טלי חרותי-סובר
הצמח מורינגה
הצמח מורינגהקרדיט: Venkatx5 / ויקיפדיה
טלי חרותי-סובר

השיחה עם מיכה מורן מגלה אדם נחוש מאוד. שוב ושוב הוא אומר לי שתוסף התזונה שהוא מוכר, מורינגה ערבה, מאושר על ידי משרד הבריאות. "אתה בטוח?", אני שואלת. "בטוח", הוא עונה. "משרד הבריאות מאשר את תוסף התזונה שלך?", אני תוהה שוב. "כן", הוא משיב בביטחון ומספר שהוא יזם שמקבל את התוסף מחקלאי שמגדל אותו עבורו בערבה.

התוסף "המאושר" של מורן מבטיח לא מעט הבטחות: "קיימים מאות מחקרים הקושרים את המורינגה להקלה על בעיות בריאותיות רבות, העיקריות שבהן: סוכרת מבוגרים, לחץ דם, כולסטרול, דלקות פרקים, אסתמה וחוסר איזון בלוטת התריס. בנוסף המורינגה מגביר חלב אם אצל מניקות", כותב היזם באתר האינטרנט שלו ואף מציין כי "מחקר מעבדתי חדש שבוצע באיכילוב מצא כי הצמח מעכב שגשוג תאים סרטניים בלבלב באופן התלוי במינון. בהמשך הניסוי התגלה שהצמח גורם באופן משמעותי למוות תאי מתוכנת ומגביר את הרגישות של תאי סרטן לבלב לטיפול כימותרפי".

בשיחתי עם מורן הוא מזכיר אדם בשם ד"ר גדעון עירון ואף מציע לי לדבר איתו. לדבריו, עירון ממליץ על התוסף ואף השתתף במחקר באיכילוב. בנוסף, בדף הפייסבוק של מורינגה ערבה מופיע פוסט מטעם ד"ר ג'וד שעשוע על כך שמורינגה "מנקה מתכות כבדות".

עכשיו לעובדות. איפה להתחיל?

1. תוסף התזונה של מורן לא מוכר או מאושר על ידי משרד הבריאות בשום פנים ואופן. לא מדובר בעניין אישי. משרד הבריאות לא בודק ולכן גם לא מאשר תוספי תזונה. הוא כן בודק מעבדות ומפעלים שמייצרים אותם בישראל כדי לוודא שהם עומדים בתנאי יצור שלא יפגעו בבריאות הציבור, אבל בשום צורה לא את המוצר עצמו. מסיבה זו אדם שמספר שתוסף התזונה שלו "מוכר על ידי משרד הבריאות" פשוט מרמה. אגב, מפעלים ומעבדות מייצרים את התוספים האלה תמורת תשלום וישמחו לעשות זאת עבור כל אחד מכם. הם אינם אחראים לכך. כך פורחת תעשיית מיליונים של תוספים שמבטיחים אין ספור הבטחות.  

2. "מאות מחקרים קושרים..." מונח שפרפרזות עליו חביבות מאוד על "האלטרנטיביים" למיניהם. אף פעם לא מדוע בהוכחה מדעית.

3. "מחקר באיכילוב מצא כי הצמח גורם לתמותת תאי סרטן לבלב" - זו אמירה שצריכה להדליק אצל כל אחד נורה אדומה. הוא מזכיר את הסיפור על תעשיית הליקוריץ שנחשף כאן, כשחברה פרטית משתמשת באופן בעייתי ביותר בשמו/שמם של חוקר/ים וממציג לכאורה ממצאיו. איכשהו, המצגים האלטרנטיביים האלה תמיד קושרים תוספים לטיפול במחלות קשות.

דיברתי עם ד"ר שחר לב ארי מאיכילוב והסתבר שבמרכז לרפואה משלימה בבית החולים אכן נעשה מחקר על אבקה שסיפק מיכה מורן. לא ברור אם מדובר בתוסף שהוא מציע במורינגה ערבה, שכן מורן מוכר גם שמן, תמציות, כמוסות ועוד. עורך המחקר סיפר לי כי הממצאים במעבדה היו מפתיעים ואף פורסמו בכתבי עת מקצועיים, אבל בין זה לבין הטענה כאילו הצמח מטפל בסרטן – המרחק גדול מאוד. לזכותו של מורן יאמר שהוא מציג בתחתית דף האתר שלו ציטוט  מדבריו של ד"ר לב ארי על כך ש"המחקר שבוצע הינו ברמה המעבדתית בלבד... חשוב לזכור כי נטילה לא מבוקרת של תוספי מזון וצמחי מרפא בלא מחקר מדעי מספק והתייעצות ברופא המטפל, יכולה להוביל לפגיעה אפשרית ביעילות הטיפולים הכימותרפיים או טיפולי הקרינה".

4. ד"ר גדעון עירון הוא היום נטורופת. מדובר באחד מאותם רופאים קונבנציונליים ש"עברו צד" אך ממשיכים להדגיש בכל מקום את ההשכלה האקדמית שלהם. כנטורופתים הם יכולים לעשות מה שבראש שלהם, אך כרופאים אסור להם למכור או להמליץ על תוספי תזונה. עירון, פנימאי בהכשרתו, סירב לשוחח איתי כמה פעמים (עסוק) אך טען שאינו ממליץ על התוסף של מורן. הוא סירב למסור תגובה. 

5. "דוקטור" ג'וד שעשוע, מנקת המתכות הכבדות, כבר זכתה במדור זה לאייטם משלה. היא אינה דוקטור מוכרת בשום צורה. היא מטפלת בתטא הילינג והעובדה שהורים מביאים ילדים אליה לטיפול צריכה לטעמי להיבדק בצורה רצינית יותר. 

6. תגובתו של מיכה מורן: "אסור לכתוב בתויות 'מאושר על ידי משרד הבריאות'. במקום זאת, המשרד מספק אישור GMP למעבדות לשים את הסמל על המוצר. כך זה עובד אצל כולם".

טלי חרותי-סובר | |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ