10 דברים שלא ידעתם על שר הרווחה שלכם

חיים כץ מונה על ידי בנימין נתניהו לשר הרווחה. הנה כמה דברים שכדאי להיזכר בהם, הנוגעים לאיש שיושב בתפקיד החשוב הזה

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומכיו של השר כץ בפריימריז של הליכוד
טלי חרותי-סובר

1.    הוא הגיע לכנסת מהתעשייה האווירית ולא הסכים לוותר על תפקידו כיו"ר ועד העובדים הגדול הזה, במקביל להיות ח"כ.

2.    לא סתם התעקש כץ להיות גם וגם. התעשייה האווירית הפכה למקור כוחו במרכז הליכוד. במהלך השנים הוא קיבל אין ספור הערות ממבקר המדינה על שימוש במשאבי החברה לטובת הפריימריס. זה קרה גם בפעם האחרונה למרות איסור חמור שהטילה החברה, אבל כץ זה כץ, והוא עושה בחברה מה שהוא רוצה, או במילים של מקורבים – זה המנכ"ל האמיתי.

3.    כיוון שהחוק לא אפשר לו  להיות גם איש ציבור וגם יו"ר ועד בתשלום, כץ שהה למעלה מ-15 שנה בסטטוס חל"ת (חופשה ללא תשלום). כשעובדים אחרים מן התעשייה האווירית ביקשו חל"ת לא אישרו להם, אבל מה שאסור לעובדים מותר למי שמייצג אותם.  כל הניסיונות לעצור את הנושא הזה עלו בתוהו.

4.    החל"ת המוזר הזה, שאמנם לא כלל משכורת, אבל כלל לשכה נאה בתעשייה האווירית ומזכירה, ניתן  בניגוד מוחלט לדרישת רשות החברות הממשלתיות שניסו להיפטר מעונשו כמה פעמים. זה, כאמור, לא הצליח. אורי יוגב, מנהל רשות החברות התריע על אי סדרים, אלימות ושימוש במשאבי החברה לצרכים פרטיים על ידי אנשי הוועד בראשו עומד כץ. זה לא ממש שינה למישהו.

5.    יו"ר מועצת עובדי התעשייה האווירית הטריד מינית, נקנס - ונשאר בתפקידו - נחשו בזכות מי.

6.    הבחורה המוטרדת עשתה לאחרונה סצנה שלמה במשרדו של כץ, משרדו שבתעשייה האווירית כמובן, כולל השתוללות פיזית. היא טענה שכץ לא גיבה אותה, הוא טען שהיא ניסתה לסחוט ממנו תנאי עבודה טובים יותר. כיף בתעשייה האווירית.

7.    במסורת הוועדים והחברות הממשלתיות, בני משפחה גם הם משתתפים בחגיגה, ואכן בנו של כץ עובד גם הוא בתעשייה האווירית. זאת ועוד – לפני כשנה הפך גם הוא לאחד מנציגי העובדים. אם כבר כח, אז עד הסוף, ושיישאר במשפחה.

8.    חובת פרישה בישראל חלה בגיל 67. כץ עובד בחברה ממשלתית שמקפידה על אחת כמה וכמה על החובה הזו, אבל למרות גילו נתנה לו הנהלה אישור  להמשיך בתפקיד גם מעבר לגיל הזה. את הפריביליגיה הזו לא נותנים בתעשייה האווירית לאף עובד אחר, אבל כץ, שמייצג עובדים, מורם מעם.

9.    כץ עמד כל השנים בראש סיעה בהסתדרות, וניהל גם אותה. זה קורה למרות שהיה חבר כנסת, כי למה לוותר אם אפשר עוד?

10.    והתופין האחרון: כץ הפך את עצמו לאדם שעל פי יישק דבר בחברה ממשלתית  כיור ועד המייצג עובדים, בזמן שהוא יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. מי אמר ניגוד עניינים ולא קיבל?

חיים כץ הוא התגלמות הפוליטיקה הישנה, הנפוטיזם, רדיפת הכח והניצול הציני של מעמד ציבורי בדרך לפסגה. עכשיו הוא גם שר הרווחה שלנו. שלא נזדקק.

טלי חרותי-סובר | |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ