שש הטעויות של "דוקטור" אלי לובושיץ

אתר האינטרנט והפרסומים על אודותיו של הרפלקסולוג והנטורופת שמנהל "מרכז רפואי לטיפול במחלות מטבוליות" שלחו את המדור לבירור מעמיק, והרי התוצאות לפניכם

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי לובושיץ. רפלקסולוג ונטורופת
אלי לובושיץ. רפלקסולוג ונטורופתקרדיט: צילום מסך
טלי חרותי-סובר

נגיד שהייתם פוגשים אתר אינטרנט בו היו נכתבים הדברים הבאים: "ד"ר אלי לובושיץ, מנהל מרכז רפואי לטיפול במחלות מטבוליות, טופ איכילוב. מעל 25 שנות ניסיון קליני" - האם לא הייתם מניחים מיד שמדובר ברופא ותיק ובעל ניסיון עצום במחלות מטבוליות ובעל קשר לבית החולים איכילוב? ומה הייתם חושבים אם הייתם ממשיכים לקרוא ומגלים שתחת הכותרת "ניסיון קליני" כותב על עצמו לובושיץ: "קופת חולים מכבי, מרכז רפואי מירב - התמחות מיוחדת בילדים במשך שלוש שנים"?

מה הייתם חושבים אם הייתם מגלים שללובושיץ יש לא תואר שלישי אחד מארה"ב אלא שניים, ובהשכלתו הוא מציין את "בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים" או שהוא "מרצה בכיר וגם ראש מגמה, ממייסד המרכז לרפואה מתקדמת וגם מרצה אורח של מוסדות לימוד שונים בחו"ל"?

הטעויות או המצגים הבעייתיים בדף האינטרנט של לובושיץ כה מרשימים עד שצריך לפרק אותם לגורמים:

1. "דוקטור" - הדוקטורט של לובושיץ בעייתי מאוד. אין לו תואר ראשון או שני מוכרים. למעשה, הוא קפץ ישר לדוקטורט שעשה בחו"ל, אחד מהם, לדבריו, ב"תזונה". המוסד שבו רכש את את התואר הוא California University FCE. בדיקה קצרה עם משרד החינוך גילתה כי לא מדובר במוסד מוכר ע"י הרשויות בארה"ב. או במלים אחרות - אפילו בארץ המוצא לא מכירים בתארים בהתכתבות שמעניקה ה"אוניברסיטה" הזו לאנשים שאין להם תארים קודמים. אפילו בדף הבית של המוסד הזה יש סוג של הערת אזהרה.

2. "בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים" - ביקשתי מלובושיץ את רישיון הרוקח שלו או איזושהי אינדיקציה לקשר שלו עם בית הספר המכובד הזה. לא קיבלתי מסיבה פשוטה: לובושיץ אינו רוקח. לדבריו, למד שם קורס בצמחי מרפא ובין זה ללימודים אקדמיים אין שום קשר.

3. "מנהל מרכז רפואי לטיפול במחלות מטבוליות" - לובושיץ אינו רופא. הוא רפלקסולוג ונטורופת ובאופן כללי עוסק רק ברפואה משלימה. בדיקה מול משרד הבריאות העלתה כי מרפאת "טופ איכילוב" לטיפול במחלות מטבוליות "אינה בעלת רישיון מאגף הרישוי למוסדות רפואיים משום שרק מרפאות כירורגיות/אונקולוגיות/דיאליזה חייבות ברישיון על פי חוק".

4. "טופ איכילוב" - השם הזה מופיע בצמוד לשמו של לובושיץ שוב ושוב. במקומות שבהם מרצה לובושיץ הוא גם מציע "התמחות" בטופ איכילוב. ממשרד הבריאות נמסר: "בית העסק טופ איכילוב אינו מרפאה אלא בית עסק המציע שירותי השכרת חדרי רופאים וחדרי טיפול". או במלים אחרות, מדובר בבניין שנמצא ליד איכילוב שמיתג את עצמו תוך שימוש בשמו של בית החולים. שיחה עם רופא בכיר העלתה כי רופאים באיכילוב שמציעים רפואה פרטית שוכרים בבניין חדרים כי נוח להם להגיע אליו אחרי העבודה. באותה מידה היו יכולים לשכור חדר במגדלי עזריאלי. לטופ איכילוב אין שום קשר לבית החולים ולא ברור מדוע לובושיץ מזכיר אותו שוב ושוב ועוד כחלק מהגדרת "המרכז הרפואי".

5. "ניסיון אקדמי" - לובושיץ מתאר ניסיון עשיר שהפך לאחר שפניתי אליו לניסיון "לימודי ומדעי". העניין הוא שכל מה שלובושיץ מתאר אינו קשור לאקדמיה. ה"מוסדות" שהוא מציין הם חברות פרטיות לא מפוקחות שמציעות לימודים אלטרנטיביים. השימוש למשל ב"מכללה האקדמית וינגייט", הוא רעה חולה ומוכרת. לצד המכללה האקדמית לחינוך גופני נפתח שם בית ספר לרפואה משלימה שאינו אקדמי בשום צורה, אינו נותן תארים אלא תעודות וכל אחד שיש לו דופק וארנק מספיק עמוק יכול להתקבל אליו. מנהלת בית הספר הזה אגב היא עוד "דוקטור", גילית שטיינר, שזכתה כאן לאייטם משלה. "המנהל האקדמי" של המקום הלא אקדמי הזה הוא רפי קרסו. לובושיץ אגב מלמד שם את "התחום האקדמי" הידוע סו ג'וק (שיטת טיפול מדרום קוריאה).

6. "קופת חולים מכבי" - לגבי האזכור הזה מסר משרד הבריאות: "יש לציין כי המפרסם, המציג את עצמו כדוקטור וכמנהל מרכז רפואי - אינו רופא ... יש באופן הצגת תאריו וניסיונו לרבות השימוש בתיאורים 'מומחה בקופת חולים מכבי שלוש שנים, התמחות מיוחדת בילדים' חשש ליצירת מצג שווא והטעייה".

התכתבתי עם אלי לובושיץ ארוכות ואף שוחחתי איתו עד שכמקובל טרק לי את הטלפון בפרצוף. כמקובל אצל ה"דוקטורים" הוא גם הודיע לי שישלח את כל התעודות באמצעות "היועץ המשפטי". אני עדיין מחכה.

תגובת עורך דינו של לובושיץ: "מרשי דוחה את הנטען על ידכם. שנים של לימודים, הכשרות והתמקצעות משולבת בניסיון הרב שנצבר הביאו למוניטין ולהערכה הגדולה שד"ר לובושיץ זוכה לה על עבודתו מלקוחותיו בארץ ובעולם. לגבי אי בהירויות, לכאורה, במונח אחד או שניים באתר האינטרנט של מרשי, אשר לטענת העיתון יתכן שיש בהם כדי לגרום לחוסר הבנה או בלבול לכאורה אצל מטופל פוטנציאלי כלשהו, הרי שאנו נבדוק זאת וככל שאכן ניווכח שקיימת אי בהירות כלשהי, יובהר המונח או תשונה המלה הספציפית בהתאם".

טלי חרותי-סובר | |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ