שם מפוצץ ותואר מפוצץ: מהיכן ה"דוקטורט" של יו"ר לשכת המגשרים? - אשה עובדת - הארץ

שם מפוצץ ותואר מפוצץ: מהיכן ה"דוקטורט" של יו"ר לשכת המגשרים?

ירון נהוראי מאיר עומד בראש עמותה קטנה עם שם גדול המבקשת בין היתר להסדיר את תחום הגישור בישראל. מהיכן השכלתו האקדמית? לא ברור, את התואר השלישי שבו הוא מתהדר גם בארה"ב לא מכירים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ירון נהוראי מאיר. אין עובדים, תשעה מתנדבים
טלי חרותי-סובר

יו"ר לשכת המגשרים בישראל, ירון נהוראי מאיר, נוהג להצמיד לשמו את התואר דוקטור. לעתים הוא גם מוסיף Ph.D, לעתים לא. מה שבטוח הוא שהתעריף שלו - 700 שקל לשעה - גבוה יותר מזה של רוב המגשרים שמופיעים ברשימה הנחשקת של משרד הרווחה, זו שמוגשת לבית המשפט לענייני משפחה ומתוכה נבחרים מגשרים לתיקים רגישים. גם מאיר מופיע ברשימה, כ"דוקטור לפסיכותרפיה".

בנוסף לתפקידו בלשכה, מאיר הוא גם בעלי "המרכז לגישור וגירושין". לא ברור אם מדובר במרכז גדול או בארגון של אדם אחד שכן מאיר הוא היחיד שפרטיו מופיעים באתר. בלשונית "אודות" מפורטים קורות חייו המרשימים: "ד"ר ירון נהוראי מאיר, בוגר תואר שלישי (ד"ר) - Ph.D בפסיכותרפיה הוליסטית, לימודי פסיכותרפיה CBT, בוגר לימודי גישור, יישוב סכסוכים ומחלוקות, לימודי גישור משפחתי והתמחות בגירושין. בוגר לימודי בוררות, ייעוץ זוגי ומיני, אימון (קאוצ'ינג) ומאסטר קאוצ'ינג ועוד…".

קוראיו המסורים של המדור בוודאי כבר מכירים את הבעיה: כל סוגי ההשכלה המפורטים בקורות החיים של מאיר אינם אקדמיים. בישראל כל אדם יכול ללמוד אימון או גישור, פסיכותרפיה CBT או בוררות. מדובר בשוק פרוץ ולא מוסדר שאינו מעניק תארים מוכרים ולכן בוודאי שגם אינו יכול להעניק דוקטורט. למעשה, משלל הכשרותיו כלל לא ברור אם למאיר יש תואר ראשון ושני מוכרים, ואם אין לו - כיצד הפך לדוקטור?

מאיר לא הסכים למסור לי פרטים על השכלתו האקדמית או להעביר לידי את תעודת הדוקטורט שלו. בדרך לא דרך היא התגלגלה אלי בכל זאת וממנה עולה כי מדובר בתעודה מ"אוניברסיטת קליפורניה FCEעליה כתבתי לא פעם. לפי הגף לתארים זרים במשרד החינוך זו אינה אוניברסיטה מוכרת בארה"ב. כשמוסד מסוג זה אינו מוכר במדינתו שלו, הרי שנורה אדומה גדולה צריכה להידלק.

למגינת הלב, ישראל עמוסה ב"דוקטורים" מהמוסד הזה מקליפורניה. התואר נרכש דרך "מכללת תלתן" שהיא אחת הרעות החולות בתחום. מדובר בחברה פרטית לא מפוקחת ולא מבוקרת שמספקת קורסים שונים וממוקמת בתחומה של אוניברסיטת בר-אילן. לאורך השנים היא חילקה כאן "דוקטורטים" לכל דיכפין, בעיקר לאנשים ללא השכלה אקדמית ובהתכתבות.

לו היה מדובר בעוד "דוקטור" - ניחא, אלא שמאיר הוא מגשר, "יו"ר לשכת המגשרים בישראל" וכאמור מופיע ברשימה המועברת לבית המשפט לענייני משפחה. על עבודת הפיקוח הגרועה של משרד הרווחה בתחום זה כבר כתבתי באייטם על המגשרת אורה הדר. המשרד טוען, ובצדק, כי מגשר אינו זקוק לתואר אקדמי. אך מדוע הוא סומך על מגשר שמכנה עצמו "דוקטור"? מאיר מופיע ברשימת המשרד כדוקטור לפסיכותרפיה. האם כינוי זה לא יעודד שופט שסומך על משרד הרווחה להציע דווקא אותו? מהמשרד נמסר כי סוגיית ירון נהוראי מאיר תיבדק וכי "יפעל בעניינו כדין".

מאיר נבחר לתפקיד יו"ר לשכת המגשרים ב-2016. מדובר בעמותה שהוקמה ב-1999 לקידום הגישור בישראל ואף "חרתה על דגלה להביא להסדרת המקצוע בחקיקה ראשית". בדיקה קצרה מעלה שמדובר בעמותה קטנה שב-2017 (הדו"ח האחרון שפרסמה) עמדו הכנסותיה על 43,600 שקל בלבד. סכום זה הגיע מ"דמי חבר, ימי עיון והשתלמויות". מדובר בסכום פעוט שמעיד על מספר החברים בעמותה. הוצאותיה אגב עמדו על 58 אלף שקל. לעמותה הקטנה בעלת השם הגדול הזה אין עובדים בשכר, רק תשעה מתנדבים, ויש לה אישור מינהל תקין מרשם העמותות. על פי הדו"ח, הוגשה נגדה תביעה בדצמבר 2017 אך היא אינה מפורטת. מאיר הוא אחד ממורשי החתימה.

ירון נהוראי מאיר לא הסכים לענות על רשימת השאלות שהעברתי אליו. תגובתו הגיעה מלשכת המגשרים וגם בה הוא מוצג כדוקטור. "העמותה פועלת בהתאם להנחיות רשם העמותות והחוק ומפרסמת רק את הנדרש והמותר ובכלל זה אינה מוסרת לציבור פרטים אישיים על חבריה. למועצה להשכלה גבוהה/המחלקה לתארים זרים במשרד החינוך אין כל סמכות לקבוע חוקיות או היעדר חוקיות של תואר מחו"ל, לרבות הרווארד, קליפורניה וכו'... לא ברור מה בדקה בדיוק המחלקה נוכח העובדה שתפקידה הוא להשוות תארים לצורך קביעת תוספות שכר של עובדי ציבור. יו"ר העמותה אינו עובד ציבור בשכר".

"לעניין טענתך לפיה לכאורה ליו"ר העמותה אין תואר ראשון או שני ובעצם אין לו כל השכלה אקדמית מהארץ ומחו"ל, הדברים נבדקו כבר בעבר על ידי העמותה וליו"ר אכן יש תארים ראשון, שני וד"ר ומכאן שטענתך אינה נכונה! צר לנו שאת בוחרת להשחיר את שמם של העמותה ושל העומד בראשה. בגישור כלל אין דרישה לתואר שכן אין חקיקה ראשית המסדירה את המקצוע. הדרישות היחידות שקיימות כיום הן מתוקף תקנות ביהמ"ש (רשימת מגשרים) תשע"ח 2017... ולפיהן הסמכות להכרה הינה יחידת הגישור של ביהמ"ש. לה גם הסמכות לבחון תואר מחו"ל או לקבל לרשימת המגשרים ללא תואר כלל".

טלי חרותי-סובר |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

תגובות