עובד יקר, יש לך הודעה מניב רסקין

העיתונאי ואיש התקשורת אומר כי הוא "מסרב לכל פרסומת או קמפיין" וטוען כי סרטון שבו המריץ את עובדי "ישקר" להצטרף להסתדרות הלאומית הוא בכלל "הודעה פנימית". בלאומית חושבים אחרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניב רסקין בתוכנית האלף של "תיק תקשורת" ב-2016

בחברת "ישקר" מתנהל בימים אלה מאבק בעד ונגד התאגדות העובדים בהסתדרות הלאומית. רגע לפני ראש השנה קיבלו 2,700 עובדי החברה הודעת וואטסאפ בזו הלשון: "שלום פלוני אלמוני, יש לך הודעה מניב רסקין". אל ההודעה הלקונית צורף לינק וכן אפשרות הסרה.

הלינק מוביל לסרטון בן שבע דקות, המופיע בערוץ היוטיוב של ההסתדרות הלאומית, ובו משבח מגיש תוכנית הבוקר של "קשת 12" את העובדים ואת ההסתדרות הלאומית, מסביר את יתרונות המהלך ואף מפציר בעובדים לפעול למען ההתאגדות. לרסקין אין שום קשר אורגני כמובן ל"ישקר" או לארגוני העבודה בישראל. מדובר למעשה בפרסומת בתשלום להסתדרות הלאומית, אלא שהדבר אינו נאמר או מוצג ככזה בסרטון. גם המושג "תוכן ממומן" אינו מופיע בשום מקום.

"מדובר בהודעה פנימית ולא בפרסומת", אמר לי רסקין בכעס כשפניתי אליו. "אני שומר על אתיקה מקצועית מאז ומתמיד, ותמיד מסרב לכל פרסומת או קמפיין שמוצעים לי". פניתי להסתדרות הלאומית בנוגע ל"הודעה הפנימית" ובתגובה נאמר לי כי "ההסתדרות הלאומית אינה נוהגת לפרסם התקשרויות עם ספקים נכון גם למקרה זה". אם כך, מתברר כי לפחות שם סבורים שרסקין הוא "ספק".

ניב רסקין הוא בראש ובראשונה עיתונאי ואיש תקשורת. בסרטון הוא מרעיף סופרלטיבים על ההסתדרות הלאומית כ"מובילת הסכמים רבים... מקדמת זכויות של חבריה.. שמה את העובד במרכז.. כל חבר נהנה מייצוג משפטי... סל הטבות נרחב" ועוד ועוד. הוא איננו מספר לשומעיו כי מדובר באגודה עות'מנית לא מפוקחת ולא שקופה לציבור, לפחות בינתיים. בימים אלה בודק שר המשפטים, גדעון סער, את ביטול האגודות העותמניות - ואולי הפעם יש לזה סיכוי. פרט זה כמובן אינו מופיע ב"הודעה לעובדים". מעבר לכך יש לומר כי ההסתדרות הלאומית היא אחד מארבעה ארגוני עובדים בישראל, ובעיקר: היקר מביניהם.

במהלך הסרטון מתאר רסקין כי "באופן מדהים ומעורר השראה למקומות אחרים, תוך ימים ספורים התארגנות עובדי ישקר קרמה עור וגידים והפכה להצלחה מהדהדת". ובכן, לא מדויק. ההסתדרות הלאומית אמנם טוענת כי החתימה לפחות שליש ואף יותר מעובדי החברה באופן שמאפשר לה להכריז על יציגות, אך בחברה קמה גם תנועת נגד שלא רוצה את ההסתדרות הלאומית בחצרם ובעקבות כך יש עובדים המבקשים לבטל את טפסי החתימה שלהם.

השורה תחתונה הרלוונטית היא שבישקר מתנהל מאבק על היציגות. זהו מאבק ששווה להסתדרות הלאומית מיליוני שקלים בשנה. רסקין גויס על ידה לטובת העניין. "זה הזמן להמשיך ולצרף עובדים נוספים להתארגנות כדי להעביר את הנחישות של עובדי החברה... אין ממה לחשוש! אין ממה לפחד! גם אם יש יוזמה מקומית של גורמים שקוראים לכם לחזור בכם או לבטל האת החתימה שלכם, השינוי כבר נעשה!" הוא אומר. בסוגיית תשלום דמי החבר הוא מדגיש בקולו שהם ייגבו "רק לאחר חתימת חתימת הסכם קיבוצי אשר ישפר בפועל את השכר ותנאי ההעסקה", למרות שאי אפשר להתחייב מראש על שיפור כזה ומבלי להזכיר שלארגון יציג מותר - בהתאם לחוק המיושן - לגבות דמי חבר גם מעובדים שלא מעוניינים בו (0.8% מהשכר החודשי ליתר דיוק).

קשה להבין מדוע רסקין בוחר לשמש כשופר ופרזנטור ב"לא פרסומת" הזו. "ערב השנה החדשה המשיכו לצמוח יחד עם התארגנות הנפלאה הזו, זה הזמן להמשיך ולהאמין. עשיתם את הבלתי אפשרי", הוא אומר לעובדים, "עכשיו נותר לקצור את הפירות, ולהמשיך לצרף את העובדים ולהוביל שינוי בזכויות העובדים". את הדברים הללו ממש היה בוודאי שמח לומר גם יו"ר ההסתדרות הלאומית, יואב שמחי - מתוקף תפקידו, ובחינם.

טלי חרותי-סובר | אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ