שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טלי חרותי-סובר
אילוסטרציה טיפול
"הקורא התמים והדואב מצדו עוד עלול לחשוב שהגיע בדיוק אל המומחה שיפטור אותו מכאביו"קרדיט: ניר כפרי
טלי חרותי-סובר

"דוקטור" יחזקאל מזרחי טוען כי התואר השלישי שעשה ב-2017 מוכר בכל העולם וכי הוא "מוסמך לטיפול בבעיות אורתופדיות". "בישראל, בארה"ב, באו"ם, באונסק"ו. יש לי גם תעודות וחותמות שמוכיחות את זה", הוא אומר בשיחה עמו, אך כשהוא נשאל מאיזו אוניברסיטה קיבל את התואר - זכרונו לפתע בוגד בו.

"קליפורניה", הוא יורה את התשובה המוכרת של המטפלים האלטרנטיביים בעלי תואר מפוקפק. כששאלתי מאיזה מוסד מתוך שלל האוניברסיטאות בקליפורניה הוא עונה ש"לא התעמק" בעניין וכי יוכל "לבדוק בהמשך". הוא גם אינו יודע מי הנחה את העבודה שלו שעסקה ב"רפואה טבעית". לשאלתי איזה תחום בדיוק חקר, הוא לא נתן תשובה.

מזרחי, בן 53, הוא מסג'יסט. ספק אם יש לו תואר אקדמי כלשהו. בתחילת השיחה הוא אומר שיש לו - מורה לחינוך גופני ומאמן כושר - אבל אז הוא מתחרט. בזמנו, לדבריו, לא היה צורך בתואר כדי ללמד חינוך גופני ולכן למד לתעודה בלבד. כמו רבים מהקולגות שלו הוא פנה ל"מכללת תלתן", עליה כתבתי כאן לא מעט פעמים. מדובר בחברה פרטית שסיפקה תארים ממוסד בשם אוניברסיטת קליפורניה FCE, אלא שלפי הגף לתארים זרים במשרד החינוך מדובר במוסד שאינו מוכר אפילו לא בקליפורניה עצמה.

מודעה של "דוקטור" יחזקאל מזרחי
מודעה של "דוקטור" יחזקאל מזרחי

העובדה המטרידה בסיפור הזה היא שבתלתן אוהבים לתת תארים שלישיים בתחומים אלטרנטיביים לאנשים שאין להם אף תואר אקדמי מוכר. אותם "דוקטורים" לא טורחים לספר זאת באתרי האינטרנט, בדפי הפייסבוק או במודעות שהם תולים, כמו מזרחי, בכניסה לסניפי קופות חולים. הקורא התמים והדואב מצדו עוד עלול לחשוב שהגיע בדיוק אל המומחה שיפטור אותו מכאביו.

לקראת סוף השיחה מזרחי התרגז מאוד. "אתם רק מנסים להשמיץ ולפגוע בפרנסה של אנשים", אמר שוב ושוב ולא הסכים לקבל אחריות כלשהיא על האופן השגוי שבו הוא מציג את עצמו. ביקשתי ממנו תגובה, "תכתבי מה שאת רוצה", ענה.

טלי חרותי-סובר |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ