מסע הצלב של אפי נוה נגד המכללות למשפטים נעדר גילוי נאות

יו"ר לשכת עורכי הדין מתאר את רמת המכללות ובוגריהן כנמוכה אך לא מספר שהוא עצמו למד ברמות משפט מבלי שנדרש לפסיכומטרי והשלים תואר באוניברסיטת ת"א בהליך מזורז

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אפי נוה
אפי נוהצילום: אילן אסייג
טלי חרותי-סובר

לא מעט אנשים שמכירים היטב את יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה הרימו גבה כששמעו אותו מתייחס בחריפות לכישלונם של מתמחים רבים בבחינות הלשכה. "התרעומת שלנו היא על התנהלות חלק מהמכללות", אמר נוה בינואר, "גם בנוגע לרמת הלימודים, גם בשל היעדר פיקוח על נוכחות וגם בשל היעדר סינון כלשהו בקבלה. הצעתי למכללות לקבוע סף קבלה ומבחן בסוף שנה א', אך הן סירבו".

אין זו הפעם הראשונה או היחידה שנווה נדרש לעניין. לפני שנתיים אמר לערוץ 7 כי על המכללות "לקיים חשבון נפש", וכשנה לאחר מכן הדגיש כי "הבעיה היא לא בבחינה של לשכת עורכי הדין אלא עם רוב המכללות". ייתכן שהכעס של נוה מוצדק והבעיה איננה ברמת הבחינה כי אם במוסדות, אלא שפסיכולוגים בגרוש יעידו שמקור הלהט של נוה בנושא המכללות נעוץ במקומות אחרים.

התעודה שהנפיקה אוניברסיטת תל אביב לבוגרי רמות משפט
התעודה שהנפיקה אוניברסיטת תל אביב לבוגרי רמות משפטצילום: צילום מסך

בעמוד הוויקיפדיה של נוה נכתב כי הוא למד משפטים באוניברסיטת תל אביב. עובדה זו אינה מדויקת לגמרי. את לימודיו החל הסטודנט אפרים נוה (כך על פי הרישומים) במכללה הראשונה שהוקמה בישראל - "רמות משפט". השנים הן תחילת שנות התשעים ופרופ' אוריאל רייכמן, שסבר כבר אז שנדרשים הרבה יותר בתי ספר למשפטים בישראל, משכנע את אוניברסיטת תל אביב להקים לצדה מכללה פרטית שמנוהלת על ידי חברת בת של האוניברסיטה, שתאפשר לימודי משפטים שלא דרך בתי הספר האוניברסיטאים המעטים הקיימים. שכר הלימוד גבוה בהרבה מאשר באוניברסיטה ויש גם בונוס נוסף: לא נדרש מבחן פסיכומטרי. נוה, שדורש היום לקבוע מבחני קבלה למכללות, לא נדרש לאחד כזה בעצמו.

רמות משפט אכן קמה,וקיבלה כ-240 סטודנטים חדשים בשנה, אבל הם סבלו. "האוניברסיטה התנהגה בצורה מחפירה לסטודנטים שם", תיאר רייכמן בראיון לגלובס ב-2010, "דרשו מהם יותר כסף בחניה, לא היו להם זכויות בבריכה, נתנו להם את החדרים הכי דפוקים, עשו להם בעיות אפילו להיכנס לספריה. נלחמתי איתם והצלחתי לא רק שהעסק יתקיים, אלא שהם יקבלו גם תואר אקדמי, שילמדו עוד סמסטר ומשהו בפקולטה למשפטים בתל-אביב. זה היה מאוד מרגש".

במלים אחרות התוכנית האקדמית היתה: תלמד שלוש שנים במכללה פרטית ללא תנאי קבלה ותמורת שכר לימוד גבוה, תשלים כמה קורסים באוניברסיטה והופ, תזכר בתואר ראשון מוכר ויוקרתי במשפטים. מי שסבר שהמודל החדש יהרוס בהדרגה את המקצוע עו"ד איתן ארז שהגיש עתירה לבג"ץ. אוניברסיטת תל אביב התקפלה (גם לאחר שות"ת איימה לקזז את תקציב האוניבריסטה בשל אותם תשלומים פרטיים פתאומיים) ורמות משפט נסגרה כעבור ארבע-חמש שנים, אך הספיקה להעמיד לא מעט בוגרים שזכו לתעודת B.A.

נוה באתר הבוגרים של אוניברסיטת תל אביב
נוה באתר הבוגרים של אוניברסיטת תל אביבצילום: צילום מסך

אלא שבאוניברסיטת תל אביב, בה תנאי הקבלה ללימודי משפטים היו ונותרו מהגבוהים בישראל, גם בחרו להתחכם. תעודת הבוגר שניתנה לתלמידי רמות משפט היתה שונה מזו הסטנדרטית ונשאה הבהרה: "לאחר שהשלים שלוש שנות לימוד ברמות משפט ולאחר שסיים את חוק לימודיו באוניברסיטת תל אביב". כל מי שתולה את התעודה הזו בחדרו מבהיר שהמסלול האקדמי שלו היה, אעפס, שונה. מסיבה זו, כך אמר לי גורם בקי, נוטים בוגרי רמות משפט להצניע את תעודותיהם.

פניה למל"ג העלתה כי בשונה מהפרשה שבה מסובך כעת נוה, בכל הנוגע לתעודת הבוגר שלו - הכל בסדר. מותר לבוגרי רמות משפט להציג את עצמם כבוגרי אוניברסיטה. ניתן עם זאת לצפות שכשאדם שעומד בראש לשכת עורכי הדין והפך את המכללות למושא למסע צלב, ייתן איזשהו גילוי נאות בעניין.

מי שמוגדר "בוגר האוניברסיטה" רשאי גם להופיע במאגר הבוגרים. ואכן, נוה מופיע בשמו הנוכחי והקודם (נבעה) כבעל תואר ראשון חד חוגי במשפטים. תאריך ההתחלה: ינואר 1993, תאריך הסיום: אוגוסט 1994. נוה עשה את הבלתי יאמן. הוא סיים תואר במשפטים בשנה וחצי באוניברסיטת תל אביב שלא מזכירה משום מה את חלקה של רמות משפט בלימודיו.

"אוניברסיטת תל אביב אישרה בעבר קיבלה לשנה רביעית לתלמידים שסיימו שלוש שנים ברמות משפט ועמדו בתנאים למעבר", נמסר מאוניברסיטת תל אביב. "תלמידים שסיימו בהצלחה את השנה הרביעית, קיבלו תואר בוגר במשפטים והינם בוגרי האוניברסיטה".

פניתי גם לשכת עורכי הדין ושאלתי היכן בדיוק למד נוה. "ככל הידוע לי באוניברסיטת תל אביב", ענתה הדוברת בזהירות. ביקשתי שתבדוק שוב, אך היא לא חזרה עם תשובה. שאלתי גם את נוה עצמו מה בדיוק היה מסלול לימודיו ולא נעניתי.

טלי חרותי-סובר | |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ