טלי חרותי-סובר
רונן יעקובסון. אין גילוי נאות
רונן יעקובסון. אין גילוי נאות קרדיט: צילום מסך
טלי חרותי-סובר

סדרת הריאליטי "חייהם הסודיים של בני 4" המשודרת ב-yes בימים אלה, היא פורמט שיובא מחו"ל ובו עוקבים אחר ילדים ברגעי הצלחה או כישלון במשימות שונות, כשהם נתפסים בשקר, כשהם לא מסוגלים לדחות סיפוקים וכדומה. את הסדרה מלווים שני פסיכולוגים, המתבוננים במעשי/תגובות הילדים ומפרשים את התנהגותם. בגרסה הישראלית הפסיכולוגים הם רונן יעקובסון ושרון צונץ.

"שני פסיכולוגים מציצים על פעולות הילדים ומציעים אבחנות כלליות על טבע האדם מתוך כוונה להצדיק את התסריט, הבימוי, המעקב והבילוש אחר יצורים שתלויים בזולת. בשפה שמזנה את מקצועם ומגיעה ממחוזות הריאליטי, אומר הפסיכולוג על ילד שנפרד מאמו ביום השני לשהותו ב'גן' בשמחה, לאחר שייבב ביום הראשון: 'הוא עבר תהליך שחבל על הזמן'. לא הייתי מסכימה שפסיכולוגים כאלה יטפלו בילדיי, אבל כולנו כבר רגילים לפסיכולוג הטלוויזיוני שמספק חותמת של תיעוד מחקרי ליוזמה מסחרית ברברית שהיא גם בידור מענג", כתבה מבקרת הטלוויזיה של "הארץ" אריאנה מלמד על הסדרה.

הפרק הראשון של "חייהם הסודיים של בני 4"

יעקובסון כותב על עצמו באתר שלו כי הוא עוסק בפסיכולוגיה ואימון (קוצ’ינג) יותר מ- 15 שנה ומטפל בין היתר במצבים של מצוקה נפשית, קשיים חברתיים, ביטחון עצמי נמוך, קשיים במיצוי עצמי ובדימוי עצמי. "אני מרבה לעסוק בתחום של משפחות משולבות ומורכבות, בעבודה עם מתבגרים אשר אינם חיים עם שני הוריהם או עם מתבגרים במשפחות של נישואים שניים", הוא מוסיף.

בסדרה מוצג יעקובסון בתואר "פסיכולוג, מטפל בילדים". בדיקה בספר הפסיכולוגים של משרד הבריאות מעלה כי הוא אכן פסיכולוג רשום, אך מומחיות - אין לו. החוק בישראל ברור מאד בעניין זה וקובע כי פסיכולוג ללא מומחיות אינו יכול לטפל באנשים, אלא אם הוא מתמחה. "לפסיכולוגים הנמצאים בהתמחות יש אישור לטפל במסגרת פרטית אך הם צריכים להציג את עצמם כפסיכולוגים בהתמחות על פי סוג ההתמחות", קובע משרד הבריאות.

יעקובסון טוען שהוא אכן מתמחה בימים אלה בתחום הקליני, לאחר שלדבריו לא סיים במשך שמונה שנים התמחות בתחום החינוכי. ביקשתי ממנו אישור לכך שהוא נמצא בהתמחות או אישור ממשרד הבריאות לאופן שבו הוא בוחר להציג את עצמו, אך לא קיבלתי. ללא קשר, גם אם יעקובסון אכן מתמחה (ולכן רשאי לטפל) הוא חייב לציין זאת והדבר נכון שבעתיים כשמדובר בפסיכולוג שמופיע בתקשורת. חיפשתי גילוי נאות בעניין גם באתרו של יעקובסון ולא מצאתי.

תגובת יעקובסון: "האופן בו אני מציג את עצמי בפני מטופליי והאופן בו אני מציג את עצמי בכלי התקשורת נבדקו משפטית על ידי עורך דין אשר בקי בתחום, ועומדים בכל הסטנדרטים של משרד הבריאות. בפני ההפקה הוצג הטייטל המקצועי המדויק שלי ולבסוף נבחר הקרדיט 'פסיכולוג, מטפל בילדים'. אכן, אני פסיכולוג ומטפל בילדים. בשום שלב לא הוצג בתוכנית כי אני פסיכולוג קליני מומחה או פסיכולוג חינוכי מומחה".

לגבי שותפתו של יעקובסון לתוכנית, שרון צונץ, רק הערה אחת לסדר היום: צונץ היא פסיכולוגית חינוכית מומחית ומתוקף כך מורשית לטפל בילדים. לכן, לא ברור מדוע היא מוצגת בתוכנית, כמו גם באתר שלה, בתואר "פסיכולוגית ילדים מומחית", תואר שאינו קיים ואין בו מומחיות. גם בעלי זיכרון קצר בוודאי זוכרים את הדיון סביב התואר "פסיכולוגית ילדים בשירות הציבורי" שבו נהגה להתהדר רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. אחרי שנים, גם בבלפור כבר מציגים אותה כפסיכולוגית חינוכית.

תגובת צונץ: "אני פסיכולוגית חינוכית מומחית בהכשרתי ומדגישה זאת בכל הפרסומים בכלי התקשורת. בשל אי הבנה, הושמטה מהטייטל המלה 'חינוכית' ונשארה המלה 'ילדים'. זו אינה טעות דרמטית כי בהחלט הוכשרתי לטפל בילדים. בשלב זה לצערי לא ניתן לשנות את הכותרת. יחד עם זאת, על מנת להסיר כל ספק, אקפיד להבא הקפדה יתרה להוסיף את מומחיותי בכל פרסום".

טלי חרותי-סובר | |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ