האם תארי הדוקטור של אוניברסיטת אריאל מוכרים בישראל? - אשה עובדת - הבלוג של טלי חרותי-סובר - הארץ

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

האם תארי הדוקטור של אוניברסיטת אריאל מוכרים בישראל?

אוניברסיטת אריאל בשומרון לא עברה עדיין תהליך הכרה במועצה להשכלה גבוהה בישראל, ואינה טורחת לקדם אותו. בינתיים היא מעניקה בכיף תארי דוקטור ופרופסור מן המניין שמל"ג ישראל מעולם לא נתנה לה אישור לחלק

תגובות
בני הזוג נתניהו ובני הזוג שלדון אדלוסן מניחים אבן פינה לפקולטה לרפואה שתקום באוניברסיטת אריאל
מוטי מילרוד

אוניברסיטת אריאל בשומרון היא לכאורה מוסד ישראלי, אלא שהיא לא, מה שמשליך ישירות על תארי הדוקטור ודרג הפרופסור מן המניין שהיא מעניקה, ללא אישור המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג).

ב-2012 הפכה "המכללה האקדמית יהודה ושומרון" לאוניברסיטה, תוך התנגדות גדולה של יו"ר מל"ג דאז פרופ' מנואל טרכטנברג, שלא חשב שמכללה מעבר לקו הירוק צריכה להפוך לאוניברסיטה. כדי לעקוף את ההתנגדות הוקמה מל"ג יהודה ושומרון - גוף שאישר שנה מאוחר יותר את הקמת האוניברסיטה, ואמור לפקח עליה בהמשך. במקביל להכרה על ידי מל"ג יהודה ושומרון אמורה האוניברסיטה לעבור תהליך דומה על ידי מל"ג ישראל, אלא שתהליך זה טרם הושלם. כרגע לא ברור כלל אם יושלם בעתיד, כיוון שבאוניברסיטה לא נעשים צעדים לקדם הכרה זו, והעומדים בראשה מסתפקים בהכרת מל"ג יהודה ושומרון בלבד. נשאלת השאלה: מה דינם של בעלי תואר דוקטור שלמדו באוניברסיטת אריאל שאינה נחשבת לאוניברסיטה ישראלית?

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר: "אוניברסיטת אריאל מעניקה תארי דוקטורט ופרופסורה מן המניין, בהתאם להכרת המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון. ברגע שתשלים את הבקשה לאשרור התארים במל"ג ישראל, הנושא יידון בהתאם לכללים, ובהתאם להליך שבו מל"ג ישראל כבר אישרה לאוניברסיטת אריאל להעניק תואר פרופ' חבר".

במילים אחרות – מי שעושה תואר דוקטור באוניברסיטת אריאל וירצה לעבוד במגזר הציבורי בישראל יצטרך לעבור את תהליך השקילה שעוברים עובדי מדינה אחרים שעשו תארים בחו"ל. הדבר לא נדרש, כמובן, מבעלי תואר דוקטור ישראלי. באשר לעבודה באוניברסיטאות אחרות בישראל, כל אוניברסיטה תצטרך לבדוק בעצמה את איכות עבודת הדוקטורט, ותחליט האם לקבל את הדוקטור לעבודה אצלה או לא.

קפטריה באוניברסיטת אריאל
אילן אסייג

בעניין הפרופסורים מן המניין (חבר מאושר כאמור): המוסד נמצא ביהודה ושומרון, הם אושרו במל"ג יהודה ושומרון, ולכן באוניברסיטת אריאל לא מוצאים בכך שום בעיה. אם פרופסור מן המניין ירצה לעבור לאוניברסיטה אחרת, יידרש המוסד לשקול אם לעניק לו את אותה דרגה או לא.

באוניברסיטת אריאל לא מקבלים את עמדת המל"ג: "בעלי דוקטורט מאוניברסיטת אריאל המועמדים לעבודה ו/או העובדים בעבודה במגזר הציבורי (והפרטי), זכאים לאותם תנאים בקבלה לעבודה כבעלי תואר שלישי מכל מוסד מוכר אחר בישראל. הדבר נובע מהוראות חוק המועצה להשכלה גבוהה הקובע ש'דינם של תארים מוכרים זהים המוענקים על ידי מוסדות מסוגים שונים הוא אחד לרבות לעניין קבלה לעבודה, דירוג העובד, דרגת השכר ותנאי העבודה' וכי 'הוראות חוק זה חלות גם על מדינת ישראל'. בפועל מתקיים שיוויון זה בכל השנים ובכל המוסדות ומקומות העבודה בהם נקלטים בעלי תואר ראשון, שני ושלישי מאוניברסיטת אריאל, לפיכך בעלי תואר דוקטור Ph.D. מאוניברסיטת אריאל אינם עוברים ואינם צריכים לעבור 'שקילה בגף לתארים זרים של משרד החינוך'".

תהליך מתן דרגת פרופסור מן המניין שניתנו לחברי סגל אקדמי בכיר באוניברסיטת אריאל, נעשה בכל שלב בהתאם לסמכות המוקנית בחוק המועצה להשכלה גבוהה ובהתאמה מדויקת לקריטריונים שקבעה מל"ג ישראל למתן דרגות פרופ' מן המניין. בסגל הבכיר של האוניברסיטה מכהנים כיום 49 פרופסורים בדרגה זו. 23 מהם קיבלו דרגת פרופ' מן המניין על ידי ועדת המינויים העליונה של אוניברסיטת אריאל בהתאם לסמכותה לאחר שאוניברסיטת אריאל הוסמכה (ינואר 2013) להעניק דרגת פרופסור מן המניין. הקריטריונים המופעלים על ידי הוועדה של אוניברסיטת אריאל זהים לחלוטין לקריטריונים של ועדות מל"ג ישראל בנושא.

שישה פרופסורים הצטרפו לסגל אוניברסיטת אריאל לאחר שקיבלו דרגתם כפרופ' מן המניין מאוניברסיטאות אחרות בישראל ו/או מאוניברסיטאות מובילות בעולם. נזכיר כי מהלכי ההכרה והענקת דרגות פרופ' חבר ופרופ' מן המניין ותארי דוקטורט על ידי אוניברסיטת אריאל נעשו בידיעה ובתיאום עם הוועדה לתכנון ותקצוב ומל"ג ישראל. ובהתאמה אישרה כבר מל"ג ישראל לאוניברסיטה את הענקת פרופ' חבר.

מי שעורך את תהליך השקילה בישראל הוא הגף לתארים זרים במשרד החינוך. פניתי אליהם. תשובתם היתה: "נא לפנות למל"ג".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#