדות הרפואיות. ניסנקורן היה נמרץ מאוד מול האישה שעומדת בראשם, אחרי שהעובדים פצחו בשביתה בת יום, מרץ שלא מצא מול יו"ר עד עובדי חברת החשמל, שפתחו בשביתה איטלקית באמצע הסערה הגדולה של השנה שעברה, או מול יו"ר ועד נמל אשדוד שסגר את הנמל על דעת עצמו בצוק איתן. נאמנות לגדולים כבר אמרנו?

ליו"ר הנוכחי יש עוד כמה נקודות זכות – הוא לא אדם מושחת. נהפוך הוא. לא תמצאו אותו בדירה בכוכב הצפון על חשבון חברי הסתדרות, והוא לא מחלק תפקידים תמורת משכורות מופרכות לבת זוגו או בני משפחה אחרים, מאידך, כאיש הסתדרות ותיק, הוא לא נלחם באמת במקורביזם, בנפוטיזם, באבטלה הסמויה בבית ההסתדרות. הוא לא ממש עסוק בביעור מטרידים מיניים מהועדים הגדולים, בכפלי תפקידים של אנשי ועד, או במשכורות כפולות שניתנות לבכירי הארגון בראשו הוא עומד. למה להחליף משהו שעובד בדיוק על פי הדי אן איי המקומי?

לעומתו יחימוביץ' היא נעלם גדול - היא עלולה, למשל, לקדם נשים שלא קיימות כמעט באווירה הטסטוסטרונית ההתסדרותית, היא עלולה לדרוש, רחמנא ליצלן שקיפות, היא תלחם בהטרדות המיניות, היא עשויה – שומו שמיים -  לעבוד עבור העובדים החלשים. מי צריך את זה בדיוק?

תגידו – בבחירות הקודמות הצליח איתן כבל לנגוס 30% מן הקולות, אלא שההצלחה הזו נבעה בעיקר מהמיאוס שחשו החברים מהיו"ר עופר עיני, ואילו הפעם יושב בראשם אדם אחר. הצבעת מחאה לא תהיה כאן.

ליחימוביץ' יש עוד בעיה – היא הצליחה להסתכסך עם פסח האוספטר, מי שעומד בראש תנועת הנוער העובד והלומד, ובעיקר בראש תנועת הבוגרים "דרור ישראל", אותם חיילים מבוגרים בעלי חולצות כחולות, שחיים בקומונות, חלקם ללא משכורות או פנסיה, ורצים למקום אליו ישלחו – הפגנות, מענים טלפונים, הוצאת בוחרים מבתיהם. חברי דרור ישראל, שמתנדבים עבור ההסתדרות שעות רבות, היו מקור כח גדול של יחימוביץ' בבחירות לראשות המפלגה, אלא שהיא זרקה את האוספטר בהודעת מייל מתפקידו כיו"ר קרן כצנלסון (שניהם טוענים שמצאו אי סדרים, אחד של השני), ומאז הם צהובים זה לזה.

ניסנקורן לעומת זאת, שהבין גם כאן איפה מרוחה החמאה, דואג כל שנה להגדיל את תקציב הנוער העובד, ובתוכו דרור ישראל, שעומד  כבר על 12 מליון שקלים. הסיכוי שהחיילים ינשכו את יד המאכילה, וימרו את פי מפקדם, המסוכסך עם יחימוביץ', נמוך מים המלח. באין ועדים גדולים, ובאין חיילים שיעשו את העבודה, ספק אם יחימוביץ' אכן מהווה אתגר ליו"ר הנוכחי.

בעולם אופטימלי יחימוביץ' לראשות ההסתדרות הוא רעיון נפלא, שצריך להתממש, גם מחוברת לרעיון, גם  בולדוזר, גם אישה, גם ערכית. במציאות בית הקלפים  שלנו, ספק גדול אם זה יקרה.


טלי חרותי-סובר |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ