טלי חרותי-סובר
צילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי-סובר

עסקי הדוקטורטים במזרח אירופה ממשיכים לשגשג ומשרדי תיווך לקבלת התארים האלה קמים כפטריות אחרי הגשם. לאחרונה הקים המורה לעתיד גדי אבקסיס את "אילנות גבוהים" ומציע תארי דוקטורט תמורת 3,000-5,000 יורו עבור כל שנת לימודים. העסק של אבקסיס עוד לא ממש עומד על הרגליים אבל כבר יש לו כתובת: "בנין האגודה 107 אוניברסיטת בר אילן".

אבקסיס, שהפעיל פעם בית ספר לברמנים, מספר ביושר כי שכר באוניברסיטה משרד כדי להיות קרוב לאקדמיה. "זה מקום טבעי וקרוב למה שאני עושה", אמר והוסיף בגילוי דעת מרענן ובמלים פשוטות כי הוא מעוניין שתחשבו שיש קשר בין התארים שהוא מציע לבר אילן. לדבריו, באוניברסיטה יודעים על עיסוקו ולא התנגדו.

אל תתבלבלו, בין אבקסיס לבר אילן אין שום קשר, אבל אין זו הפעם הראשונה שהאוניברסיטה מאפשרת לגורמים חיצוניים להשתמש בשמה. לדוגמה, כבר שנים פועלת בשטחה ובמסגרת לימודי החוץ שלה חברה פרטית ולא מפוקחת בשם "מכללת תלתן", אחת הרעות החולות בישראל לחלוקת תארי "דוקטור" לכל מי שחסר הכשרה אקדמית. אגב, בעניין זה יש לי בשורה: מבר אילן נמסר כי לאחרונה קיבלה תלתן הודעה על סיום ההתקשרות עמה. מזל טוב, אך "אילנות גבוהים" כבר עומדת בפתח.

אבקסיס סיפר לי שהוא נמצא בשלב סיום של לימודי הוראת מתמטיקה במכללת "אורנים" וכי בשנה הבאה אולי יהיה מורה. אל תחום התיווך ללימודים בחו"ל נכנס בגלל "חבר שיש לו חברה כזו בלונדון והוא מאוד מצליח". גם הוא, בדומה לאחרים בתחום, מציע "ליווי אקדמי" בישראל, אבל לדבריו עוד לא הצליח לגייס אנשי אקדמיה לעניין. כששאלתי אם איזה אקדמאים הוא משוחח - סירב לתת שמות.

אבקסיס, שאם יהפוך מורה במשרד החינוך יזדקק לאישור מיוחד עבור העסק הצדדי החדש שלו, יש מטרה: לדאוג שדוקטורטים ברמה הנמוכה ייעשו ברמה גבוהה מאוד. איך ידאג לכך? לא ברור. אין לו דוקטורט בעצמו, הוא מעולם לא הנחה דוקטורנטים ואין לו נגיעה אמיתית לאקדמיה למעט העובדה שהוא סטודנט.

תגובת אבקסיס: "אילנות גבוהים - לימודי דוקטורט בחו"ל מחוייבת במציאת פתרונות לימוד בחו"ל בכפוף לחוק ולרגולציה בישראל ובכלל זה הכרת הגף להערכת תארים מחו"ל במשרד החינוך. בנוסף להנחיה הפורמלית, לקוחותינו מוזמנים להשתתף בפאנלים אקדמיים לדוקטורנטים, בסדנאות כתיבת הצעות מחקר והנחייה אקדמית נוספת ע"י אנשי אקדמיה ישראליים, בעלי תואר שלישי, מובילים בתחומם, להבטחת מצוינות אקדמית". 

תגובת אוניברסיטת בר אילן: "מדובר בארגון ששוכר חדר בבניין שנמצא בבעלות אגודת הסטודנטים. אין לו שום קשר לאוניברסיטה ומבדיקה עם יו"ר האגודה גם אין להם אין קשר עם הארגון מעבר ליחסי שוכר-משכיר". לאחר פרסום הכתבה הודיעה האוניברסיטה על הפסקת ההתקשורת עם אבקסיס. 

***

שי פינקלשטיין אוחז בחברה בשם "וורלד אקדמיק". הוא מציע תארי דוקטור בהתכתבות ב"המון מקומות באירופה" ונותן "ליווי אקדמי". איך יכולה חברה פרטית לא אקדמית לתת ליווי אקדמי? פינקלשטיין לא מוכן ליישב את הסתירה. כששאלתי אותו אם מדובר בתשלום עבור תואר שמישהו אחר כותב, נגיד "המלווה האקדמי", הוא מכחיש בתוקף. יצוין שעבור מסלול דוקטורט נורמלי ומוכר שעושים במוסד נורמלי ומוכר - ההנחייה ניתנת על ידי האוניברסיטה ואין כל צורך בליווי בתשלום.

טלי חרותי-סובר | |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ