חמש הערות על ה"דוקטור" שבראש ביה"ד הארצי של ארגון המורים

אריאל בוכניק הוא עו"ד ותיק שעובד גם עם מכללות ומשמש כמשנה לנשיא ביה"ד של הליכוד. היה ניתן לצפות ממנו לשקיפות, אך מסתבר שגם את שולחיו לא מעניין מדוע הוא מתהדר בתואר שלישי

טלי חרותי-סובר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילוסטרציה מורה
"האם כ-20 אלף חברים בחרו בבוכניק פעם אחרי פעם?"קרדיט: מוטי מילרוד
טלי חרותי-סובר

עורך הדין אריאל בוכניק הוא איש רב פעלים. לפי הדף שלו באתר "פסק דין", משרדו עוסק כבר יותר מ-30 שנה במשפט אזרחי-מסחרי ובליטיגציה בתחומים אלה, ובנוסף הוא משמש זה שנים רבות כאב בית הדין הארצי של ארגון המורים העל-יסודיים, בסמינרים ובמכללות, וכמשנה לנשיא בית הדין העליון של הליכוד. במסגרת זו, כך נכתב, הוא עוסק גם במשפט ציבורי ומנהלי, דיני עבודה ועוד.

עם תפקידים שכאלה הייתי מצפה מנושא המשרה לקורות חיים נקיים מרבב ושתהיות לגבי האופן שהוא מציג את עצמו לא יוותרו ללא מענה. מאדם שאחראי על שמירת החוק והאתיקה בארגון מורים או בתנועה פוליטית, הייתי מצפה גם למידה גדולה של שקיפות. בוכניק כנראה סבור אחרת, שכן הוא סירב לענות או סיפק תשובות דלות לשאלותיי בנוגע להשכלתו האקדמית ולעובדה שהוא מתהדר בתואר "דוקטור". בשיחה טלפונית מוקלטת הוא הודיע לי שאיננו חייב לי כלום. צודק. בוכניק חייב לציבור שמינה אותו, אבל זה כאמור לא מטריד אותו וכפי שתגלו בהמשך גם לא את שולחיו. 

עו"ד אריאל בוכניק
עו"ד אריאל בוכניקצילום: דף הפייסבוק הרשמי של אריאל בוכניק

בדף שלו מפרט בוכניק בין היתר את השכלתו תחת הכותרת: "תעודות והסמכות": תואר ראשון (B.A) במשפטים מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן (1983), חבר בלשכת עורכי הדין מאז 1984, בעל תואר שני (M.A) במדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב ובעל תואר שלישי (Ph.D) במדעי ההתנהגות מהמחלקה למנהל עסקים באוניברסיטת קליפורניה, ארה"ב. האם גם לכם נדלקה נורה אדומה?

1. בשיחתנו טען בוכניק כי למד לפני 20 שנה ב"שלוחה של אוניברסיטת קליפורניה בתל אביב", אליה נהג להגיע פיזית. פניתי למועצה להשכלה גבוהה, שאחד מחטאיה בשנות התשעים היה מתן אישורים ליותר מידי שלוחות מחו"ל ללמד בישראל, ומשם נמסר כי היא "אינה מכירה שלוחה של אוניברסיטת קליפורניה שפעלה בישראל". מכאן עולה השאלה: אם ל"אוניברסיטת קליפורניה" לא ניתן אישור לימודים על ידי הרגולטור המקומי, כיצד ניתן להכיר בתאריה בישראל?

יתרה מכך, קוראיו המסורים של המדור כבר יודעים ש"אוניברסיטת קליפורניה" משמשת לא פעם ככיסוי לתארים שלא שווים את הנייר שעליו הודפסו. אחת הדרכים שבהן חולקו ניירות אלה הן באמצעות הרעה החולה "מכללת תלתן", שאינה אקדמית בשום צורה, אך מפזרת במקומותינו דוקטורטים שאיש לא מכיר בהם תמורת 15 אלף שקל. בוכניק סירב להתייחס לשאלות בנוגע לשלוחה, מי לימד בה, מי הפעיל אותה וכיצד ייתכן שמל"ג כלל לא מכירה אותה. "יש הרבה שלוחות של אוניברסיטאות שהמל"ג לא הכיר בהן", אמר.

2. בוכניק הוא אכן עורך דין ויש לו תואר שני במדע המדינה. כיצד ייתכן שקיבל תואר שלישי במדעי ההתנהגות מבלי שלמד את התחום קודם לכן? כלל לא ברור אם נדרש להשלמות הרבות הדרושות לשם כך. גם לא ברור מדוע בשלוחה לימדו מדעי התנהגות במחלקה למנהל עסקים, כפי שכתוב בקורות החיים. בוכניק סירב לענות או להציג את עבודת הדוקטורט שלו.

3. בוכניק הוא עורך דין ותיק. כשהוא מכנה עצמו "דוקטור" משלוחה לא מוכרת - הוא עובר לכאורה על הכלל האתי שקבעה לשכת עורכי הדין במאי 2017 ולפיו עו"ד עם תואר מאוניברסיטה לא מוכרת בחו"ל חייב לעבור הליך שקילה במשרד החינוך. למעשה, גם אם תוארו של בוכניק היה מוכר - הוא עדיין עובר על התקנון האתי. החלטת הלשכה מנובמבר 2002 קובעת כי במקרים שבהם הדוקטורט אינו במשפטים - "על עורך הדין לציין זאת". בוכניק טוען שמעולם לא בדק אם התואר מוכר בישראל ובכל זאת הדבר אינו מונע ממנו להציג עצמו כדוקטור גם בבתי המשפט.

4. פניתי לגורמים שבחרו בבוכניק לראש בתי הדין הפנימיים שלהם. תגובת ארגון המורים, המציג אף הוא את בוכניק כדוקטור בפרסומיו: "מר בוכניק - שימו לב לא ד"ר בוכניק - איננו עובד של הארגון ונבחר על ידי המורים לאב בית הדין. מאחר שאינו קשור, איננו עובד ולא נבחר על ידי המנגנון, איננו בודקים את תאריו מה גם שתואר כזה או אחר אינו תנאי להיבחרו לתפקיד".

כששאלתי מה פירוש "נבחר על ידי המורים", האם כ-78 אלף עובדי הוראה הלכו לקלפי וקבעו פעם אחר פעם שבוכניק יעמוד בראשות בית הדין, ומי בדיוק משלם את שכרו של בוכניק - סירב הארגון לענות. אולי זה לא מפתיע בהתחשב שמדובר בארגון שבראשו עומד רן ארז, מי שקיבל בעבר שכר ממשרד החינוך על עבודה שלא ביצע ובארגונו מועסקים "דוקטורים" שנותנים בין היתר השתלמויות למורים, גם אם הם פחות "בכירים" בוכניק.

דובר הליכוד, יונתן אוריך, בכלל לא טרח להגיב.

5. בוכניק כאמור סירב להציג כל מסמך המוכיח את התואר השלישי שלו. אגב, על איומו בתביעת דיבה, כמקובל אצל "דוקטורים", חתם בשמו בלבד. לאן נעלם הדוקטור? לבוכניק הפתרונים.

להלן תגובתו: "לאחר התייעצות ומחשבה אין לי כל עניין להתייחס לכל שאלותייך בשאילתא. התואר התקבל כדת וכדין ואין לי כל מושג אם הוא מוכר על ידי המל"ג  בישראל או לא, במיוחד כאשר לא נעשה כל שימוש בתואר לצרכי דירוג שכר ו/או לנסות להתקבל למשרה כלשהי שדורשת תואר מוכר על ידי מל"ג. ערכנו שיחה טלפונית ארוכה בה קיבלת את כל התשובות לשאלות שלך ואין לי עניין להוסיף מעבר לכך".

טלי חרותי-סובר | |אשה עובדת

עורכת מדור שוק העבודה - ניהול, יזמות, קריירה ב-TheMarker מאז 2007. לפני כן כתבה בגלובס ו-ynet ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. עוסקת בשוק העבודה ובהתפתחויותיו מימי המערה עד היום, מתוך תקווה אופטימית (שאין לה תמיד בסיס במציאות) לעתיד נבון, רגיש ושווה יותר. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ