ונניח שהייתם מתקשרים ל"מכון הפיזיקלי לשיקום וכאב"

ה"דוקטור" משה פרימן הוא נטורופת ואין לו "מרפאה" אלא מרכז שבו פועלים מרפאים אלטרנטיביים. וגם: יועצת השינה דורית שלו אינה רופאה גם אם סיימה לימודים מוכרים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טלי חרותי-סובר

נניח שהייתם מתקשרים למקום בשם "המכון הפיזיקלי לשיקום וכאב". ונניח שהמענה האלקטרוני היה מתחיל במלים "שלום וברוכים הבאים למרפאות אלטרנטיבה מומחים בטיפול בכאב, בריאות ובשיקום אורתופדי. לקביעת תור ליעוץ על ידי מומחי המרפאה הקישו 1". ונניח שהייתם רואים שבראש המכון עומד "ד"ר משה פרימן, תחום ראשי: פיזיותרפיה". האם הייתה נדלקת לכם נורה אדומה כלשהי? האם המושג "מכון פיזיקלי שבו עובדים מומחי בריאות" לא העלה בכם חשד?

ד"ר פרימן איננו פיזיותרפיסט וגם לא ממש דוקטור. פרימן הוא נטורופת. תואר הדוקטור שלו אינו מוכר בישראל וככל הנראה גם בשום מקום אחר בעולם. לדבריו, הוא קיבל אותו מ"אוניברסיטת ברנדין" ב-1999 בהתכתבות דרך "בית הספר לרפואה טבעית". ברנדין היא אוניברסיטה שהפיצה בכל העולם תארי דוקטור מזויפים וגם בארץ מסתובבים לא מעט אנשים שמתהדרים בתאריה. כמו לרובם, גם לפרימן אין תואר ראשון או שני, אבל תואר שלישי יש לו. למה לא. "המנטור" שלו הוא עקיבא זנבר, לקוח חוזר של המדור הזה ומי שאחראי על לא מעט "דוקטורים", כמו למשל ד"ר דייני שהוזכר פה לאחרונה 

משה פרימן
משה פרימןצילום: צילום מסך מדף היוטיוב של מרפאות אלטרנטיבה

המרפאה או "המכון הפיזיקלי" שעוסק ב"שיקום" הוא קליניקה שיש בו כמה מטפלים אלטרנטיביים ואף לא רופא אחד. אחת מהמטפלים היא המומחית לתדרים "דוקטור" אירינה יוחננוב. פרימן לא יודע מהיכן רכשה את התואר שלה ב"פסיכותרפיה הוליסטית". על "השיקום" אחראי פיזיותרפיסט בשם עימאד שעל כל חשבוניותיו ניתן למצוא הדפסה ועליה הכיתוב "שירותי פיזיותרפיה על ידי עימאד פיזיוטרפיסט".

חיפוש אחרי עימאד באתר "המכון" מעלה חרס. אפשר למצוא שם את "איתן שדה תרפיסט רב תחומי" (אם מישהו יודע מה זה), אופיר שגב פרימן (הבן של) מומחה לדיקור סיני ויפני, את יוחננוב ואחרים, כולם מתחום האלטרנטיבה, אבל עימאד אין. לבסוף מצא חיפוש מדוקדק יותר באתר פיזיותרפיסט בשם עמי אלשאמלי.

תגובת משה פרימן: "אין כוונת הטעיה".

***

האם ד"ר דורית שלו המטפלת בהפרעות שינה אצל ילדים אכן רופאה? כך היא כותבת על עצמה: "שמי דורית ואני אמא של רואי ויולי. במקצועי אני רופאה ועבדתי מספר שנים מול ועם חברות תרופות שונות. לתחום ייעוץ השינה התוודעתי בעקבות התמודדות עם נושא השינה עבור בני כאשר היה בן 7 חודשים".

ליד המושג דוקטור לא נכתבו האותיותM.D  קרי רופא או Ph.D כלומר דוקטורט בפילוסופיה שמסמל את רוב התארים באקדמיה. בדיקה קצרה בספר הרופאים לא העלתה את שמה של שלו. שיחה (כעסנית מאוד מצדה) העלתה את הפרטים הבאים: שלו אכן למדה רפואה ואף סיימה את לימודיה בהצלחה. עם זאת היא מעולם לא עבדה בתחום, מסיבותיה שלה, ומכאן שאין לה רישיון מטעם משרד הבריאות.

דורית שלו
דורית שלוצילום: צילום מסך מדף היוטיוב של דורית שלו

שלו אינה רופאה מוכרת על אף שסיימה לימודי רפואה. האופן שבו היא מציגה את עצמה דומה לזה של אדם שסיים לימודי משפטים אבל מעולם לא עבר התמחות או בחינות לשכה, לא קיבל רישיון עורך דין אך מצהיר על עצמו כעורך דין במקצועו.

כששאלתי את שלו מדוע היא מקפידה להשתמש בתואר דוקטור, טענה בצדק שרכשה אותו באופן חוקי ובמאמץ רב. היא צודקת. היא רק לא יכולה לספר לכם שהיא רופאה במקצועה או בהכשרתה. אם היא מתעקשת לשמור על התואר שמבדל אותה ממאות "יועצות שינה" שצצות פה תחת כל עץ רענן, רצוי שתבהיר שסיימה לימודי רפואה אך בשום אופן אינה רופאה.

ההבהרה הזו לא הופיעה אצל רפי קרסו כשראיין את שלו. אבל מקרסו, שאמור להציג בצורה מדויקת יותר את דרגת הפרופסור בפסיכולוגיה שלו, אין לי ציפיות.

טלי חרותי-סובר | |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ